
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2020 р. № 400/1137/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001
про:визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач- ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність по невиплаті грошового утримання за травень-листопад 2018, зобов`язання виплатити грошове утримання з розрахунку посадового окладу-старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Южноукраїнського відділення Первомайського відділу поліції, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж роботи та індексацію в сумі 36 742,23грн.
Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідач протиправно не нарахував та не виплатив йому грошове забезпечення, оскільки відповідно до пп.1п.2 Порядку №623 поліцейським, зарахованим у розпорядження до вирішення питання про подальше проходження ним служби виплачується грошове забезпечення з розрахунку посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції. Наказ про припинення виплати грошового забезпечення позивачу відповідачем не приймався, тому відповідач повинен сплатити позивачу грошове забезпечення в сумі 36742,23 грн.
Відповідач надав суду відзив, в якому просить відмовити у позові повністю, оскільки з 07.03.2018 позивач не проходив службу на посаді старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Южноукраїнського відділення поліції Первомайського відділу поліції. А тому ГУНП в Миколаївській області не повинно було виплачувати грошове забезпечення з всіма складовими по цій посаді з дати зарахування його у розпорядження і до дати призначення на нову посаду відповідно до ст.67 Закону України « Про національну поліцію», постанови КМУ № 623 від 14.09.2016.
Після надання позивачем, представником позивача та відповідача пояснень в судовому засіданні, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд встановив:
З 27.11.2017 позивач проходив службу в поліції.
07.03.2018 наказом ГУНП в Миколаївській області № 73 о/с позивача увільнено з посади старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Южноукраїнського відділення поліції Первомайського відділу поліції та зараховано у розпорядження ГУНП в Миколаївській області на підставі ухвали Центрального районного суду м.Миколаєва від 07.03.2018.
Ухвалою Центрального районного суду м.Миколаєва від 07.03.2018 ОСОБА_1 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 01.05.2018 та передбачено можливість звільнення його з під варти у разі внесення застави у сумі 136000 грн.
Ухвалою Апеляційного суду Миколаївської області від 19.03.2018 відсторонено підозрюваного ОСОБА_1 від посади старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Южноукраїнського ВП Первомайського ГУНП в Миколаївській області строком на 2 місяця. В ухвалі суду зазначено, що 07.03.2018 за підозрюваного ОСОБА_1 внесено заставу у розмірі 136000 грн. і останнього звільнено з-під варти.
29.05.2018 наказом ГУНП в Миколаївській області № 150 о/с позивача відсторонено від посади з 19.03.2018 по 19.05.2018 на підставі ухвали апеляційного суду Миколаївської області від 19.03.2018.
08.10.2018 було складено акт відмови від підпису про ознайомлення з некомплектом органів та підрозділів ГУНП в Миколаївській області ст. лейтенанта Цибака Д.П. Акт складено та підписано інспектором та заступником начальника кадрового забезпечення ГУНП в Миколаївській області.
16.10.2018,23.10.2018 позивачу надсилались листи, в яких запропоновано надати рапорт на посаду, яка є наявна в ГУНП в Миколаївській області.
19.10.2018 позивач звернувся до начальника управління кадрового забезпечення ГУНП в Миколаївській області з листом, в якому зазначив, що 20.09.18 був залишений рапорт в Южноукраїнському ВП, та рапорт від 16.10.2018 в канцелярії УКЗ ГУНП в Миколаївській області щодо призначення позивача на посаду, але питання про призначення його на посаду не було вирішено.
08.11.2018 позивач подав рапорт, у якому зазначив, що 19.05.2028 строк відсторонення від посади закінчився , тому просив поновити його на посаді старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Южноукраїнського ВП Первомайського ВП ГУНП в Миколаївській області.
17.12.2018 наказом № 370 о/с позивача призначено інспектором з ювенальної превенції сектору превенції Арбузинського відділення поліції Братського відділу поліції.
18.06.2019 наказом № 229 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за власним бажанням (п.7 ч.1 ст.77 ЗУ «Про Національну поліцію»).
Відповідно до ст.67 Закону України « Про Національну поліцію» зарахування поліцейських наказами по особовому складу в розпорядження органів поліції для подальшого проходження служби під керівництвом посадових осіб, уповноважених призначати на посади поліцейських, допускається у разі:
- застосування до поліцейського тримання під вартою як запобіжного заходу;
Поліцейські звільняються з посад та зараховуються в розпорядження наказами керівників, уповноважених призначати на такі посади.
