Рішення № 90170948, 23.06.2020, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
23.06.2020
Номер справи
766/3335/20
Номер документу
90170948
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №766/3335/20 н/п 2/766/6751/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.06.2020 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Кузьміної О.І.

за участю секретаря Білої А.Ю.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача ОСОБА_2 ,

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Херсонгаз» про захист прав споживачів шляхом визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства «Херсонгаз» про захист прав споживачів шляхом визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, мотивуючи тим, що він є власником житлового будинку АДРЕСА_1 . У вказаному житловому будинку встановлено газове обладнання, яке підключено до газорозподільної мережі, за допомогою якої здійснюється газопостачання до вказаного вище об`єкту газопостачання. Розподіл газу за допомогою газорозподільних мереж здійснює АТ «Херсонгаз» із яким у нього наявний відповідний договір розподілу газу, укладений у формі підписання та подання заяви-приєднання до Типового договору розподілу газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. № 2498. 28.11.2019р. представниками АТ «Херсонгаз» при перевірці лічильника газу, що встановлений на газовому обладнанні в будинку АДРЕСА_1 , який я раніше надавав в оренду стороннім особам, був виявлений факт видимого механічного пошкодження пломби державної повірки та її невідповідність року повірки, наявні видимі сліди втручання та пошкодження пломби АТ «Херсонгаз», а також роботу лічильника в позаштатному режимі, про що був складений акт про порушення від 28.11.2019 р. № 200200/953 та протокол про порушення від 28.11.2019 р. ХГ № 00101, а сам лічильник газу був знятий та направлений для проведення експертизи, а замість нього представниками АТ «Херсонгаз» встановлений новий лічильник, який здійснює облік постачання та використання газу. На підставі виявлених порушень, АТ «Херсонгаз» здійснило обрахування об`ємів природного газу, які, на думку відповідача, були спожиті без обліку, та виставлений рахунок на оплату спожитого газу. Позивач як споживач природного газу, не погоджується із застосування методики обрахування об`ємів та вартості газу, оскільки застосування порядку розрахунків суперечить положенням законодавстві та фактичним обставинам, пов`язаним із виявленим порушенням щодо обліку споживання природного газу. АТ «Херсонгаз» нарахувало йому граничний об`єм газу за опалення в розмірі 30 відсотків за чотири літніх місяці неопалюваного періоду, а саме червень, липень, серпень та вересень 2019 року у відповідності до Примітки 2 до Додатку №15Кодексу ГРМ, в той час як вказана примітка передбачає можливість її застосування виключно у випадку, якщо споживач в літній період користувався опалювальними приладами. У зв`язку із чим визнати неправомірними дії АТ «Херсонгаз» (код ЄДРПОУ 03355353) щодо визначення не облікованих об`ємів природного газу у розмірі 9717 м3, що в грошовому еквіваленті становить 92 399, 98 гривень (з додаванням вартості супутніх послугу розмірі 2 243,66 гривень) і який постачався до об`єктів газопостачання у будинку АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), здійснених на підставі акту про порушення від 28.11.2019р. № 200200/953 та Акту-розрахунку від 04.02.2020р.; зобов`язати АТ «Херсонгаз» визначати не обліковані об`єми природного газу, що постачався до об`єктів газопостачання у будинку АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) у відповідності до абзацу 1 пункту 1 Глави 3 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. № 2494 та без врахування положень Примітки 2 Додатку № 15 вказаного Кодексу ГРМ.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 27.02.2020 року відкрито провадження у справі та розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

