Рішення № 90082338, 30.06.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2020
Номер справи
215/6473/19
Номер документу
90082338
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2020 року Справа № 215/6473/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 06.11.2019 ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича, яка виявилася у порушені правовій позиції статей 1, 3, 8, 19, 22, 33, 46, 48, 68 Конституції України;

- захистити інтереси пов`язані з правовим режимом забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму та захисту свободи пересування, вільного вибору місця проживання, зазначивши окремим пунктом рішення закон чи інший нормативно-правовий акт які забороняють голові Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солоду Віталію Михайловичу вжити системи заходів, спрямованих на захист гарантій статті 33 Конституції України і надати гарантійний лист спрямований на усунення правових, соціальних та інших причин виникнення бездомності, який забезпечить ОСОБА_1 місце реєстрації;

- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича, яка виявилася у неприйнятті після розгляду заяви від 09.10.2019 вх. № 939 рішення, постанови, тобто правового акту на підставі статей 3, 8, 19, 33, 46, 68 Конституції України, і зазначити закон, вимоги яких порушено згідно частини 4 статті 249 КАС України;

- захистити права на інформацію, зазначивши окремим пунктом рішення, що без винесення за результатами розгляду звернення нормативно-правового акту головою Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солодом Віталієм Михайловичем, заява від 09.10.2019 вх. № 939 вважається належно не розглянутою;

- захистити права на соціальний захист, вказавши спосіб виконання судового рішення шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича і забезпечити надання довідки про склад сім`ї, відповідно до заяви від 09.10.2019 вх. № 939;

- зобов`язати голову Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича надати копію нормативно-правового акту відповідно до якого начальник Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Каретіна Оксана Володимирівна на підставі статей 1, 3, 19, 68 Конституції України не має повноважень виносити рішення, постанови, тобто правові акти за результатами розгляду звернення від 13.09.2019, 17.09.2019 і в загалом не за якими зверненнями громадянина.

2. Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 08.11.2019 справу № 215/6473/19 (провадження № 2-а/215/393/19) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю відповідно до положень статей 20, 29 КАС України.

3. Справа № 215/6473/19 (провадження № 2-а/215/393/19) надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 02.12.2019, та за результатами автоматизованого розподілу передано на розгляд судді Верба І.О.

4. Адміністративний позов ухвалою суду від 06.12.2019 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

5. Супровідним листом ухвала суду від 06.12.2019 направлена на поштову адресу позивача, яка зазначена в позовній заяві.

6. У зв`язку з відсутністю в матеріалах справи доказів отримання ухвали суду від 06.12.2019, судом 20.01.2020 повторно направлено зазначену ухвалу.

7. 03.02.2020 на адресу суду зворотно повернуто конверт з відміткою поштового відділення «за закінченням встановленого строку зберігання».

8. 03.03.2020 на адресу суду повернуто поштове відправлення, яким на адресу позивача було направлено вдруге ухвалу суду від 06.12.2019, з відміткою: «за закінченням встановленого строку зберігання», у зв`язку із чим позивачу втретє направлено копію ухвали від 06.12.2019.

9. 05.05.2020 на виконання вимог ухвали суду позивачем надано заяву про поновлення провадження по справі після усунення недоліків, в якій просив: вважати виконаними вимоги ухвали від 06.12.2019, 13.03.2020; заяву про витребування доказів від 06.11.2019 розглянути без участі; розгляд проводити в режимі відеоконференції в приміщені Тернівського райсуду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.

10. Ухвалою суду від 12.05.2020:

- клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задоволено, звільнено ОСОБА_1 за подання до суду цього позову;

- прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі;

- у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального провадження, призначення відеоконференції відмовлено;

- призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін;

- встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті спору;

- клопотання позивача про витребування доказів задоволено частково, витребувати від відповідача належним чином засвідчені копії: заяви від 09.10.2019 вх. № 939; звернень ОСОБА_1 від 13.09.2019 та 17.09.2019 із доданими до них документами (у разі їх наявності); відповіді на заяву від 09.10.2019 вх. № 939, поясненнями чи запрошувався позивач для розгляду звернення з підтверджуючими документами; доказів направлення (отримання) позивачем відповіді на заяву від 09.10.2019 вх. № 939; пояснення із підтверджуючими доказами, чи були подані ОСОБА_1 заяви з подібними вимогами, які викладені у заяві від 09.10.2019 вх. № 939 (у разі наявності надати зазначені заяви та відповіді на них); пояснення із підтверджуючими доказами щодо порядку/процедури розгляду заяв (запитів) у Виконавчому комітеті Тернівської районної у місті ради.