Поліцейський, якого звільнено з посади і зараховано в розпорядження, вважається таким, що перебуває в розпорядженні відповідного органу (установи, закладу), з дня, що настає за днем звільнення з посади, до дня, з якого він почав виконувати обов`язки за новою посадою, на яку його призначено, або до дня зарахування в розпорядження іншого органу (закладу, установи) поліції для подальшого проходження там служби.
Грошове забезпечення поліцейських, зарахованих у розпорядження, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм виплати грошового забезпечення поліцейських, зарахованих у розпорядження, регулюється Порядком виплати грошового забезпечення поліцейських, зарахованих у розпорядження, який затверджений постановою КМУ № 623 від 14.09.2016 та яким передбачено, що грошове забезпечення виплачується у разі:
1) звільнення поліцейського з посади у зв`язку з виконанням дисциплінарного стягнення або висновку поліцейської комісії про невідповідність займаній посаді, якщо до закінчення визначеного строку виконання дисциплінарного стягнення або протягом десяти днів з дати ухвалення висновку про службову невідповідність не вирішено питання про подальше проходження ним служби, - в розмірі, установленому за посадою, яку займав поліцейський до дати зарахування в розпорядження з розрахунку посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції;
2) повернення поліцейського, якого відповідно до закону було відряджено (прикомандировано) до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, інших органів державної влади (закладів, установ) або органів місцевого самоврядування на час виконання відповідних повноважень на постійній основі із залишенням його на службі в поліції - в розмірі, установленому за посадою, яку займав поліцейський до дати відрядження (прикомандирування) до таких органів.
3) застосування до поліцейського запобіжного заходу тримання під вартою протягом строку тримання його під вартою - в розмірі, який встановлюється виходячи з розрахунку окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за стаж служби в поліції;
4) відсутності поліцейського за місцем проходження служби та за місцем проживання, якщо більше ніж десять днів близьким родичам невідомо, де він перебуває, до дня його повернення (у разі неприйняття іншого рішення про подальше проходження ним служби в поліції) або до дня набрання законної сили рішенням суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення померлим - в розмірі, встановленому за посадою, яку займав поліцейський на дату зарахування в розпорядження (крім премії).
Грошове забезпечення не виплачується у разі скорочення штатних посад, що займають поліцейські, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку - за медичними показаннями), якщо немає можливості перемістити таких осіб на вакантні посади, до закінчення відпустки по догляду за дитиною.
Цим Порядком передбачено підстави та розміри грошового забезпечення поліцейських, які перебувають у розпорядженні, та випадки, за яких підстав грошове забезпечення не виплачується.
З 10.03.2018 позивач після звільнення його з під варти на службу не з`явився. Після закінчення терміну відсторонення від посади з 20.05.2018 позивач на службу не з`явився.
Відповідач в кінці травня 2018 року отримав ухвалу апеляційного суду Миколаївської області від 19.03.2018, з якої йому стало відомо, що позивач не перебуває під вартою з 07.03.2018.
Але протягом травня – вересня 2018 сторони по справі взагалі не вживали будь-яких заходів по призначенню позивача на посаду, оскільки ст.67 ЗУ №580 передбачено, що призначення на посади поліцейських, які перебувають у розпорядженні, проводиться в якомога коротший строк, але не пізніше ніж через два місяці з дня звільнення з попередньої посади і зарахування в розпорядження, крім випадків, визначених пунктами 3-5 частини першої цієї статті. Сукупний строк призначення на посади поліцейських, які перебувають у розпорядженні, не повинен перевищувати 120 календарних днів, тому позивача повинні були призначити на посаду до 07.07.2018 або звільнити зі служби за прогул.
Позивач з травня по листопад 2018 не з`являвся на службі без поважних причин, але відповідач допустив бездіяльність та не прийняв наказ відповідно до п.8 Наказу № 260 від 06.04.2016 про припинення виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення.
Відповідно до ч.10 ст.62 ЗУ№580 поліцейський: своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.(ч.1,2 ст. 94 Закону України « Про національну поліцію»).
Відповідно до п.6-8 Розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС № 260 від 09.04.2016, підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат.
Грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення.
За час відсутності поліцейського на службі без поважних причин грошове забезпечення не виплачується.
