
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2020 року м. Київ № 826/914/18
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду з позовом про зобов`язання Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 індексацію пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з грудня 2015 року по жовтень 2017 року включно 126,2 %.
Ухвалами суду: від 22.01.2018 - відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи, встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов; від 30.06.2020 - замінено відповідача - Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 22869069), на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368).
Підставами позову вказано статтю 10 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" щодо підстав перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам та статтю 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", якою визначено, що підставою для індексації грошових доходів населення є перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, який установлений в розмірі 101 відсотка до 01.01.2016 та 103 відсотка після вказаної дати, проте відповідачем не проведено індексацію пенсії позивача не зважаючи на те, що індекс інфляції за період з грудня 2015 року по жовтень 2017 року становив 126,2 відсотка.
Відповідачем позов не визнано з підстав, викладених у відзиві. Підставами заперечень у відзиві зазначено Закон України "Про індексацію грошових доходів населення", зокрема статтю 5, за змістом якої розмір та порядок підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду України за рішенням Кабінету Міністрів України. Водночас з урахуванням положень "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 не було підстав для індексації позивачу пенсії. Крім того, представник відповідача вказав на пропущення позивачем строку звернення до суду.
Представник позивача подав відповідь на відзив, який ураховується судом у частині пояснень щодо строку звернення до суду. Зокрема, представник вказала, що позивач дізнався про порушене право щодо нездійснення відповідачем індексації лише після отримання листа від 27.12.2017 №2660/Р-2138, у якому повідомлялось про непроведення індексації.
Судом відмовлено в задоволенні клопотання представника позивача про здійснення розгляду справи за правилами загального позовного провадження, оскільки відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) спори щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо перерахунку пенсійних виплат розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Крім того, представником позивача не наведено жодних обґрунтувань щодо необхідності судового розгляду справи у відкритому судовому засіданні.
Дослідивши письмові докази, суд установив.
Представник позивача звернулась до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою від 11.12.2017, в якій просила повідомити про здійснену ОСОБА_1 індексацію пенсії помісячно з 01.12.2015 по 03.10.2017, з урахуванням індексу інфляції в розмірі 126,2%.
До заяви додано лист Державної служби статистики України про індекси споживчих цін від 07.12.2017 №15.2-20/2052ПІ, який також додано до матеріалів адміністративної справи. Згідно з цим листом індекс інфляції з грудня 2015 року по жовтень 2017 року включно становив 126,2 відсотків.
Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 27.12.2017 №2662/Р-2138 повідомило позивача про те, що він перебуває на обліку в цьому управлінні та отримує пенсію за віком по Списку №1. У листі зазначено, що з у рахуванням пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 відсутні підстави для індексації пенсії позивача.
Вважаючи протиправним нездійснення індексації пенсії, представник позивача звернувся до суду з позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 42 Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (у редакції, чинній у період з 25.12.205 по 10.10.2017): пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення (частина перша).
Як убачається зі змісту позовної заяви, позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Підстави здійснення індексації грошових доходів населення визначені в законі України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-ХІІ (у редакції, чинній у період з 25.12.2015 по 31.10.2017).
За змістом статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення": індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (частина перша); обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону (частина друга); для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті (частина третя); підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (частина четверта); у разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина п`ята).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 №911-VIII (набрав чинності з 01.01.2016) до частини першої статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" внесено зміни, відповідно до яких індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Згідно зі статтею 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення": в разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін (частина перша); порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга).
Рішенням Конституційного Суду України 22.05.2008 №10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано неконституційним, зокрема, підпункт 2 пункту 98 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 №107-VI.
Верховною Радою України не приводились у відповідність положення статті 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" до Рішення Конституційного Суду України 22.05.2008 №10-рп/2008, відповідні зміни не вносились.
У попередній редакції статті 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачалось, що в разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Отже, обчислення розміру величини індексу споживчих цін в обох редакціях статті 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" є однаковим.
Крім того, станом на час судового розгляду справи "Порядок проведення індексації грошових доходів населення", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 незаконним та нечинним не визнавався, позивачем такі підстави позову не вказані.