23.04.2020 року від АТ «Херсонгаз» надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого, заперечує проти позовних вимог, оскільки під час контрольного зняття показань лічильника газу за адресою у будинку АДРЕСА_1 представниками товариства виявлені порушення передбачені пп.1 п.1 та пп.1 п.3 гл.2 розд. ХІ Кодексу ГРС, а саме – несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ та пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу обліковується некоректно (не в повному обсязі). На підставі виявленого факту, з метою фіксації виявленого порушення, складено акт по порушення № 200200/953 від 28.11.2019р. Разом з тим, невідповідність року повірки лічильника газу на таврі державного повірник представниками відповідача, як зазначає позивач, виявлена не була. Деталізуючи обставини і суть порушення представниками відповідача — начальником управління обліку надходження та розподілу природного газу ОСОБА_4 та фахівцем : питань безпеки ОСОБА_5 , вказано: наявні механічні пошкодження пломби державного повірника; лічильник газу працює в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати природного газу обліковуються некоректно (лічильник не обраховує природний газ при ввімкненні 1 та 2 конфорок: пошкоджена пломба товариства (наявні сліди втручання в пломбу). Підтвердженням ознайомлення позивача зі складеним актом про порушення є його особистий підпис, а також зазначення зауважень стосовно того, що він з «протоколом не згодний, пломби не порушені». Цією ж датою лічильник споживача демонтовано на підставі відповідного протоколу № 01218 направлено на експертизу ЗВТ та/або пломб для визначення втручання в лічильний механізм. Крім цього, у вищезазначеному протоколі за присутності та безпосередньої участі споживача, з огляду на наявне тавро державного повірника, було встановлено дату попередньої повірки, а саме — 2013 рік. За результатами огляду у присутності ОСОБА_1 та його представника комісією АТ “Херсонгаз” встановлено: пломба держповірника не відповідає року повірки: замість тавра 2014 року встановлено тавро 2013 року, що свідчить про те, що лічильний механізм від`єднувався від корпусу ПЛГ. За результатами проведеного дослідження, на підставі абз. 6 п. 7 гл. 9 розд. X Кодексу ГРМ, 23.01.2020 в присутності споживача представником Товариства складено акт про порушення №200200/119, який підписано споживачем із зауваженнями. Розгляд складеного акта призначено на 24.01.2020р. На засіданні комісії з розгляду актів про порушення АТ “Херсонгаз” 24.01.2020 ОСОБА_1 факт наявності порушення не заперечував, але виявив незгоду з періодом нарахування. Проаналізувавши фактичні обставини виявлення та фіксації порушення, а також зважаючи на висновок незалежного експертного дослідження № 162-ТР/Д від 15.01.2020, комісією прийнято рішення акт про порушення №200200/953 від 28.11.2019 скасувати, а акт про порушення 200200/119 від 23.01.2020 задовольнити, в зв`язку з тим, що несанкціоноване втручання в роботу лічильника проведено шляхом прихованих заходів, згідно з абз. 3 п. 1 гл. 3 розд. XI Кодексу ГРМ здійснити нарахування об`єму необлікованого природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу за 12 місяців до дати виявлення та усунення порушення 28.11.2019 з урахуванням 30% в неопалювальний період. Таким чином АТ «Херсонгаз» діяло тільки на підставі та в межах чинного законодавства, з огляду на що порушень прав позивача допущено не було, натомість позивачем не було дотримано свого обов`язку щодо недопущення несанкціонованого відбору природного газу. Просить у задоволенні позовних вимог у справі № 766/3335/20 за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Херсонгаз» про захист прав споживачів шляхом визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії.