Підставою припинення виплати грошового забезпечення поліцейському є наказ керівника (начальника) органу поліції, у якому вказується, за який період припиняється виплата грошового забезпечення.
Представник позивача суду пояснила, що позивачу необхідно сплачувати грошове забезпечення за травень-листопад 2018, як відстороненому від посади відповідно до ч.5 ст.70 ЗУ №580- всі види грошового забезпечення, які були йому визначенні до відсторонення, крім премії.
Поліцейський, щодо якого здійснюється кримінальне провадження, може бути відсторонений від посади в порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відсторонення поліцейського від виконання службових обов`язків є тимчасовим недопущенням поліцейського до виконання обов`язків за займаною посадою.
За особою, відстороненою від виконання службових обов`язків (посади), зберігаються всі види грошового забезпечення, які були їй визначені до відсторонення, крім премії.
Поліцейський вважається відстороненим від виконання службових обов`язків з дня видання відповідного наказу до дня видання наказу про допуск до виконання службових обов`язків за займаною посадою(ст.70 ЗУ «Про Національну поліцію»).
Посилання позивача на те, що він є відсторонений від посади, тому йому необхідно сплачувати за період травень-листопад 2018 грошове забезпечення в повному обсязі тільки без премії не приймається судом до уваги, оскільки відсторонений від посади позивач був на підставі ухвали апеляційного суду Миколаївської області від 19.03.2018 на два місяця: з 19.03.2018-по 19.05.2018.
Доводи відповідача стосовно того, що оскільки наказу про призначення на посаду позивача за період травень – листопад 2018 не було, тому відсутні правові підстави для виплати йому грошового забезпечення не приймаються судом до уваги, оскільки позивач є поліцейським в розумінні Закону України «Про Національну поліцію», який знаходиться у розпорядженні, тому повинен отримувати грошове забезпечення.
З 07.03.2018 по 17.12.2018 позивач знаходився у розпорядженні.
Статтею 67 Закону України « Про Національну поліцію» передбачено, що грошове забезпечення поліцейських, зарахованих у розпорядження, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Підставою для зарахування позивача у розпорядження стало те, що його взяли під варту, що підтверджується ухвалою суду від 07.03.2018.
Порядком №623 від 14.09.2016 передбачено, що у разі застосування до поліцейського запобіжного заходу тримання під вартою протягом строку тримання його під вартою йому виплачується грошове забезпечення - в розмірі, який встановлюється виходячи з розрахунку окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за стаж служби в поліції.
З яких складових сплачується грошове забезпечення поліцейському, який знаходиться у розпорядженні, після звільнення його з під варти не передбачено Порядком. В законодавстві існує прогалина, тому суд вважає за можливе до цих спірних правовідносинах застосувати аналогію закону та за період травень - листопад 2018 позивачу сплатити грошове забезпечення з розрахунку окладу за спеціальним званням 1600 грн. та з урахуванням надбавки за стаж служби в поліції в сумі 615 грн., як передбачено пп.3 п.2 Порядку № 623.
Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону(ч.5 ст.94 ЗУ№580).
Позивач у розрахунку зазначив суму індексації 533,89 грн. щомісячно, виходячи з архівної відомості, в якій зазначена сума індексації за березень-квітень 2018 - 533,89 грн. Але розрахунок індексації за травень-листопад2018 позивач суду не надавав та не довів суду суму індексації, тому суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення за травень-листопад 2018 з розрахунку окладу за звання 1600грн., надбавки за стаж 615грн. та з урахуванням індексації.
Клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, в зв`язку з пропуском позивачем строку звернення до суду відповідно до ст.122 КАС України задоволенню не підлягає, оскільки позивач просить стягнути з відповідача грошове забезпечення, яке по суті є його заробітною платою, а відповідно до ст.233 КЗпП у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів суду належними та допустимими доказами, що у нього відсутній обов`язок сплачувати позивачу грошове забезпечення за період травень-листопад 2018.
Таким чином, позов належить задовольнити частково.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 40108735) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Миколаївській області по невиплаті ОСОБА_1 грошового утримання за травень-листопад 2018.
3. Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 40108735) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошове забезпечення за травень-листопад 2018 року з розрахунку окладу за званням 1600,00 грн., надбавки за стаж 615,00 грн. та з урахуванням індексації.
4. В решті позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України, п. 3 розділу Прикінцевих положень КАС України, п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко