
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/1777/20
У Х В А Л А
щодо залишення позову без розгляду
01 липня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий - суддя Костецький Н.В.,
секретар судового засідання Терлецький О.О.,
за участю:
представник позивача Бердар С.В.,
представник відповідачів Гаврялик Р.А.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні клопотання представника відповідачів про залишення позову без розгляду у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Експорт-Буд» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про скасування рішень та зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
товариство з обмеженою відповідальністю “Експорт-Буд” звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України, у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС України у Львівській області № 625763/39733282 від 02.04.2018;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС України у Львівській області № 625788/39733282 від 02.04.2018;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС України у Львівській області № 625805/39733282 від 02.04.2018;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 23 від 12.07.2017, подану Товариством з обмеженою відповідальністю “Експорт-Буд”;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 26 від 13.09.2017, подану Товариством з обмеженою відповідальністю “Експорт-Буд”;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 75 від 31.10.2017, подану Товариством з обмеженою відповідальністю “Експорт-Буд”.
Представник відповідачів разом із відзивом на позовну заяву від 17.03.2020 (вх. № 14650) подав до суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду. Клопотання обгрунтоване тим, що позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Експорт-Буд» подана з пропуском шестимісячного строку звернення до суду, оскільки позовна заява підписана 21.02.2020, проте рішення про відмову про реєстрацію податкових від датовані 02.04.2018.
Представник позивача разом із відповіддю на відзив від 05.05.2020 (вх. 22743) подав заперечення на клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, в яких вказує, що платник податків з урахуванням строків давності, визначених cт. 102 ПК України, має право оскаржити в суді рішення контролюючого органу в будь-який момент після отримання такого рішення. Відтак, строк для звернення платника податків із позовом до адміністративного суду становить 1095 днів, який належить обчислювати з дня отримання платником податків оскаржуваного рішення. Таким чином, зазначає, що позивачем не пропущено строк звернення до суду.
Представник відповідача у підготовчому засіданні клопотання про залишення позову без розгляду підтримав, з підстав викладених у клопотанні.
Представник позивача у підготовчому засіданні просив відмовити у задоволенні клопотання про залишення позову без розгяду з підстав викладених у запереченнях.
Суд, розглянувши клопотання відповідача про залишення позову без розгляду, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про необґрунтованість клопотання з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 8 частини 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Наслідки пропущення строку звернення визначені у ст. 123 КАС України, зокрема, ч. 3 цієї статті передбачено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 4 ст. 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Таким чином, Податковим кодексом України передбачена можливість досудового порядку вирішення спору про скасування рішення прийнятого контролюючим органом.
Пунктом 56.23 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей: скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику; скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим; якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.
Відповідно до абзаців 1-3 пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Статтею 102 Податкового кодексу України передбачено строк давності тривалістю 1095 днів (2555 днів у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу).
Таким чином, вказані вище положення Податкового кодексу України передбачають, що строк для звернення платника податків до адміністративного суду із позовом про скасування податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу становить 1095 днів (2555 днів у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу) і обчислюється з дня отримання платником податків такого рішення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17.07.2019 у справі № 640/46/19.
Судом встановлено, що позивач в адміністративному порядку рішення контролюючого органу № 625763/39733282 від 02.04.2018, № 625788/39733282 від 02.04.2018, № 625805/39733282 від 02.04.2018 не оскаржував, відтак для звернення до суду із даним позовом спеціальний строк звернення до суду встановлений Податкового кодексу України становить 1095 днів і обчислюється з дня отримання позивачем такого рішення.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Експорт-Буд» звернулось із позовом до суду 02.03.2020 про скасування рішень № 625763/39733282, № 625788/39733282, № 625805/39733282 від 02.04.2018, таким чином позивачем не пропущено строк звернення до суду встановлений Податковим кодексом України – 1095 днів.
За таких обставин, у задоволенні клопотання представника відповідачів про залишення позовної заяви без розгляду слід відмовити.
Керуючись ст. 122, 240, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,–
у х в а л и в :
у задоволенні клопотання представника відповідачів про залишення без розгляду позову товариства з обмеженою відповідальністю «Експорт-Буд» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про скасування рішень та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення та окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину ухвали.
Повний текст судового рішення складено 03.07.2020.
Суддя Костецький Н.В.