Рішення № 90124390, 30.06.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.06.2020
Номер справи
640/22564/19
Номер документу
90124390
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/617

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 червня 2020 року м. Київ № 640/22564/19

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Побужський феронікелевий комбінат" до Офісу великих платників податків Державної податкової служби провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішенняСуддя О.В.Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної податкової служби України від 10.09.2019 р. за №0005991401.

Ухвалою суду від 26.11.2019 року відкрито провадження по справі та призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження в підготовче засідання на 10.02.2020р.

Ухвалою суду від 10.02.2020 р. закрито підготовче засідання та призначено справу до розгляду в судовому засіданні по суті на 13.04.2020 р.

10.04.2020 р. до суду надійшла заява позивача про розгляд справи за його відсутності.

Судове засідання, призначене на 13.04.2020 р., не відбулося з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 р. "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", наказу Окружного адміністративного суду міста Києва №34/з від 17.03.2020р.

Враховуючи заяву позивача, відсутність звернень відповідача щодо перенесення розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість здійснення розгляду справи в порядку письмового провадження.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Побужський феронікелевий комбінат" (код 31076956), місцезнаходження: 01011, м. Київ, вул. Панаса Мирного, 16/13 кв.3, перебуває на обліку в якості платника податків у Офісі великих платників податків Державної податкової служби; Код КВЕД 24.45 Виробництво інших кольорових металів.

На підставі наказу від 17.05.2019р. №1061, плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2019 рік, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 77.4 ст. 77, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби проведено планову виїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Побужський феронікелевий комбінат" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2016 р. по 31.03.2019 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2016 р. по 31.03.2019 р. та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 р. по 31.03.2019 р., про що складено акт перевірки від 07.08.2019р. №2347/28-10-14-01/31076956.

Перевіркою встановлено порушення ТОВ "Побужський феронікелевий комбінат":

п.п. 242.1.3 п.242.1 ст.242, п.249.6 ст.249 Податкового кодексу України, що призвело до заниження екологічного податку за розміщення відходів на загальну суму 10 894 252,07 грн. у т.ч.: за 2 кв. 2016- 516 402,04 грн., 3 кв. 2016- 1 077 398,83 грн., 4 кв. 2016- 871 907,57 грн., 1 кв. 2017- 635 935,19 грн., 2 кв. 2017- 854 581,10 грн., 3 кв. 2017- 830 281,50 грн., 4 кв. 2017- 886 116,24 грн., 1 кв. 2018- 632 181,70 грн., 2 кв. 2018- 1 452 178,90 грн., 3 кв. 2018- 1 025 981,20 грн., 4 кв. 2018- 1 015 859,00 грн., 1 кв. 2019- 1 095 428,80 грн.

До вказаного висновку контролюючий орган дійшов з наступних підстав.

У періоді з 01.04.2016 р. по 31.03.2019 р. ТОВ "Побужський феронікелевий комбінат" є платником екологічного податку, нараховано до сплати екологічного податку 8 420 633, 92 грн.

ТОВ "Побужський феронікелевий комбінат" здійснює розміщення відходів - шлаку феронікелевого виробництва, яким підприємство заповнює простір кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха", що розташований на території Голованівського району Кіровоградської області.

За період з 01.04.2016 р. по 31.03.2019 р. позивачем розміщено 2 370 333,79 тон шлаку без нарахування екологічного податку на обсяги розміщеного шлаку.

Земельна ділянка, на якій розміщувались відходи, знаходиться у користуванні позивача на підставі договору оренди землі від 12.04.2006 р. з Голованівською районною державною адміністрацією Голованівського району Кіровоградської області, загальною площею 117,73 га з цільовим призначенням - землі іншого не сільськогосподарського призначення для добувної промисловості. Строк договору оренди становить 49 років.

В процесі виробництва феронікелю утворюється вид промислових відходів - шлаки феронікелевого виробництва.

Шлак феронікелевого виробництва, яким заповнювався простір кар`єру, утворився внаслідок переробки руди в процесі виробництва феронікелю на виконання контракту №435/15 від 15.06.2015 р. на переробку іноземного товару на митній території України з компанією Траднико ООО (Tradniko OU) Естонська республіка, що є замовником по контракту.

У відповідності до п. 9.1 контракту відходи, які утворились внаслідок переробки руди - шлак, в кількості, яка визначається у відповідності до додатку №5, а кількісні характеристики яких викладені в додатку №7, належать замовнику.

