
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
06 липня 2020 року м. Рівне №460/3506/20Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Л.А. Жуковської розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови в призначенні пільгової пенсії із зниженням пенсійного віку на умовах, передбачених ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити пільгову пенсію із зниженням пенсійного віку на умовах, передбачених ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з дати звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії - 03.10.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 03.10.2019 через веб-портал подано заяву про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на умовах ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 28.11.2019 № 23837/03 відмовлено в призначені пенсії зі зниженням пенсійного віку, через відсутність необхідного стажу роботи у зоні посиленого радіологічного контролю. Не погодившись з вказаним рішенням 27.12.2019 на веб-порталі було подано скаргу на рішення про відмову в призначенні пенсії, яка згідно з листом Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 22.01.2020 №ВЕБ-17001-ф-е-19-039867 залишена без задоволення, та відмовлено в призначені пенсії зі зниженням пенсійного віку. Вважає дії відповідача протиправними та просить суд позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 02.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на умовах ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначається з урахуванням періодів проживання або роботи на території радіоактивного забруднення. Вказує про те що відповідно до записів трудової книжки позивач з 28.08.1984 по даний час працює в ПрАТ "Рівнеелеваторбуд". Згідно з довідкою про роботу в зоні посиленого радіологічного контролю від 20.10.2018 №166 виданою ПрАТ "Рівнеелеваторбуд" позивач був у відрядженні на Сарненському комбінаті хлібопродуктів водієм автобуса для перевезення працівників на об`єкт будівництва з 02.12.1986 по 31.12.1995. Відповідно до акту перевірки №2268 від 11.11.2019 щодо підтвердження факту роботи згідно довідки №166 від 23.10.2018, стаж роботи у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 становить 3 роки 14 днів. Інших документів про період (періоди) проживання чи роботи на територіях радіоактивного забруднення позивачем не було надано. Враховуючи викладене, вважає, що позивач немає права на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку у віці 57 років, оскільки станом на 01.01.1993 не прожив (відпрацював) 4 роки у зоні посиленого радіологічного контролю з дати аварії на ЧАЕС.
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України фіксування) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, з`ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, категорія 4, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 виданого Рівненською облдержадміністрацією 24.02.1994 (а.с.72).
Відповідно до довідки Приватного акціонерного товариства "Рівнеелеваторбуд" від 23.10.2018 №166 позивач працює в ПрАТ "Рівнеелеваторбуд" (ПМК - 338) з 28.08.1984. З початком будівництва млинзаводу в м.Сарни Рівненської області був відряджений на будівництво млинзаводу на Сарненському комбінаті хлібопродуктів водієм автобуса для перевезення працівників на об`єкт будівництва з 02.12.1986 по 31.12.1995 до закінчення будівництва. Згідно наказу №598 від 28.05.1996 Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області ПМК - 338 перейменовано у ВАТ "Рівнеелеваторбуд". Згідно наказу №3 від 25.05.2011 ВАТ "Рівнеелеваторбуд" перейменовано у ПрАТ "Рівнеелеваторбуд" (а.с.61).
Зі змісту довідки Приватного акціонерного товариства "Рівнеелеваторбуд" від 10.10.2019 №177 позивач працює в ПрАТ "Рівнеелеваторбуд" (ПМК - 338) з 28.08.1984 - наказ про прийняття на роботу №121к від 28.08.1984 по даний час (а.с.77).
Згідно з записами в трудовій книжці серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 28.08.1984 по даний час працює в ПрАТ "Рівнеелеваторбуд" (а.с.70-71).
Судом встановлено та сторонами не заперечувалося, що 03.10.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.75-76).
Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області листом від 28.11.2019 №23837/03 відмовило в призначені пенсії зі зниженням пенсійного віку, через відсутність необхідного стажу роботи у зоні посиленого радіологічного контролю 4 роки. Вказують про те, що відповідно до акта перевірки №2268 від 11.11.2019 щодо підтвердження факту роботи, згідно довідки №166 від 23.10.2018, наданої для призначення пенсії, стаж роботи в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 становить 3 роки 00 місяців 14 днів (а.с.53-54).
Не погоджуючись з рішенням відповідача щодо відмови в призначенні пенсії, 27.12.2019 позивачем подано скаргу на рішення про відмову в призначенні пенсії (а.с.55-58).
22.01.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області листом №ВЕБ-17001-ф-е-19-039867 повідомило позивача, що за поданими документами права на пенсію за віком відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" немає, так як документально не підтверджено факт постійного проживання чи роботи у зоні посиленого радіологічного контролю 4 роки станом на 01.01.1993 (а.с.59-60).
Не погоджуючись з відмовою відповідача в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення передбачено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон №796-XII).
Відповідно до ст. 9 Закону №796-ХІІ особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; 4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Пунктом 4 статті 11 Закону №796-ХІІ передбачено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Згідно з п.4 ч.1 ст.14 Закону №796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Частиною 1 статті 55 цього Закону передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.55 Закону №796-XII особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють в зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 01.01.1993 прожили або відпрацювали в цій зоні не менше 4 років, на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону №1058-IV та Закону №796-XII (ч.3 ст.55 Закону №796-XII).
