Рішення № 90145906, 02.07.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2020
Номер справи
300/435/20
Номер документу
90145906
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" липня 2020 р. справа № 300/435/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Івано-Франківський обласний військовий комісаріат про визнання протиправною відмову та зобов`язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовною заявою до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Івано-Франківський обласний військовий комісаріат про визнання протиправною відмову та зобов`язання до вчинення дій з підстав неправомірної відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум члену сім`ї загиблого (померлого) військовослужбовця.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про те, що ОСОБА_1 є сином загиблого військовослужбовця, учасника бойових дій ОСОБА_3 , та згідно із абзацом 16 пункту 1 частини 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII належить до членів сім`ї загиблого, відтак, має право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю батька, оскільки, на переконання позивача, смерть ОСОБА_3 настала внаслідок нещасного випадку, що мав місце в період проходження ним військової служби. В той же час, відповідачем протиправно відмовлено в призначенні такої допомоги.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.02.2020 року дану позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліку.

04.03.2020 року представником позивача зазначений в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недолік усунутий.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 відкрито провадження у даній справі.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 30.03.2020 (а.с.48-52). Відповідач із заявленими позовними вимогами не погоджується та просить в задоволенні позову відмовити у зв`язку із відсутністю підстав для прийняття рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги позивачу, оскільки ним не виконано вимог щодо подачі необхідного пакету документів до обласного військового комісаріату для подальшого вирішення вказаного питання на засіданні комісії. В той же час, відповідач вказує на те, що жодного рішення про відмову позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги, після скасування рішення №105 від 26.10.2018, не приймав.

Третя особа скористалась своїм правом на подання пояснення щодо позову, в якому просить відмовити в задоволенні позову.

На адресу суду, 07.04.2020, надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначив, що твердження відповідача у відзиві є помилковими та просив позов задовольнити.

Відповідач на адресу суду направив заяву від 23.06.2020 в якій повідомив суд про відсутність намірів подавати заперечення (а.с.79).

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, судом встановлено наступне.

22.07.2019 Восьмим апеляційним адміністративним судом у справі №300/215/19 винесено постанову про залишення без задоволення апеляційної скарги Міністерства оборони України, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.03.2019 року без змін, яким адміністративний позов громадянина ОСОБА_1 задоволено частково - визнано протиправним га скасовано п. 1 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.10.2018 за №105, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.03.2019 відповідачем скасовано п.1 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.10.2018 за №105, що відображено у протоколі засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 24.09.2019 року за №126 (а.с.12, 13).

Листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 12.08.2019 року вих.№0290/В-1240/1094 повідомлено позивача про необхідність звернення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги через уповноважений орган - Івано-Франківський обласний військовий комісаріат (а.с.10).

В свою чергу, Івано-Франківський військовий комісаріат листом від 29.11.2019 повідомив позивача про скасування п.1 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.10.2018 за №105, що відображено у протоколі засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 24.09.2019 року за №126 (а.с.11).

Листом від 05.11.2019 направлено копію протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 24.09.2019 року за №126 (а.с.14).

Департамент фінансів Міністерства оборони України листом від 12.12.2019 повідомив позивача про прийняття рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги долучивши при цьому копію витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.10.2018 за №105 (а.с.15,16).

Виходячи з отриманої інформації та вважаючи, таку відмову протиправною позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Вирішуючи даний спір суд враховує наступне.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначено постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 за №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" (далі Порядок №975).

Відповідно до пункту 3 Порядку №975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Підпунктом 1 пункту 4 Порядку №975 передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби.

Згідно з пунктом 5 Порядку №975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату загибелі (смерті), рівними частками членам сім`ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста. Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання. Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку. Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Приписами п.10 Порядку встановлено, що члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів.

Згідно з підпунктами 12, 13 Порядку №975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві резервістами (далі розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Відтак, враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що обов`язковою передумовою для вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги є подання особою до уповноваженого органу пакету документів.

Як зазначалось судом вище, листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 12.08.2019 року вих.№0290/В-1240/1094 повідомлено позивача про необхідність звернення щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги через уповноважений орган Івано-Франківський обласний військовий комісаріат (а.с.10).

В той же час, як відповідач так і третя особа вказують на ту обставину, що позивачем такий пакет документів після скасування п.1 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.10.2018 за №105, до уповноваженого органу не подано. Не надано суду доказів подання такого пакету документів і позивачем.

З цього огляду, суд погоджується з доводами відповідача про те, що ним не приймалось жодного рішення про відмову у призначенні чи виплаті одноразової грошової допомоги.

Що стосується інформації відображеної в листі Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 12.12.2019, яким позивача повідомлено про прийняття рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, то в даному випадку зміст такого листа та долучена копія витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.10.2018 за №105, вказують на те, що мова йде саме про попередньо прийняте рішення, скасоване в подальшому на виконання рішення суду (а.с.15,16)

Відтак судом не встановлено, а позивачем не доведено прийняття відповідачем рішення про відмову у призначенні чи виплаті одноразової грошової допомоги, пов`язаної зі смертю військовослужбовця ОСОБА_3 .

В той же час, позивачем не заявлено вимог зобов`язального характеру.

Завданням адміністративного судочинства, відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, є, зокрема, захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень, у тому числі з боку державних органів.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, досліджені докази наявні в матеріалах справи, норми законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають задоволенню, оскільки доказів, які б вказували на існування рішення відповідача чи його структурного підрозділу про відмову в призначенні чи виплаті одноразової грошової допомоги, позивачем не представлено, а відповідач у спірних правовідносинах, відповідно до наданих йому повноважень жодних протиправних дій чи бездіяльності відносно позивача не допускав, в зв`язку з чим суд приходить до переконання, що в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, проспект Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Івано-Франківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 07742609, вул. Довженка, 21, м. Івано-Франківськ, 76026) про визнання протиправною відмову та зобов`язання до вчинення дій - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Згідно пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.