Рішення № 90088642, 12.06.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.06.2020
Номер справи
826/12704/18
Номер документу
90088642
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2020 року м. Київ № 826/12704/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді-доповідача Келеберди В.І., суддів Амельохіна В.В., Качура І.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом 1. ОСОБА_1 ,

2. ОСОБА_2

до Кабінету Міністрів України

в частині визнання протиправними та скасування пунктів 5 та 6 Постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кабінету Міністрів України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату з вимогами про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою суду від 08 жовтня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/12704/18, визначено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання, запропоновано відповідачам подати відзив на позовну заяву та зобов`язано подати наявні докази, зокрема, належним чином завірену копію постанови від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», а також належним чином завірену копію пенсійної справи Борисова Ю.А.

Окрім того, в провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувала справа №826/16198/18 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання нечинними пунктів 2,3,5,6 постанови від 21 лютого 2018 року №103.

В підготовчому судовому засіданні 30 жовтня 2018 року ухвалою суду зазначені справи об`єднано для спільного розгляду в одне провадження, присвоєно об`єднаним справам загальний номер 826/12704/18, зобов`язано Кабінет Міністрів України опублікувати оголошення щодо оскарження пунктів Постанови у виданні, в якому вона була або мала бути офіційно оприлюднена.

Ухвалою суду від 13 листопада 2018 року задоволено клопотання ОСОБА_1 про виділення в самостійне провадження позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату про зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, визнання протиправними дій, які полягають у незастосуванні пункту 1 примітки додатку 1 та примітки додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 року, внесення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року розміру посадового окладу начальника відділу у складі самостійного управління, який не відповідає додатку №2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, додатку №2 наказу Міністра оборони України від 01 березня 2018 року №90; зобов`язання оформити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, розміру посадового окладу начальника відділу у складі самостійного структурного підрозділу, який відповідає 47 тарифному розряду згідно додатку №2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, додатку №2 наказу Міністра оборони України від 01 березня 2018 року №90.

Підготовче провадження закрито 18 грудня 2018 року, призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні 05 лютого 2019 року оголошено перерву у зв`язку з неявкою ОСОБА_2 , а засідання 05 березня 2019 року у зв`язку зі зміною у графіку проведення судових засідань відкладено.

Ухвалою суду від 19 березня 2019 року зупинено провадження у справі №826/12704/18 в частині вимог щодо визнання протиправними та скасування пунктів 5,6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Ухвалою суду від 26 березня 2019 року задоволено заяву позивачів та закрито провадження у справі в частині визнання протиправними та скасування пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Окружним адміністративним судом міста Києва 14 травня 2019 року ухвалено часткове рішення у справі № 826/12704/18, відповідно до якого задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в частині визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Зазначене часткове рішення залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 лютого 2020 року поновлено провадження у справі в частині вимог щодо визнання протиправними та скасування пунктів 5 та 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», визначено здійснювати розгляд в цій частині в порядку письмового провадження.

В судовому засіданні 03 березня 2020 року оголошено перерву у зв`язку з необхідністю дослідження додаткових документів, наданих позивачем 1 до матеріалів справи. Засідання 17 березня 2020 року не відбулося у зв`язку з відсутністю повного складу колегії суддів.

Зважаючи на неявку представників сторін в судове засідання 07 квітня 2020 року, а також надходження відповідної заяви від позивачів, суд перейшов до подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.

Отже, суд закінчує розгляд даної справи в частині визнання протиправними та скасування пунктів 5 та 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Оцінивши наявні у справі документи і матеріали, з урахуванням доводів позовної заяви в зазначеній частині, належність, допустимість кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв`язок наявних в матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, судом встановлено наступне.

Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова №103), якою передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Зокрема передбачалося, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій має здійснюватися з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом). Такий перерахунок здійснюватиметься поетапно, починаючи з 01 січня 2018 року, у таких розмірах:

з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Надалі, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 за адміністративним позовом ОСОБА_3 визнано протиправними на нечинними пункти 1,2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акту протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Зазначене рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Також, частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Зазначене часткове рішення залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року та набрало законної сили.