12.05.2020 року від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, відповідно до якого визначальним для вирішення питання щодо можливості застосовування методики нарахування об`ємів газу у відповідності до положень абзацу 3 пункту 1 Глави 3 Розділу XI Кодексу газорозподільних розподільних систем затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494, т.т. за 12 місяців є визначення терміну приховані заходи. Із зазначеного визначення випливає, що питання віднесення тих чи інших заходів до прихованих визначається у відповідності до того, чи можливо визначити необліковане використання природного газу без спеціальних технічних заходів проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ. В той же час, із змісту п.4 Глави 6 Розділу X Кодексу газорозподільних мереж, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. №2494 випливає, шо пошкодження комерційного ВОГ (а не тільки пломб) свідчить про порушення споживачем вимог цього Кодексу і є підставою для проведення перерахунку обсягу спожитого газу. Встановлення факту пошкодження комерційного ВОГ не потребує спеціальних заходів, що підтверджується і Відповідачем у своїх документах, а отже позивач стверджує, що не вчиняв несанкціонованих заходів, які можливо розцінити як приховані заходи, що виключає можливість нарахування обсягів газу у відповідності до абзацу 3 пункту 1 Глави 3 Розділу XI Кодексу газорозподільних розподільних систем затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494. Посилання на скасування одного Акту про порушення та складання нового Акту про порушення ніяким чином не спростовує твердження позивача про відсутність прихованих заходів щодо не облікованого споживання газу, враховуючи ще й те, що обставини виявлені під час перевірки не викладені в новому Акті по-новому чи в іншій редакції. Більш того, встановлені під час перевірки обставини встановлення тавра на пломбі державного повірника (щодо невідповідності року повірки) ніким не спростовані і додатково підтверджує відсутність прихованих заходів. При цьому, посилання відповідача на суттєве скорочення споживання газу Позивачем з 2015 року не може бути враховане як таке, що підтверджує факт без облікового споживання газу, оскільки таке скорочення було обумовлено діями Позивача, направленими на енергоефективність, шо підтверджується доданими копіями документів. Також вказав, що відповідач невірно тлумачить Примітку 2 до Додатку 15 Кодексу газорозподільних розподільних систем затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494. При цьому, якщо прийняти до уваги твердження відповідача щодо можливості застосування 30 % від граничних об`ємів споживання газу, то відповідач свідомо ігнорує положення абз.2 п.3 Глави 4 Розділу ІХ Кодексу газорозподільних мереж, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. № 2494, яке передбачає нарахування 30 % від об`ємів газу зазначених у заяві-приєднанні. На підставі чого просить врахувати відповідь на відзив при розгляді справи.

26.05.2020 року від АТ «Херсонгаз» надійшло заперечення на відповідь на відзив, відповідно до якого надання послуг з розподілу природного газу (поряд з послугами газопостачання) як житлово- комунальна послуга безпосередньо визначається статтею 19 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, згідно з ч 4 якого розподіл природного газу споживачу здійснюються відповідно до типового договору, затвердженого Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. У п. 7.4 Типового договору розподілу природного газу передбачено обов`язок споживача не допускати несанкціонованого відбору природного газу. З огляду на викладене, надання послуг з розподілу природного газу належить до житлово- комунальних послуг, натомість, за адресою ОСОБА_1 виявлено один із видів порушення Кодексу ГРМ, внаслідок допущення якого здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу. Також вказує, що позивач бере до уваги лише початковий факт виявлення га фіксації порушення 28.11.2019, що, зважаючи на “видимість” порушення, передбачає нарахування за граничними об`ємами споживання природного газу за період 6 місяців. ОСОБА_1 під час проведення експертизи ЗВТ та/або пломб АТ “Херсонгаз” 05.12.2019 самостійно ініціював проведення додаткового незалежного експертного дослідження лічильника газу. Висновки зазначеного дослідження безпосередньо підтвердили наявність втручання, а також вказали на прихованість заходів (факт повторного навішування металевої пломби, якою був опломбований ПЛГ та факт маскування порушення цілісності металевої пломби заводу-виробника), що було б неможливим без повного демонтажу лічильника газу та без використання спеціальних технічних засобів, використаних при проведенні експертом незалежного трасологічного дослідження. Вищезазначені умови с такими, що випливають із визначення “приховані заходи”. Посилання АТ “Херсонгаз” на суттєве скорочення обсягів витрат (споживання) природного газу з 2015 року має бути враховане судом, лише з огляду на те, що воно опосередковано вказує на можливість втручання в роботу ЗВТ споживачем, з метою зниження фактичного об`єму використаного газу в період починаючи з 2015 по 2019 роки. Додатково звертає увагу що ОСОБА_1 зі скороченням споживання природного газу пов`язує саме свої дії, направлені на енергоефективність, які, ніби-то, знаходять підтвердження в доданих копіях документів. Разом з тим, ні до позовної заяви, ні до відповіді на відзив позивачем не було надано жодного документа, який би підтверджував наявність альтернативного виду опалення, з огляду на існування якого витрати природного газу скоротилися втричі. Крім того позивачем зазначається, що обов`язок доведення факту використання опалювальних приладів покладається на виконавця, тобто АТ “Херсонгаз”, оскільки він вважає, що споживач не використовує прилади, якщо інше не буде встановлено. Відповідно до абз. 5 п. 3 гл. 4 розд. IX Кодексу ГРМ, якщо на певний період, зокрема в неопалювальний період, споживач не планує використовувати природний газ та бажає, щоб за його об`єктом чи окремим газовим приладом не здійснювалося нарахування за нормами споживання, він має письмово звернутися із заявою до Оператора ГРМ про припинення розподілу природного газу на об`єкт споживача або на окремий газовий прилад. Так, як позивач не звертався до товариства з відповідною заявою, товариством правомірно нараховано 30% від граничного обсягу споживання природного газу в опалювальний період. На підставі викладеного просить У задоволенні позовних вимог відмовити.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили їх задовольнити, за підставами зазначеними в позовній заяві, крім того вважають що вимоги підлягають задоволенню та донарахована відповідачем сума збитків підлягає зменшенню, у зв`язку із тим, що позивач є пенсіонером та малозабезпечений.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, просила у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Заслухавши пояснення учасників процесу, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до договору дарування посвідченого 19.03.2001 року приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Брилінський Олександр Володимирович є власником житлового будинку АДРЕСА_1 , який зареєстрований 21.03.2001 року в ХБТІ в книзі №98 за реєстраційним №15718.