11. 11.06.2020 засобами електронного зв`язку та 17.06.2020 засобами поштового зв`язку від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з додатками.

12. 25.06.2020 від позивача засобами поштового зв`язку надійшли: відповідь на відзив; клопотання: ухвалою до початку розгляду справи по суті надати визначеності факту розгляду заяви від 09.10.2019 вх-939, часу розгляду, встановити час, день, місце де вона розглядалась і осіб, які приймали рішення після її розгляду; ухвалою до початку розгляду справи по суті надати визначеності факту повідомлення про день, час і місце розгляду, факту наявності поштового повідомлення, свідків подій і встановити факт отримання адресатом рішення, яке приймалось за результатом розгляду заяви від 09.10.2019 вх-939 згідно частини другої статті 77, частини третьої статті 159, частини п`ятої статті 162, частини п`ятої статті 243 КАС України, зазначивши закон чи інший нормативно-правовий акт вимоги яких порушено відповідно до статті 249 КАС України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

13. Позивач подав заяву від 09.10.2019 вх. № 939, якою просив діяти у встановленому законом порядку, однак відповідач по суті бездіяв і не забезпечив право громадянина на попередження за можливістю страждань і болю, право свободи пересування та вільного вибору місця проживання не гарантував.

14. Як вбачається з бездіяльності відповідача він не переслідував законну мету правового режиму розгляду заяв, відмовився використовувати свої владні виконавчі функції та не прийняв рішення яке положенням права відповідає.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

15. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що виконкому Тернівської районної у місті ради надійшло звернення ОСОБА_1 від 09.10.2019 зареєстроване за вх. № С-939.

16. У заяві позивач просив надати розпорядження про повноважних осіб, які будуть приймати участь у засіданні комісії, щодо реєстрації за адресою: АДРЕСА_4, надати запрошення з повідомленням про повноважних осіб з приводу розгляду заяви від 09.10.2019, зареєструвати тимчасове місце мешкання за адресою: АДРЕСА_1 ; надати або затвердити надану довідку про склад сім`ї ОСОБА_1 до управління праці та соціальною захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради.

17. Заява від 23.10.2019 № С-939 розглянута відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян» та відповідь надіслана ОСОБА_1 поштою 07.11.2019.

18. Законом України «Про звернення громадян» не передбачено обов`язок суб`єктів владних повноважень надавати особам, які до них звертаються, відповіді саме того змісту і форми, яку зазначені особи прагнуть отримати, а також приймати позитивні рішення на кожну вимогу позивача, особливо якщо ця вимога суперечить нормам, встановленим законодавством України, та виходить за межі наданих повноважень.

19. За інформацією КП «Будинок нічного перебування» за адресом АДРЕСА_4, гр. ОСОБА_1 був зареєстрований з 22.12.2011 по 08.11.2013. Оскільки дана установа знаходиться у Покровському районі м. Кривого Рогу до повноважень виконкому Тернівської районної у місті ради не входить вирішення питання реєстрації місця проживання у КП «Будинок нічного перебування». Для повторної реєстрації гр. ОСОБА_1 необхідно особисто звернутися до даної установи.

20. Законом не передбачено такого поняття як реєстрація тимчасового місця мешкання, знаходження.

21. Повноважень щодо прийняття рішення виконкомом районної у місті ради про визначення актом тимчасового перебування, знаходження, мешкання ОСОБА_1 за адресою, де він здійснює догляд за своєю матір`ю, не передбачено.

22. Позивач не надає повний пакет документів згідно постанови Кабінету міністрів від 02.03.2016 № 207, таким чином зареєструвати місце перебування не є можливим.

23. Оскільки гр. ОСОБА_1 не проживає на вулиці, вказує місце фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою мешкає тривалий час, він не може відноситися до бездомних та безпритульних осіб.

