Ухвала суду № 9010854, 24.11.2009, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2009
Номер справи
22-а-42813/08
Номер документу
9010854
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 22-а-42813/08 Головуючий у 1-й інстанції:

Суддя-доповідач: Романчук О.М

У Х В А Л А

Іменем України

"24" листопада 2009 р. м. Київ

Справа № 22-а-42813/08

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого:                                                             Романчук О.М.,

Суддів:                                                             Зайцева М.П.,

Усенка В.Г.,

при секретарі:                                                             Шевчук К.В.

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Чернігові на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2008 р. у справі за адміністративним позовом Дочірнього підприємства «Чернігівський Облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Державної податкової інспекції у м. Чернігові про скасування податкових повідомлень - рішень,-

В С Т А Н О В И В :

Дочірнє підприємство «Чернігівський Облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі - Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернігові (далі - відповідач) про скасування податкового повідомлення - рішення.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2008 року позов було задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу та просив суд скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Службовими особами Відповідача було проведено позапланову виїзну документальну перевірку фінансово-господарської діяльності з питань дотримання філією «Чернігівська дорожньо-експлуатаційна дільниця» Дочірнього підприємства «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України» вимог податкового законодавства за період з 01.04.2006 року по 31.12.2007 року.

За результатами проведеної перевірки було складено акт №297/23/31079044 від 11.04.2008 року, в якому зазначено, що філія «Чернігівська дорожньо-експлуатаційна дільниця» дочірнього підприємства «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України» неправомірно користувались пільгою з земельного податку по площі 349424 кв. м. за період з 01.04.2006 року по 31.12.2006 року в сумі 110094,77 грн. та не нарахували і не сплатили податок на землю, що визначено в акті як порушення п. 25 ст. 12, ст. 2, ст. 5 Закону України «Про плату за землю», в результаті чого донараховано податку на землю за неправомірне користування пільгою за період з 01.04.2006 року по 31.12.2006 року в сумі 110094,77 грн.

На підставі акту перевірки державною податковою інспекцією у м. Чернігові було винесено податкове повідомлення-рішення від 24.04.2008 року № 0001832320/0.

За результатами процедури адміністративного оскарження, державною податковою інспекцією у м. Чернігові 26.06.2008 року було винесено рішення, яким податкове повідомлення-рішення від 24.04.2008 року № 0001832320/0 було залишено без змін. На підставі розгляду скарги винесено податкове повідомлення-рішення від 01.07.2008 року № 0001832320/1

У відповідності до ст.5 Закону України «Про плату за землю» від 3 липня 1992 року № 2535-XII (далі – Закон № 2535), об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.

Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Згідно з ч.1 ст.8 Закону № 2535, податок за земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, транспорту, зв'язку та іншого призначення, за винятком земельних ділянок, зазначених у частині другій та третій цієї статті і частині другій статті 6 цього Закону, справляється з розрахунку 5 відсотків від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, згідно державного акту на право постійного користування землею зареєстрованого 13.02.1996 року за №15, змін в землекористуванні внесених згідно пп. 11, 12 рішення міськвиконкому Чернігівської міської ради від 20.11.2000 року №269, п. 463 рішення Чернігівської міської ради 16 сесії 4 скликання від 12.04.2005 року, земельна ділянка площею 34,9424 в районі «Старого вокзалу» надана в постійне користування філії «Чернігівська дорожньо-експлуатаційна дільниця» дочірнього підприємства «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України» для встановлення охоронної зони автомобільного мосту. Відповідно до плану зовнішніх меж землекористування, територія охоронної зони мосту включає в себе землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, резервами, кюветами, мостом через р. Десна.

Відповідно до ч.2 ст. 12 Закону № 2535, не справляється плата за сільськогосподарські угіддя зон радіоактивно забруднених територій, визначених статтею 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» (зон відчуження, безумовного (обов'язкового) відселення, гарантованого добровільного відселення і посиленого радіоекологічного контролю), і хімічно забруднені сільськогосподарські угіддя, на які запроваджено обмеження щодо ведення сільського господарства; за землі, що перебувають у тимчасовій консервації або у стадії сільськогосподарського освоєння; за землі державних сортовипробувальних станцій і сортодільниць, які використовуються для випробування сортів сільськогосподарських культур; за землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування; за земельні ділянки державних, колективних і фермерських господарств, які зайняті молодими садами, ягідниками та виноградниками до вступу їх у пору плодоношення, а також гібридними насадженнями, генофондовими колекціями та розсадниками багаторічних плодових насаджень; за землі кладовищ; за землі дитячих санаторно-курортних, фізкультурно-спортивних та оздоровчих закладів України; за земельні ділянки, в межах граничних норм, встановленихЗемельним кодексом України, інвалідів I і II груп, громадян, які виховують трьох і більше дітей, та громадян, члени сімей яких проходять строкову військову службу, пенсіонерів, а також інших осіб, які користуються пільгами відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», громадян, яким у встановленому порядку видано посвідчення про те, що вони постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Частинами 2 та ст. 31 Закону України «Про транспорт» від 10 листопада 1994 року № 232/94-ВР визначено, що до земель дорожнього господарства належать землі, надані в користування під проїзну частину, узбіччя, земляне полотно, декоративне озеленення, резерви, кювети, мости, тунелі, транспортні розв'язки, водопропускні споруди, підпірні стінки, смуги відведення і розташовані в їх межах інші дорожні споруди та обладнання.

До складу земель дорожнього господарства входять також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме: паралельні об'їзні дороги, паромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з'їзди; майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, підприємства та об'єкти служби дорожнього сервісу; будинки (в тому числі жилі) та споруди дорожньої служби з виробничими базами; придорожні лісосмуги для захисту доріг і вирощування деревини, в тому числі ділової.

Також перелік земель дорожнього господарства дано ч.2 ст. 71 ЗК України, так: до земель дорожнього господарства належать землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, тунелями, транспортними розв'язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме: а) паралельні об'їзні дороги, поромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з'їзди; б) майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, підприємства та об'єкти служби дорожнього сервісу; в) будинки (в тому числі жилі) та споруди дорожньої служби з виробничими базами; г) захисні насадження.

Враховуючи вищевикладені правові норми, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що земельна ділянка, яка належить на праві постійного користування філії «Чернігівська дорожньо-експлуатаційна дільниця» Дочірнього підприємства «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України» площею 34,9424 га в районі «Старого вокзалу», як охоронна зона автомобільного мосту відноситься до земель дорожнього господарства, а тому плата за землю за неї не справляється відповідно до ч.2 ст. 12 закону № 2535

Крім того, згідно з ч.8 ст. 11-1 Закону № 509, позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.

Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом

Як вбачається з матеріалів справи, Відповідачем не було дотримано вимог ч.8 ст. 11-1 Закону № 509, а тому колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для проведення позапланової перевірки посадовими особами Відповідача.

Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду – без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Чернігові залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2008 року – без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя:                              

судді:

Повний текст виготовлено: 30.11.2009