Позивач ОСОБА_1 місце проживання якого зареєстровано за адресою АДРЕСА_1 , є споживачем природного газу, який постачається відповідачем за вказаною адресою.

Між АТ «Херсонгаз» та ОСОБА_1 укладено договір розподілу газу у формі підписання заяви-приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам №200200, та заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (побутовим споживачам) №200200, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. № 2498.

Відповідно до акту АТ «Херсонгаз» №200200/953 від 28.11.2019року за участю ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_1 встанволено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: передбачені пп.3 п.1 та пп.1 п.3 гл.2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, а саме – несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ та пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу обліковується некоректно (не в повному обсязі); наявні механічні пошкодження пломби державного повірника; лічильник газу працює в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати природного газу обліковуються некоректно (лічильник не обраховує природний газ при ввімкненні 1 та 2 конфорок: пошкоджена пломба товариства (наявні сліди втручання в пломбу). ОСОБА_1 ознайомився зі актом про порушення під особистий підпис, а також зазначив зауваження стосовно того, що він з «протоколом не згодний, пломби не порушені».

28.11.2019 року лічильник споживача демонтовано на підставі відповідного протоколу № 01218 направлено на експертизу ЗВТ та/або пломб для визначення втручання в лічильний механізм. В протоколі у присутності ОСОБА_1 з огляду на наявне тавро державного повірника, було встановлено дату попередньої повірки, а саме — 2013 рік.

Відповідно до протоколу №200200 щодо направлення ЗВТ та –або пломби на експертизу від 05.12.2019р. для визначення чи підлягала переопломбуванню пластикова пломба, дата попередньої повірки становить — 2014 рік.

Відповідно до акту проведення експертизи ЗВТ та/або пломб №998 від 06.12.2019 року, за результатами огляду у присутності ОСОБА_1 комісією АТ “Херсонгаз” встановлено: пломба держповірника не відповідає року повірки: замість тавра 2014 року встановлено тавро 2013 року, що свідчить про те, що лічильний механізм від`єднувався від корпусу ПЛГ.

Відповідно до висновку експертного дослідження №162-ТР/Д від 13.01.2020 року полімерна пломба ПАТ «Херсонагз» №С17252071 піддавалася механічному впливу, однак відповісти на питання чи переопломбовувалася (піддавалася несанкціонованому зняттю та повторному навішуванню) при цьому вищезазначена пломба, не виявляється можливим через відсутність комплексу ознак.

