
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2020 року ЛуцькСправа № 140/7469/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який має вроджену ваду серця та є особою з інвалідністю, а інвалідизуюче захворювання мало місце з народження.
06.03.2020 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства після досягнення 50 років.
Рішенням ГУ ПФУ у Волинській області № 032350008235 від 12.03.2020 позивачу було відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства, про що повідомлено листом від 22.04.2020 № 0300-0315-8/9753.
Позивач вважає, що рішення ГУ ПФУ у Волинській області № 032350008235 від 12.03.2020 є протиправним, оскільки вона має право на призначення пенсії за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства після досягнення 50 років згідно з пунктом 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV). При цьому, відповідно до пункту 2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії було надано висновок ЛКК № 596 від 27.11.2019, у якому зазначено, що інвалідизуюче захворювання сина ОСОБА_2 мало місце до шестирічного віку.
Позивач просить визнати протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 12.03.2020 № 032350008235, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку як матері інваліда з дитинства, та зобов`язати відповідача призначити пенсію як матері інваліда з дитинства, починаючи з дати звернення.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 36).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 22.06.2020 № 0300-0802-8/18290 (а. с. 39-40) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення, вказуючи при цьому, що через відсутність необхідного висновку про визнання сина позивача дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, позивач не має права на призначення дострокової пенсії згідно із пунктом 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), з урахуванням строків, визначених частиною другою статті 262, частиною другою статті 263 КАС України.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 06.03.2020 позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернулася до Луцького об`єднаного управління ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком (а. с. 45), додавши до заяви ряд документів, зокрема свідоцтво серії НОМЕР_1 про народження її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 67), виписку із акта огляду МСЕК до довідки серії ВЛН № 010801 від 29.08.2008 про встановлення ОСОБА_2 третьої групи інвалідності з дитинства (а. с. 72), висновок ЛКК № 596 від 27.11.2019, виданий Комунальним закладом «Луцька міська дитяча поліклініка», у якому зазначено, що ОСОБА_2 є дитиною з інвалідністю, інвалідизуюче захворювання мало місце у віці до шестирічного віку (а. с. 71).
12.03.2020 ГУ ПФУ у Волинській області (в особі структурного підрозділу Луцького об`єднаного управління ПФУ) прийняло рішення № 032350008235 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком (а. с. 42), про що позивача було повідомлено листом ГУ ПФУ у Волинській області від 22.04.2020 № 0300-0315-8/9753 (а. с. 10).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно із пунктом 3 частини першої статті 115 розділу ХІV-1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.
Як передбачено абзацом одинадцятим підпункту 5 пункту 2.1 Порядку № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю (при призначенні пенсії згідно з абзацом першим пункту 3 частини першої статті 115 Закону).
За приписами пункту 2.18 Порядку № 22-1 визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров`я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).
Відповідно до підпункту 6 пункту 7 Положення про лікарсько-консультативну комісію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2013 № 917, Комісії надають висновок, зокрема, про те, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку.
Крім того, при вирішенні даного спору суд, в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України, враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.05.2019 у справі № 330/2181/16-а, відповідно до яких для призначення пенсії на підставі Закону № 1058-IV має значення не факт установлення інвалідності, а термін (момент) настання інвалідності у дитини, що повинен мати місце протягом періоду життя дитини з моменту народження і до інвалідності у дитини до досягнення шестирічного віку, оскільки виховання дитини-інваліда у віці до 6 років створює для жінки більше перешкод для участі у суспільно-корисній діяльності, наслідком якої є отримання заробітної плати і страхового стажу, що зумовлюється сплатою страхувальником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Верховний Суд України у постанові від 27.05.2014 № 21-133а14 висловив обґрунтовану позицію, що мати дитини-інваліда має право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-IV, у тому разі, якщо дитина, яку вона виховує, визнана дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку. Якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення нею шестирічного віку, або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, мати цієї дитини має право на отримання зазначеної пенсії лише у разі наявності висновку лікарсько-консультативної комісії, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.
Як вбачається із матеріалів справи, син позивачки ОСОБА_2 визнаний інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, що підтверджується випискою із акта огляду МСЕК до довідки серії НОМЕР_2 010801 від 29.08.2008 (а. с. 72).
В той же час, ЛКК Комунального закладу «Луцька міська дитяча поліклініка» надала висновок № 596 від 27.11.2019, у якому зазначено, що ОСОБА_2 є дитиною з інвалідністю, а у графі «заключення» вказано, що інвалідизуюче захворювання мало місце до шестирічного віку (а. с. 71).
На думку суду, висновок ЛКК Комунального закладу «Луцька міська дитяча поліклініка» № 596 від 27.11.2019 підтверджує, що дитина позивачки мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, а відповідач безпідставно не взяв вказаний висновок ЛКК та дійшов помилкового висновку про відсутність у позивача права на призначення дострокової пенсії за віком на підставі пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV.
За приписами частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що оскільки позивач надала відповідачу необхідні документи, які підтверджують її право на призначення дострокової пенсії за віком на підставі пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, тому відповідач оскаржуваним рішенням від 12.03.2020 № 032350008235 безпідставно відмовив позивачу у призначенні пенсії, у зв`язку із чим взаємопов`язані позовні вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного рішення та зобов`язання відповідача призначити позивачу дострокову пенсію за віком з дати звернення (тобто з 06.03.2020) належить задовольнити.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 840,80 грн., сплачений квитанцією від 28.05.2020 № 0.0.1720312471.1 (а. с. 7, 35).
Керуючись статтями 243 - 246, 263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 12 березня 2020 року № 032350008235.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) дострокову пенсію за віком згідно з пунктом 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, з 06 березня 2020 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) судові витрати в розмірі 840 гривень 80 копійок (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх