
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/814/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал» до Головного управління ДПС у Львівській області в особі Дрогобицького управління Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення,-
в с т а н о в и в:
приватне акціонерне товариство "Стебницьке гірничо-хімічне підприємство "Полімінерал" звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області в особі Дрогобицького управління Головного управління ДФС у Львівській області, у якій просить суд визнати протиправним та скасувати рішення № 0107435306 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 04.12.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржуваним рішенням застосувано до позивача штраф та нарахувано пеню на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування». Вказує, що приватне акціонерне товариство «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал» в червні-липні 2019 року здійснило сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у встановлені чинним законодавством строки та в повному обсязі. Проте, позивач помилково перерахував кошти на рахунок № 37194201001307 (отримувач коштів ГУ ДФС у Львівській обл., код отримувача 39462700, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.под.), МФО 899998) замість належного рахунку - № 37192201001309 (отримувач коштів ГУ ДФС у Львівській обл., код отримувача 39462700, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.под.), МФО 899998). Кошти, як помилково перераховані, повернуті позивачу не були. За заявою позивача сплачені кошти на помилковий рахунок зараховані на належний рахунок. Проте, 04.12.2019 Головного управління ДПС у Львівській області прийнято оскаржуване рішення про застосування до приватного акціонерного товариства «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал» штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску. Вказує, що таке рішення контролюючого органу є протиправним, оскільки своєчасна та у повному обсязі сплата єдиного внеску на помилковий рахунок, не може вважатись неналежним виконанням обов`язку з його сплати. Допущена помилка не свідчить про несплату необхідної суми єдиного внеску у визначений законодавством строк та не спричинила настання жодних негативних наслідків або збитків.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву від 21.02.2020 (вх. № 9969), відповідно до якого казує, що у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску на платників єдиного внеску накладається штраф, розрахунок якого здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, а на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня. Позивачем належним чином не виконано обов`язку щодо сплати єдиного внеску, а саме єдиний внесок за червень 2019 сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку. Таким чином, контролюючим органом винесено оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. Просить відмовити в задоволенні позову.
Представник позивача в судове засідання 30.06.2020 не прибув, про розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Відповідно до заяви від 05.05.2020 (вх. № 3782 ел), просить розгляд справи провести за відсутності позивача та його представника за наявними в справі матеріалами.
Представник відповідача в судовому засідання 30.06.2020 щодо зодаволення позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
В судовому засіданні 30.06.2020 суд заслухав вступну промову представника відповідача, дослідив письмові докази та перейшов до розгляду справи в письмове провадження. Представник відповідача щодо переходу до розгляду справи в письмовому провадженні не заперечив.
Заслухавши вступну промову представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
04.12.2019 Головним управлінням ДПС у Львівській області (м. Дрогобич) винесено рішення № 0107435306 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого на підставі ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування застосовано до приватного акціонерного товариства «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал» штраф у розмір 48205,42 грн за період з 02.07.2019 до 19.08.2019 та нараховано пеню в розмірі 8245,36 грн.
05.12.2019 приватне акціонерне товариство «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал» подало скаргу на рішення Головного управлінням ДПС у Львівській області (м. Дрогобич) від 04.12.2019 № 0107435306 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Відповідно до рішення Державної податкової служби України від 10.01.2020 № 1204/6/99-00-08-06-01-06 рішення Головного управлінням ДПС у Львівській області від 04.12.2019№ 0107435306 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску залишено без змін, а скаргу приватного акціонерного товариства «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал» - без задоволення.
Позивач, не погоджуючись із оскаржуваним рішенням, звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, шо здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
Частиною 2 статті 6 Закону № 2464-VI (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку (частина 7 статті 9 Закону №2464-VI).
У відповідності до частини 8 статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина 11 статті 9 Закону №2464-VI).
Бюджетним кодексом України від 8 липня 2010 року № 2456-VI визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства.
Статтею 45 Бюджетного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) визначено, що податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном). Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Відповідно до п. 2.1 розділу II Положенням про рух коштів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2016 № 54 (далі - Положення) Державна податкова служба України та її територіальні органи в областях, місті Києві, Офіс великих платників податків Державної податкової служби (далі - головні управління ДПС) (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу страхових коштів.
Рахунки 3719 відкриваються на ім`я ДПС (далі - рахунки 3719 ДПС), на ім`я головних управлінь ДПС (далі - рахунки 3719 головних управлінь ДПС) та на ім`я головних управлінь ДПС у розрізі управлінь на правах відокремлених підрозділів (у тому числі державних податкових інспекцій у їх складі), державних податкових інспекцій у м. Києві (далі - рахунки 3719 у розрізі відокремлених підрозділів ДПС) на балансі Казначейства в розрізі категорій платників, визначених Законом.
Відповідно до частини 6 статті 9 Закону № 2464-VI для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. Розрахункове обслуговування органу доходів і зборів здійснюється відповідно до умов договорів між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, і власниками рахунків.
Пунктом 1 частини 10 статті 9 Закону № 264-VI встановлено, що у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборі днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Крім цього пунктом 22.4 статті 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 5 квітня 2001 року №2346-III визначено, що при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.
Відповідно до частини десятої, пункту другого частини одинадцятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Суд зазначає, що позивач є платником єдиного соціального внеску та перебуває на обліку в Головному управлінню ДПС у Львівській області.
Як встановлено з матеріалів справи та не заперечується відповідачем:
- згідно з платіжними дорученнями (а.с. 12-16), приватним акціонерним товариством «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал» сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за травень- червень 2019 року, проте позивачем такі кошти сплачені помилково на рахунок № 37194201001307 (отримувач коштів ГУ ДФС у Львівській обл., код отримувача 39462700, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.под.), МФО 899998) замість належного рахунку - № 37192201001309 (отримувач коштів ГУ ДФС у Львівській обл., код отримувача 39462700, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.под.), МФО 899998);
- відповідно до заяв приватного акціонерного товариства «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал» від 13.08.2019 № 452, від 27.0.2019 № 480, кошти Головним управління ДФС У Львівській області з помилкового рахунку № 37194201001307 (отримувач коштів ГУ ДФС у Львівській обл., код отримувача 39462700, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.под.), МФО 899998) перераховано на належний рахунк - № 37192201001309 (отримувач коштів ГУ ДФС у Львівській обл., код отримувача 39462700, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.под.), МФО 899998);
- у зв`язку із тим, що кошти на належний рахунок зараховані з порушенням законодавчо встановленого строку, 04.12.2019 Головним управлінням ДПС у Львівській області (м. Дрогобич) винесено рішення № 0107435306 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого на підставі ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування застосовано до приватного акціонерного товариства «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал» штраф у розмір 48205,42 грн за період з 02.07.2019 до 19.08.2019 та нараховано пеню в розмірі 8245,36 грн.
Суд зазначає, що єдиний соціальний внесок сплачений позивачем на єдиний рахунок Головного управління ДФС у Львівській області - 3719.
Надаючи правову оцінку діям позивача, суд приходить до висновку, що факт сплати позивачем сум єдиного соціального внеску на інший рахунок Головного управління ДФС у Львівській області не може бути підставою для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені, оскільки відповідні кошти були сплачені позивачем у повному обсязі та своєчасно, і зараховані до Державного бюджету, що не спростовано відповідачем.
При цьому, штрафні санкції та пеня, передбачені ч. 10 і п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464-VI, застосовуються до платника лише у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, а не у випадку помилково сплачених суми єдиного внеску на невідповідний рахунок.
З огляду на встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що допущена позивачем помилка не свідчить про несплату необхідної суми єдиного соціального внеску у визначений законодавством строк та не спричинила настання жодних негативних наслідків або збитків для відповідного бюджету та держави в цілому, оскільки страхові кошти в подальшому у будь-якому разі підлягали перерахуванню на відповідні рахунки 3719, відкриті на ім`я Головного управління ДФС у Львівській області в Казначействі. До того ж, згодом така помилка самостійно виявлена платником, який вжив відповідні заходи щодо спрямування коштів за належністю.
Допущення помилки під час перерахування платником суми грошового зобов`язання з єдиного соціального внеску у строк, встановлений Законом № 2464-VI, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова, а тому не може слугувати підставою для притягнення платника та його посадових осіб до відповідальності за несплату або несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 07.02.2019 у справі № 820/3561/16, від 24.10.2018 у справі № 760/6097/16-а.
На підставі вищевикладеного, рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 04.12.2019 № 0107435306 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є протиправним і підлягає скасуванню.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
1. Позов приватного акціонерного товариства «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал» (вул. Дрогобицька, 127, м. Стебник, м. Дрогобич, Львівська область, 82172, код ЄДРПОУ 05762281) до Головного управління ДПС у Львівській області в особі Дрогобицького управління Головного управління ДФС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ 43143039) про визнання протиправним і скасування рішення - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 04.12.2019 № 0107435306 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
3. Судовий збір в розмірі 2102,00 грн стягнути на користь приватного акціонерного товариства «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст судового рішення виготовлено 03.07.2020.
Суддя Костецький Н.В.