Рішення № 90124032, 22.06.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2020
Номер справи
620/785/20
Номер документу
90124032
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 червня 2020 року Чернігів Справа № 620/785/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Лобана Д.В.,

за участю секретаря - Вершняк Л.Л.,

представника позивача - Михайлюка С.І.,

представника відповідача - Гоман О.В.,

розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ніжинтепломережі" до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача, - виконавчий комітет Ніжинської міської ради, про визнання протиправним та скасування припису,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ніжинтепломережі" (далі - ТОВ "Ніжинтепломережі", позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати припис № 1 від 20.01.2020, виданий Головним управлінням Держпродспожіївслужби в Чернігівській області (далі - відповідач).

Позов обґрунтовано тим, що для ТОВ «Ніжинтепломережі» тарифи на теплову енергію, її виробництво та транспортування, постачання встановлені рішенням виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 20.12.2018 № 443. Товариство не має законодавчих повноважень щодо застосування інших тарифів, ніж тих, які встановлені рішенням виконавчого комітету Ніжинської міської ради. Зокрема, згідно з підпунктом 8 п. 3.2. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, затверджених постановою НКРЕКІІ 22.03.2017 № 308 при провадженні господарської діяльності з виробництва теплової енергії ліцензіат, яким є позивач, оскільки має відповідну ліцензію (ст. 1 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності), повинен дотримуватися таких організаційних вимог: здійснювати продаж виробленої теплової енергії за тарифами, що встановлюються уповноваженим законом державним колегіальним органом або органами місцевого самоврядування в межах наданих повноважень. Згідно з п. 1.2. Ліцензійних умов ліцензіат, зобов`язанні виконувати вимоги цих Ліцензійних умов.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження під головуванням судді Лобана Д.В. у відкритому підготовчому засіданні на 07 квітня 2020 року об 09:00 год.

У встановлений судом строк представником відповідача подано відзив на позов, в якому він просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки у оскаржуваних правовідносинах діяли в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.04.2020 задоволено клопотання представників сторін та відкладене підготовче судове засідання на 13:30 год. 07.05.2020.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.05.2020, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, до участі у справі залучено третю особу - Ніжинську міську раду, та ухвалою суду продовжено строк підготовчого провадження та відкладене підготовче судове засідання на 10:00 год. 02.06.2020.

01.06.2020 від третьої особи до суду надійшли письмові пояснення, у яких зазначено, що Ніжинська міська рада підтримує позовні вимоги та просить їх задовольнити, оскільки при розрахунках тарифів ТОВ «Ніжинтеплотережі» надали документ «Загальновиробничі норми питомих витрат палива, теплової та електричної енергії на 2018 рік» та застосували норми втрат, погоджені Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації. Норми розроблені згідно Регіональної методики нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві Чернігівської області, яка затверджена Чернігівською обласною адміністрацією та погоджена Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України у 2012 році. Таким чином, підстав для невключения чи зменшення норм втрат теплової енергії в мережах у виконавчого комітету Ніжинської міської ради не було.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.06.2020, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено розгляд даної справи по суті на 23.06.2020 об. 10:30 год, задоволено клопотання представника відповідач про виклик свідка ОСОБА_1

У судовому засіданні 23.06.2020 представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позові, та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити в повному обсязі, з підстав, викладених у відзиві на позов, та зазначив, що оскаржуваний припис прийнятий в межах його повноважень та на підставі чинного законодавства. Крім того, відмовився від клопотання про виклик свідка ОСОБА_1 .

Представник третьої особи у судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області з 08.01.2020 по 20.01.2020 проведена перевірка дотримання ТОВ "Ніжинтепломережі" вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, про що складений акт № 1 від 20.01.2020 (а.с. 12-17).

На підставі вказаного акту, головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області виданий припис № 1 з вимогами:

- в термін до 20 березня 2020 року товариству з обмеженою відповідальністю «Ніжинтепломережі» повернути споживачам м. Ніжин шляхом здійснення перерахунку за надані послуги з централізованого опалення за період з 05.01.2019 до 31.12.2019 суми необгрунтовано нарахованої виручку на суму 2265,437 тис. грн, яка становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) послуг з централізованого опалення до запровадженого способу регулювання;

- при подальшому застосуванні тарифів, встановлених рішенням виконавчою комітету Ніжинської міської ради від 20.12.2018 № 443, здійснювати перерахунки з урахуванням результатів перевірки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області до затвердження інвестиційної програми підприємства на період застосування тарифів.

Вважаючи вказаний припис протиправним, виданим не на підставі, не у межах повноважень, що визначені Конституцією та законами України, не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд враховує наступне.

Основним видом діяльності ТОВ «Ніжинтепломережі» є постачання пари, гарячої води та кондиціювання повітря.

Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об`єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов`язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання визначаються Законом України «Про теплопостачання» (надалі Закон № 2633-IV).

Формування цінової та тарифної політики є одним із принципів державної політики у сфері теплопостачання (ст. 6 Закону № 2633-IV).

Розробка методик розрахунків тарифів на виробництво теплової енергії та плати за її транспортування та постачання; забезпечення проведення єдиної тарифної політики у сфері теплопостачання; захист прав споживачів належать до повноважень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у сфері теплопостачання (ст. 16 Закону № 2633-IV).

Згідно з ч. 3 ст. 20 Закону № 2633-IV тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» затвердження порядків формування тарифів на комунальні послуги, що встановлюються органами місцевого самоврядування є повноваженнями Кабінету міністрів України, а ч. 3 ст. 4 цього Закону передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

В силу підпункту 1) пункту «а» ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, послуги з постачання гарячої води, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про ціни і ціноутворення» встановлення ціни це затвердження (фіксація) рівня ціни, формування ціни - механізм визначення рівня ціни товару, застосування ціни - продаж (реалізація) товару за встановленою ціною.

Враховуючи викладене, ТОВ «Ніжинтепломережі» самостійно не може встановлювати тарифи, товариство формує та застосовує вже встановлені тарифи.

Як вбачається з матеріалів справи, для ТОВ «Ніжинтепломережі» тарифи на теплову енергію, її виробництво та транспортування, постачання встановлені рішенням виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 20.12.2018 № 443.

Товариство не має законодавчих повноважень щодо застосування інших тарифів, ніж тих, які встановлені рішенням виконавчого комітету Ніжинської міської ради. Зокрема, згідно з підпунктом 8 п. 3.2. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, затверджених постановою НКРЕКП 22.03.2017 № 308 при провадженні господарської діяльності з виробництва теплової енергії ліцензіат, яким є позивач, оскільки має відповідну ліцензію (ст. 1 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності), повинен дотримуватися таких організаційних вимог: здійснювати продаж виробленої теплової енергії за тарифами, що встановлюються уповноваженим законом державним колегіальним органом або органами місцевого самоврядування в межах наданих повноважень. Згідно з п. 1.2. Ліцензійних умов ліцензіат, зобов`язанні виконувати вимоги цих Ліцензійних умов.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», який набрав чинності 01.05.2019, договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність па умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.

В силу п. 7 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення», на яку посилається відповідач у приписі, уповноважені органи мають право надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Вимоги повернути споживачам суми необгрунтовано нарахованої виручки не стосуються ні порядку формування, ні порядку встановлення, ні порядку застосування регульованих цін. Такі вимоги фактично є втручанням у право власності позивача, на шо відповідач не має права.

Окрім того, безпідставним є твердження відповідача, що врахування суми коштів на необхідні інвестиції в тарифах без затвердження інвестиційної програми є порушенням п. 28 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», що призвело до завищення тарифів.

Так, п. 28 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, у редакції станом на час встановлення тарифів, введення їх в дію, не містив положення, за яким би врахування суми коштів на необхідні інвестиції можливо лише при наявності затвердженої інвестиційної програми. Таких положень не містить і ст. 20 Закону України «Про теплопотсачання».

Зазначені твердження позовної заяви відповідач не заперечував і на запитання суду в цій частині відповіді не надав.

Закон України «Про теплопостачання» визначає тариф (ціна) на теплову енергію як грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (ст. 1).

Погодження інвестиційних програм стосовно об`єктів теплопостачання, що перебувають у комунальній власності (а об`єкти теплопостачання ТОВ «Ніжинтепломережі перебувають у комунальній власності), крім тих, що виробляють теплову енергію на теплоелектроцентралях, ТЕС, ЛЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії є повноваженнями органів місцевого самоврядування (ст. 13).

Згідно з п. 1.3. Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб`єктів господарювання у сфері теплопостачання, що затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14.12.2012 № 630, постановою ПКРЕП від 14.12.2012 № 381 джерела фінансування інвестиційної програми (далі - джерела фінансування) - кошти, отримані ліцензіатом від провадження ліцензованої діяльності, за рахунок яких здійснюється фінансування заходів інвестиційної програми, зокрема амортизаційні відрахування, виробничі інвестиції з прибутку, кошти в обсязі, передбаченому в установлених тарифах для виконання інвестиційних програм, та інші надходження, отримані від здійснення господарської діяльності, пов`язаної і не пов`язаної з ліцензованим видом діяльності (далі - власні кошти), та позичкові кошти (облігаційні позики, банківські кредити), залучені кошти (кошти, одержані від продажу акцій, залучені за договорами фінансового лізингу, пайові та інші внески громадян і юридичних осіб, інвесторів, гранти), бюджетні кошти.