24. ОСОБА_1 неодноразово пропонувалось зареєструвати своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , де він здійснює піклування за своєю матір`ю, надавався перелік необхідних документів та графік роботи відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому районної у місті ради. Але від даної пропозиції позивач категорично відмовляється.

25. Виконком Тернівської районної у місті ради та його керівник не мають законних повноважень від імені гр. ОСОБА_1 звертатись до будь-яких вищестоящих організацій щодо вирішення питання надання йому житла.

26. Гр. ОСОБА_1 неодноразово звертався протягом 2014 - 2019 років до управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

27. Управління здійснює призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на підставі Закону України від 01.06.2000 № 1768-Ш «Про державну соціального допомогу малозабезпеченим сім`ям», постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплат державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» та з урахуванням вимог Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345.

28. Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється за зареєстрованим місцем проживання.

29. Спеціалістами управління було з`ясовано, що 08.11.2013 позивач був знятий з реєстрації за адресою, вказаною у паспорті громадянина України ( АДРЕСА_4 ) та до теперішнього часу не має зареєстрованого місця проживання.

30. Лише після надання повного пакету документів та реєстрації місця проживання, управління праці та соціальною захисту населення виконкому районної у місті ради розгляне питання щодо можливості призначення соціальної допомоги.

31. Щодо отримання довідки про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні повідомляємо, що у разі реєстрації місця проживання або перебування гр. ОСОБА_1 отримає всі необхідні довідки, які передбачені чинним законодавством.

32. Чинним законодавством не затверджено форму довідки про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла та зареєстрованого місця проживання.

33. Протягом 2014-2020 позивач звертався з подібними заявами до виконкому Тернівської районної у місті ради: на заяву № С-50 від 18.01.2019 надано відповідь № С-50 від 01.02.2019; на заяву № С-52 від 18.01.2019 надано відповідь № С-52 від 01.02.2019; на заяву № С-109 від 11.02.2019 надано відповідь № С-109 від 18.02.2019; на заяву № С-129 від 14.02.2019 надано відповідь № С-129 від 28.02.2019; на заяву № С-148 від 20.02.2019 надано відповідь № С-148 від 06.03.2019; на заяву № С-194 від 05.03.2019 надано відповідь № С-194 від 14.03.2019; на заяву № С-341 від 12.04.2019 надано відповідь № С-341 від 24.04.2019; на заяву № С-581 від 12.06.2019 надано відповідь № С-581 від 25.06.2019; на заяву № С-586 від 18.06.2019 надано відповідь № С-586 від 25.06.2019; на заяву № С-739 від 02.08.2019 надано відповідь № С-739 від 08.08.2019.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

34. 09.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до Голови Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича із заявою, зареєстрованою за вх. № С-939, в якій зазначив, що 09.10.2019 о 10:00 комісійно розглядалась його заява від 17.09.2019 про призначення допомоги за наданою заявою від 13.09.2019, якою заявник просив забезпечити для нього рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму. Начальник управління праці та соціального захисту населення запевнила, що вона не має повноважень на складання рішення, постанови, тобто правового акту після розгляду заяви від 17.09.2019 і порадила звернутися до вас, а по суті відмовилася підкоритися нормам Конституції України. Процедура складення відповіді має важливу складову за підсумком якої складається рішення, постанова, тобто правовий акт. Якщо звернення не розглядається, то акт відсутній, а лист буде носити тільки інформаційний характер і не вважатиметься дією без прийняття нормативно-правового акта. Ви після винесення рішення по питанням заяви повинні звернуться до посадових осіб вищого рангу за підлеглістю, а останні до Верховного Суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта.