Позивач придбає шлаки безпосередньо на території промислової площадки на виконання умов контракту та договору купівлі-продажу шлаку №463/15 від 16.06.2015 р., який укладено на виконання умов контракту.

Як встановлено перевіркою, заповнення кар`єру шлаками феронікелевого виробництва, який визнано відходом та має 4 клас небезпеки, є розміщенням відходів в розумінні Податкового кодексу України, а обсяги розміщених відходів є об`єктом оподаткування по екологічному податку.

У відповіді від 10.07.2019 р. №219 підприємство зазначає, що вказані кар`єри не є спеціально відведеними місцями для видалення відходів, полігоном, смітєзвалищем тощо. Дані кар`єри є порушеними земельними ділянками, відновлення яких відповідає інтересам суспільства та держави та на яких ТОВ "ПФК" здійснює використання (утилізацію) шлаку згідно проекту гірничотехнічної рекультивації порушених земель. У відповідності до державної статистичної звітності щодо утворення та поводження з відходами дана господарська діяльність віднесена до утилізації відходів за класифікатором R10 (обробка ґрунту, що справляє позитивний вплив на землеробство чи поліпшує екологічну обстановку.

До відповіді надано копію "Проекту засипки і гірничотехнічної рекультивації виробленого простору" кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха", розробленого у 2004 році Державним інститутом проектування підприємств гірничорудної промисловості "Кривбаспроект".

Перевіркою досліджено надані матеріали та статистична звітність підприємства за формою №1.

Зокрема, гірничнотехнічна рекультивація передбачає приведення порушених земель після відпрацювання кар`єру "Центральний" в стан, придатний під пасовище з багаторічних трав. Проектом передбачено рекультивацію кар`єру шляхом поетапної засипки виробленого простору шлаком, з визначенням етапів та об`ємів виконуваних робіт на 2010, 2015 та до кінця виконання робіт.

Згідно паспорту на шлак електропічний феронікелевого виробництва, який складено Інститутом гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзєєва в 2003 р., шлак має IV клас небезпеки.

Підприємство в державному статистичному спостереженні за формою №1 "відходи" відображено видалення відходів 4 класу небезпеки в таких обсягах: 2016 р. - 981 116, 1 тон, 2017 р. - 732 820, 56 тон, 2018 р. - 839 616, 16 тон.

17.07.2019 р. підприємству було скеровано запит №5/28-10-14-01 про надання інформації щодо виконання етапів засипки виробленого простору проекту кар`єру та об`єми виконання робіт, надання документального підтвердження щодо оформлення, виконання та здавання операцій.

У відповіді на запит від 17.07.2019 р. №227 підприємство повідомило, що запит стосується операцій за 2003-2015 років, і у нього відсутній обов`язок забезпечити збереження усіх документів, щодо яких сплив передбачений законодавством строк.

Також повідомлено, що підприємством виконується постійне заповнення та гідротехнічна рекультивація відпрацьованого простору кар`єру у відповідності до технічних рішень та умов робочого проекту.

Рекультивовані земельні ділянки ще підприємством не здавалися. Це обумовлено тим, що засипка кар`єру здійснюється з урахуванням економічної складової даної операції, розташування капітальних будівель, ремонтної ділянки, інженерних комунікацій, техніки устаткування, за принципом виконання робіт від "найближчого плеча".

До перевірки не надано виконання І та ІІ етапу проекту рекультивації, тобто, підприємство фактично не виконує проект і, як наслідок, земельні ділянки не приведені в придатний стан для використання під пасовище.

Тобто, підприємство використовує простір кар`єру під захоронення відходів і повинно обчислювати за обсяги розміщених відходів (шлаку) екологічний податок .

Обсяги розміщених відходів у кар`єрі "Центральний" рудника "Деренюха" склали 2 370 333, 79 тон, що визначено на підставі наданих до перевірки щоквартальних журналів-ордерів по рахунку 209/2, актів списання ТМЦ; заниження екологічного податку на обсяги розміщеного шлаку - 10 894 252, 07 грн. (п. 3.1.8 акту, арк. 81-85 акту).

27.08.2019 р. позивачем подано заперечення на акт перевірки, які не враховано контролюючим органом.

За наслідками перевірки 10.09.2019 р. Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби винесено податкове повідомлення-рішення від № 0005991401, яким за порушення п.п. 242.1.3 п.242.1 ст.242, п.249.6 ст.249 Податкового кодексу України позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини у розмірі 10 377 850,03 грн. та застосовано штраф у розмірі 2 594 462,51 грн.

