Рішення № 90208497, 06.07.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2020
Номер справи
580/1447/20
Номер документу
90208497
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2020 року справа № 580/1447/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення нарахувань, перерахунку та виплати позивачу пенсії по інвалідності військовослужбовцям відповідно до п. б ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 60 % від суми 12 500 грн 45 коп. грошового забезпечення яка була визначена у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої Головним управлінням Державної фіскальної служби у Черкаській області для призначення (перерахунку) пенсії позивачу;

- зобов`язати відповідчу здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до п. б ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 60 % від суми 12 500 грн 45 коп. грошового забезпечення яка була визначена у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої Головним управлінням Державної фіскальної служби у Черкаській області для призначення (перерахунку) пенсії позивачу;

- зобов`язати відповідача нарахувати позивачу надбавку до пенсії у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у відповідності до п "а" ч. 1 ст. 24 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також надбавки як військовослужбовцю Збройних Сил України, та здійснити виплату нарахованих надбавок до пенсії як непрацюючій особі з інвалідністю, яка має на своєму утриманні непрацездатного члена сім`ї та військовослужбовцю Збройних Сил України починаючи із 13 квітня 2019 року;

- зобов`язати відповідача подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що перебуває на пенсійному обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач звернувся з заявою від 09.10.2019 до Головного управління ДФС у Черкаській області щодо проведення перерахунку грошового забезпечення та підготовки відповідної довідки із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, підвищень, тощо) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і наказу Міністерства фінансів України від 17.07.2018 № 616 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції». На підставі поданої заяви Головним управлінням ДФС у Черкаській області виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення, яку листом від 30.10.2019 за вих. № 26532/23-00-05-041 направлено відповідачу, однак перерахунок пенсії на підставі довідки не проводився.

Позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області з заявами від 11.03.2020 та 10.04.2020. Вказаними заявами позивач просив здійснити перерахунок пенсії з розрахунку 60 % грошового забезпечення, як інваліду ІІ групи, від суми грошового забезпечення 12 500 грн 45 коп. та нарахувати надбавку до пенсії у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та мають на своєму утриманні непрацездатного члена сім`ї. Відповідач зазначений перерахунок пенсії не провів.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 20.05.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за даним позовом без повідомлення учасників справи (письмове провадження).

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач подав до суду відзив у якому зазначив, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу із грошового забезпечення 12 500 грн 45 коп., оскільки на виконання вимог статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 на підставі довідки Головного управління ДФС у Черкаській області від 30.03.2020 № 2305009398.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що позивач є інвалідом ІІ групи та отримує пенсію по інвалідності відповідно до вимог розділу ІІІ Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ позивач звернувся до Головного управління ДФС у Черкаській області з заявою від 09.10.2019 про перерахунок грошового забезпечення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідки з із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, підвищень, тощо) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і наказу Міністерства фінансів України від 17.07.2018 № 616 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції».

Згідно з довідкою Головного управління ДФС у Черкаській області розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за нормами чинними на березень 2018 року за прирівняною посадою поліцейського - старшого оперуповноваженого ОВС складається з наступних складових: посадовий оклад - 5500 грн, оклад за спеціальним званням (підполковник) - 1410 грн, надбавка за стаж служби (40 %) - 2764 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (13,16 %) - 723, 80 грн, премія (38,23%) - 2102,65 грн. Всього - 12500 грн 45 коп.

Вказана довідка направлена на адресу відповідача листом Головного управління ДФС у Черкаській області від 30.10.2019 вих. № 26532/23-00-05-041.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 18.11.2019 вих. № 98362/03-26 оригінал зазначеної довідки повернуто Головному управлінню ДФС у Черкаській області без виконання.

Позивач звернувся з заявою від 11.03.2020 до відповідача, в якій просив провести перерахунок його пенсії, виходячи із відомостей про види грошового забезпечення, зазначених в довідці Головного управління ДФС у Черкаській області.

Листом від 25.03.2020 № 825-963/3-03/В-2300/20 відповідач повідомив, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача, оскільки до грошового забезпечення згідно з довідкою Головного управління ДФС у Черкаській області включено надбавку за службу в умовах режимних обмежень та премію, що не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103. Після набрання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 законної сили, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 226ХІІ не приймалось.

Не погоджуючись з наданою відповіддю позивач повторно звернувся до відповідача з заявою від 10.04.2020 щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з розрахунку грошового забезпечення 12500 грн 45 коп. та виплати 50 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у зв`язку з перебуванням на їх утриманні малолітньої дитини.

Не отримавши відповіді на заяву позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно зі статтею 20 Закону № 2262-ХІІ залежно від причини інвалідності особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, поділяються на такі категорії: а) особи з інвалідністю внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків) чи пов`язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з`єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; б) інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби.

Відповідно до статті 21 Закону № 2262-ХІІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 даної Постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац 4 підпункту 1 пункту 5);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6).

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На виконання вимог статті 63 Закону № 2262-ХІІ, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).

Пунктом 1 Постанови № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови № 704.

Постановою № 103 внесено зміни Порядку № 45, а саме:

- пункт 5 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

- додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було проведено перерахунки пенсій позивача з 01.01.2018 на підставі довідки Головного управління ДФС у Черкаській області № 2305009398 від 30.03.2018 та від 11.01.2019. Отже, відповідачем виконано вимоги чинного законодавства, що регулювали умови перерахунку пенсій станом на день виникнення права позивача на такий перерахунок - 01.01.2018.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб. Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень вказане рішення набрало законної сили 05.03.2019.

Зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані Окружним адміністративним судом міста Києва протиправними та нечинними. Відтак з 05.03.2019 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка включає до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такі складові як надбавку за службу в умовах режимних обмежень, премію та інші.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 з розрахунку грошового забезпечення 12 500 грн 45 коп. є необгрунтованим, оскільки до 05.03.2019 до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії входили такі складові: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років.

Як вбачається з матеріалів справи, після набрання законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18, на підставі заяви позивача, Головним управлінням ДФС у Черкаській області видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, за якою розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними станом на 01.03.2018 становить 12500 грн 45 коп., в т.ч. посадовий оклад - 5500 грн, оклад за спеціальним званням (підполковник) - 1410 грн, надбавка за стаж служби (40 %) - 2764 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (13,16 %) - 723, 80 грн, премія (38,23%) - 2102,65 грн.

Пунктами 1 - 3 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Отже, аналіз вказаних вище норм законодавства свідчить про те, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій Пенсійним фондом проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію на підставі повідомлення відповідними органами (п. 1 Порядку №45) та надання вказаними органами відповідних довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи.

При цьому, згідно висновку Верховного Суду України (постанова від 22.04.2014 у справі №21-484а13) про правильне застосування статтей 49 та 63 Закону № 2262-ХІІ щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини 1 статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.

Згідно з частиною 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

В даному випадку, як вбачається з наявних у справі матеріалів, позивач надавав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області 11.03.2020, разом з заявою, довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Головного управління ДФС у Черкаській області, за якою розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними станом на 01.03.2018 становить 12500 грн 45 коп., а тому, відповідно до наведених вище правових норм, наявні підстави для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.04.2019 у відповідності до ст.ст. 21, 43, 51, 63 Закону №2262-ХІІ та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалідності у розмірі 60 % від суми грошового забезпечення 12 500 грн 45 коп. з 01.04.2019.

Стосовно позовної вимоги про нарахування позивачу надбавки до пенсії по інвалідності, як особі, що має на своєму утриманні неповнолітнього сина, суд зазначає, що відповідно до пункту "а" частини 1 статті 24 Закону №2262-ХІІ надбавка непрацюючим особам з інвалідністю, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї нараховується на кожного непрацездатного члена сім`ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім`ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку до пенсії по інвалідності на непрацездатного члена сім`ї за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім`ї надбавку. За наявності в сім`ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім`ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором;

Статтею 30 Закону №2262-ХІІ до непрацездатних членів сім`ї відносяться діти, які не досягли 18 років.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є батьком неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 ).

Відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що надбавка до пенсії на неповнолітню дитину не є формою перерахунку пенсії, тому у позивача виникає право на її виплату з моменту призначеня пенсії.

Позивачу пенсія призначена та виплачується з жовтня 2017 року. Відповідно до наданого відповідачем протоколу про призначення пенсії від 12.09.2017 і протоколів про перерахунок пенсії від 04.04.2018 та від 22.11.2019 надбавка до пенсії у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у відповідності до пункту "а" чатини 1 статті 16 Закону № 2262-ХІІ нараховується позивачу з моменту призначення пенсії.

Положеннями статті 16 Закону № 2262-ХІІ урегульовано підстави для нарахування надбавки та допомоги до пенсії за вислугою років, оскільки позивач отримує пенсію по інвалідності, то застосування відповідачем пункту «а» частини 1 статті 16 Закону № 2262-ХІІ є протиправним.

Таким чином, враховуючи підстави і предмет спору та встановлені судом фактичні обставини справи, з метою належного і ефективного захисту порушеного права, суд приходить до висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з жовтня 2017 року надбавки до пенсії у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на підставі пункту "а" частини 1 статті 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ. А тому позовна вимога щодо зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу надбавку до пенсії у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у відповідності до п "а" ч. 1 ст. 24 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є обгрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Щодо клопотання позивача встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду, суд зазначає про таке.

Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки встановлення судового контролю за виконанням рішення є правом суду, то з огляду на обставини справи суд не вбачає необхідності встановлювати судовий контроль за виконанням даного рішення.

Стосовно клопотання позивача про стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу, то відповідно до частини 4 статті 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. До матеріалів справи не надано доказів наданих адвокатом послуг та їх оплати позивачем, тому суд не вважає за можливе задовольнити вказане клопотання.

За таких обставин, суд, за правилами встановленими статтею 90 КАС України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.

Розподіл судових витрат здійснюється у порядку визначеному статтею 139 КАС України. Судовий збір належить відшкодувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, ідентифікаційний код 21366538) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Головного управління ДФС у Черкаській області з розміру грошового забезпечення 12 500 грн 45 коп. у відповідності до п. б ст. 21, 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно здійснити розгляд заяви від 11.03.2020 та прийняти рішення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Головного управління ДФС у Черкаській області з розміру грошового забезпечення 12 500 грн 45 коп., у відповідності до п. б ст. 21, 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати ОСОБА_1 з жовтня 2017 року надбавку до пенсії у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на підставі пункту "а" частини 1 статті 24 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, з урахуванням раніше виплачених сум та нараховувати вказану надбавку до втрати права на неї.

Вийти за межі позовних вимог.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з жовтня 2017 року надбавки до пенсії у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на підставі пункту "а" частини 1 статті 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Судовий збір належить відшкодувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через черкаський окружний адміністративний суду строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.О. Кульчицький