Відповідно до висновку експертного дослідження №162-ТР/Д від 15.01.2020 року металева пломба, якою був опломбований побутовий лічильник газу №00127814 підлягала її перепломбуванню (піддавався зняттю та повторному навішуванню) шляхом введення в її канали та камеру твердого гострого предмету з метою розширення каналів та камери пломби й вилучення пломбувального елементу (дроту) з подальшим фактом повторного навішування пломби шляхом вміщення пломбувального елементу (дроту) в канали та камеру пломби. Металева пломба заводу виробника, якою був опломбований побутовий лічильник газу №00127814 підлягала порушенню її цілісності (несанкціоноване (навмисне) порушення первинної цілісності пломби, в результаті чого вона не виконує своє функції) шляхом від`єднання нижньої торцевої частини пломби, з подальшим фактом маскування порушення її цілісності, шляхом розплющення нижнього торца з подальшим приклеюванням її до корпусу кришки лічильника механізму.

За результатами проведеного дослідження, на підставі абз. 6 п. 7 гл. 9 розд. X Кодексу ГРМ, 23.01.2020 в присутності споживача представником Товариства складено акт про порушення №200200/119, встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: передбачені пп.3 п.1 гл.2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, а саме – несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, який підписано споживачем із зауваженнями

Відповідно до претензії про компенсацію вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природнього газу згідно акту про порушення на загальну суму 94643,64грн. №200200 від 24.01.2020року ОСОБА_1 нарахованих необлікованих об`ємів природного газу на суму 92399,98грн. з ПДВ-20%; інших супутніх витрат понесених АТ «Херсонгаз» на суму 2243,66грн. щ ПДВ -20% .

ОСОБА_1 надіслано попередження №200200 від 24.01.2020 року щодо несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ заборгованість перед АТ «Херсонгаз» станом на 24.01.2019р. становить 94643,64грн.

Розгляд складеного акта призначено на 24.01.2020р. На засіданні комісії з розгляду актів про порушення АТ “Херсонгаз” 24.01.2020року ОСОБА_1 факт наявності порушення не заперечував, але виявив незгоду з періодом нарахування. Проаналізувавши фактичні обставини виявлення та фіксації порушення, а також зважаючи на висновок незалежного експертного дослідження № 162-ТР/Д від 15.01.2020 року, комісією прийнято рішення акт про порушення №200200/953 від 28.11.2019 року скасувати, а акт про порушення 200200/119 від 23.01.2020 року задовольнити, в зв`язку з тим, що несанкціоноване втручання в роботу лічильника проведено шляхом прихованих заходів, згідно з абз. 3 п. 1 гл. 3 розд. XI Кодексу ГРМ здійснити нарахування об`єму необлікованого природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу за 12 місяців до дати виявлення та усунення порушення 28.11.2019 року з урахуванням 30% в неопалювальний період.

Відповідно до ст.3 ЦК України, загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність. Вимога справедливості, добросовісності та розумності цивільного законодавства практично виражається у встановлені його нормами рівних умов для участі всіх осіб у цивільних відносинах, закріплені можливості адекватного захисту порушеного цивільного права або інтересу.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ч.1 та ч.3 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Захист цивільних прав- це застосування цивільно-правових засобів з метою забезпечення цивільних прав. За положенням частини 1 статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства закріплено ст.15 ЦК України. Право на захист виникає з певних підстав, якими виступають порушення цивільного права, його невизнання чи оспорювання.

Згідно зі ст. ст.12, 81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідност.263 ЦПК України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Європейський суд з прав людини наголошує, що пункт 1 статті 6 гарантує кожному право порушити в суді чи відповідному органі будь-який позов, який стосується його цивільних прав та обов`язків; таким чином, пункт передбачає «право на суд», одним з аспектів якого є право доступу до суду, тобто право порушувати в судах позов для вирішення цивільного спору.

Згідно з вимогами ч.1ст.5 Закону України «Про захист прав споживачів», держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров`я і життєдіяльності.

Як зазначено в преамбулі Закону України «Про житлово-комунальні послуги», цей Закон визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: - житлово-комунальні послуги результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; - виконавець суб`єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; - засіб обліку прилад, технічний пристрій для обліку кількісних та/або якісних показників житлово-комунальної послуги, який має нормовані метрологічні характеристики; - комунальні послуги результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газопостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством; - норми споживання, кількісні показники споживання житлово-комунальних послуг, затверджені згідно із законодавством відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; - споживач фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.