Відповідно до п. 2.6. цього Порядку до встановлення тарифів, що забезпечують відшкодування економічно обґрунтованих планових витрат, обсяг коштів на фінансування інвестиційних програм, як правило, визначається в межах амортизаційних відрахувань, нарахованих ліцензіатом за звітний період, що передує схваленню (погодженню) інвестиційної програми.

У тарифах нарахована сума амортизації була включена до планової собівартості послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, що підтверджується листом виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 05.08.2019 № 02.1-24/5-577 (а.с. 23).

Пунктом 4.11 Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб`єктів господарювання у сфері теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку , будівництва та житлово-комунального господарства України від 14.12.2012 № 630 визначено, що кошти, передбачені на реалізацію схваленої (погодженої) інвестиційної програми, включаються ліцензіатом до розрахунку тарифу на теплову енергію.

Щодо рівня втрат в теплових мережах, які визначені в розмірі 19,18 % на 2018 рік, 20,3 % на 2017 рік та 18,9 % на 2016 рік, то слід зазначити, що нормування втрат теплової енергії передбачено п.14 Загальних вимог до формування планових витрат, що включаються до повної собівартості теплової енергії, її виробництва, транспортування та постачання, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2019.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 № 796 «Про порядок нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві» покладена відповідальність за розроблення методик нормування , а також за розроблення і затвердження типових норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві , зокрема регіональних, на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації. Регіональні методики погоджуються Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження (п.2 Постанови).

Пунктом 17 Постанови № 796 визначено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації забезпечують методичне керівництво нормування у галузях(регіонах), здійснюють погодження методик нормування та норм витрат паливно-енергетичних ресурсів розроблених для потреб підприємства, галузі, регіону».

Відповідно до вищезазначеної Постанови №786 видано Державним комітетом з енергозбереження наказ №112 від 22.10.2002 «Про затвердження Основних положень з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві», п.1.5 якого визначено, що «нормування витрат ПЕР - це встановлення планової об`єктивно необхідної величини їх споживання на одиницю виробленої продукції, виконаних робіт або наданих послуг встановленої якості».

Пунктом 7.2 цього наказу зазначено, що розроблення науково обґрунтованих норм питомих витрат ПЕР здійснюється на основі міжгалузевих, галузевих та регіональних методик нормування, у яких враховуються основні особливості технологічних процесів конкретного виробництва. Відповідальними за розроблення та затвердження нормативних документів з нормування та норм витрат ПЕР у суспільному виробництві, а також за розробку і затвердження типових (міжгалузевих, галузевих, регіональних) норм питомих витрат ПЕР на регіональному рівні (для підприємств усіх форм власності, що не належать до сфери управління міністерств та інших центральних органів виконавчої влади) є Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Галузеві та регіональні методики нормування підлягають погодженню з Держенергоефективності України.

Відповідно до п.7.19 наказу № 112 передбачено, що норми питомих витрат можуть бути переглянуті на підставі висновків Держенергоефективності України про незадовільний стан обліку та неефективне використання ПЕР на підприємстві та висновків спеціалізованих організацій, атестованих Держенергоефективності України на право проведення енергетичних обстежень.

Як вбачається з матеріалів справи, при розрахунках тарифів ТОВ «Ніжинтепломережі» надали документ «Загальновиробничі норми питомих витрат палива, теплової та електричної енергії на 2018 рік» та застосували норми втрат, погоджені Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації. Норми розроблені згідно Регіональної методики нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві Чернігівської області, яка затверджена Чернігівською обласною адміністрацією та погоджена Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України.

Таким чином, враховуючи все вище викладене, суд дійшов висновку, що висновки відповідача, викладені з акті перевірки та приписі щодо застосування позивачем завищених тарифів на теплову енергію в період з 05.01.2019 до 31.12.2019, та необґрунтовано нарахованої та стягнутої зі споживачів виручки на послуги з централізованого опалення в розмірі 2265,437 тис. грн є протиправними.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При цьому, судом враховується положення пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, відповідно до якого обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Крім того, згідно з пунктом 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі "RuizTorija v. Spain" від 09.12.1994, пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод не можна розуміти як такий, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.

Враховуючи протиправність висновків Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області, викладених в акту перевірки, оскаржуваний припис є протиправним, та підлягає скасуванню.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати припис № 1 від 20.01.2020, виданий Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Ніжинтепломережі" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області сплачений судовий збір у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю "Ніжинтепломережі" (вул. Глібова, буд. 1, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ - 32750668).

Відповідач: Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (вул. 1-го Травня, буд. 180, м. Чернігів, 14034, код ЄДРПОУ - 40310334).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: виконавчий комітет Ніжинської міської ради (площа імені Івана Франка, б.1, м.Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ - 04061783).

Повний текст рішення виготовлено 30 червня 2020 року.

Суддя Д.В. Лобан