
Справа № 939/1122/20
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 липня 2020 рокусмт Бородянка
Суддя Бородянського районного суду Київської області Стасенко Г.В., за участі прокурора Порохницького Д.Ю., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , його захисника - адвоката Тимківа Я.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Бородянського районного суду справу про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 1726, ч. 1 ст. 1727 та ч. 2 ст. 1727 КУпАП, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селища Немішаєве Бородянського району Київської області, громадянина України, з професійно-технічною освітою, який працює на посаді директора Комунального підприємства Клавдієво-Тарасівської селищної ради Бородянського району Київської області "Зелений бір", одруженого, має на утриманні двох малолітніх дітей, проживає в АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи директором КП "Зелений бір", являючись суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних із корупцією, згідно з п.п. "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", на якого поширюється його дія, в порушення вимог пунктів 1 та 2 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про запобігання корупції", не вжив заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення реального конфлікту інтересів та не повідомив селищну раду про наявність реального конфлікту інтересів, а саме щодо суперечності між його приватним інтересом та своїми представницькими повноваженнями, які виникли перед укладанням (підписанням) договорів від 15 серпня 2019 року № 23, від 06 листопада 2019 року № 41, від 13 грудня 2019 року № 50, від 16 квітня 2020 року № 19 на поставку товарів із ФОП ОСОБА_2 , яка є його матір`ю, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1727 КУпАП, та в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про запобігання корупції"вчинив дію в умовах реального конфлікту інтересів, а саме уклав (підписав) договори від 15 серпня 2019 року № 23 на суму 8075 гривень, від 06 листопада 2019 року № 41 на суму 6960 гривень, від 13 грудня 2019 року № 50 на суму 13410 гривень, від 16 квітня 2020 року № 19 на суму 5800 гривень на поставку товарів із ФОП ОСОБА_2 , яка є його матір`ю, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 1727 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи директором КП "Зелений бір", являючись суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, згідно з п. п. "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" та примітки до ст. 1726 КУпАП, на якого поширюється дія Закону, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" та п. п. 1 п. 5 Розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру, затвердженого рішенням НАЗК від 10 червня 2016 року за № 3, несвоєчасно, без поважних причин, 15 травня 2020 року подав щорічну декларацію за 2018 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
При розгляді справи ОСОБА_1 свою провину визнав повністю, пояснивши, що з 2018 року він працює на посаді директора КП Клавдієво-Тарасівської селищної ради "Зелений бір", засновником якого є Клавдієво-Тарасівська селищна рада; як директор підприємства він в серпні 2019 року, в листопаді 2019 року, у грудні 2019 року та в квітні 2020 року укладав договори на поставку товарів з ФОП ОСОБА_2 , яка є його матір`ю; договори укладалися на закупівлю мішків, інвентаря, будівельних матеріалів, тощо; визнав, що в Клавдієво-Тарасівську селищну раду про конфлікт інтересів він не повідомляв; також визнав, що лише в травні 2020 року він подав декларацію за 2018 рік, оскільки раніше про необхідність її подачі йому відомо не було; вчинені правопорушення пояснив незнанням відповідного законодавства; у скоєному щиро розкаявся.
Прокурор Порохницький Д.Ю. просив визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 1726, ч. 1 ст. 1727 та ч. 2 ст. 1727 КУпАП, і застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши письмові докази, суддя приходить до такого висновку.
Як убачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, за рішенням Клавдієво-Тарасівської селищної ради Бородянського району Київської області від 12 березня 2010 року за № 1692 утворено КП "Зелений бір".
Згідно зі статутами КП Клавдієво-Тарасівської селищної ради "Зелений бір" засновником підприємства є Клавдієво-Тарасівська селищна рада Бородянського району Київської області.
Відповідно до ст. 169 Цивільного кодексу України територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.
Розділом 10 статуту КП "Зелений бір" передбачено, що одноособовим органом управління підприємством є директор, який призначається рішенням Клавдієво-Тарасівської селищної ради Бородянського району Київської області, несе повну і персональну відповідальність за діяльність комунального підприємства. Звільнення з посади директора КП "Зелений бір" передбачено контрактовою угодою.
За рішенням Клавдієво - Тарасівської селищної ради Бородянського району Київської області тридцять першої сесії сьомого скликання за № 977 від 16 жовтня 2018 року "Про призначення директора комунального підприємства Клавдієво - Тарасівської селищної ради "Зелений бір", ОСОБА_1 призначено на посаду директора цього підприємства.
Відповідно до копії наказу КП "Зелений бір" від 18 жовтня 2018 року №53-к ОСОБА_1 приступив до виконання обов`язків директора підприємства з 18 жовтня 2018 року.
18 жовтня 2018 року між Клавдієво-Тарасівською селищною радою Бородянського району Київської області в особі селищного голови ОСОБА_3 та ОСОБА_1 укладено контракт терміном на один рік, згідно з яким ОСОБА_1 призначається на посаду директора КП "Зелений бір".
01 червня 2019 року між Клавдієво-Тарасівською селищною радою Бородянського району Київської області в особі селищного голови ОСОБА_3 та ОСОБА_1 укладено новий контракт з терміном його дії до 31 травня 2020 року.
ОСОБА_1 згідно зі статуту підприємства та контракту як директор КП "Зелений бір" наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно - господарськими функціями.
За інформацією відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Київській області Управління державної реєстрації Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ), наданої листом від 18 червня 2020 року №17319/5-20, родинний зв`язок між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підтверджено, оскільки остання є його рідною матір`ю.
