Рішення № 90155858, 01.07.2020, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
01.07.2020
Номер справи
219/2859/20
Номер документу
90155858
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 219/2859/20

Провадження № 2/219/1814/2020

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

(заочне)

01.07.2020 року м. Бахмут

Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі

головуючого судді Давидовської Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Наумової А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №219/2859/20

за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради

до ОСОБА_1

про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги,

у с т а н о в и в:

I.Стислий виклад позиції учасників справи

1.Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради звернулось до суду (далі - Управління) із позовом до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги в розмірі 3708,54 грн.

2.Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач ОСОБА_1 04.12.2017 року звернувся доУправління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, пільг з проханням про призначення йому державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. В розписці-зобов`язанні від 04.12.2017 року ОСОБА_1 особисто зазначив, що не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, приватним підприємцем не являється. Управлінням 04.12.2017 прийнято рішення про призначення відповідачу державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї. Також Відповідачем 01.06.2018 року, 21.12.2018 року, 15.07.2019 року було подано до Управління повторні заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у яких відповідачем зазначалась таж сама інформація, яка була зазначена при поданні заяви вперше. Крім того у заяві на призначення допомоги відповідач взяв на себе обов`язок повідомити про всі обставини, що впливають на призначення державної допомоги, ставив свій підпис і усвідомлював, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давав згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням державної допомоги, уповноваженими особами Управління. Своїм підписом Відповідач підтвердив поінформованість, що вся інформація подана у заяві, а також документи додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів, а також підтвердив достовірність цієї інформації. Відповідно до рішень Управління від 04.12.2017 року призначена допомога з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року у розмірі 277,52 грн. щомісяця, від 01.06.2018 року призначена допомога з 01.06.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 277,52 грн. щомісяця, від 28.12.2018 року призначена допомога з 01.12.2018 року по 31.05.2019 року у розмірі 302,56 грн. щомісяця, від 19.07.2019 року призначена допомога з 01.07.2019 року по 31.12.2019 року у розмірі 316,10 грн. щомісяця. Згідно з акту № 45 про проведення перевірки правильності та достовірності інформації, наданої Відповідачем для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 18.09.2019 року виявлено надання відповідачем недостовірних даних щодо сукупного доходу сім`ї, а саме: приховано факт отримання відповідачем дохід отриманий у ТОВ «Артпромпроектбуд» з 01.11.2017 року по 31.12.2017 року, що вплинуло на визначення розміру призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року та з 01.06.2018 року по 30.11.2019 року та з 01.09.2019 року. В цілях досудового врегулювання спору та повернення бюджетних коштів 15.10.2019 року Управлінням було направлено повідомлення відповідачу за № 07/3740-4 про необхідність повернути надміру виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством, проте в добровільному порядку ОСОБА_1 вказану суму переплати не повернув, у зв`язку з чим позивач просить стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти державної допомоги в розмірі 3708,54 грн.

II.Процесуальні дії у справі

3.Ухвалою суду від 16.04.2020 року відкрито провадження у справі.Судовий розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

4.Ухвалою суду від 01.07.2020 року вирішено проводити заочний розгляд справи.

III.Заяви, клопотання

5.Представник Позивача в судове засідання не з`явився, надав заяву в якій просив розглядати справу у відсутність представника позивача, позов просив задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечує.

6.Відповідач у судове засідання не з`явився. Судом вживалися заходи щодо повідомлення Відповідача про дату, час та місце розгляду справи належним чином шляхом.

7.З урахуванням ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК) у зв`язку з неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

8.Відповідно до ст. 280 ЦПК, суд вважає за можливе проводити заочний розгляд справи у відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів, проти чого представник позивача не заперечує.

IV.Установлені судом фактичні обставини

9.Судом установлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.12; а.с.49).

10.04.12.2017 року, 01.06.2018 року, 21.12.2018 року, 15.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, пільг з проханням про призначення йому державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.7; а.с.13; а.с.20; а.с.28). В розписці - зобов`язанні від 04.12.2017, 01.06.2018 року, 21.12.2018 року, 15.07.2019 року ОСОБА_1 особисто зазначив, що не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, приватним підприємцем не являється. Під час подачі заяви ОСОБА_1 також підтвердив поінформованість, що вся інформація подана у заяві, а також документи додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів, а також підтвердив достовірність цієї інформації (а.с.8; а.с.14; а.с.21; а.с.29).

11.У підтвердження можливості призначення вказаного виду державної допомоги ОСОБА_1 надав Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням соціальної допомоги. (а.с. 9-10; а.с. 15-16; а.с. 22-24; а.с. 30-31), довідки про доходи (а.с. 11; а.с. 17; а.с. 25,26; а.с. 32-33).