Згідно зі ст.2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується на таких принципах: забезпечення раціонального використання наявних ресурсів та сталого розвитку населених пунктів; регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, перелік яких визначено цим Законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей; забезпечення рівних можливостей доступу до отримання мінімальних норм житлово-комунальних послуг для споживачів незалежно від соціального, майнового стану, віку, місцеперебування та форми власності юридичних осіб тощо; забезпечення соціального захисту малозабезпечених громадян.

Згідно зі ст.3 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», предметом регулювання цього Закону є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг, суб`єктами цього Закону є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, власники, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг.

Згідно зі ч.1 ст.19Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Відповідно до вимог ч.1, 2 ст.20 Закону України Про житлово-комунальні послуги», споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Споживач зобов`язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Згідно з п.1 ч.2 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець зобов`язаний забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору.

Як зазначено у ч.1 ст.30 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», державне регулювання цін/тарифів базується на таких основних принципах доступності житлово-комунальних послуг для всіх споживачів та рівності правових гарантій.

При цьому, правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу визначені Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначені Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року №2494, набрав чинності 27 листопада 2015 року, розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» .

Відповідно до ч.1ст.3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством.

Згідно з положеннями ст.6 вказаного Закону та графіками оснащення квартир і приватних будинків лічильниками газу, розробленими відповідно дорозпорядження Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 № 259-р «Деякі питання забезпечення комерційного (приладового) обліку природного газу», газорозподільні підприємства зобов`язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі (плита газова + газова колонка) - до 01 січня 2016 року, тільки для приготування їжі - до 01 січня 2018 року (відповідно до абз.4 пп. «а» п.2 ч.1 ст.6 зі змінами, внесеними згідно із Законом від 21.12.2017 «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», - тільки для приготування їжі - до 01.01.2021).

АТ «Херсонгаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 29.06.2017року №846. Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

Відносини між газопостачальним підприємством та фізичними особами - споживачами газу регулюються Правилами постачання природного газу, які затверджені Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 29.06.2017року №846.

АТ «Херсонгаз» є оператором газорозподільної системи, до основних функцій якого за вказаним вище Кодексом є забезпечення комерційного обліку природного газу, у тому числі приладового, в ГРМ.

Відповідно до п. 2 глави 1 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин (виявлення факту порушення правил), доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2498.

Згідно з п. 4 гл. 3 Розділу 6 Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Відповідно до п.1 Глави 7 Розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках: 1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу; 2) відсутність підтвердженого обсягу природного газу по об`єкту споживача та/або його постачальнику; 3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання; 4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»; 5) неповернення Оператору ГРМ заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу чи розірвання договору розподілу природного газу; 6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ; 7) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт; 9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ; 10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об`єкту споживача, що не є побутовим); 11) в інших випадках, передбачених законодавством. У разі якщо припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об`єкт побутового споживача буде здійснюватися у випадках, визначених у підпунктах 1 - 6 (крім випадку подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання), 9 цього пункту, Оператор ГРМ має надати повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу). При цьому в повідомленні мають бути зазначені підстави та дата припинення газопостачання (розподілу природного газу).

Відповідно до п. 4 гл. 1 Розділу І Кодексу ГРМ, несанкціонований споживач - фізична, юридична особа або фізична особа - підприємець, яка без укладання договору розподілу природного газу з оператором газорозподільної системи або на об`єкті, який не підключений до ГРМ в установленому порядку, здійснює несанкціонований відбір природного газу.

Відповідно до п.1 р.2 гл. ХІ Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать:

1) наявність несанкціонованого газопроводу;

2) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);

4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;

5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);

6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

За змістом розділу 5 глави ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу визначено, що під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до п. 5 глави 10 кодексу ГРМ, після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються:

1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі;

2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі;

3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ;

4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ;

5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ;

6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ;

7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації;

8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ;

9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.

Згідно абзацу 3 п.3.2 розділу 3 «Умови передачі природного газу споживачу» Типового договору розподілу природного газу споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.