35. Заявник у заяві від 09.10.2019 вх. № С-939 просив:

1) надати після подання клопотань до Виконкому Криворізької міської ради, виконавчого комітету Покровської районної у м. Кривий Ріг ради розпорядження відповідно до якого буде зазначено повноваження осіб, їх повні ПІБ які будуть приймати участь на засіданні комісії, щодо місця реєстрації за юридичною адресою АДРЕСА_4 спеціалізованого закладу Будинку нічного перебування КМР;

2) надати рішення, постанови, тобто правовий акт складений за підсумком всебічного розгляду питання заяви від 13.09.2019 і від 17.09.2019;

3) надати гарантійний лист спрямований на усунення правових, соціальних та інших причин виникнення бездомності, який забезпечить моє місце реєстрації, звернувшись до виконавчого комітету Покровської районної у м. Кривий Ріг ради та надати мені вихідний номер і дату відправки цих звернень;

4) вжити системи заходів, спрямованих на захист гарантій статті 33 Конституції України;

5) надати копії звернень до посадових осіб вищого рангу за підлеглістю для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта;

6) надати копію правового акту, який вам забороняє вжити систему заходів для фіксування тимчасового місця мешкання за адресою АДРЕСА_1 ;

7) надати довідку про склад моєї сім`ї, мені та УПСЗН виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про склад сім`ї відповідно до мешкання мене для призначення усіх видів допомоги згідно статей 3, 19, 21, 22, 33, 46, 48 Конституції України;

8) надати копію нормативно-правового акту відповідно до якого начальник Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Каретіна Оксана Володимирівна на підставі статей 1, 3, 19, 68 Конституції України не має повноважень виносити рішення, постанови, тобто правові акти за результатами розгляду звернення від 13.09.2019, 17.09.2019 і в загалом;

9) зазначити особу, установу виконавчої влади району, міста, яка має повноваження виносити рішення, постанові, тобто правові акти за результатами розгляду звернення від 13.09.2019, 17.09.2019 і в загалом;

10) рішенням, постановою, тобто правовим актом надати повноваження начальнику Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради виносити рішення постанови, тобто правові акти за результатами розгляду звернень громадян для соціального захисту;

11) надати форму довідки про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла (зауважую, які не мають своєї оселі);

12) надати запрошення з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду моєї заяви від 09.10.2019.

36. 07.11.2019 за вих. № С-939 ОСОБА_1 Головою районної у місті ради Віталієм Солодом за результатами комісійного розгляду звернення від 09.10.2019 № С-939 надано відповідь:

- пункту 1:

-- за інформацією КП «Будинок нічного перебування» за адресом вулиця Сєченова, буд. 50а, Ви були зареєстровані з 22.12.2011 по 08.11.2013. Для вирішення питання повторної реєстрації за цією адресою Вам необхідно звернутися до даної установи;

-- до повноважень виконкому Тернівської районної у місті Кривому Розі ради не входить вирішення питання реєстрації у Покровському районі м. Кривого Рогу;

- пункт 2:

-- Ваше звернення до управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті від 17.09.2019 вх. № 822 було розглянуто начальником та спеціалістами управління 09.10.2019 у Вашій присутності;

-- підготовлена письмова відповідь направлена на поштову адресу, зазначену у зверненні: вул. Ухтомського, 2/8, м. Кривий Ріг, 50083;

-- Ваша заява від 13.09.2019, яку Ви в черговий раз подали до управління для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям була зареєстрована в журналі прийому громадян щодо призначення усіх видів державних соціальних допомог за № 2383. В заяві Ви вказали, що зареєстровані за адресою АДРЕСА_4;

-- 19.09.2019 управління в черговий раз на запит була отримана інформація КУ «Будинок нічного перебування» про те, що Ви з 08.11.2013 зняті з реєстрації за цією адресою. Таким чином, було встановлено, що на час звернення за допомогою Ви не мали зареєстрованого місця проживання;

-- управління здійснює призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на підставі Закону України від 01.06.2000 № 1768-111 «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» та з урахуванням вимог Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345;

-- відповідно до пунктів 3, 4 Порядку призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється за зареєстрованим місцем проживання або за місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї. Соціальна допомога призначається за місцем фактичного проживання за умови неотримання такої допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника;

-- протягом місяця вставленого законодавством для надання повного пакету документів (до 13.09.2019) Ви не вирішили питання реєстрації місця проживання, управління не мало можливості отримати довідку про склад Вашої сім`ї;

-- тому Вам було направлено лист від 15.10.2019 за вих. № 5998 про неможливість призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з причини відсутності у Вас реєстрації місця проживання;

- пункт 3:

-- згідно Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб та безпритульних дітей»: бездомність - соціальне становище людини, зумовлене відсутністю в неї будь-якого житла, призначеного та придатного для проживання; безпритульна особа - повнолітня особа, яка проживає на вулиці, в парках, підвалах, під`їздах будинків, на горищах, об`єктах незавершеного будівництва, в інших місцях, непризначених та непридатних для проживання, у тому числі жилих приміщеннях, що перебувають в аварійному стані;

-- оскільки Ви не проживаєте на вулиці, вказуєте місце фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою мешкаєте тривалий час, Ви не можете відноситися до бездомних та безпритульних осіб;

-- виконком Тернівської районної у місті ради та його керівник не мають законних повноважень від Вашого імені звертатись до будь-яких вищестоящих організацій щодо вирішення питання надання Вам житла;

-- Ви неодноразово протягом 2014 - 2019 років звергалися до управління для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Спеціалістами управління було з`ясовано, що 08.11.2013 Ви були зняті з реєстрації за адресою, вказаною у паспорті ( АДРЕСА_4) та до теперішнього часу не маєте зареєстрованого місця проживання;

-- згідно статті 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття і реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання;

-- кілька років Ви фактично проживаєте за адресою матері, за якою здійснюєте догляд ( АДРЕСА_1 ), але до теперішнього часу не зареєстрували місце проживання за даною адресою. Вам неодноразово спеціалістами управління зауважувалось про порушення Вами законодавства щодо реєстрації місця проживання та було рекомендовано особисто вирішити питання реєстрації;

- пункт 4:

-- відповідно до статті 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом;

-- громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернулися в Україну;

-- виконком Тернівської районної у місті ради жодним чином не обмежує свободу Вашого пересування, гарантовану вищевказаною статтею Конституції;

- пункт 5:

-- питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України, відповідно до стати 14 Конституції України, вирішує Конституційний Суд України, який також дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України;

-- відповідно до статті 56 Закону України «Про Конституційний Суд України» суб`єктом права на конституційну скаргу є особа, яка вважає, що застосований в остаточному судовому, рішенні в її справі «ікон України (його окремі положення) суперечить Конституції України;

-- до суб`єктів права на конституційну скаргу не належать юридичні особи публічного права. Виконком Тернівської районної у місті ради не належить до суб`єктів права на конституційну скаргу і не мас права звертатися зі скаргою до Конституційного Суду України;

- пункт 6:

-- громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, встановлених законом;

-- Відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання;

-- постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 року № 251 «Про затвердження Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання і технічного опису їх бланків та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2002 року № 1983» визначається, що осіб, які мають право на отримання посвідки на постійне проживання (тимчасова реєстрація);

-- з вичерпного переліку виходить, то громадяни України не можуть отримати дозвіл на проживання (тимчасову реєстрацію);

- пункт 7:

-- щодо отримання довідки про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні повідомляємо, то у разі реєстрації місця проживання або перебування Ви отримаєте всі необхідні довідки, які передбачені чинним законодавством;

- пункти 8, 9, 10:

-- згідно статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада у межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень;

-- рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом;

-- виконавчий комітет районної у місті ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються головою районної у місті ради. Голова районної у місті ради з межах своїх повноважень видає розпорядження;

-- обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів визначені рішенням Криворізької міської ради від 31.03.2016 № 381. Відповідно до вказаного рішення районні у місті ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені до відання органів місцевого самоврядування Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими законами в обсязі і межах, визначених цим рішенням;

-- Управління є структурним підрозділом виконкому Тернівської районної у місті ради і здійснює свою діяльність у межах повноважень, визначених Положенням про управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради, затвердженого рішенням Тернівської районної у місті ради від 31.08.2018 № 281;

-- до повноважень начальника управління не входить прийняття нормативних та інших актів у формі рішень. Відповідно до статті 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники, до повноважень яких належить розі ляд заяв, зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв. Відповідь за результатами розгляду заяв в обов`язковому порядку надається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки;

-- на Ваше звернення до начальника управління від 17.09.2019 Вам була надана письмова відповідь за вихідним № 5965 від 10.10.2019 з вичерпними роз`ясненнями згідно питань, викладених Вами у зверненні;

