Постанова № 90170953, 01.07.2020, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
01.07.2020
Номер справи
766/9322/20
Номер документу
90170953
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №766/9322/20

н/п 3/766/4618/20

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.07.2020 року м. Херсон

Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Валігурська Л.В. з участю представника Чорноморської митниці Держмитслужби Бабільова І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Херсона матеріали в справі про порушення митних правил, направлені Чорноморською митницею Держмитслужби відносно:

Надім ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Аллепо, Сирія, громадянина Сирії, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1

-за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України (МК України), -

в с т а н о в и в:

15.06.2020 р. до Херсонського міського суду Херсонської області а надійшов протокол про порушення митних правил №0086/50800/20 від 25.05.2020 р. відносно ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 483 МК України.

25.05.2020 р. в зоні митного контролю м/п «Миколаїв-Морський» в Миколаївському морському порту, причал №1, при здійснення митного контролю та оформлення т/х «MED ISLAND», прапор Мальта, який прибув з ОСОБА_4 , електрик вказаного судна громадянин Сирії ОСОБА_2 заявив в Декларації про валюту екіпажу (IMO CREW’S CURRENCY DECLARATION) від 25.05.2020 р. про наявність у нього 115 доларів США, 20 тисяч сирійських фунтів та 180 гривень особистої валюти, яку він пред`явив інспекторам митниці перед початком огляду його каюти, а також усно задекларував, що інших валютних цінностей він не має. Того ж дня під час огляду нежитлового приміщення з назвою «LOCKER» («КОМОРА»), що знаходилась на нижній палубі, на ребрі жорсткості, яке розташоване над вхідними дверми до вказаного приміщення, виявлено поліетиленовий пакет, в середині якого був паперовий конверт з документами, що посвідчували особу на ім`я громадянина Сирії ОСОБА_2 , а також знаходились готівкові кошти в сумі 220 доларів США. Виявлення вказаної валюти стало можливим після застосування технічних засобів митного контролю (доглядового дзеркала та ліхтаря), діставання поліетиленового пакету та ретельного перегляду конверту з документами, що знаходилися у вказаному пакеті, тобто переміщувалась способом, що утруднює її виявлення.

Таким чином, 25.05.2020 р. при проведенні митного оформлення прибуття в Україні т/х «MED ISLAND», прапор Мальта, електрик вказаного судна громадянин Сирії ОСОБА_5 ( ОСОБА_6 ) переміщував через митний кордон України валюту в сумі 220 доларів США з приховуванням від митного контролю у спосіб, що утруднює її виявлення.

Суд кваліфікує дії ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) за ч. 1 ст. 483 МК України, а саме: дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів.

Надім ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, під час складання протоколу про порушення митних правил подав заяву, в якій просив проводити судовий розгляд за його відсутності, свою вину визнав, зазначив про неможливість прибуття для розгляду справи за його присутності.

Крім того, з протоколу про порушення митних правил №0086/50800/20 від 25.05.2020 р. вбачається, що у ОСОБА_3 на виконання вимог ч. 3 ст. 511 МК України вилучено окрім безпосередніх предметів порушення митних правил і грошові кошти необхідні для забезпечення стягнення штрафу в сумі 220 доларів США, що станом на день складання протоколу становило 5886,232 гривні.

Представник Чорноморської митниці Держмитслужби Бабільов І.І. під час судового розгляду вважав, що складений протокол про порушення митних правил відносно ОСОБА_3 з доданими до нього доказами доводять факт вчинення останнім порушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 483 МК України. Так, ОСОБА_3 з порушенням встановленого порядку, визначеного митним кодексом України, так і нормами міжнародного права в сфері морського судноплавства, приховав під час митного оформлення т/х «MED ISLAND» грошові кошти в сумі 220 США, що має своїм наслідком притягнення до відповідальності. Просив визнати ОСОБА_3 винним у вчиненні інкримінованого йому правопорушення та накласти стягнення, визначене санкцією ч. 1 ст. 483 МК України.

Так, вина ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) підтверджена наступними дослідженими та перевіреними судом доказами:

- протоколом про порушення митних правил №0086/50800/20 від 25.05.2020 р. з фото-таблицею до нього, за змістом якого встановлено, що 25.05.2020 р. при здійсненні митного контролю та оформлення т/х «MED ISLAND» ОСОБА_7 Кадоура М. Фатех заявив про наявність у нього готівкових коштів, проте під час огляду нежитлового приміщення вищезазначеного судна було виявлено пакет з документами (паспорт на ім`я ОСОБА_3 ) та грошових коштів в сумі 220 доларів США, про які останнім заявлено не було. Грошові кошти було приховано таким способом, що утруднює їх виявлення;

- General Declaration на т/х «MED ISLAND» від 25.05.2020 р., відповідно до ОСОБА_8 до якої ОСОБА_3 заявлений як член екіпажу;

- Декларацією про валюту екіпажу (IMO CREW’S CURRENCY DECLARATION) від 25.05.2020 р., за якою ОСОБА_3 заявив про наявність у нього 20 тисяч сирійських фунтів, 20 євро та 180 гривень, проте про 220 доларів США не заявлено;

- актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 25.05.2020 р., відповідно до якого було проведено огляд нежитлових т/х «MED ISLAND» відповідно до п. 5 Постанови КМУ від 23.12.2012 р. №467 у зв`язку з переміщенням товарів за маршрутом або у спосіб, що є типовим для переміщення предметів контрабанди або товарів, які є безпосередніми предметами порушення митних правил. За змістом акту зафіксовано та підтверджено факт виявлення у ОСОБА_3 грошових коштів в сумі 220 доларів США, не заявлених в Декларації про валюту екіпажу.