Відповідно до абзацу 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції" "близькі особи" - це особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом і мають взаємні права та обов`язки із суб`єктом, зазначеним у ч. 1 ст. 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов`язки яких із суб`єктом не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також - незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням згаданого суб`єкта, тобто ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є близькими особами у розумінні абзацу 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції", оскільки мають родинні зв`язки між собою, а саме є сином і матір 'ю.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пунктах 1 і 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", зобов`язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
З огляду на те, що директор комунального підприємства "Зелений бір" (керівник) не має безпосереднього керівника, то при виникненні конфлікту інтересів він повинен повідомляти визначений законом орган управління. У даному випадку органом управління КП "Зелений бір" є Клавдієво-Тарасівська селищна рада Бородянського району Київської області.
Реальний конфлікт інтересів, відповідно до абзацу 12 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції", це - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 1 ЗаконуУкраїни "Про запобігання корупції", приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Директор КП "Зелений бір" Клавдієво - Тарасівської селищної ради Бородянського району Київської області ОСОБА_1 , не повідомивши у встановленому Законом порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів Клавдієво-Тарасівську селищну раду Бородянського району Київської області, порушив вимоги п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 28 ЗаконуУкраїни "Про запобігання корупції", і крім того, діючи умисно, з корисливих мотивів, вчинив дію (підписав договори) в умовах реального конфлікту інтересів, пов`язаного з виникненням суперечностей між його особистими інтересами та службовими повноваженнями як керівника підприємства, які впливають на об`єктивність прийняття рішення, чим порушив вимоги п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про запобігання корупції".
Як убачається з довідки Клавдієво-Тарасівської селищної ради Бородянського району Київської області від 19 травня 2020 року за № 10, від ОСОБА_1 директора КП "Зелений бір" заяв та повідомлень про конфлікт інтересів до селищної ради не надходило.
Відповідно до копії договору № 23 від 15 серпня 2019 року, між КП Клавдієво-Тарасівської селищної ради "Зелений бір" в особі директора ОСОБА_1 та фізичною особою ОСОБА_2 було укладено договір на поставку товарів на суму 8075 гривень, що також підтверджується копією специфікації до договору № 23 від 15 серпня 2019 року та накладною № 23 від 19 серпня 2019 року.
Як убачається з копії договору № 41 від 06 листопада 2019 року, між КП Клавдієво-Тарасівської селищної ради "Зелений бір" в особі директора ОСОБА_1 та фізичною особою ОСОБА_2 було укладено договір на поставку товарів на суму 6960 гривень, що також підтверджується копією специфікації до договору № 41 від 06 листопада 2019 року та накладною № 41 від 06 листопада 2019 року.
Згідно з копією копії договору № 50 від 13 грудня 2019 року, між КП Клавдієво-Тарасівської селищної ради "Зелений бір" в особі директора ОСОБА_1 та фізичною особою ОСОБА_2 було укладено договір на поставку товарів на суму 13410 гривень, що також підтверджується копією специфікації до договору № 50 від 13 грудня 2019 року та накладною № 50 від 13 грудня 2019 року.
Відповідно до копії договору № 19 від 16 квітня 2020 року, між КП Клавдієво-Тарасівської селищної ради "Зелений бір" в особі директора ОСОБА_1 та фізичною особою ОСОБА_2 було укладено договір на поставку товарів на суму 5800 гривень, що також підтверджується копією накладної № 19 від 16 квітня 2020 року.
Крім того, згідно з абзацом 14 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції" суб`єкти декларування - особи зазначені у п. 1, п. п. "а" і п. п. "в" п. 2, п. 4 і п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. п. "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" посадові особи юридичної особи публічного права є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно з приміткою до ст. 1726 КУпАП суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини першої та другої ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 46 Закону України "Про запобігання корупції" визначено, що особи, зазначені у п. 1, п. п. "а" і "в" п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", зобов`язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Електронний цифровий підпис для подачі щорічної електронної декларації ОСОБА_1 отримав 02 листопада 2018 року в акредитованому центрі сертифікації ключів "Україна", строком дії по 31 жовтня 2020 року, але у визначений законом період ним не скористався та електронну декларацію за 2018 рік до Реєстру не подав. Лише 15 травня 2020 року ОСОБА_1 скористався електронним кваліфікованим підписом та подав декларацію. Зазначене відбулося вже після відведеного законодавством терміну до 01 квітня 2019 року, на подачу електронної декларації за 2018 рік.
Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті (https://portal.nazk.gov.ua), щорічну декларацію за 2018 рік ОСОБА_1 подав лише 15 травня 2020 року о 19-й годині 06 хвилин, тобто несвоєчасно без поважних причин.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права ісвободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Оцінюючи досліджені докази, вважаю доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 1726 , ч. 1 ст. 1727 та ч. 2 ст. 1727 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, неповідомлення у встановленому законом порядку про наявність реального конфлікту інтересів та підписання договорів в умовах реального конфлікту інтересів, пов`язаного з виникненням суперечностей між його особистими інтересами та службовими повноваженнями.
При накладенні стягнення враховується характер вчинених правопорушень, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, щире розкаяння, як пом`якшуюча обставина.
У відповідності до п. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_1 в доход держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 420 грн 40 копійок.
Керуючись ст. 23, 33, 283 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ :
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, і застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1727 КУпАП, і застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 1727 КУпАП, і застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень.
На підставі ст. 36 КУпАП визначити ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в розмірі в розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок (ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - казначейство України (ЕАП),рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу.
У разі несплати штрафу у встановлений строк стягнути суму штрафу в порядку примусового виконання постанови у подвійному розмірі.
Строк пред`явлення постанови до виконання - три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Бородянський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня її винесення.
СуддяГ. Стасенко