-- на заяву від 13.09.2019, подану Вами до управління для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям Вам була надана письмова відповідь-повідомлення від 15.10.2019 за вихідним № 5998;

-- додатково повідомляємо, що вирішити позитивно питання призначення Вам державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям буде можливо за умови реєстрації Вами місця свого проживання;

- пункт 11:

-- чинним законодавством не затверджено форму довідки про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла та зареєстрованого місця проживання;

- пункт 12:

-- 30.10.2019 за вихідним № 6231 поштою Вам було направлено письмове запрошення для участі у розгляді вищевказаної скарги. Розгляд було призначено на 15-00 год. 07.11.2019 у приміщенні управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради;

- 06.11.2019 Вас особисто начальником управління було поставлено до відома про час та місце розгляду Вашого звернення, але Ви не скористувалися своїм правом бути присутнім при розгляді;

- враховуючи вищевикладене Ваше звернення до голови виконкому від 09.10.2019 № С-939 було розглянуто без Вашої присутності. Письмову відповідь за результатами розгляду направляємо Вам поштою.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

37. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України).

38. Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР) звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.

39. Вимоги до звернення встановлені статтею 5 Закону № 393/96-ВР.

40. Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань (частина перша статті 5 Закону № 393/96-ВР).

41. Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства (частина шоста статті 5 Закону № 393/96-ВР).

42. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги (частина сьома статті 5 Закону № 393/96-ВР).

43. Згідно із частиною восьмої статті 5 Закону № 393/96-ВР звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз`ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.

44. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення (частина друга статті 7 Закону № 393/96-ВР).

45. Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки (частина третя статті 15 Закону № 393/96-ВР).

46. Відповідно до статі 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

47. Згідно частини другої статті 5 Закону № 280/97-ВР у містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету.

48. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами (стаття 10 Закону № 280/97-ВР).

49. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (стаття 11 Закону № 280/97-ВР).

50. Частиною третьою статті 17 Закону № 280/97-ВР відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

51. Згідно частини першої статті 41 Закону № 280/97-ВР питання організації управління районами в містах належать до компетенції міських рад.

52. Обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах (частина третя статті 41 Закону № 280/97-ВР).

53. Повноваження голови районної у місті ради визначені частиною шостою статті 55 Закону № 280/97-ВР:

- скликає сесії ради, повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради, веде засідання ради;

- забезпечує підготовку сесій ради і питань, що вносяться на її розгляд, доведення рішень ради до виконавців, організує контроль за їх виконанням;

- представляє раді кандидатури для обрання на посаду відповідно заступника голови районної, районної у місті ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради; вносить на затвердження ради пропозиції щодо структури органів ради, її виконавчого апарату, витрат на їх утримання;

- вносить раді пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій ради;

- координує діяльність постійних комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;

- організує подання депутатам допомоги у здійсненні ними своїх повноважень;

- організує відповідно до законодавства проведення референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;

- організує роботу президії (колегії) ради (у разі її створення);

- призначає і звільняє керівників та інших працівників структурних підрозділів виконавчого апарату ради;

- здійснює керівництво виконавчим апаратом ради;

- є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату;

- підписує рішення ради, протоколи сесій ради;

- забезпечує роботу по розгляду звернень громадян та доступу до публічної інформації; веде особистий прийом громадян;

- забезпечує гласність у роботі ради та її органів, обговорення громадянами проектів рішень ради, важливих питань місцевого значення, вивчення громадської думки, оприлюднює рішення ради;

- представляє раду у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, трудовими колективами, адміністрацією підприємств, установ, організацій і громадянами, а також у зовнішніх відносинах відповідно до законодавства;

- за рішенням ради звертається до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів;

- звітує перед радою про свою діяльність не менше одного разу на рік, у тому числі про виконання Закону України "Про доступ до публічної інформації", здійснення державної регуляторної політики відповідно виконавчим апаратом районної, обласної ради, районної у місті ради, а на вимогу не менш як третини депутатів - у визначений радою термін;

- вирішує інші питання, доручені йому радою.