Суд заслухавши представника Чорноморської митниці Держмитслужби,, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, які узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин вчиненого ОСОБА_3 правопорушення, дійшовши висновку про винуватість останнього, враховував таке.

За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Частиною 1 ст. 495 МК України визначено, що доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються, зокрема, протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів, поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності, висновком експерта, іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил.

Так, ст. 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення

Товарами, на підставі п. 57 ст. 4 МК України є будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

В свою чергу валютними цінностями відповідно до п. 1-1 ст. 4 МК України серед іншого є й іноземна валюта, а саме: іноземні грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 334 МК України органи доходів і зборів вимагають від осіб, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою покладено на органи доходів і зборів, тільки ті документи та відомості, які необхідні для здійснення митного контролю та встановлені цим Кодексом. Особи, зазначені у частині першій цієї статті, зобов`язані надавати органам доходів і зборів документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.

Митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України (ч. 1 ст. 198 МК України).

При перевезенні водним транспортом під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, серед іншого надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості: г) декларація про особисті речі екіпажу судна; з) відомості про наявність (відсутність) на борту судна товарів, ввезення яких на митну територію України заборонено або обмежено, включаючи валютні цінності, наявні у членів екіпажу, лікарські засоби, до складу яких входять наркотичні, сильнодіючі засоби, психотропні та отруйні речовини підпункти «г», «з» пункту 2 ч. 1 ст. 335 МК України.

Відповідно до підрозділу «а» розділу І Додатку до Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 р. (далі – Додаток) до особистих речей команди судна, зокрема, відноситься і валюта, що належить членам команди.

Пунктом 2.5 підрозділу «в» розділу ІІ Додатку визначено, що основним документом про особисті речі команди судна, що містить відомості, які вимагаються державною владою є Декларація про особисті речі команди. Держава може також вимагати від кожного члена команди судна його підпис або, якщо він цього зробити не може, його відмітки проти відомостей про його особисті речі.

Так, враховуючи викладене та зміст досліджених судом доказів, приходжу до висновку, що ОСОБА_3 . ОСОБА_9 25.05.2020 р. під час митного оформлення т/х «MED ISLAND», хоча і заявив про валютні цінності, про що свідчить серед іншого і його особистий підпис в Декларації про валюту екіпажу, проте приховав частину валютних цінностей у кількості 220 доларів США, виявлення яких було ускладнено способом приховування (над вхідними дверями на ребрі жорсткості), а на приналежність яких саме ОСОБА_3 вказує наявний паспорт на посвідчення особи останнього в пакеті із зазначеними грошовими коштами.

Ставити під сумнів причини проведення огляду нежитлових приміщень т/х «MED ISLAND» підстав немає, оскільки передумови для останнього відповідають таким вимогам, визначеним Постановою КМУ від 23.12.2012 р. №467.

Отже обставини вчинення правопорушення ОСОБА_3 , викладені в протоколі про порушення митних правил, знайшли своє підтвердження і під час судового розгляду, а тому вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності та застосування до нього адміністративного стягнення врахуванню підлягає як вищевикладене, так і обставини вчиненого адміністративного правопорушення, а тому приходжу до висновку про необхідність накладення стягнення, з урахуванням вимог санкції ч. 1 ст. 483 МК України. Крім того, враховуючи конструкцію останньої, застосуванню підлягає і конфіскація предмета правопорушення.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у зв`язку з чим на вимогу п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_3 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420,40 грн.

Керуючись ст. ст. 280, 283, 284 КУпАП, ст. ст. 4, 9, 10, 198, 334-335, 483, 486, 495, 519, 520, 526-529 МК України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Надім ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів – безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме: 220 (двісті двадцять) доларів США, що за курсом НБУ станом на 25.05.2020 р. становить 5886 (п`ять тисяч вісімсот вісімдесят шість) гривень 23 (двадцять три) копійки.

(Рахунок отримувача: UA628999980314080542000021002, Одержувач – УК у м. Херсоні /м. Херсон/ 21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37959779, Банк отримувач – Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Конфіскувати товар (валютні цінності), що стали безпосереднім предметом правопорушення, вилучені під час складання адміністративного протоколу №0086/50800/20 від 25.05.2020 р., а саме: іноземну валюту у розмірі 220 доларів США, що за курсом НБУ станом на 25.05.2020 р. становить 5886 (п`ять тисяч вісімсот вісімдесят шість) гривень 23 (двадцять три) копійки.

Вилучені у ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно протоколу про порушення митних правил №0086/50800/20 від 25.05.2020 р. в рахунок забезпечення стягнення штрафу, грошові кошти у сумі 220 доларів США, що за курсом НБУ станом на 25.05.2020 р. становить 5886 (п`ять тисяч вісімсот вісімдесят шість) гривень 23 (двадцять три) копійки, перерахувати до державного бюджету України.

Стягнути з ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 420 (чотирьохсот двадцяти) гривень 40 (сорока) копійок.

(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37993783, Банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.

Суддя: Л.В. Валігурська