Позивачем подано скаргу у адміністративному порядку на податкове повідомлення-рішення від 10.09.2019 № 0005991401 р. до Державної податкової служби України.

Рішенням Державної податкової служби України від 12.11.2019 р. в задоволенні скарги відмовлено.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Побужський феронікелевий комбінат" - вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення від № 0005991401 від 10.09.2019 р. протиправним та просить його скасувати з таких підстав.

Позивач зазначає, що він провадить діяльність щодо поводження з відходами та заповнює простір кар`єру "Центральний" шлаком феронікелевого виробництва, керуючись Проектом засипки і гірничотехнічної рекультивації виробленого простору кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха", розробленого у 2004 році Державним інститутом проектування підприємств гірничорудної промисловості "Кривбаспроект" та робочим проектом "Коригування проекту заповнення і гірничотехнічної рекультивації відпрацьованого простору кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха", розробленого в 2019 році ТОВ "НТЦ Облводгосп-Проект", відповідно до ст.166 Земельного кодексу України.

Позивач використовує земельну ділянку на законних підставах - договір оренди землі від 12.04.2006 р., укладеного позивачем з Голованівською РДА Кіровоградської області на 49 років з цільовим призначенням: землі іншого не сільськогосподарського призначення, для добувної промисловості.

Також позивач зазначає, що висновок відповідача про те, що підприємство фактично не виконує проект рекультавації, використовує простір кар`єру під захоронення відходів і повинно обчислювати за обсяги розміщених відходів (шлаку) є необґрунтованим та документально не підтверджується, що свідчить про відсутність порушення вимог ст.242 Податкового кодексу України.

Обставини, пов`язані з виконанням позивачем проекту рекультивації взагалі не стосуються предмету перевірки і не повинні були ні надаватися, ні досліджуватися відповідачем.

Оскільки позивачем не здійснює діяльності з розміщення та видалення відходів (шлаку), у нього відсутні підстави для отримання дозволу на розміщення відходів та паспорту на місця видалення відходів згідно з Порядком ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 р. №1216.

Відповідач - Офіс великих платників податків Державної податкової служби - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши висновки акту перевірки.

Також відповідач у наданому відзиві зазначив, що проектом гірничотехнічної рекультивації кар`єру шляхом поетапної засипки виробленого простору шлаком, з визначенням етапів та об`ємів виконуваних робіт на 2010, 2015 роки за I та II етап проекту та до кінця виконання робіт, згідно яких обсяги земель, що зазначені у 2010, 2015 році вже мали бути приведені до стану придатного для їх використання під пасовище. Таким чином, позивач не виконав план рекультивації, а тільки здійснює захоронення зазначених відходів у кар`єрі. До перевірки не надано виконання I та II етапу проекту рекультивації, тобто позивач фактично не виконує проект.

Також відповідач посилається на запит до Міністерства екології та природних ресурсів від 22.07.2019 №8131/9/28-10-14-01-02 для з`ясування питання, чи є розміщення відходів 4 класу небезпеки у відпрацьованих кар`єрах "з обробки ґрунту, що справляє позитивний вплив на землеробство чи поліпшує екологічну обстановку». Міністерство екології та природних ресурсів України листом від 16.08.2019 №5/4.1-7/9214-19 повідомило, що розміщення відходів у відпрацьованих кар`єрах не відноситься до операцій з обробки ґрунту, що справляє позитивний вплив на землеробство чи поліпшує екологічну обстановку.

Відповідачем зазначено, що згідно інформації від Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської ОДА за станом на 01.08.2019 року до департаменту через ЦНАП заяви та документи позивача з приводу отримання дозволу на розміщення відходів не надходили. Таким чином, аргументація несплати позивачем екологічного податку відсутністю дозволу уповноважених органів на розміщення відходів є безпідставною так як позивач не здійснював заходи для отримання дозвільних документів.

Враховуючи викладене, відповідач вважає доводи позивача невідповідними чинному законодавству та такими, що не підлягають задоволенню, та вважає прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення від 10.09.2019 р. № 0005991401 правомірним та таким що не підлягає скасуванню.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно з пп.19-1.1.2 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України (в редакції станом на серпень 2019 р.) контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Згідно з пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.75.1. ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Згідно п.77.1, 77.2 ст. 77 Податкового Кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Планова виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового законодавства ТОВ "Побужський феронікелевий комбінат" за період з 01.04.2016 р. по 31.03.2019 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2016 р. по 31.03.2019 р. та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 р. по 31.03.2019 р., проведена на підставі плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2019 рік згідно вказаних положень Податкового кодексу України, тобто, з передбачених законодавством підстав.

