
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2020 року справа № 580/734/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області, в якій просить скасувати податкові повідомлення-рішення №0151935033 від 04.10.2019 на суму 11 985 грн. 34 коп. та №0151885033 від 04.10.2019 на суму 2280 грн. 07 коп.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з якої був виписаний 27.04.2001. З 12.11.2010 і по теперішній час зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 .
Оскаржувані податкові повідомлення-рішення, винесені у зв`язку з несвоєчасною сплатою позивачем земельного податку та орендної плати з фізичних осіб за 2017 та 2018 роки, визначених податковими повідомленнями-рішеннями 25.04.2017 №13456-1302, №13458-1302, №13459-1302, №13457-1302 та №1229115-1302 та від 23.04.2018 №193141-1307-2301, №193140-1307-2301.
Відповідач направив позивачу податкові повідомлення-рішення від 25.04.2017 №13456-1302, №13458-1302, №13459-1302, №13457-1302 та №1229115-1302 за адресою його реєстрації, які були повернуті до контролюючого органу за закінченням терміну зберігання.
В подальшому відповідач направив позивачу податкові повідомлення-рішення від 23.04.2018 №193141-1307-2301, №193140-1307-2301 за адресою, з якої позивач був виписаний 27.04.2001, які також були повернуті до контролюючого органу за закінченням терміну зберігання.
Таким чином, відповідач направляв податкові повідомлення-рішення за неналежною адресою.
Відмітка на конверті щодо причини повернення "за закінченням терміну зберігання" не є достатнім доказом інформування платника податків про нарахування податкових зобов`язань з плати за землю, оскільки позначення "за закінченням терміну зберігання" не розкриває справжні причини, з яких рекомендовані листи не були вручені адресату, та не свідчать про відмову адресата отримати такі листи.
Відповідач направив позивачу податкові повідомлення-рішення щодо визначення податкових зобов`язань з орендної плати за землю та земельного податку поза межами строків, визначених статтею 287 Податкового кодексу України, яка передбачає лише строк до 1 травня, тому позивач звільняється від відповідальності, передбачених Податковим кодексом України.
З вказаних підстав позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними.
Відповідач проти позову заперечив. 06.04.2020 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що податкові повідомлення-рішення були направлені позивачу за правильною адресою: АДРЕСА_1 . Позивач не забирає пошту також з адреси: АДРЕСА_2 , оскільки вказує адресу для листування: АДРЕСА_3 . З огляду на зазначене, позивач умисно маніпулює з отриманням поштової кореспонденції з метою можливого ухилення від сплати податкових зобов`язань. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
13.04.2020 позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що для отримання кореспонденції фізична особа має право зазначити адресу, відмінну від місця реєстрації, в т.ч. належну нежитловій будівлі, оскільки податкове законодавство не вимагає від фізичної особи використання в якості адреси для листування виключно місця своєї реєстрації. При цьому контролюючий орган в 2016 році адресу: АДРЕСА_6, визначав місцем проживання позивача, оскільки за вказаною адресою було надіслано податкове повідомлення-рішення за платежем «земельний податок». При цьому, податкова адреса позивача у ньому зазначена: АДРЕСА_4. В 2017 році податкове повідомлення-рішення щодо земельного податку та орендної плати були надіслані вже за адресою: АДРЕСА_2 , а податковою адресою у них зазначено: АДРЕСА_5. У 2018 році податкові повідомлення-рішення стосовно плати за землю були направлені за адресою: АДРЕСА_1 , і вказана адреса зазначена у них податковою адресою.
25.06.2020 відповідач надав письмові пояснення, в яких зазначив, що податкові повідомлення-рішення від 23.04.2018 №193141-1307-2301, №193140-1307-2301 та від 02.05.2018 №216806-1307-2301 надсилались відповідачу за адресою АДРЕСА_1 , яка міститься в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків. Вказана адреса внесена до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків на підставі заяви позивача з 1997 року, при отриманні ним довідки про присвоєння ідентифікаційного номера. Заяв про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків позивачем не подавав. Відомості про платника податків при формуванні податкового повідомлення-рішення вносяться автоматично по коду платника за наявною інформацією в реєстрах.
