
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
01.07.2020 Справа № 914/2579/19
місто Львів
Господарський суд Львівської області у складі судді Сухович Ю.О., за участі секретаря судового засідання Прокопів І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз», м.Київ
до відповідача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м.Львів
про стягнення 1 154 691 284,86 грн.
За участю представників:
від позивача: Мельник О.С. - адвокат (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серія ТР №000205 від 30.06.2017 р.; довіреність №1-2260 від 23.01.2020 р.);
від відповідача: Зіньковська Н.В. – адвокат (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю ХМ №000141 від 14.03.2018 р.; довіреність №007.1Др-295-1219 від 30.12.2018 р.).
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства «Укртрансгаз» до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про стягнення 1 154 691 284,86 грн, з яких 972 489 963,55 грн заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу, 134 739 968,69 грн пені, 12 512 750,49 грн три проценти річних та 34 948 602,13 грн інфляційних втрат.
Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду та протоколах судового засідання.
Ухвалою від 25.03.2020 р. суд постановив задовольнити клопотання представників сторін про відкладення підготовчого засідання; відкласти підготовче засідання без визначення дати. При цьому суд керувався постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 року якою з 12 березня 2020 р. до 03 квітня 2020 р. на усій території України було введено карантин.
Ухвалою від 03.06.2020 р. суд постановив призначити підготовче судове засідання на 01.07.2020 р. Вказаною ухвалою суд постановив заяву представника відповідача про залучення до участі у справі третіх осіб які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору (вх.№945/20 від 09.04.2020 р.) розглянути в судовому засіданні 01.07.2019 р.; клопотання представника позивача про поновлення позивачу строку на подання заперечень проти клопотання про витребування доказів (вх.№16429/20 від 24.04.2020 р.) розглянути в судовому засіданні 01.07.2019 р.; клопотання представника відповідача про витребування доказів (вх.№13288/20 від 240.03.2020 р.) розглянути в судовому засіданні 01.07.2019 р.
Представник позивача в підготовче засідання 01.07.2020 р. з`явився, в судовому засіданні заперечив проти клопотання відповідача про витребування доказів у справі №914/2579/19, з підстав наведених у клопотанні (вх.№16429/20). Також, в судовому засіданні представник позивача заперечив проти заяви відповідача про залучення до справи третіх осіб, з підстав наведених у запереченні (вх.№945/20).
Представник відповідача в підготовче засідання 01.07.2020 р. з`явився, в судовому засіданні підтримав раніше подане ним клопотання (вх.№13288/20) про витребування в Акціонерного товариства «Укртрансгаз» доказів, а саме:
- документів, які б відображали інформацію, щодо зони балансування, до якої оператором газотранспортної системи застосовується певний режим балансування у відповідності до правил, визначених Регламентом комісії (ЄС) № 312/2014 від 26.03.2014, Закону України «Про ринок природного газу» (далі - Закон) та Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493 (далі - кодекс газотранспортної системи).
- посилання на своєму офіційному веб-сайті на сторінку, де оператором газотранспортної системи оприлюднено перелік точок входу/виходу, обсяг технічної, договірної та вільної потужності за період липня 2018-лютого 2019 року з зазначенням точок входу/виходу, для яких з точки зору технічних обмежень обсяг та вид потужності може відрізнятись в окремі періоди газового року.
- документів, які б відображали інформацію щодо технічних параметрів звичайного рівня функціонування газотранспортної системи.
документів, які б відображали інформацію щодо того, які дії були вчинені оператором газотранспортної системи з врегулювання небалансу АТ «Львівгаз» у липні 2018-лютому 2019 року.
- документів, які б відображали інформацію, чи існувала загроза цілісності газотранспортної системи у липні 2018-лютому 2019 року. У випадку, якщо така загроза існувала, надати підтверджуючі цей факт копії документів.
- документів, які б відображали інформацію щодо того, чи здійснював оператор газотранспортної системи у липні 2018-лютому 2019 року купівлю-продаж природного газу за короткостроковими договорами в точці, в якій відбувається передача природного газу.
- документів, які б відображали інформацію щодо того, чи здійснював оператор газотранспортної системи у липні 2018-лютому 2019 року регулювання обсягу надходження газу в газотранспортну систему (точки входу та/або виходу) у випадках, передбачених Національним планом дій та кодексом газотранспортної системи.
- документів, які б відображали інформацію щодо того, чи здійснював оператор газотранспортної системи у липні 2018-лютому 2019 року регулювання обсягу природного газу, який знаходиться в газотранспортній системі. Якщо так, то які саме дії були здійснені оператором газотранспортної системи задля врегулювання небалансу АТ «Львівгаз».
