
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
02 липня 2020 року Справа № 160/6993/20 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Юрков Едуард Олегович, перевіривши матеріали позовної заяви Територіальної громади села Єлизаветівка в особі Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області до Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області, Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Прокуратури Дніпропетровської області, Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
25 червня 2020 року Територіальна громада села Єлизаветівка в особі Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області, Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Прокуратури Дніпропетровської області, Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в якій просить:
- захисти права громадян України, які проживають на окремій адміністративно - територіальній одиниці, в селі Єлизаветівка Петриківського району Дніпропетровської області, шляхом визнання бездіяльності Дніпропетровської ОДА (ЄДРПОУ 00022467) в частині невиконання завдань, покладених на місцеві державні адміністрації Конституцією України та Законом України «Про місцеві державні адміністрації», протиправною та зобов`язати Дніпропетровську ОДА (ЄДРПОУ 00022467) негайно вчинити дії щодо забезпечення організації обслуговування населення (мешканців) села Єлизаветівка Петриківського району Дніпропетровської області підприємствами, установами та організаціями житлово-комунального господарства, незалежно від форм власності, для надання послуги з постачання та розподілу природного газу;
- захисти права громадян України, які проживають на окремій адміністративно - територіальній одиниці, в селі Єлизаветівка Петриківського району Дніпропетровської області, шляхом визнання бездіяльності прокуратури Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 02909938) в частині невиконання завдань, покладених на органи прокуратури Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру», протиправною та зобов`язати прокуратуру Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 02909938) негайно вчинити дії з представництва інтересів громадян (мешканців с. Єлизаветівка) в суді, з підстав (за наявності випадків), визначених Законом України «Про прокуратуру» та главою 12 розділу III Цивільного процесуального кодексу України, здійснити нагляд за додержанням законів ГУНП в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 40108866) та УСБУ у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 20001496), які свідомо не помічають та не реагують на порушення газопостачальної компанії АТ «Дніпропетровськгаз» (ЄДРПОУ 03340920) обмежень та заборон, встановлених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (СОУГО-19)»;
- захисти права громадян України, які проживають на окремій адміністративно - територіальній одиниці, в селі Єлизаветівка Петриківського району Дніпропетровської області, шляхом визнання бездіяльності ГУНП в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 40108866) в частині невиконання завдань, покладених на органи Національної поліції Конституцією України та Законом України «Про Національну поліцію», протиправною та зобов`язати ГУНП в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 40108866) негайно вчинити дії щодо охорони прав і свобод людей, які мешкають в селі Єлизаветівка Петриківського району Дніпропетровської області, а також інтересів Територіальної громади села Єлизаветівка, протидії злочинам газопостачальної компанії АТ «Дніпропетровськгаз» (ЄДРПОУ 03340920), щодо умисного невиконання обмежень та заборон, встановлених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)»;
- захисти права громадян України, які проживають на окремій адміністративно - територіальній одиниці, в селі Єлизаветівка Петриківського району Дніпропетровської області, шляхом визнання бездіяльності УСБУ у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 20001496) в частині невиконання завдань, покладених на органи безпеки Конституцією України та Законом України «Про Службу безпеки України», протиправною та зобов`язати УСБУ у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 20001496) негайно вчинити дії щодо захисту прав громадян від посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, які діють від імені АТ «Дніпропетровськгаз» (ЄДРПОУ 03340920) та умисно порушують обмеження та заборони, встановлені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)», з метою дестабілізації ситуації в регіоні, повалення конституційного ладу, підриву авторитету та довіру до Президента України, як гаранта додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.
У зв`язку з перебуванням головуючого судді у період з 30.06.2020 року по 01.07.2020 року у відпустці, питання щодо відкриття провадження у справі вирішено 02.07.2020 року.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку, що дана позовна заява подана з порушенням вимог закону.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
При цьому верховенство права є однією із засад (принципів) адміністративного судочинства (пункт 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно із частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист визначеним законом шляхом.
Ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку (частина 5 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України).
Водночас статтею 55 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право сторони, третьої особи в адміністративній справі, а також особі, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Частиною третьою цієї ж статті встановлено, що юридична особа, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки.
Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері.
30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» від 02 червня 2016 року № 1401-VIII яким Конституцію України доповнено статтею 131-2, в силу положень якої представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення здійснюється виключно адвокатами.
Наведене кореспондується з положеннями статті 57 Кодексу адміністративного судочинства України, в частині 1 якої закріплено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.
За змістом абзацу 1 підпункту 11 пункту 16-1 Перехідних положень Конституції України з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» представництво відповідно до статті 131-2 цієї Конституції виключно адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 01 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 01 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 01 січня 2019 року.
Застереження щодо виключення з цього правила міститься лише в абзаці 3 названого підпункту, яким передбачено, що представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.
Згідно із частинами 1 та 3 статті 59 Кодексу адміністративного судочинства України повноваження представників сторін та інших учасників справи - юридичних осіб мають бути підтверджені довіреністю юридичної особи, яка від її імені видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.
Відповідно до частини 4 цієї ж статті повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону № 5076.
Отже, починаючи з 1 січня 2019 року представництво у судах першої інстанції, у провадженнях, розпочатих після 30 вересня 2016 року, має здійснюватися адвокатами.
Натомість позовна заява від імені Територіальної громади села Єлизаветівка в особі Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області підписана Пушкарь В.В., як представником, й на підтвердження таких повноважень додано копію довіреності, виписаної в.о. сільського голови Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області Чепурко Т.Л.. без зазначення відомостей про те, що ОСОБА_1 є адвокатом і без подання відповідних доказів стосовно цього, що не узгоджується з наведеними вище положеннями законодавства.
Крім того, суд вказує, що частинами 1-3 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального чи спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Так, адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 1 статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Разом з тим, згідно частини першої статті 259 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження подається у письмовій формі одночасно з поданням позовної заяви або може міститися у ній.
Відповідне клопотання позивачем одночасно з поданням позовної заяви не подано.
Отже, суд не вважає, що даній справі притаманні ознаки малозначної справи, розгляд якої може бути здійснено за правилами спрощеного позовного провадження.
У відповідності до приписів пункту 3 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо: позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Керуючись статтями 169, 248, 256, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Територіальної громади села Єлизаветівка в особі Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області до Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області, Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Прокуратури Дніпропетровської області, Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - повернути позивачу.
Копію ухвали про повернення позовної заяви разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.
Роз`яснити позивачу, що відповідно до частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у строки встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Е.О. Юрков