Щодо висновків акту перевірки та оскаржуваного податкового повідомлення-рішення по суті, суд зазначає наступне.

Згідно з п.п.240.1.3 п.240.1 ст.240 Податкового кодексу України платниками екологічного податку є суб`єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:

240.1.1. викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

240.1.2. скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти;

240.1.3. розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання);

240.1.4. утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

240.1.5. тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Згідно з пп. 242.1.3 п. 242.1 ст. 242 Податкового кодексу України об`єктом та базою оподаткування є: обсяги та види (класи) розміщених відходів, крім обсягів та видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання.

У відповідності до пп.14.1.223 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України розміщення відходів це постійне (остаточне) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об`єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозволи уповноважених органів.

Таким чином, законодавство України визначає наступні обов`язкові елементи екологічного податку за платежем надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини (за кодом платежу 19010300):

провадження платником податків діяльності з розміщення обсягів відходів;

обчислення ставок податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах на підставі дозволу на розміщення відходів.

В даному випадку, як встановлено під час проведення перевірки, -

позивач здійснює розміщення відходів - шлаку феронікелевого виробництва, яким підприємство заповнює простір кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха", що розташований на території Голованівського району Кіровоградської області;

земельна ділянка, на якій розміщувались відходи, знаходиться у користуванні позивача на підставі договору оренди землі від 12.04.2006 р. з Голованівською районною державною адміністрацією Голованівського району Кіровоградської області, загальною площею 117,73 га з цільовим призначенням - землі іншого не сільськогосподарського призначення для добувної промисловості. Строк договору оренди становить 49 років;

шлак феронікелевого виробництва, яким заповнювався простір кар`єру, утворився внаслідок переробки руди в процесі виробництва феронікелю на виконання контракту №435/15 від 15.06.2015 р. на переробку іноземного товару на митній території України з компанією Траднико ООО (Tradniko OU) Естонська республіка, що є замовником по контракту;

позивачем дозвіл на розміщення відходів не отримувався.

Оскільки позивач не звертався за отриманням відповідного дозволу на розміщення відходів, його не отримував, формально він платником екологічного податку за розміщення відходів як вторинної сировини не є.

Натомість, відповідач дійшов висновку про заниження позивачем екологічного податку за розміщення відходів на загальну суму 10 894 252,07 грн., оскільки ним не виконується Проект засипки і гірничотехнічної рекультивації виробленого простору кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха", розробленого у 2004 році Державним інститутом проектування підприємств гірничорудної промисловості "Кривбаспроект", що свідчить про використання підприємством простору кар`єру під захоронення відходів.

З вказаного приводу суд зазначає наступне.

Вищевикладені положення Податкового кодексу України щодо визначення платників екологічного податку за розміщення відходів не передбачають можливість визначення відповідного статусу платника податку залежно від виконання суб`єктом своїх зобов`язань договірного чи позадоговірного характеру щодо використання земельної ділянки.

Як встановлено під час проведення перевірки, позивач здійснює використання (утилізацію) шлаку на переданій в користування земельній ділянці згідно з проектом гірничотехнічної рекультивації порушених земель - Проектом засипки і гірничотехнічної рекультивації виробленого простору кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха", розробленого у 2004 році Державним інститутом проектування підприємств гірничорудної промисловості "Кривбаспроект", який передбачає приведення порушених земель після відпрацювання кар`єру "Центральний" в стан, придатний під пасовище з багаторічних трав. Проектом передбачено рекультивацію кар`єру шляхом поетапної засипки виробленого простору шлаком.

У відповідності до державної статистичної звітності щодо утворення та поводження з відходами дана господарська діяльність віднесена до утилізації відходів за класифікатором R10 (обробка ґрунту, що справляє позитивний вплив на землеробство чи поліпшує екологічну обстановку).

Таким чином, позивачем здійснюється використання (утилізація) шлаку, утворюваного внаслідок його господарської діяльності, у спосіб, що не є розміщенням відходів в розумінні пп. 14.1.223 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України.

Щодо можливих порушень у діяльності позивача щодо використання (утилізації) шлаку, то це є предметом контролю спеціально уповноважених органів, до яких відповідач не відноситься.

Зокрема, згідно зі ст.37 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 р. № 187/98-ВР контроль у сфері поводження з відходами здійснюють центральний орган влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері навколишнього природного середовища, у сфері санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевих рад, громадські інспектори з благоустрою.

Згідно ст.ст.42, 43 Закону № 187/98-ВР особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність за: а) порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров`я людини та економічних збитків; б) самовільне розміщення чи видалення відходів;

Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Чинним законодавством України передбачено, в тому числі, і фінансову відповідальність, у випадку виявлення вказаних правопорушень, зокрема, наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України "Про затвердження методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства" від 27.10.1997 р. №171 врегульовано питання нарахування шкоди порушникам природоохоронного законодавства.

Таким чином, у випадку здійснення позивачем використання (утилізації) шлаку, утворюваного внаслідок його господарської діяльності, на порушення законодавства, зокрема, за відсутності відповідного дозволу (якщо його отримання є необхідним), позивача може бути притягнуто до відповідальності, проте, це не наділяє його статусом платника екологічного податку до отримання відповідного дозволу.

Під час розгляду справи позивачем надано суду копії актів перевірки дотримання підприємством вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, які також надавалися ДПС України для розгляду скарги від 14.09.2019 р. №333.

Зокрема, згідно з наказом від 02.07.2016 р. №263 у період 04.07.2016-08.07.2016 р. Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області була проведена планова перевірка позивача та складено акт перевірки дотримання ТОВ "Побужський феронікелевй комбінат" вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

Згідно розділу 2. "Земельні ресурси та надра" акту вказано, що підприємство має договір оренди землі від 12.04.2006 року з Голованівською РДА під розміщення кар`єру "Центральний". В оренду передано земельну ділянку, загальною площею 117,73 га., у тому числі пасовища - 1,92 га., відкриті розробки і кар`єри- 72.29 га, інші (під відпрацьовані кар`єри) - 43,52 га. Термін дії договору 49 років. Договір зареєстровано у Голованівському районному відділі земельного кадастру 12.04.2006 р. за №2. Представлено "Проект засипки і гірничотехнічної рекультивації виробленого простору" кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха", розробленого ДІППГРП "Кривбаспроект" м. Кривий ріг у 2004 році з висновком державної екологічної експертизи. На момент проведення перевірки території кар`єру "Центральний" встановлено, що позивач проводить роботу по гірничотехнічній рекультивації. Проектом передбачено поетапну засипку виробленого простору кар`єру поточними електропічними шлаками комбінату з річним обє`мом 400 м куб/рік. Електропічними шлаками кар`єр заповнюється на 3 м нижче відновлювальних відміток денної поверхні. Останні 3 м заповнюються розкривними породами із відвалу №1 після осідання електропічних шлаків. В останню чергу наноситься шар родючого ґрунту, орієнтовною висотою 0,1 м. Представлений "Звіт про проведення інвентаризації відходів виробництва на ТОВ "ПФК", виконавець - ТОВ "НТЦ "Облводгосппроект" м. Кіровоград.

В процесі виробництва феронікелю утворюється основний вид промислових відходів - шлаки феронікелевого виробництва. Шлаки тимчасово зберігаються на шлаковому відвалі і в подальшому використовуються для засипання виробленого простору кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха" відповідно до "Проекту засипки і гірничотехнічної рекультивації виробленого простору" кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха".

В розділі акту "Порушення вимог законодавства виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)" інформації про порушення позивачем вимог природоохоронного законодавства під час виконання "Проекту засипки і гірничотехнічної рекультивації виробленого простору" кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха" не міститься.

Згідно з наказом від 12.09.2017 р. №625 у період 19.09.2017-21.09.2017 р. Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області була проведена планова перевірка позивача та складено акт перевірки дотримання ТОВ "Побужський феронікелевй комбінат" вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, згідно якого порушення позивачем вимог природоохоронного законодавства під час виконання "Проекту засипки і гірничотехнічної рекультивації виробленого простору" кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха" не встановлені.

Згідно з наказом від 03.05.2019 р. №452 у період 06.05.2019-08.05.2019 р. Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області була проведена планова перевірка позивача та складено акт за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ТОВ "Побужський феронікелевй комбінат".

