Рішення № 90170118, 30.06.2020, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
30.06.2020
Номер справи
592/3630/20
Номер документу
90170118
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа№592/3630/20

Провадження №2/592/1805/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2020 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:

головуючого судді - Косолап М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Павлович Ю.С.,

відповідача - ОСОБА_1 ,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Суми цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення тимчасової державної допомоги,

у с т а н о в и в:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

17.03.2020 до Ковпаківського районного суду міста Суми поштою надійшла позовна заява Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (далі - позивач), згідно якої просить стягнути з ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , відповідач) 10210 грн. 80 коп. та сплачений судовий збір у розмірі 2102 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до пункту 2 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189 (далі - Порядок) тимчасова допомога призначається у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв`язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення. Згідно з пунктом 3 Порядку тимчасова допомога призначається дитині віком до 18 років.

Відповідно до рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 12.07.2004 по справі № 2-2661/04 та довідок відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції від 11.11.2013, 05.05.2014, 03.11.2014, 12.05.2015, 02.11.2015 рішення суду про стягнення аліментів з ОСОБА_1 не виконувалося у зв`язку з ухиленням останнього від сплати аліментів.

На підставі заяв ОСОБА_2 від 06.11.2013, 16.05.2014, 01.11.2014, 19.05.2015, 02.11.2015 їй призначена тимчасова державна допомога на доньку ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісяця, яка виплачувалася: з 01.11.2013 по 30.04.2014 - у сумі 2292,00 грн.; з 01.05.2014 по 31.10.2014 - у сумі 2314,80 грн.; з 01.11.2014 по 30.04.2015 - у сумі 2314,80 грн.; з 01.05.2015 по 31.10.2015 - у сумі 2416,20 грн.; з 01.11.2015 по 31.12.2015 - у сумі 873,00 грн. Всього виплачено - 10210,80 грн. 04.01.2020 дочці Відповідача виповнилось 18 років. Вказують, що на підставі підпункту 3 пункту 10 Порядку сума наданої тимчасової державної допомоги підлягає сплаті відповідачем за період щомісяця з 01.11.2013 по 30.04.2014, з 01.05.2014 по 31.10.2014, з 01.11.2014 по 30.04.2015, з 01.05.2015 по 31.10.2015, з 01.11.2015 по 31.12.2015 в розмірі 10210,80 грн.

Представник позивача у судове засідання не прибув, незважаючи на визнання його явки судом обов`язковою.

Відповідач ОСОБА_1 надав відзив та позовні вимоги фактично визнав. Заначив, що про призначення допомоги дочці йому нічого не було відомо до отримання позову. Певний період мав проблеми з законом, відбував покарання у Конотопському виправному центрі з 11.02.2006 по 27.07.2007; перебуває на обліку як наркозалежна особа, тривалий час лікувався і перебував у реабілітаційних центрах (з 12.12.2015 по 12.12.2016). У 2017 році його притягнуто до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КК України і на той період він протягом року сплачував аліменти. З кінця 2015 року звернень про повернення виплачених сум аліментів не отримував. Вказував, що у провадженні суду знаходиться позов ОСОБА_4 про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, він офіційно не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, офіційних доходів не має, проживає за підробітки. На його утриманні перебуває співмешканка ОСОБА_5 та її двоє неповнолітніх дітей, його батьки потребують допомоги, оскільки знаходяться на « Д » обліку і потребують стороннього догляду та допомоги, він перебуває на обліку у лікаря - нарколога, а тому просить вирішити питання про надання розстрочки на погашення заборгованості за графіком по 850 грн. 90 коп. щомісяця.

Позивач надав відповідь на відзив та вказував, що відповідач свідомо не виконував рішення суду по сплаті аліментів, тому незадовільний фінансовий стан та криза у державі не є підставою для розстрочення виконання рішення суду, адже сторони перебувають у рівних економічних умовах.

Відповідач ОСОБА_1 надав уточнений відзив у якому вказував на невірний розрахунок загальної суми заборгованості позивачем і зазначав, що за його підрахунком заборгованість становить 9236 грн. 40 коп.

У судовому засіданні відповідач пояснив, що не знав про виплату його колишній дружині тимчасової допомоги на утримання доньки, яка у січні 2020 досягла повноліття. У травні 2015 сплатив 300 грн. аліментів, однак ця сума не врахована ні виконавцем, ні позивачем. Згоден сплатити заявлену суму допомоги, але у зв`язку з скрутним матеріальним становищем, оскільки заявлені суми разом з сумою судового збору становлять надмірний тягар - просив розстрочити стягнення суми, яку він буде погашати.

Заяви, клопотання.

У позовній заяві зазначено, що за відсутності представника департаменту справу розглянути без його участі.

08.05.2020 відповідач ОСОБА_1 надав відзив на позовну заяву, відповідно до якої просить вирішити питання розстрочення заявленої позивачем суми (а.с. 39 - 41).

20.05.2020 позивач надав відповідь на відзив (а.с. 63 - 64).

17.06.2020 відповідач ОСОБА_1 надав уточнений відзив на позовну заяву, позовні вимоги визнав частково, просив вирішити питання розстрочення заявленої позивачем суми (а.с. 72 - 73).

24.06.2020 ОСОБА_1 подано клопотання про долучення доказів (а.с. 78, 80).

26.06.2002 позивач надав відповідь на уточнений відзив (а.с. 80 - 83).

Інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі від 25.03.2020 по справі відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 18.06.2020, постановленою судом, не виходячи до нарадчої кімнати, занесеною до протоколу судового засідання явку представника позивача визнано обов`язковою, зобов`язано відповідача надати відповідь на відзив на підставі ч. 4 ст. 174 КПК України.

Фактичні обставини, встановлені судом.

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень та дослідивши надані докази, судом встановлено наступне.

Рішенням Ковпаківського районного суду міста Суми від 12.07.2004 стягнуто з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 аліменти у розмірі 1/4 частини з усіх видів його заробітку, але не менше неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 29.06.2004 року на користь ОСОБА_7 (а.с. 7).

Відповідно до Довідок від 11.11.2013, 05.05.2014, 03.11.2014, 12.05.2015, виданих ОСОБА_7 . Відділом державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції, остання не отримувала аліментів від ОСОБА_1 в розмірі ј частини щомісячно на утримання доньки ОСОБА_3 за період: з 01.05.2013 по 31.10.2013; з 01.11.2013 по 30.04.2014; 01.05.2014 по 31.10.2014; з 01.11.2014 по 30.04.2015 (а.с. 9, 13, 15,17).

Згідно Довідки від 02.11.2015, виданій ОСОБА_4 . Відділом державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції, остання не отримувала аліментів з ОСОБА_1 у період з 01.05.2015 по 31.10.2015, згідно виконавчим листом у розмірі ј частини доходу щомісячно на утримання доньки ОСОБА_3 (а.с. 20).

06.11.2013 ОСОБА_7 , а 06.05.2014, 04.11.2014, 19.05.2015, 02.11.2015 - ОСОБА_4 зверталася до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради з заявами про призначення тимчасової державної допомоги дітям (а.с. 4 - 5, 11 - 12, 14, 16, 19).

Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради приймалися рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми за заявами ОСОБА_2 , якими останній призначена тимчасова державна допомога на утримання дитини, доньки - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.11.2013 - за період з 01.11.2013 по 30.11.2013 - 363 грн., з 01.12.2013 по 30.04.2014 - 385,80 грн.; від 20.05.2014 - за період з 01.05.2014 по 31.10.2014 - 385,80 грн.; від 05.11.2014 - за період з 01.11.2014 по 30.04.2015 - 385,80 грн.; від 20.05.2015 - за період з 01.05.2015 по 31.10.2015 - 385,80 грн.; від 04.11.2015 - за період з 01.11.2015 по 30.04.2015 - 436,50 грн. (а.с. 10, 13, 15, 17, 20).

На підставі розпорядження на перерахунок тимчасової допомоги дітям з 01.09.2015 розмір допомоги з 01.09.2015 по 31.10.2015 становить 436,50 грн. (а.с. 18).

Загальний розмір тимчасової державної допомоги на утримання дитини - ОСОБА_8 становить 10210,80 грн.

23.05.2015 відповідачем здійснено електронний переказ у сумі 300 грн. ОСОБА_9 , призначення платежу - аліменти (а.с. 79).

Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради у зв`язку з досягненням дитиною 18-річного віку винесено розпорядження від 29.01.2020 про стягнення з ОСОБА_1 коштів виплаченої тимчасової державної допомоги, коли батьки не мають можливості утримувати дитину, ухиляються від сплати аліментів або місце проживання їх невідоме, ОСОБА_4 на доньку ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.11.2013 по 31.12.2015 відповідно до частини 3 пункту 10 Порядку (а.с. 22).

Згідно розрахунку, наданого позивачем від 31.01.2020 сума наданої тимчасової державної допомоги, що підлягає сплаті за період з 01.11.2013 по 31.12.2015 становить 10210,80 грн. (а.с. 22).

У судовому засіданні 30.06.2020 відповідач заявлені суму не оспорював.

Вироком Ковпаківського районного суду міста Суми від 11.11.2016 ОСОБА_1 засуджений за ст. 164 ч. 1 КК України до покарання у виді штрафу у розмірі 1700 грн. за злісне ухилення від сплати установлених рішенням суду коштів на утримання дитини (аліментів) у період з 01.10.2012 по 30.06.2014 та з 10.07.2014 по 26.05.2015 (а.с. 53, 54 - 56).

