ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" грудня 2009 р.Справа № 14/1205 за позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький
до Довжоцької сільської ради, с. Довжок Кам’янець-Подільського району
про стягнення 5248,32 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу
Суддя Гладюк Ю.В.
Представники сторін:
Позивача: Сліпчук О. П. - за довіреністю від 28.11.2008 р.
Відповідача: Домбровський О.С. –сільський голова
з перервою в судовому засіданні
Суть спору. Позивач у позовній заяві просить стягнути з відповідача 5248,32 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок засмічення земельної ділянки площею 870 кв.м, що прилягає до полігону твердих побутових відходів, що знаходиться за межами населеного пункту с. Довжок на території Довжоцької сільської ради та земельної ділянки площею 250 кв. м. вздовж ґрунтової дороги в напрямку бардополів.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що за межами населеного пункту с. Довжок на території Довжоцької сільської ради та земельної ділянки площею 250 кв. м., вздовж ґрунтової дороги в напрямку бардополів виявлено розміщення побутових відходів без належного дозволу. Даний факт підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №003364 від 12.02.2009 р.
Позивач, посилаючись на норми Законів України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Земельний кодекс України, „Про відходи” та „Про охорону навколишнього природного середовища” доводить, що заподіяну довкіллю шкоду повинен сплатити відповідач.
Представник позивача позовні вимоги підтримував, наполягав на їх задоволенні.
Повноважний представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, зазначав, що позивачем не надано належних доказів того, що саме відповідач допустив засмічення земельних ділянок.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та давши їм оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позову виходячи з наступного.
Як встановлено актом перевірки від 12.02.2009р. за межами населеного пункту с. Довжок на території Довжоцької сільської ради та земельної ділянки площею 250 кв. м., вздовж ґрунтової дороги в напрямку бардополів виявлено земельну ділянку, що зазнала засмічення твердими побутовими відходами. Відповідний дозвіл на розміщення твердих побутових відходів саме на засміченій ділянці у Довжоцької сільської ради відсутній. Визначена за Методикою шкода довкіллю становить 5248,32 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, спір виник з приводу відшкодування шкоди, заподіяної засміченням земель Довжоцької сільської ради невстановленими особами.
Згідно із статтею 12 Закону України "Про відходи" визначення режиму використання безхазяйних відходів, тобто таких, що не мають власника або власник яких невідомий, покладається на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, якщо інше не передбачено законом. Ці органи ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров'я людей. Власники або користувачі земельних ділянок, на яких виявлено відходи, що не належать їм, зобов'язані повідомити про них відповідний місцевий орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, які зобов'язані вжити заходів до визначення власника відходів, класу їх небезпеки, обліку та прийняти рішення щодо поводження з ними.
Згідно з підпунктами 1 і 7 пункту "б" частини 1 статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до делегованих повноважень виконавчих органів сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища відноситься здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, визначення території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до законодавства.
Статтею 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлені повноваження місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища, відповідно до яких вони несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, зокрема, здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
За п."е" ст.19 цього Закону до компетенції виконавчих і розпорядчих органів місцевих рад належить, зокрема, організація збору, переробки, утилізації і захоронення промислових, побутових та інших відходів на своїй території.
Статтею 21 Закону України "Про відходи" визначено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: організацію збирання і видалення побутових відходів, створення полігонів для їх захоронення; здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.
В силу ст.33 зазначеного Закону зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Про це ж йдеться в ст.55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Підстави відповідальності за заподіяння шкоди, у тому числі пов'язаної з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, передбачені статтею 1166 Цивільного кодексу України, статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статтями 42 і 43 Закону України "Про відходи".
Відповідно до ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної, цивільної чи кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
В статті 42 Закону України "Про відходи" наведено підстави дисциплінарної, адміністративної, цивільної чи кримінальної відповідальності за правопорушення у сфері поводження з відходами, у тому числі за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про відходи, регламентує ст.43 Закону України "Про відходи", згідно з якою підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Таким чином, суб'єктом цивільно-правової відповідальності, передбаченої статтею 43 Закону України "Про відходи" і статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", може бути, за певних умов, й орган місцевого самоврядування - у разі встановлення належними та допустимими у справі доказами усіх необхідних складових такої відповідальності: протиправної поведінки, шкоди, причинного зв'язку між допущеним порушенням і шкодою, вини.
В пункті 9.1 роз'яснень президії Вищого господарського суду України від 27.06.2001р. № 02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" зазначено, що у випадках, коли контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства на території, підвідомчій відповідній місцевій раді, встановлено факт правопорушення, вчиненого невстановленими особами, господарським судом слід враховувати вимоги статей 12, 21, 42 Закону України "Про відходи" та статей 15, 19, 55, 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", за змістом яких органи місцевого самоврядування можуть бути відповідачами у справах даної категорії в разі порушення ними названих законодавчих актів.
При цьому цивільне законодавство, а саме: норма ст.1166 ЦК України, передбачає презумпцію вини порушника.
Отже, позивач не повинен доказувати наявність вини відповідача у заподіянні шкоди. Навпаки на відповідача покладається тягар доказування того, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина в заподіянні шкоди.
Врахування принципу презумпції вини правопорушника і відсутності доказів невинності відповідача, є підставою для задоволення позову і стягнення суми заподіяної шкоди з Довжоцької сільської ради
В силу статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44,49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Стягнути з Довжоцької сільської ради, с. Довжок Кам’янець-Подільського району (код 04406897) на користь держави - 5248,32 грн. шкоди (одержувач коштів УДК у Кам’янець-Подільському районі, р/р 31515921700245, код класифікації 24062100, код одержувача 23565590, МФО 815013, банк одержувача –ГУ ДКУ у Хмельницькій області).
Стягнути з Довжоцької сільської ради, с. Довжок Кам’янець-Подільського району (код 04406897) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, р/р 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013 державне мито в розмiрi 102 грн., а в доход державного бюджету на р/р 31215259700002 ГУ ДКУ у Хмельницькій області м. Хмельницький, код бюджетної класифікації 22050000, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225) 315,00 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
Суддя