12.За результатами поданих ОСОБА_1 документів рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради останньому було призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї, а саме: від 04.12.2017 року призначена допомога з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року у розмірі 277,52 грн, щомісяця (а.с.12): від 01.06.2018 року призначена допомога з 01.06.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 277,52 грн, щомісяця (а.с.18); від 28.12.2018 року призначена допомога з 01.12.2018 року по 31.05.2019 року у розмірі 302,56 грн, щомісяця (а.с.27); від 19.07.2019 року призначена допомога з 01.07.2019 року по 31.12.2019 року у розмірі 316,10 грн, щомісяця (а.с.34).

13.Під час подачі заяви ОСОБА_1 також надав письмову розписку, в якій підтвердив поінформованість, що вся інформація подана у заяві, а також документи додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів, а також підтвердив достовірність цієї інформації (а.с.8; а.с.14; а.с.21; а.с.29).

14.Згідно акту № 45 про проведення перевірки правильності та достовірності інформації, наданої ОСОБА_1 для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 18.09.2019 року, встановлено та виявлено надання ОСОБА_1 недостовірних даних щодо сукупного доходу сім`ї, а саме: приховано факт отримання ОСОБА_1 дохід отриманий у ТОВ «Артпромпроектбуд» з 01.11.2017 року по 31.12.2017 року, що вплинуло на визначення розміру призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року та з 01.06.2018 року по 30.11.2019 року та з 01.09.2019 року.

15.З довідки про доходи №5 наданої ТОВ «Артпромпроектбуд» убачається, що ОСОБА_1 дійсно працював у ТОВ «Артпромпроектбуд», форма працевлаштування за цивільно-трудовою угодою (з 13.11.2017 року по 18.12.2017 року (а.с.55), загальна сума доходу за період з 13.11.2017 року по 18.12.2017 року за винятком аліментів становить 7000,00 грн (а.с.40).

16.Листом № 07/3740-4 від 15.10.2019 року ОСОБА_1 був повідомлений про необхідність повернення надміру отриманих державних коштів за період з 01.12.2017 по 31.05.2018 року, 3. 01.06.2018 року по 30.11.2018 року та з 01.09.2019 року у розмірі у розмірі 3708,54 грн(а.с.46).

V. Оцінка суду

17.Відповідно до п.2 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затвердженого Постановою КМУ №250 від 24.02.2003 року (далі - Порядок №250) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї..

18.Відповідно до п.27 Порядку №250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

19.За змістом п.28 Порядку № 250 якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

20.Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

21.За приписами ст.7 указаного Закону якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

22.Відповідно до ч.1 ст.1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

23.Зобов`язання з безпідставного набуття (придбання) майна виникають за наявності трьох умов: 1) має місце набуття або збереження майна; 2) вказане набуття або збереження майна здійснено за рахунок іншої особи; 3) має місце відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених ст.11 ЦК України).

Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14, у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).

24.Як установлено, ОСОБА_1 подано недостовірні дані щодо сукупного доходу сім`ї, а саме: приховано факт отримання ОСОБА_1 дохід отриманий у ТОВ «Артпромпроектбуд» з 01.11.2017 року по 31.12.2017 року, що вплинуло на визначення розміру призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року та з 01.06.2018 року по 30.11.2019 року та з 01.09.2019 року. З довідки про доходи №5 наданої ТОВ «Артпромпроектбуд» убачається, що ОСОБА_1 дійсно працював у ТОВ «Артпромпроектбуд», форма працевлаштування за цивільно-трудовою угодою (з 13.11.2017 року по 18.12.2017 року (а.с.55), загальна сума доходу за період з 13.11.2017 року по 18.12.2017 року за винятком аліментів становить 7000,00 грн.

25.Відтак, судом при розгляді справи встановлена недобросовісність відповідача щодо зазначення достовірної інформації відносно сукупного доходу сім`ї.

26.За таких обставин суд дійшов висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача надміру виплаченої допомоги малозабезпеченим сім`ям, є правомірними, обґрунтованими, доведеними належним чином, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

VII. Розподіл судових витрат між сторонами

27.Згідно ст. 141 ЦПК судові витрати підлягають стягненню з відповідач на користь держави.

З огляду на викладене, керуючись ст. 5, 10, 13, 141, 158, 259, 263-265 ЦПК, суд

у х в а л и в:

1. Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомогизадовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради на р/р НОМЕР_2 Держказначейська служба України м. Київ, ОКПО 25953178, МФО 820172) надміру виплачені кошти державної допомоги у розмірі 3708 (три тисячі сімсот вісім гривень) 54 коп.

3. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 2102,00 грн на користь держави.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомлення з рішенням суду на веб-порталі Єдиного державного реєстру судових рішень за посиланням: http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Суддя Т.В.Давидовська