Мотиви, з яких виходить суд та застосовані норми права.

Відповідно до частин 8 - 10 статті 181 Сімейного кодексу України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім`ї, у якій виховується дитина. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги, її розмір визначається Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері усиновлення та захисту прав дітей.

Суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.

Постановою КМУ від 22.02.2006 № 189 затверджено Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, який визначає механізм надання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме.

Пунктом 2 Порядку встановлено, що тимчасова допомога призначається у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується або місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.

Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються, зокрема: рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення (пункт 6 Порядку).

Рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги приймається органом праці та соціального захисту населення протягом десяти календарних днів після надходження усіх необхідних документів. Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців, починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк одержувач подає лише заяву, в якій повідомляє про обставини, що можуть бути підставою для продовження виплати допомоги (пункт 7 Порядку).

Згідно з пунктом 12 Порядку, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв`язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.

З огляду на викладене, суми наданої дитині - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 тимчасової державної допомоги за період з 01.11.2013 по 31.12.2015 включно у розмірі 10210 грн. 80 коп. підлягають стягненню з платника аліментів - ОСОБА_1 до Державного бюджету України на підставі частини 10 статті 181 Сімейного кодексу України.

При цьому наданий ОСОБА_1 чек на переказ 23.05.2015 ним аліментів у сумі 300 грн. не може свідчити про наявність заборгованості у меншому розмірі за заявлений період.

Саме ОСОБА_4 у заяві від 02.11.2015 власноручно зазначила, що у період з 01.05.2015 по 31.10.2015 ні аліментів, ні іншої матеріальної допомоги не отримувала і саме вона несе відповідальність за правдивість інформації вказаній у заяві про отримання допомоги (а.с. 19, 79).

Зазначена сума відсутня і у Довідці - розрахунку заборгованості, складеною державним виконавцем Ковпаківського ВДВС міста Суми ГТУЮ Сумській області Добринь Ю.В. станом на 01.06.2018 (а.с. 52).

Сплата аліментів у вказаний період 23.05.2015 - 300 грн. не впливає на правовідносини між позивачем і відповідачем у даній справі. У разі не згоди з Довідкою - розрахунком заборгованості та не врахування суми сплачених аліментів, ОСОБА_1 не позбавлений можливості у порядку ч. 3 ст. 195 СК України звернутися до суду.

Відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідач просив розстрочити виконання рішення суду на 12 місяців конкретними сумами, посилаючись на наявність захворювання, скрутний матеріальний стан, перебування на утриманні дружини та батьків похилого віку.

Позивач у відповіді на відзив заперечував проти цього, посилався на свідоме невиконання рішення суду по сплаті аліментів. Зазначав, що незадовільний фінансовий стан відповідача та криза у державі не є підставою для розстрочення виконання рішення суду, адже сторони перебувають у рівних економічних умовах.

Відповідно до частини 1 статті 267 ЦПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочення виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

З наданих відповідачем доказів встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований разом з батьками, які є особами похилого віку, перебувають на диспансерному обліку у сімейного лікаря (а.с. 43 - 46). Відповідач з 2005 року перебуває на обліку у лікаря - нарколога і у зв`язку з цим проходив стаціонарне лікування, позитивно характеризувався. Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу, Відомостей з Державного реєстру фізичних - осіб підприємців ОСОБА_1 офіційного джерела доходів не має (а.с. 47 - 50).

З огляду на викладені обставини, враховуючи матеріальний стан відповідача, беручи до уваги його позицію щодо добровільного бажання виконати рішення суду, суд вважає за можливе частково задовольнити заяву ОСОБА_1 та розстрочити виконання рішення суду шляхом сплати тимчасової державної допомоги дітям у сумі 10210 грн. 80 коп. на строк дванадцять місяців рівними платежами щомісяця до повного погашення заборгованості з правом дострокового погашення.

Судові витрати.

Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (частина 1 статті 141 Цивільного процесуального кодексу України).

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2102 гривень 00 копійок, тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сплаченому розмірі.

Керуючись статтями 12, 13, 81, 89, 263 та 264 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

у х в а л и в:

Позов Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради суму сплаченої тимчасової державної допомоги у розмірі 10210 (десять тисяч двісті десять) грн. 80 коп.

На підставі частини 1 статті 267 ЦПК України розстрочити виконання рішення суду шляхом сплати боргу на строк дванадцять місяців рівними платежами щомісяця до повного погашення заборгованості з правом дострокового погашення боргу.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102 гривні 00 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, але не пізніше закінчення строку карантину.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Ковпаківський районний суд міста Суми.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, місцезнаходження: місто Суми, вул. Харківська, 35, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 26440890.

Відповідач - ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .

Повне судове рішення складено 02 липня 2020 року.

Суддя М.М. Косолап