
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 липня 2020 р. Справа № 400/4465/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056 про:визнання протиправною та скасування постанови від 21.11.2019 р. № 121648,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (далі - відповідач) № 121648 від 21.11.2019 року про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн.
Ухвалою від 13.01.2020 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що позивач не здійснює господарську діяльність. 29.10.2019 року перевізником у спірних правовідносинах була інша особа, а отже нарахування позивачу суми штрафних санкцій є необґрунтованим.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні вимог позивача просив відмовити. В своєму відзиві відповідач зазначив, що позиачем допущеного загальне перевищення вагових обмежень: замість допустимих 40 тонн, навантаження становить 51 тонну 400 кг. При цьому, власник транспортного засобу в разі передачі транспортного засобу в тимчасове користування зобов`язаний здійснити перереєстрацію такого транспортного засобу, а водій, здійснюючи перевезення вантажів зобов`язаний надавати для перевірки не лише свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, але й документи, на підставі яких на законних підставах використовується транспортний засіб (договір або тимчасовий реєстраційний талон).
У відповіді на відзив позивач свої вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити та зазначив, що Порядком № 1388 визначено виключний перелік документів, на підставі яких здійснюється реєстрація, перереєстрація транспортних засобів, в тому числі не за власниками транспортних засобів, але серед них відсутній договір найму або оренди. Тобто, вказана в п. 7 Порядку № 1388 вимога щодо перереєстрації транспортного засобу не стосується правовідносин у сфері передачі транспорту у найм. Відповідач не надав належних доказів того, що у користувача транспортним засобом - ТОВ «Логітек» - було бажання отримати тимчасовий реєстраційний талон, але позивач ухилився від подання звернення на його отримання.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, на підставі ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
29.10.2019 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області на а/д Н-24 «Благовіщенське - Миколаїв» через Вознесенськ, було проведено рейдову перевірку транспортного засобу DAF FT XF 105.460, державний номер НОМЕР_1 з напівпричепом марки STAS модель S33-9 СХ , реєстраційний номер НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_2 .
Вказаний транспортний засіб з напівпричепом належать ОСОБА_1 на праві власності, що підтверджується наявними у матеріалах справи свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів.
За наслідками перевірки складений Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 29.10.2019 року № 183326 (далі - Акт № 183326), відповідно до якого встановлено порушення: перевезення вантажу з порушенням встановлених габаритно-вагових норм без відповідного дозволу.
04.11.2019 року на адресу позивача надіслано запрошення про розгляд справи про скоєння порушення законодавства про автомобільний транспорт.
21.11.2019 року уповноваженою особою Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 121648, якою на позивача за порушення абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» накладено штраф у сумі 34000,00 грн.
Не погоджуючись з вказаним, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення по справі, суд виходить з наступного:
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначаються Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року №2344- ІІІ (далі - Закон України № 2344).
У відповідності до ст. 6 Закону України № 2344 реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 103 (далі - Положення), визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Укртрансбезпека, відповідно до покладених на неї завдань, зокрема здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті. Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (п. 8 Положення).
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 року «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3 до постанови, одним з яких є Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначається Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567).
У відповідності до п. 15 Порядку № 1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Приписами ст. 48 Закону України № 2344 визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Таким чином, законодавство зобов`язує автомобільного перевізника та водія під час здійснення своїх функцій мати при собі документи, на підставі яких здійснюється перевезення.
Відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 60 № 2344, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу застосовується адміністративно-господарський штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 року № 363, перевізник - фізична або юридична особа - суб`єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.
Згідно зі ст. 1 Закону України № 2344 автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Транспортні засоби DAF FT XF 105.460, державний номер НОМЕР_1 з напівпричепом марки STAS модель S33-9 СХ , на підставі договору найму транспортного засобу № 954 від 22.10.2019 року передані позивачем у найм ТОВ ТК «Логітек». Факт передачі транспортних засобів підтверджено Актом приймання-передачі від 22.10.2019 року.
При цьому у відповідності до п.1.2. договору найму транспортного засобу № 954 від 22.10.2019 року зазначені транспортні засоби за домовленістю сторін мають використовуватися Наймачем виключно при здійсненні виробничої діяльності. Також цим пунктом договору зазначено, що у цих межах відповідно до ст. 800 ЦК України використання транспортних засобів здійснюється наймачем самостійно. При цьому він має право використовувати транспортні засоби винятково для виробничих потреб, з правом передачі в піднайм.
В свою чергу ст. 800 ЦК України визначає, що наймач самостійно здійснює використання транспортного засобу у своїй діяльності і має право без згоди наймодавця укладати від свого імені договори перевезення, а також інші договори відповідно до призначення транспортного засобу.
Згідно товарно-транспортної накладної № 57872 від 28.10.2019 року, на яку наявні посилання в Акті № 183326, автомобільним перевізником зазначений ФОП ОСОБА_3 .
Враховуючи вищезазначене, вказана особа могла наприклад взяти вказані транспортні засоби в піднайм.
Отже, оскільки 29.10.2019 року перевізником на транспортних засобах DAF FT XF 105.460, державний номер НОМЕР_1 з напівпричепом марки STAS модель S33-9 СХ виступала інша особа, ТОВ «ТК Логітек» або ФОП ОСОБА_3 , нарахування ОСОБА_1 суми плати за проїзд належного йому транспортного засобу в даному випадку є протиправним.
Стосовно тверджень відповідача щодо недотримання позивачем п.7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388, з якого вбачається, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів, суд зазначає наступне:
Наведений пункт не передбачає обов`язку власника здійснювати перереєстрацію транспортного засобу при наданні його в оренду іншій особі, такий обов`язок лежить саме на особі, що експлуатує такий транпортний засіб на законній підставі (договорі оренди).
Суд зазначає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний приймати рішення, а дії - вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх, дотримуючись встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби. Під час прийняття оскаржуваного рішення суб`єктом владних повноважень правове становище позивача належним чином не встановлювалося, а відомості які містилися в товарно-транспортній накладній, виданій вантажовідправником, у разі їх оспорення, не можуть бути підставою для притягнення до відповідальності особи, яка такий документ не видавала (погоджувала).
Оскільки позивач в даному випадку не виступала автомобільним перевізником, вона позбавлений можливості прийняти участь у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та надати свої пояснення чи додаткові документи, оскаржувана постанова є неправомірною та підлягає скасуванню.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідач у справі є структурним підрозділом Державної служби України з безпеки на транспорті. Відповідно до пункту 16 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 103, тільки Державна служба України з безпеки на транспорті має рахунки в органах Казначейства.
За таких обставин, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) до Державної служби Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, код ЄДРПОУ 39816845) - задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 121648 від 21.11.2019 року.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті(пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) судові витрати в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 03.07.2020 року.
Суддя О.В. Малих