Ухвалою суду від 23.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду від 15.06.2020 витребувано у відповідача письмові пояснення щодо обставин, з яких відповідач направляв податкові повідомлення-рішення від 23.04.2018 №193141-1307-2301, №193140-1307-2301 та від 02.05.2018 №216806-1307-2301 за адресою: АДРЕСА_1 , а не за адресою реєстрації позивача: АДРЕСА_2 .
Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив таке.
Позивач ОСОБА_1 з 20.08.1993 по 27.04.2001 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а з 12.11.2010 зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 , що підтверджується копіями паспортів позивача серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2 .
Головним управлінням ДФС у Черкаській області позивачу ОСОБА_1 були обчислені земельний податок і орендна плата з фізичних осіб та сформовано податкові повідомлення-рішення за 2017 та 2018 роки:
- від 25.04.2017 №13456-1302, №13458-1302, №13459-1302, №13457-1302 та №1229115-1302, які були 31.05.2017 направлені за адресою: АДРЕСА_2 , та 01.07.2017 були повернуті до контролюючого органу за закінченням терміну зберігання;
- від 23.04.2018 №193141-1307-2301, №193140-1307-2301 які були 01.06.2018 направлені за адресою: АДРЕСА_1 , та 02.07.2018 були повернуті до контролюючого органу за закінченням терміну зберігання;
- від 02.05.2018 №216806-1307-2301 яке було 14.05.2018 направлене за адресою: АДРЕСА_1 , та 15.06.2018 були повернуті до контролюючого органу за закінченням терміну зберігання.
Головним управлінням ДПС у Черкаській області (відповідач у справі) було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань до бюджету платника податку фізичної особи ОСОБА_1 , за результатами якої був складений акт №812/23-00-50-3323/2579505770 від 04.10.2019.
Актом перевірки №812/23-00-50-3323/2579505770 від 04.10.2019 встановлено порушення позивачем граничних строків сплати податкових зобов`язань по земельному податку, а саме:
- податковий борг у сумі 30 307 грн. 81 коп., який виник 29.08.2017 був погашений позивачем платіжними дорученнями №@PL508556 від 05.12.2017, №@PL510733 від 05.12.2017, №@PL504953 від 05.12.2017, №@PL539003 від 06.12.2017, №@PL538613 від 06.12.2017 із затримкою на 98, 98, 98, 99 та 99 днів відповідно;
- податковий борг у сумі 29 618 грн. 90 коп., який виник 29.08.2018 був погашений позивачем платіжними дорученнями №@PL799400 від 01.07.2019, №@PL799406 від 01.07.2019 із затримкою на 306 та 306 днів відповідно.
Відповідачем було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань до бюджету платника податку фізичної особи ОСОБА_1 , за результатами якої був складений акт №816/23-00-50-3323/2579505770 від 04.10.2019.
Актом перевірки №816/23-00-50-3323/2579505770 від 04.10.2019 встановлено порушення позивачем граничних строків сплати податкових зобов`язань по орендній платі, а саме:
- податковий борг у сумі 6101 грн. 36 коп., який виник 29.08.2017 був погашений позивачем платіжними дорученнями №@PL528784 від 06.12.2017, №@PL802319 від 01.07.2019 із затримкою на 99 та 306 днів відповідно.
На підставі акта перевірки №812/23-00-50-3323/2579505770 від 04.10.2019 відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0151935033 від 04.10.2019, яким до позивача за порушення строків сплати грошових зобов`язань із земельного податку з фізичних осіб застосовано штраф у сумі 11 985 грн. 34 коп.
На підставі акта перевірки №816/23-00-50-3323/2579505770 від 04.10.2019 відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0151885033 від 04.10.2019, яким до позивача за порушення строків сплати грошових зобов`язань з орендної плати з фізичних осіб застосовано штраф у сумі 2280 грн. 07 коп.
Вважаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Згідно підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Пунктом 287.2 статті 287 Податкового кодексу України визначено, що облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня.