Згідно з частиною третьою статті 10 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (у редакції, чинній до 10.10.2017) пенсія працюючих пенсіонерів індексується в розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Відповідно до пункту 1-1 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 06.02.2003 №491-IV. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 №77 внесено зміни до пункту 1-1 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", зокрема, величину індексу споживчих цін зі 101 відсотка замінено на 103 відсотки. Вказані зміни застосовуються з 01.01.2016.
Пунктом 9 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" (у редакції, чинній станом з 01.12.2015 по 31.10.2017) працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації. У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. Підприємства, установи та організації зобов`язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.
За змістом наведених норм, грошовий дохід фізичної особи індексується виключно у межах прожиткового мінімуму, а дохід в частині, що перевищує розмір прожиткового мінімуму індексації не підлягає. При цьому, зазначені межі бази індексації, тобто максимального розміру доходу, який підлягає індексації, встановлений не для кожного окремого виду доходу, який може бути індексовано, а для сукупного грошового доходу в цілому. Якщо особа одночасно отримує різні види доходу, зокрема заробітну плату та пенсію, то їх індексація здійснюється в порядку черговості, при цьому в першу чергу індексується заробітна плата. Якщо ж заробітна плата перевищує розмір прожиткового мінімуму, то її індексація здійснюється з розміру, що дорівнює прожитковому мінімуму. У цьому випадку індексація сукупного грошового доходу у межах прожиткового мінімуму вважається виконаною, а тому інші доходи, у тому числі пенсія, індексації не підлягають. Зазначений висновок відповідає прикладу обчислення суми індексації грошових доходів працюючих пенсіонерів, що наведений у додатку №3 до "Порядку проведення індексації грошових доходів населення". Умовою проведення індексації є надання довідки підприємства, де працює особа, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації, з урахуванням тих обставин, що заробітна плата працюючого пенсіонера не буде перевищувати прожиткового мінімуму встановленого для працездатної особи (наприклад, постанова Верховного Суду від 20.12.2019 справа №756/12428/15-а).
Позивачем не надано довідки про здійснення/нездійснення індексації роботодавцем заробітної плати.
За висновком Верховного Суду в згаданій справі №756/12428/15-а, обов`язок індексації грошового доходу позивача у повній мірі покладався на її роботодавця, а індексації підлягав виключно дохід у вигляді заробітної плати (оскільки її розмір перевищував розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб). Відповідач, у даному випадку, не мав та не має правових підстав для здійснення індексації пенсії позивача.
Повідомляючи листом від 27.12.2017 №5660/Р-2138 про відсутність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 органом Пенсійного фонду України до листа додано довідку від 26.12.2017 про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії ОСОБА_1 . Згідно з цією довідкою позивачу в грудні 2015 року нараховано 3189,15 грн., з 01.01.2016 по 30.04.2016 - по 3189,15 грн., з 01.05.2016 по 30.11.2016 - по 3191,95 грн., з 01.12.2016 по 30.04.2017 - по 3203,98 грн., з 01.01.2016 по 31.10.2017 - по 3207,23 грн.
На думку суду, оскільки позивачем не надано відповідачу доказів здійснення/ не здійснення роботодавцем індексації заробітної плати, довідки про розмір заробітної плати як працюючого пенсіонера, вимоги про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії є передчасними. При цьому суд зазначає, що за відсутності таких доказів відповідач не міг здійснити індексацію позивачу пенсії як працюючому пенсіонеру.
Враховуючи підстави позову, встановлені обставини, наведене правове регулювання та судову практику Верховного Суду, суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому відмовляє в задоволенні позову повністю.
Щодо строку звернення до суду, то суд вважає поважними причини пропущення позивачем строку звернення до суду щодо індексації пенсії за період з 01.12.2015 по 12.07.2017, оскільки про нездійснення індексації позивачу повідомлено листом від 27.12.2017 №5660/Р-2138. При цьому суд ураховує, що процедура індексації пенсії є складною, водночас розмір пенсії є важливим для позивача. Вимога про здійснення індексації пенсії після 12.07.2017 заявлена в межах шестимісячного строку, встановленого статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній у період з 01.12.2015 по 12.07.2017).
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн. (квитанція від 11.01.2018 №0.0.936060451.1). Оскільки в задоволенні позову відмовлено, сторонами не надано інших доказів понесення судових витрат, такі витрати розподілу та присудженню не підлягають.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місце знаходження: 04053, місто Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII) передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець