Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"16" грудня 2009 р.Справа № (13/421)17/562 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Таран С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні 16.12.2009 року о 17 год. при секретарі Патлаченко А.Л. матеріали адміністративної справи №(13/421)17/562
за позовом: Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області, м. Кіровоград
до відповідача: Олександрійської міської санітарно-епідеміологічної станції, м. Олександрія Кіровоградської області
про стягнення 115175,61 грн.
ПРЕДСТАВНИКИ:
від позивача - Куницький В.В., довіреність №3216-02 від 29.12.2008 р.;
від відповідача - участі не брали.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Кіровоградській області подано позов про стягнення з Олександрійської міської санітарно-епідеміологічної станції до державного бюджету 115175,61 грн. економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін згідно рішення №57 від 27.09.2004 року.
За вказаною позовною заявою 24.11.2004 р. порушено провадження у справі №13/421.
Ухвалою господарського суду від 11.02.2005 року по справі №13/421 прийнято до розгляду зустрічний позов Олександрійської міської санепідемстанції про визнання незаконним рішення №57 від 27.09.2004 року Державної інспекції з контролю за цінами.
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 20.07.2005 року позовні вимоги задоволено повністю: стягнуто з відповідача - Олександрійської міської санітарно-епідеміологічної станції в доход державного бюджету через ВДВС Олександрійського міськрайонного управління юстиції м. Олександрія на користь УДК в Кіровоградській області - 115175 грн. 61 коп. економічних санкцій, 1151 грн. 76 коп. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу; в задоволенні зустрічного позову відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 13.12.2005 року по даній справі касаційну скаргу Олександрійської міської санітарно-епідеміологічної станції задоволено; рішення господарського суду від 20.07.2005 року по справі №13/421 скасовано; у задоволенні первісного позову відмовлено; зустрічний позов задоволено.
Постановою Верховного Суду України від 21.02.2006 року по справі №13/421 касаційну скаргу державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області задоволено частково; постанову Вищого господарського суду України від 13.12.2005 року №13/421 скасовано, справу передано до Вищого господарського суду України для виконання вимог пункту 10 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України".
Ухвалою Вищого господарського суду України від 20.03.2006 року касаційну скаргу Олександрійської міської санітарно-епідеміологічної станції на рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.07.2005 року з матеріалами справи №13/421 передано до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.10.2007 року касаційну скаргу Олександрійської санітарно-епідеміологічної станції задоволено частково; рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.07.2005 року скасовано, справу направлено на новий розгляд.
30.10.2007 року матеріали справи №13/421 було повернуто на адресу господарського суду Кіровоградської області.
За резолюцією голови господарського суду Кіровоградської області В.М. Балика від 01.11.2007р. дану справу передано на розгляд судді Таран С.В.
Ухвалою суду від 06.11.2007 р. справу №13/421 прийнято суддею Таран С.В. до свого провадження, присвоєно справі №(13/421)17/516, вирішено продовжити розгляд даного спору за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, при цьому запропоновано позивачу (державній інспекції з контролю за цінами у Кіровоградській області) та позивачу за зустрічним позовом (Олександрійській санітарно-епідеміологічній станції) направити на адресу суду копії позовної заяви/зустрічної позовної заяви та копії всіх документів, що приєднані до неї, для направлення позовної заяви з додатками на адресу відповідача/ відповідача за зустрічним позовом та викласти позовні вимоги відповідно до п.п. 1 п. 3 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України.
На виконання зазначеної ухвали державною інспекцією з контролю за цінами в Кіровоградській області викладено позовні вимоги з посиланням на норми Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.20-25).
Ухвалою господарського суду від 18.12.2007 року за заявою Олександрійської міської санітарно-епідеміологічної станції, проти задоволення якої не заперечувала державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області, позовні вимоги по справі №(13/421)17/516 роз'єднані у самостійні провадження (а.с. 8-9): провадженню за позовною вимогою Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області до відповідача - Олександрійської міської санітарно-епідеміологічної станції про стягнення 115175,61 грн. присвоєно номер справи (13/421)17/562; за провадженням за зустрічним позовом Олександрійської міської санепідемстанції до відповідача - Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області про скасування рішення №57 від 27.09.2004р. про застосування економічних санкцій залишено номер справи (13/421)17/516.
Враховуючи те, що предмет спору у даній справі безпосередньо пов'язаний з рішенням державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області №57 від 27.09.2004 р., неправомірність та незаконність винесення якого була предметом розгляду адміністративної справи №(13/421)17/516, суд ухвалою від 23.01.2008 р. зупинив провадження у справі №(13/421)17/562 до вирішення пов'язаною з нею справи №(13/421)17/516 за позовом Олександрійської міської санепідемстанції до відповідача - Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області про скасування рішення №57 від 27.09.2004р. про застосування економічних санкцій (а.с.53-55).