Згідно пункту 286.5 статті 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Таким чином, згідно вказаних приписів, відповідач зобов`язаний щороку до 1 травня нарахувати фізичній особі-платнику податків суми плати за землю та до 1 липня поточного року надіслати платнику податку податкове повідомлення-рішення щодо нарахування сум плати за землю.
Судом встановлено, що відповідач обчислив земельний податок і орендну плату з фізичних осіб за 2017 та 2018 роки, які підлягали сплаті позивачем, та сформував податкові повідомлення-рішення:
- від 25.04.2017 №13456-1302, №13458-1302, №13459-1302, №13457-1302 та №1229115-1302, які були 31.05.2017 направлені позивачу;
- від 23.04.2018 №193141-1307-2301, №193140-1307-2301 які були 01.06.2018 направлені позивачу;
- від 02.05.2018 №216806-1307-2301 які були 14.05.2018 направлені позивачу.
Враховуючи, що податкові повідомлення-рішення були прийняті 25.04.2018, 02.05.2018, та що 01.05.2018 був неробочим днем, відповідач нарахував позивачу податкові зобов`язання із земельного податку і орендної плати з фізичних осіб з дотриманням строку, визначеного пунктом 287.2 статті 287 Податкового кодексу України.
Відповідач надіслав позивачу вказані податкові повідомлення-рішення 31.05.2017, 01.06.2018 та 02.05.2018, тому ним було дотримано строк направлення податкових повідомлень-рішень, визначений пунктом 286.5 статті 286 Податкового кодексу України.
Пунктом 42.2 статті 42 Податкового кодексу України визначено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно пункту 45.1 статті 42 Податкового кодексу України платник податків - фізична особа зобов`язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
Згідно пункту 70.7 пункту 70 Податкового кодексу України фізичні особи - платники податків зобов`язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно пункту 42.3 статті 42 Податкового кодексу України якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата.
Пунктом 2 розділу І Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №822 від 29.09.2017 №822, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.10.2017 за №1306/31174, (далі - Положення №822) визначено, що державний реєстр створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які зобов`язані сплачувати податки, збори у порядку та на умовах, що визначаються Податковим кодексом України та іншими нормативно-правовими актами України, з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотриманням податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Пунктом 1 розділу ІІ Положення №822 усі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру у порядку, визначеному цим Положенням.
Пунктом 5 розділу ІІІ Положення №822, визначено, що до Облікової картки (Повідомлення, Заяви про внесення змін) вноситься така інформація:
прізвище, ім`я, по батькові (за наявності);
дата народження;
місце народження (країна, область, район, населений пункт);
місце проживання / місцеперебування;
громадянство;
для іноземців - податковий номер у країні громадянства (за наявності);
реквізити документа, що посвідчує особу (назва документа, серія та/або номер, дата видачі та уповноважений суб`єкт, що видав документ).
Згідно пункту 1 розділу VІ Положення №822 фізичні особи - платники податків зобов`язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до Облікової картки / Повідомлення, протягом місяця з дня виникнення таких змін у порядку, визначеному цим Положенням.
Таким чином, згідно вказаних приписів, передумовою для звільнення від виконання вимог документів, надісланих контролюючим органом за попередньою податковою адресою платника податків, та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата, є повідомлення платником податків контролюючого органу про зміну податкової адреси. При цьому, подання контролюючому органу відомостей про зміну податкової адреси є обов`язком платника податків-фізичної особи.
Судом встановлено, що відповідач обчислив позивачу земельний податок і орендну плату з фізичних осіб та сформував податкові повідомлення-рішення за 2017 та 2018 роки:
- від 25.04.2017 №13456-1302, №13458-1302, №13459-1302, №13457-1302 та №1229115-1302, які були 31.05.2017 направлені за адресою: АДРЕСА_2 , та 01.07.2017 були повернуті до контролюючого органу за закінченням терміну зберігання;
- від 23.04.2018 №193141-1307-2301, №193140-1307-2301 які були 01.06.2018 направлені за адресою: АДРЕСА_1 , та 02.07.2018 були повернуті до контролюючого органу за закінченням терміну зберігання;
- від 02.05.2018 №216806-1307-2301 яке було 14.05.2018 направлене за адресою: АДРЕСА_1 , та 15.06.2018 були повернуті до контролюючого органу за закінченням терміну зберігання.
В Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків податковою адресою позивача зазначена адреса АДРЕСА_1, яка була внесена до вказаного Реєстру в 1997 році за заявою позивача, при взятті його на податковий облік.
В подальшому позивач змінив місце реєстрації на адресу АДРЕСА_2 , проте після зміни місця реєстрації контролюючий орган не повідомляв.
Отже, податковою адресою позивача є АДРЕСА_1 .
Враховуючи викладене, податкові повідомлення-рішення від 23.04.2018 №193141-1307-2301, №193140-1307-2301 та від 02.05.2018 №216806-1307-2301 були надіслані відповідачем за адресою: АДРЕСА_1 на законних підставах, тому відповідно до пункту 42.2 статті 42 Податкового кодексу України вважаються належним чином врученими позивачу.
Пунктом 287.5 статті 287 Податкового кодексу України визначено, що податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що позивачем були порушені граничні строки сплати податкових зобов`язань по земельному податку та по орендній платі за землю, а саме:
- податковий борг у сумі 30 307 грн. 81 коп., який виник 29.08.2017 був погашений позивачем платіжними дорученнями №@PL508556 від 05.12.2017, №@PL510733 від 05.12.2017, №@PL504953 від 05.12.2017, №@PL539003 від 06.12.2017, №@PL538613 від 06.12.2017 із затримкою на 98, 98, 98, 99 та 99 днів відповідно;
- податковий борг у сумі 29 618 грн. 90 коп., який виник 29.08.2018 був погашений позивачем платіжними дорученнями №@PL799400 від 01.07.2019, №@PL799406 від 01.07.2019 із затримкою на 306 та 306 днів відповідно;
- податковий борг у сумі 6101 грн. 36 коп., який виник 29.08.2017 був погашений позивачем платіжними дорученнями №@PL528784 від 06.12.2017, №@PL802319 від 01.07.2019 із затримкою на 99 та 306 днів відповідно.
Пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Враховуючи, що позивач порушив граничні строки сплати податкових зобов`язань по земельному податку та по орендній платі за землю, відповідач застосував до позивача штрафи на законних підставах, тому податкові повідомлення-рішення №0151935033 від 04.10.2019 на суму 11 985 грн. 34 коп. та №0151885033 від 04.10.2019 на суму 2280 грн. 07 коп. є законними та скасуванню не підлягають.
Суд відхиляє доводи позивача, що він звільняється від відповідальності, оскільки стаття 287 Податкового кодексу України передбачає лише строк до 1 травня з огляду на таке.
Пунктом 287.9 статті 287 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове (податкові) повідомлення-рішення у строки, встановлені статтею 286 цього Кодексу, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої цим Кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов`язання.
Таким чином, згідно вказаної норми, підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої Податковим кодексом України за несвоєчасну сплату податкового зобов`язання є порушення контролюючим органом строків, визначених статтею 286 цього Кодексу.
При цьому, стаття 287 визначає, що контролюючі органи щороку до 1 травня проводять лише нарахування відповідних сум, натомість строки направлення податкових повідомлень-рішень визначені статтею 286 Податкового кодексу України.
Як було встановлено судом, положення статті 286 Податкового кодексу України були дотримані відповідачем.
Посилання позивача на постанову Верховного Суду від 01.10.2019 №640/21350/18 є необгрунтованими, оскільки у вказаній постанові не досліджувалось питання вручення податкових повідомлень-рішень, натомість вказана постанова прийнята з питань обставин щодо причин пропуску позивачкою строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області про скасування податкових повідомлень-рішень №0151935033 від 04.10.2019 на суму 11 985 грн. 34 коп. та №0151885033 від 04.10.2019 на суму 2280 грн. 07 коп. відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня закінчення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, у зв`язку з епідемією коронавірусу.
Головуючий суддя А.В. Руденко