Згідно розділу 2. "Земельні ресурси та надра" акту вказано, що позивачем представлено "Проект засипки і гірничотехнічної рекультивації виробленого простору" кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха" розробленого ДІППГРП "Кривбаспроект" м. Кривий ріг у 2004 році з висновком державної екологічної експертизи та робочий проект "Коригування проекту заповнення і гірничотехнічної рекультивації відпрацьованого простору кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха", розроблений ТОВ "НТЦ Облводгосп-Проект" у 2019 році. На момент проведення перевірки території кар`єру "Центральний", встановлено, що позивач проводить роботу по гірничотехнічній рекультивації. Проектом передбачено поетапну засипку виробленого простору кар`єру поточними електропічними шлаками комбінату з річним обє`мом 500 м куб/рік. Електропічними шлаками кар`єр заповнюється на 3 м нижче відновлювальних відміток денної поверхні. Останні 3 м заповнюються розкривними породами із відвалу №1 після осідання електропічних шлаків. В останню чергу наноситься шар родючого ґрунту, орієнтовною висотою 0,1 м. Представлений "Звіт про проведення інвентаризації відходів виробництва на ТОВ "ПФК", виконавець - ТОВ "НТЦ "Облводгосппроект" м. Кіровоград. ТОВ "Побужський феронікелевий комбінат" надає послуги по переробці іноземної продукції - вологої окисленої нікелевої руди. Згідно контракту №455/15 від 16.06.2015 року. Згідно розділу 9 та п.9.2 Договору, відходи, що утворюються в процесі переробки руди у феронікель належать Замовнику та продаються за домовленістю сторін Замовником Виконавцю на підставі окремо укладеного контракту купівлі-продажу відходів №463/15 від 16.06.2015 року. В процесі виробництва феронікелю утворюється основний вид промислових відходів- шлаки феронікелевого виробництва. Шлаки тимчасово зберігаються на шлаковому відвалі і в подальшому використовуються для засипання виробленого простору кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха" відповідно до робочого проекту "Коригування проекту заповнення і гірничотехнічної рекультивації відпрацьованого простору кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха", розробленого ТОВ "НТЦ Облводгосп-Проект" у 2019 році.

В розділі акту "Порушення вимог законодавства виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)" інформації про порушення позивачем вимог природоохоронного законодавства під час виконання "Проекту засипки і гірничотехнічної рекультивації виробленого простору" кар`єру "Центральний" рудника "Деренюха" не міститься.

Крім того, акт перевірки ТОВ "Побужський феронікелевий комбінат" щодо виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничо будівних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов`язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель під кар`єром "Центральний" Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 08.10.2019 р. не містить інформації про порушення позивачем вимог земельного законодавства під час виконання проекту на гірничотехнічну рекультивацію.

Таким чином, матеріали перевірок органів, що визначені ст.37 Закону № 187/98-ВР, та які здійснюють контроль у сфері поводження з відходами, навколишнього природного середовища, у сфері санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, охорони земель, не містять встановлених порушень з боку позивача щодо провадження операцій з відходами під час виконання проекту гірничотехнічної рекультивації кар`єру «Центральний» з використанням шлаку феронікелевого виробництва, зокрема, відсутні висновки про те, що позивачем здійснюється діяльність з використання (утилізації) шлаку, утворюваного внаслідок його господарської діяльності, на порушення законодавства, зокрема, за відсутності необхідного дозволу.

Натомість, у зазначених актах містяться дані про перевірку провадження позивачем операцій засипки та гірничотехнічної рекультивації шлаку, що згідно норм чинного законодавства являється утилізацією (повторним використанням) відходів, що не є об`єктом сплати екологічного податку згідно ст. 242 Податкового кодексу України.

Щодо посилання відповідача на листи Міністерства екології та природних ресурсів України №5/4.1-7/9214-19 від 16.08.2019 р., Держгеонадра від 13.08.2019 р. №25231/5-19, отримані на запити під час перевірки, то вони не містять інформації, що спростовувала б вищевикладені висновки суду.

З врахуванням викладеного в матеріалах справи відсутні підстави для висновку про те, що позивач є платником екологічного податку з розміщення відходів, що могло би бути підставою для донарахування йому несплачених сум вказаного податку.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

З огляду на вищевикладене оскаржуване рішення прийнято на порушення вказаних вимог, зокрема, принципу обґрунтованості, що є підставою для визнання його протиправним та скасування.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної податкової служби України від 10.09.2019 р. за №0005991401.

3. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Побужський феронікелевий комбінат" (01011, м. Київ, вул. Панаса Мирного 16/13 кв.3, код 31076956) судові витрати у розмірі 20 070,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної податкової служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11 г, код 43141471).

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5.Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 30.06.2020 р.