Ухвалою від 02.12.2009 р. провадження у даній справі поновлено, справу призначено до судового розгляду на 16.12.2009 р. (а.с.69).
В судовому засіданні 16.12.2009 р. позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі; відповідач участі не брав, причини неявки суду не повідомив, хоча належним чином був сповіщений про час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення №657392 від 08.12.2009 року (а.с. 73); витребуваних господарським судом пояснень щодо позовних вимог не подав.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступне.
Відповідно до Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами №81 від 19.11.2009 року, державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області є територіальним органом державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй (а.с.77-81).
Згідно статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Пунктом 3 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Кіровоградській області визначено, що основним завданням державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів); проведення цінових спостережень на споживчому та товарних ринках.
Державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області відповідно до правил статті 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" та пункту 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами має право приймати відповідно до законодавства рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та застосування штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
Позивачем в період з 31.03.2004р. по 13.04.2004 р. було проведено перевірку дотримання державної дисципліни цін в Олександрійській міській санітарно-епідеміологічній станції за 2002 р., 2003 р. та І кв. 2004 р.
За результатами вказаної перевірки складено акт №489 від 13.04.2004 р., в якому відображено, що в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 15.10.2002 р. №1544 "Про затвердження переліку робіт і послуг у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, які виконуються і надаються за плату" позивачем за плату проводилися дослідження біологічних матеріалів від людини при проведенні періодичних медичних оглядів працівників декретованих професій; проте проведення цих досліджень не входить до переліку послуг і робіт, що можуть надаватися за плату; при цьому вартість наданих послуг розраховувалась з урахуванням ПДВ 20% (а.с. 30-39).
Відповідно до частини першої статті 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації; крім того, в позабюджетні фонди стягується штраф в подвійному розмірі необґрунтовано одержаної виручки; вказані суми списуються з рахунків підприємств та організацій в банківських установах за рішенням суду.
На підставі зазначеного акту перевірки, керуючись статтею 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", державною інспекцією з контролю за цінами в Кіровоградській області прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №57 від 27.09.2004 року, яким за порушення вимог Закону України "Про ціни і ціноутворення", статті 35 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" вирішено вилучити у Олександрійської міської санітарно-епідеміологічної станції у доход державного бюджету суму 38391,87 грн. необґрунтовано одержаної виручки та 76783,74 грн. штрафу (а.с. 27).
Вказане рішення було направлено відповідачеві разом з вимогою №1698-05 від 27.09.2004 року оплатити економічні санкції у розмірі 115175,61 грн. (а.с. 28) та отримано ним 01.10.2004 р. (а.с. 29).
Олександрійська міська санітарно-епідеміологічна станція, як зазначалось вище, з рішенням про застосування до неї економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №57 від 27.09.2004 р. не погодилась та звернулась до суду з відповідним позовом.
Постановою господарського суду Кіровоградської області від 23.01.2008 року по справі №(13/421)17/516 за позовом Олександрійської міської санітарно-епідеміологічної станції до Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області про скасування рішення про застосування економічних санкцій в розмірі 115175,61 грн. за порушення державної дисципліни цін №57 від 27.09.2004 року (далі- справа №(13/421)17/516) в задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.09.2009 року постанову господарського суду Кіровоградської області від 23.01.2008 року у справі №(13/421)17/516 залишено без змін (а.с. 68).
Відповідно до вимог пункту 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа щодо якої встановлено ці обставини.
В силу приписів зазначеної норми, враховуючи те, що при розгляді справи №(13/421)17/516 було встановлено правомірність застосування до Олександрійської міської санітарно-епідеміологічної станції економічних санкцій в розмірі 115175,61 грн. за порушення дисципліни цін на підставі рішення №57 від 27.09.2004 року, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
В задоволенні заяви відповідача №2017/02 від 08.09.2005 року (вх. №0201/26024 від 12.09.2005 року) про відстрочку виконання рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.07.2005 року слід відмовити, оскільки ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.12.2007 року рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.07.2005 року скасовано.
Керуючись статтями 160, 162, 163, частинами 1-4 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, пунктом 6 "Прикінцевих та перехідних положень" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Олександрійської міської санітарно-епідеміологічної станції (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Луначарського, 41; р/р №35218004317 в УДК у Кіровоградській області, МФО 823016; код ЄДРПОУ 05403240) в доход Державного бюджету (р/р №31118106700006, одержувач коштів - Олександрійське УДК, код одержувача - 24146085, код бюджетної класифікації - 21081100, банк одержувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016) - 115175,61 грн. економічних санкцій.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 18.12.2009 року.
Суддя