54. Згідно частини сьомої статті 55 Закону № 280/97-ВР голова районної у місті ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

55. Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що заявою (запитом) від 09.10.2019 № С-939 позивач просив голову виконкому Тернівської районної у місті ради: надати розпорядження про зазначення повноваження осіб, їх повні ПІБ які будуть приймати участь на засіданні комісії щодо місця реєстрації за юридичною адресою АДРЕСА_4 спеціалізованого закладу; надати рішення, постанови, правовий акт за результатом розгляду заяви від 13.09.2019 і від 17.09.2019; надати гарантійний лист який забезпечить місце реєстрації заявника, звернувшись до виконавчого комітету Покровської районної у м. Кривий Ріг ради; вжити системи заходів, спрямованих на захист гарантій статті 33 Конституції України; надати копії звернень стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта; надати копію правового акту щодо заборони фіксування тимчасового місця мешкання; надати довідку про склад моєї сім`ї; надати копію нормативно-правового акту; зазначити особу із наявними повноваженнями приймати рішення за результатами розгляду звернення; надати повноваження начальнику Управління виносити правові акти; надати форму довідки про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла; надати запрошення з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду заяви від 09.10.2019.

56. Таким чином, подана заява направлена на забезпечення соціального захисту позивача, зокрема отримання довідки про склад сім`ї та реєстрації місця проживання (мешкання) заявника, що забезпечить призначення соціальної допомоги.

57. В цій справі позивач просить визнати протиправною бездіяльність голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича, яка виявилась у порушенні правового режиму розгляду заяви, зобов`язати відповідача вчинити певні дії, отже право визначення предмету спору та особи, до якої заявлені вимоги в розглянутому випадку належить безпосередньо позивачу.

58. Статтею 15 Закону № 393/96-ВР визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

59. Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

60. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

61. За результатами комісійного розгляду звернення від 09.10.2019 № С-939, позивачу 07.11.2019 за вих. № С-939 надано відповіді на всі поставлені питання, роз`яснено відсутність повноважень для впливу на виконком іншої районної ради щодо реєстрації місця проживання; зазначено про відсутність підстав для реєстрації місця проживання в спеціалізованій установі; роз`яснено межі повноважень, які не передбачають надання гарантійних листів та звернення до Конституційного Суду; роз`яснено відсутність підстав для фіксування тимчасового місця мешкання; неможливість надання довідки про склад сім`ї та її форми для осіб, які не мають свого житла.

62. При призначенні соціальної допомоги інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідка про склад сім`ї не визначена Порядком № 250 як обов`язковий документ для призначення усіх видів допомог.

63. Поряд із цим, обов`язковою умовою для позитивного розгляду такого питання є реєстрація місця проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї, за яким структурними підрозділами з питань соціального захисту населення здійснюються призначення і виплата соціальної допомоги, що встановлено пунктом 3 Порядку № 250 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

64. Умовою реєстрації місця проживання є подання заявником повного пакету документів до належного органу із додержанням територіального поділу. Належне звернення позивача з метою реєстрації місця проживання у встановленому порядку із наданням всіх документів, матеріалами справи не підтверджується.

65. Навпаки, позивач намагається отримати від посадової особи Тернівської районної у місті ради гарантійний лист та сприяння для реєстрації за адресою спеціалізованого закладу по АДРЕСА_4, розташованого у Покровському районі міста, та одночасно фіксування його тимчасового місця мешкання за адресою по

АДРЕСА_1. 66 . У розглянутому випадку за результатами розгляду звернення у письмовій формі заявнику направлена відповідь, з посиланням на закон і викладенням мотивів відмови у задоволенні заявлених вимог.

67. Відповідач не наділений повноваженнями на прийняття нормативно-правових актів.

68. Судом не встановлено допущення відповідачем протиправної бездіяльності та не вбачаються підстави для вжиття заходів, передбачених статтею 249 КАС України.

69. Враховуючи зміст та межі повноважень щодо розгляду поставлених у заяві питань, відсутність позивача при розгляді заяви не призвело до порушень його прав.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

70. З аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позову.

71. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

72. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича (вул. Короленка, 1а, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50083) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

73. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України. Цей строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суддя І.О. Верба