Ухвала суду № 90234177, 01.07.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.07.2020
Номер справи
640/11002/20
Номер документу
90234177
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про залучення третьої особи

01 липня 2020 року м. Київ № 640/11002/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., за участі секретаря судового засідання Яцеленко Ю.О., представника позивача Швець Н.О. (ордер серії КВ№477726 від 18.05.2020 року), представника відповідача 1 Пуленця А.С., представника відповідача 2 Гришакової Н.Є., вирішивши клопотання про залучення третьої особи в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Кабінету Міністрів України, Державної митної служби України

про визнання протиправним та скасування розпорядження КМУ №447-р від 24.04.20, поновлення на роботі,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Кабінету Міністрів України (далі також - відповідач 1), Державної митної служби України (далі також - відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.04.2020 року №447-р "Про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державної митної служби України";

- поновити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на посаді Голови Державної митної служби України з 25.04.2020 року;

- стягнути з Державної митної служби України (код ЄДРПОУ 43115923) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу виходячи з розміру його середньоденної (годинної) заробітної плати.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.05.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 01.07.2020 року.

Через канцелярію суду 17.06.2020 року відповідачем 1 подано клопотання про поновлення строку на подачу відзиву; подано відзив та докази.

Через канцелярію суду 24.06.2020 року відповідачем 2 подано відзив на позов.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.07.2020 року У задоволенні клопотання Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 року про поновлення строку на подачу відзиву відмовити. Визнано причини пропуску встановленого судом строку на подання відзиву поважними та продовжено Кабінету Міністрів України строк на подання відзиву на позовну заяву. Прийнято до розгляду відзив Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 року.

У підготовче засідання 01.07.2020 року прибули представники сторін.

Представниками позивача та відповідача 1 заявлені клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів, Міністерство фінансів України, яке обґрунтовано тим, що Міністром фінансів України внесено подання про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державної митної служби України, що стало підставою для подальшого звільнення позивача з посади.

Враховуючи викладене, як представник позивача, так і представник відповідача 1 просять клопотання про залучення третьої особи задовольнити.

Представник відповідача 2 поклався на розсуд суду.

З огляду на ідентичність змісту підстав та прохальної частини клопотань представника позивача та представника відповідача 1, суд дійшов висновку про їх розгляд в одному судовому рішенні.

Вирішуючи клопотання позивача та відповідача 1 про залучення третьої особи до участі у справі, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частин першої, другої, п`ятої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, пред`явивши позов до однієї або декількох сторін. Задоволення позову таких осіб має повністю або частково виключати задоволення вимог позивача до відповідача. У разі вступу третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, розгляд адміністративної справи за клопотанням учасника справи починається спочатку.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Дослідивши матеріали, справи судом встановлено, що в обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржуване розпорядження Уряду прийнято на підставі положень статті 871 Закону України «Про державну службу» є незаконним, адже застосована норма суттєво звужує права позивача, як державного службовця категорії «А», значно обмежує зміст прав та свобод в частині проходження державної служби та порушує легітимні очікування та не відповідає положенням статей 22,58, 64, 92 Конституції України, що в свою чергу, на думку позивача порушує принцип правової визначеності.

Згідно з положеннями статті 19 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» керівник центрального органу виконавчої влади звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України або міністра, який спрямовує та координує діяльність такого органу.

Відповідно до положення про Державну митну службу України, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 Державна митна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів.

Згідно із положенням про Міністерство фінансів України затверджене постановою Кабінету міністрів України від 20.08.2018 № 375 Міністерство фінансів України (Мінфін) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 10 Положення Міністр фінансів України очолює Мінфін, здійснює керівництво його діяльністю, зокрема щодо: погодження призначення на посаду і звільнення з посади керівників та заступників керівників територіальних органів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, погодження призначення на посаду і звільнення з посади керівників і заступників керівників самостійних структурних підрозділів апаратів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр.

Частиною першою статті 871 Закону України 10.12.2015 року

№ 889-VIII «Про державну службу» (із змінами і доповненнями) встановлено, що крім підстав, передбачених статтею 87 цього Закону, суб`єкт призначення може прийняти рішення про звільнення державного службовця з посади державної служби категорії «А» з власної ініціативи, за поданням Прем`єр-міністра України або відповідного міністра чи керівника центрального органу виконавчої влади (керівника державного органу) протягом чотирьох місяців з дня призначення Прем`єр-міністра України або відповідного міністра чи керівника центрального органу виконавчої влади (керівника державного органу) з одночасним зарахуванням такого державного службовця за штат відповідного державного органу.

Позивач та відповідач 1 в обґрунтування клопотання посилаються на внесення Міністром фінансів України листом від 23.04.2020 року №17030-02-3/12004 подання про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державної митної служби України відповідно до частини першої статті 871 Закону України «Про державну службу».

З огляду на викладене, судове рішення у справі №640/11002/20 може вплинути на права та обов`язки Міністерства фінансів України, як органу, який здійснює діяльність щодо координації Державної митної служби України та органу, в особі міністра, який здійснював відповідне подання щодо звільнення позивача з займаної посади.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни позивача, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.

Керуючись статтями 6, 9, 48, 243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

1. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, Міністерство фінансів України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ 00013480).

2. Встановити позивачу строк до 09.07.2020 року для подання примірника позовної заяви та додатків до неї до канцелярії суду.

3. Встановити третій особі п`ятнадцятиденний строк з дня отримання позовних матеріалів на подання пояснень на позовну заяву із відповідними доказами (зокрема, копії листа від 23.04.2020 року №17030-02-3/12004 із поданням Міністра фінансів України).

4. Відкласти підготовче засідання до 03.08.2020 року 11 год. 00 хв., яке відбудеться за адресою: м. Київ, вул. П. Болбочана, 8, корпус А, зал судових засідань №6.

Ухвала окремо від судового рішення за результатами розгляду справи по суті оскарженню не підлягає.

Суддя Л.О. Маруліна