Згідно пункту 1 глави 7 Розділу 6 Кодексу Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманнямПБСГта нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення розподілу природного газу, зокрема у випадках: (6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ (що згідно п.4 гл.1 розділу 1 Кодексу може бути здійснено шляхом під`єднання несанкціонованого газопроводу); (7) несанкціоноване відновлення газоспоживання; в інших випадках, передбачених законодавством.

Споживач зобов`язаний допустити представників Оператора ГРМ на власні об`єкти та не протидіяти їм при здійсненні заходів з припинення (обмеження) розподілу природного газу, (п.2 гл.7 розділ 6 Кодексу).

Відповідно до п.6 гл.9 Розділу 10 Кодексу у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак, зокрема, наявність несанкціонованого газопроводу, представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення.

Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Виявлене представниками АТ «Херсонгаз» 28.11.2019р. порушення в домоволодінні належного позивачу, передбачене Кодексом ГРМ та кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованими заходами…( абз.3 п.1 гл.3 розд. XI Кодексу ГРМ), що підтверджується висновками експертного дослідження.

Тому твердження позивача щодо цілісності пломб є помилковим і не відповідає вимогам діючого законодавства України та свідчить про намагання уникнути відповідальності за виявлені порушення.

Щодо неправомірності донарахувань необлікованих об`ємів природного газу, суд приходить до наступних висновків.

Згідно п.1 глави 3 розділу 11 Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи). Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п.12 гл.5 розділ 11 Кодексу).

Як встановлено з вищевикладеного, та підтверджується письмовими доказами, які містяться у матеріалах справи, дії працівників АТ «Херсонгаз», щодо складання акту про порушення №200200/953 від 28.11.2019р. в повній мірі відповідають нормам чинного законодавства України. Крім того, листом-претензія від 24.01.2020 повідомлено позивача про нарахування необлікованого об`єму та обсягу природного газу і його вартості згідно акту про порушення №200200/953 від 28.11.2019р. в сумі 92399,98 грн. прийнято при повному дотриманні норм чинного законодавства України.

У відповідності до абз.3 п.1 гл.3 розд. XI Кодексу ГРМ якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

Отже, відповідачем у зв`язку з встановленням факту порушення, яке зафіксовано актом №200200/953 від 28.11.2019року виконано розрахунок заборгованості згідно з положеннями до абз.3 п.1 гл.3 розд. XI Кодексу ГРМ.

Відповідно до змісту статей 11, 15 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Способи захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють як закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, як вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів дається в статті 16 ЦК України.

Як правило, власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом і регламентує конкретні цивільні правовідносини.

Акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 04.02.2020 року, складений комісією АТ «Херсонгаз» на підставі акту про порушення від 28.11.2019 року, не встановлює для позивача будь-яких обов`язків, а є фіксацією дій працівників АТ «Херсонгаз».

Враховуючи вище викладене, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено вчинення з боку відповідача незаконних дій.

Відповідно до ст. 526, п.4 ч.1 ст.611 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - відшкодування збитків.

Таким чином, судом не встановлено в діях відповідача ПАТ «Херсонгаз» порушення вимог чинного законодавства, акт про порушення складений у відповідності до вимог Кодексу газорозподільних систем, а тому заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Враховуючи, що в судовому засіданні не встановлено незаконних дій з боку відповідача, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Посилання позивача на те, що він є пенсіонером та малозабезпеченим, не приймаються судом до уваги, оскільки позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження його тяжкого матеріального стану та не дає підстав для задоволення позову.

Відповідно до вимог ст.142 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею та документально підтверджені витрати пропорційно до задоволених вимог.

Позивача при звернення до суду звільнено від сплати судового збору, тому у зв`язку з відмовою у позові судові витрати слід віднести за рахунок держави.

Керуючись Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року №2494 , ст. ст. 4,7, 12, 13, 81, 82, 89,141, 259, 263-265,274, 276, 354 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Херсонгаз» про захист прав споживачів шляхом визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до Херсонського апеляційного суду з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

У відповідності до п.п.15.5 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяО. І. Кузьміна

Повний текст рішення складено 30.06.2020 року