У даній адміністративній справі №826/12704/18 позивачами окрім інших пунктів оскаржуються й пункти 5 та 6 Постанови №103.

Так, пунктом 5 Постанови № 103 передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією Постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Пунктом 6 Постанови №103 передбачається внесення змін, пов`язаних із прийняттям постанови до деяких інших постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, до постанови від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей; від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393»; від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Обґрунтовуючи позовні вимоги в частині протиправності оскаржуваних пунктів Постанови №103, позивачі вважають їх такими, що суперечать чинному законодавству України, оскільки Кабінетом Міністрів України не дотримано зобов`язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

При цьому, позивачі жодним чином не обґрунтовують яким саме чином та яким законодавчим актам суперечать оскаржувані пункти 5 та 6 Постанови №103, у чому полягає їх протиправність, та яким чином їх наявність змінює їхнє становище.

Як вже зазначав суд вище, судовими рішеннями першої та апеляційної інстанцій визнані протиправними та скасовані пункти 1, 2 та 3 Постанови № 103, тобто ті ключові пункти, якими за висновками судів звужувалися складові грошового забезпечення, що підлягають врахуванню при обрахунку пенсій особам, зокрема позивачам, зменшували права пенсіонерів внутрішніх справ у порівнянні з їх попереднім становищем.

Водночас, пункт 5 Постанови №103, оскаржуваний позивачами, передбачає лише, що здійснення перерахунку відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, тобто визначає конкретні документи, які можуть слугувати підставою для перерахунку пенсій, та взаємозв`язок органів влади - Міністерства внутрішніх справ та органів Пенсійного фонду України в рамках здійснення зазначених функцій.

Тож, на думку суду, пункт 5 Постанови №103 жодним чином не впливає та не змінює становище позивачів у порівнянні з попередньо існуючим становищем.

Окрім того, пункт 6 Постанови № 103, яким вносяться зміни до окремих постанов Кабінету Міністрів України у зв`язку з прийняттям Постанови № 103, має відношення до дотримання правил нормотворчої техніки, яка застосовується при створенні нормативно-правових актів, зокрема, постанов Кабінету Міністрів України.

За умов скасування пунктів 1, 2, 3 Постанови № 103, внесення змін до інших зазначених постанов Кабінету Міністрів України з метою їх упорядкування, фактично втрачає свій сенс.

Суд також вважає за доцільне зазначити, що відповідно до статті 1 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.

Згідно зі статтею 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Отже, видання постанов та розпоряджень входить до компетенції Кабінету Міністрів України, при цьому оцінку їх законності у разі оскарження здійснює суд у визначеному чинним законодавством порядку.

Також судом встановлено, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18, зокрема, визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Згідно з частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до частини першої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

При цьому, кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань (частини четверта статті 55 Конституції України).

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Ураховуючи наведене у сукупності, виходячи з аргументів, викладених в адміністративному позові в частині визнання протиправними та скасування пунктів 5 та 6 Постанови № 103, суд не вбачає суттєвих обґрунтувань обставинам порушення прав, свобод або інтересів позивачів, зміни їх становища у порівнянні з попередньо існуючим, а також підтверджень доводам щодо не дотримання Кабінетом Міністрів України зобов`язань діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Оскаржувані пункти 5 та 6 Постанови № 103 безпосереднього впливу на права та обов`язки позивачів не мають, оскільки не породжують у них виникнення певних обов`язків та не позбавляють можливості реалізації наявних прав.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У зазначеній частині позовних вимог позивачі не довели суду обставин, на які посилалися, як на підставу своїх вимог, не підкріпили їх належними та достатніми доказами, у зв`язку з чим суд не знаходить підстав для задоволення позову в зазначеній частині.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується приписами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої судові витрати підлягають відшкодуванню лише при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 247, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України в частині визнання пунктів 5 та 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» - відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293,295-287 КАС України з урахуванням п/п 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне найменування сторін:

Позивач 1: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1 .

Позивач 2: ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 .

Відповідач: Кабінет Міністрів України, адреса: 01008, м. Київ, вулиця Грушевського 12/2, код ЄДРПОУ 00019442.

Суддя-доповідач В.І. Келеберда

Судді В.В. Амельохін

І.А. Качур