- документів, які б відображали перелік газосховищ, які знаходяться в управлінні оператора газотранспортної системи у порядку, визначеному кодексом газотранспортної системи та кодексом газосховищ, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2495 (далі - кодекс газосховищ).
- документів, які б відображали інформацію щодо того, чи здійснював оператор газотранспортної системи у липні 2018-лютому 2019 року регулювання обсягу природного газу, який зберігається у газосховищах, які знаходяться в управлінні оператора газотранспортної системи.
- документів, які б відображали інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо того, чи резервувалась оператором газотранспортної системи частина діючої ємності газосховища, потужності закачування та відбору газосховища, що необхідні для виконання ним обов`язків з балансування системи у липні 2018-лютому 2019 року. Якщо так, то яку саме частину діючої ємності газосховища, потужності закачування та відбору газосховища оператором газотранспортної системи було зарезервовано у липні 2018-лютому 2019 року,
- завіреної належним чином копії технічної угоди, що була укладена між оператором газосховища та оператором газотранспортної системи у липні 2018-лютому 2019 року.
- документів, які б відображали інформацію щодо того, чи запроваджувались у Липні 2018-лютому 2019 року оператором газотранспортної системи обмеження у точках входу та виходу згідно з розділом XV кодексу газотранспортної системи.
- документів, які б відображали інформацію щодо відповідності тиску в газотранспортній системі вимогам цілісності та вимогам щодо експлуатації газотранспортної системи у липні 2018-лютому 2019 року, а також вказати, якими саме нормативно-правовими актами вищезазначені вимоги регламентуються.
- документів, які б відображали інформацію щодо кількості природного газу у газотранспортній системі на кінець кожної доби у липні 2018-лютому 2019 року, що очікувалась відповідно до передбачених подач та відборів для такої газової доби.
- документів, які б відображали інформацію щодо кількості природного газу у газотранспортній системі на кінець кожної доби у липні 2018-лютому 2019 року, відповідно до фактичних подач та відборів для такої газової доби.
- документів, які б відображали інформацію щодо власної оцінки попиту на природний газ на кожну газову добу або протягом газової доби у липні 2018-лютому 2019 року, щодо якої здійснювалась балансуюча(-і) дія(-ї).
- документів, які б відображали інформацію з копіями підтверджуючих документів про номінації, алокації та виміряні потоки природного газу у кожній точці газотранспортної системи щодо кожної доби у липні 2018-лютому 2019 року.
- документів, які б відображали інформацію про тиск природного газу в газотранспортній системі у кожній точці газотранспортної системи щодо кожної доби у липні 2018-лютому 2019 року.
- документів, які б відображали інформацію щодо обсягів купівлі оператором газотранспортної системи короткострокових стандартизованих продуктів у кожну добу липні 2018-лютому 2019 року.
- документів, які б відображали інформацію щодо обсягів продажу оператором газотранспортної системи короткострокових стандартизованих продуктів у кожну добу липні 2018-лютому 2019 року.
- документів, які б відображали інформацію щодо використання оператором газотранспортної системи послуг балансування у липні 2018-лютому 2019 року.
- документів, які б відображали інформацію щодо здійснення/проведення оператором газотранспортної системи в якості контрагента операцій на торгових платформах у липні 2018-лютому 2019 року.
Також, в судовому засіданні представник відповідача підтримав раніше подану ним заяву (вх.№945/20) про залучення до участі у справі третіх осіб які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, а саме: Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та Державної казначейської служби України.
Згідно п. 10 ч. 2 ст. 182 ГПК України, у підготовчому засіданні суд вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Розглянувши подане представником відповідача клопотання про витребування доказів (вх.№13288/20 від 20.03.2020 р.), заслухавши думку представника позивача (заперечив проти клопотання), дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку відмовити у його задоволенні, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1, п. 3 ч. 2 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ГПК України, учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
У відповідності до ч.2 ст.81 ГПК України у клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено:
1) який доказ витребовується (крім клопотання про витребування судом групи однотипних документів як доказів);
2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;
3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;
4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу;
5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.
Проаналізувавши положення ч.2 ст.81 ГПК України, суд дійшов висновку відсутності підстав для задоволення вказаного клопотання з огляду на недотримання відповідачем вказаної норми.
Так, відповідачем при поданні клопотання про витребування доказів у позивача не зазначено обставини, які можуть підтвердити докази, які він просить витребувати або аргументи, які вони можу спростувати; підстави, з яких випливає, що ці докази має позивач.
Укладений між сторонами договір транспортування природного газу є типовим, він не передбачає складання документів чи формування інформації, яку відповідач просить витребувати у позивача. Документи які складаються відповідно до умов договору, були долучені позивачем до матеріалів справи.
Відтак, суд не вбачає підстав для задоволення поданого відповідачем клопотання про витребування у позивача доказів.
Розглянувши подану представником відповідача заяву (вх.№945/20 від 09.04.2020 р.) про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та Державної казначейської служби України, заслухавши думку представника позивача (заперечив проти поданої заяви), дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку відмовити у її задоволенні, з огляду на таке.
Заява обґрунтована тим, що на розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебуває справа №1.380.2019.002812 за позовом АТ «Львівгаз» до Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та Держави Україна в особі Державної казначейської служби України про визнання протиправною бездіяльності Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо перегляду тарифу на розподіл природного газу для АТ «Львівгаз» на економічно обґрунтований та стягнення збитків за період з 2017 по листопад 2019 року в сумі 1 946 587 698,10 грн.
На думку відповідача, прийняття остаточного рішення у справі №914/2579/19 може безпосередньо вплинути на фінансові права та інтереси НКРЕКП та Державної казначейської служби України, а саме вплинути на остаточну суму збитків, завданих Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, які буде зобов`язана відшкодувати Держава (в особі ДКСУ), у випадку набрання сили відповідним рішення суду у справі №1.380.2019.002812.
Відповідно до ч.1 ст.50 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права чи обов`язки щодо однієї зі сторін. Отже, така третя особа має перебувати з однією зі сторін у матеріальних правовідносинах, які в результаті прийняття судом рішення у справі зазнають певних змін.
Підставою для вступу (залучення) в судовий процес такої третьої особи є її заінтересованість у результатах вирішення спору - ймовірність виникнення в майбутньому в неї права на позов або пред`явлення до неї позовних вимог зі сторони позивача чи відповідача.
Водночас предмет спору повинен перебувати за межами цих правовідносин, інакше така особа може мати самостійні вимоги на предмет спору. Для таких третіх осіб неможливий спір про право з протилежною стороною у зазначеному процесі. Якщо такий спір допускається, то ця особа повинна мати становище співвідповідача у справі, а не третьої особи. Отже, не можна покладати на третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, будь-які матеріально-правові обов`язки, а також установлювати чи захищати їх права, тобто винести рішення або ухвалу суду про права чи обов`язки цих третіх осіб. Вказана правова позиція викладена в постанові Великої палати Верховного Суду від 25.06.2019 року у справі № 910/17792/17.
Функціями Казначейства, водночас, є забезпечення казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснення Казначейством безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду. Також однією з функцій Державної казначейської служби є виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган - безспірне списання коштів з рахунків державного органу (боржників) на виконання рішення суду, боржником за яким є орган державної влади, а в разі відсутності у державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду (частина перша статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»).
Орган Казначейства не має жодного титулу щодо коштів, якими він розпоряджається, тобто кошти, що підлягають стягненню за рішенням суду, перебувають на рахунку іншої юридичної особи, а орган Казначейства має доступ до рахунку та повноваження щодо списання коштів.
Національна комісія що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Предметом позову у даній справі є стягнення заборгованості за послуги з балансування обсягів природного газу згідно укладеного між Акціонерним товариством «Укртрансгаз» (позивач/оператор) та Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (відповідач/замовник) договору транспортування природного газу.
Враховуючи предмет позову, та той факт, що неналежне виконання Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» своїх договірних зобов`язань не пов`язані з процесами встановлення тарифу для АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» та його відносинами з регулятором.
На думку суду, рішення у даній справі не вплине на права та обов`язки Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та Державної казначейської служби України та не позбавить їх прав та обов`язків у майбутньому. Враховуючи специфіку та статус Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та Державної казначейської служби України їх особливі режими функціонування, договірні відносини, що склались між сторонами не зачіпають інтересів Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та Державної казначейської служби України, відтак рішення господарського суду не може вплинути на їх права та обов`язки.
Зважаючи на викладене, суд не вбачає підстав для залучення Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та Державної казначейської служби України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Керуючись ст. ст. 46, 50, 73, 81, 119, 169, 182, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про витребування доказів.
3. Відмовити у задоволенні заяви представника відповідача про залучення до участі у справі третіх осіб які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
4. Ухвала набирає законної сили в порядку ст.235 ГПК України та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Інформація щодо руху справи розміщена в мережі Інтернет на інформаційному сайті за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua та на офіційному веб-порталі судової влади України за посиланням: http://court.gov.ua.
Повний текст ухвали
складено 06.07.2020 р.
Суддя Ю.О. Сухович