Згідно ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пп.5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12. 2005 № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1), документом, що засвідчує особливий статус особи, зокрема, є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Із аналізу наведеної норми вбачається, у разі звернення особи із заявою про призначення їй пенсії із застосуванням ст.55 Закону №796-XII для підтвердження особливого статусу заявника додається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 3 ст. 65 Закону №796-XII посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами, встановлені цим Законом.
Отже, видача посвідчення серії НОМЕР_1 (категорія 4) підтверджує той факт, що станом на 01.01.1993 позивач проживав в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше чотирьох років.
Наявність у позивача статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи відповідачем не оспорюється, посвідчення є чинним і вказує на те, що він згідно п.4 ч.1 ст.14 Закону №796-XII є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Як було встановлено судом, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відмовило позивачу у призначені пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону №796-XII, посилаючись на те, що факт роботи, проживання (4 роки) в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 документально не підтверджено.
Довідкою Приватного акціонерного товариства "Рівнеелеваторбуд" від 23.10.2018 №166 підтверджується, що позивач працює в ПрАТ "Рівнеелеваторбуд" (ПМК - 338) з 28.08.1984.
З початком будівництва млинзаводу в м.Сарни Рівненської області був відряджений на будівництво млинзаводу на Сарненському комбінаті хлібопродуктів водієм автобуса для перевезення працівників на об`єкт будівництва з 02.12.1986 по 31.12.1995 до закінчення будівництва.
Згідно наказу №598 від 28.05.1996 Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області ПМК - 338 перейменовано у ВАТ "Рівнеелеваторбуд".
Згідно наказу №3 від 25.05.2011 ВАТ "Рівнеелеваторбуд" перейменовано у ПрАТ "Рівнеелеваторбуд" (а.с.61).
Довідкою виданою виконкомом Малинської сільської ради Березнівського району Рівненської області від 13.04.2020 №3-171 підтверджується, що позивач був зареєстрований та проживав з 26.04.1986 по 05.06.1986 в селі Яринівка Березнівського району Рівненської області (а.с.42).
Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР №106 від 23.07.1991, с. Яринівка Березнівського району Рівненської області належить до зони посиленого радіоекологічного контролю - 4 категорії.
Позивачем підтверджено факт постійного проживання, роботи у зоні посиленого радіоекологічного контролю з 26.04.1986 по 05.06.1986, проте не надано доказів, що підтверджують постійне проживання або постійну роботу з 06.06.1986 по 31.07.1986, а тому позивач не має права на початкову величину заниження пенсійного віку на 2 роки.
За таких обставин, у спірних правовідносинах зниження пенсійного віку має відбуватись у порядку 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Висновки аналогічного характеру викладені Верховним Судом у постанові від 16.05.2019 у справі №357/9973/16-а, які в силу вимог ч. 5 ст. 242 КАС України враховуються судом при прийняття даного рішення.
Факт періоду проживання позивача в с.Люхча Сарненського району Рівненської області, з 02.12.1986 по 31.12.1995 підтверджується актом від 19.12.2019 (а.с.43).
Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР №106 від 23.07.1991, с.Люхча Сарненського району Рівненської області належить до зони гарантованого добровільного відселення.
Згідно з ч.1 ст.26 Закону №1058-ІV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:
з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;
з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;
з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;
з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;
з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;
з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;
з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;
з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;
з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;
починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.
Судом встановлено, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.62-63) та на день звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії (03.10.2019) він досяг повних 57 років.
Як було встановлено судом, позивач не має права на початкову величину зниження пенсійного віку на 2 роки. У спірних правовідносинах зниження пенсійного віку має відбуватися у загальному порядку - на 1 рік за 3 роки проживання, роботи.
Судом також було встановлено, що 02.12.1986 по 31.12.1995 позивач проживав с.Люхча Сарненського району Рівненської області та був у відряджені на будівництві млинзаводу на Сарненському комбінаті хлібопродуктів, водієм автобуса.
Тобто, позивач у період з 02.12.1986 по 31.12.1995 постійно працював, проживав у зоні радіологічного контролю 6 років 29 днів, що дає позивачу право на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 2 роки за повні 6 років проживання в такій зоні.
При цьому, 29 дні в такий розрахунок не включається, оскільки до зарахування додатково 1 року для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку враховуються лише повні роки проживання або праці на території зони добровільного гарантованого відселення.
Таким чином, в силу вимог Закону №796-XII та Закону №1058-ІV позивач набуде право на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 2 роки в 58 років.
Оскільки, на момент звернення до органу Пенсійного фонду позивач не досяг необхідного віку для призначення йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, то відповідно до вимог чинного законодавства України він не набув права на призначення такої пенсії.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкти владних повноважень обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 139 КАС України підстав для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ 21084076) про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 06 липня 2020 року.
Суддя Л.А. Жуковська