Рішення № 90069952, 25.06.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2020
Номер справи
240/2974/20
Номер документу
90069952
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2020 року м. Житомир справа № 240/2974/20

категорія 112050000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Капинос О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради Житомирської області щодо не прийняття рішення за заявою від 28 жовтня 2019 року ОСОБА_1 про присвоєння адреси житловому будинку блокованого типу з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 ;

зобов`язати виконавчий комітет Новоград-Волинської міської ради Житомирської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 28 жовтня 2019 року та прийняти рішення про присвоєння адреси новоствореному житловому будинку блокованого типу з надвірними будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позову зазначає, що відповідач протиправно листом відмовив у зміні адреси житловим будинкам блокованого типу з надвірними будівлями і спорудами, оскільки договір про поділ спільного майна є підставою для зміни адреси об"єкта нерухомого майна. Крім того, вказує, що її заяву не винесено на розгляд засідання виконавчого комітету.

Ухвалою від 11.03.2020 відкрите спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 09.04.2020.

09.04.2020 розгляд справи не відбувся у зв"язку з введеним в Україні карантину.

Судове засідання призначено на 14.05.2020.

14.05.2020 в судовому засіданні оголошено перерву до 16.06.2020.

16.06.2020 відповідачем подано відзив на позов, в обґрунтування якого зазначено, що підстави для присвоєння адреси житловим будинкам блокованого типу з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 у результаті поділу відсутні, оскільки позивачем не надано документ, що підтверджує проведення реконструкції житлового будинку.

Позивач та представник позивачу в судове засідання не з"явилися. Представник позивача надіслав заяву про розгляд справи буз його участі та без участі позивача.

Представник відповідача до суду не прибув, подав заяву про розгляд справи без його участі.

Ухвалою від 16.06.2020 суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Встановлено, що ОСОБА_1 разом з гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_3 були співвласниками житлового будинку по АДРЕСА_1 .

25.10.2019 між ними укладено договір про поділ часток житлового будинку в натурі та припинення права спільної часткової власності, який посвідчений приватним нотаріусом Новоград-Волинського міського нотаріального округу Житомирської області Качан Вікторією Олександрівною за номером 3250.

В результаті укладення даного договору у володіння, користування та розпорядження (власність) перейшли три житлові будинки блокованого типу з надвірними будівлями та спорудами, а саме:

- ОСОБА_1 житловий будинок блокованого типу з надвірними будівлями та спорудами загальною площею 38,2 кв.м., з яких житлова 26,7 кв. АДРЕСА_2 . по АДРЕСА_1 ;

- ОСОБА_2 житловий будинок блокованого типу з надвірними будівлями та спорудами загальною площею 71,5 кв.м., з яких житлова 35,9 кв.м. по АДРЕСА_1 ;

- ОСОБА_3 житловий будинок блокованого типу з надвірними будівлями та спорудами загальною площею 46,6 кв.м., з яких житлова 25,8 кв. АДРЕСА_2 . по

АДРЕСА_3 із заявою від 28.10.2019 до виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради з проханням прийняти рішення про присвоєння адреси житловим будинкам блокованого типу з надвірними будівлями та спорудами, які утворилися шляхом поділу в натурі, отримала лист від 08.11.2019 №01/1089 з посиланням на підрозділ 4 розділу III Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна від 24.05.2001 №127, у зв"язку з чим, рекомендовано надати документ, який підтверджує проведення реконструкції житлового будинку на АДРЕСА_4 під три блоковані будинки, а саме: декларацію про готовність об`єкта до експлуатації. Також в даному листі йде мова про те, що згідно Порядку надання та зміни адрес об`єктам нерухомого майна на території Новоград-Волинської міської об`єднаної територіальної громади, затвердженого рішенням міської ради від 28.02.2019 №664, присвоюються адреси частинам житлових будинків, як окремим об`єктам нерухомого майна (а саме: квартира), відповідно до висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки з об`єкта нерухомого майна.

У відповідь на лист відповідача від 08.11.2019 №01/1089 (на №В-2296/01 від 28.10.2019) позивач повторно звернувся до відповідача із заявою та додатково до колективної заяви №В-2296/01 від 28.10.2019 надано технічні паспорти на будинки блокованого типу утворені в результаті поділу житлового будинку на підставі договору про поділ часток житлового будинку в натурі та припинення права спільної часткової власності від 25.10.2019 який зареєстровано в реєстрі за №3250 посвідченого приватним нотаріусом.

Листом від 11.01.2020р. №01/20 відповідач повідомив про відсутність у поданих документах документу, який підтверджує проведення реконструкції житлового будинку під три блоковані будинки - декларацію про готовність об"єкта до експлуатації.

Вважаючи, що відповідачем протиправно не прийнято позитивне рішення за заявою, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч1. ст.51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.

Основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання. (ст. 53 Закону № 280/97-ВР ).

Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради. (ч.1 с.52 Закону № 280/97-ВР)

Згідно п.1 Тимчасового порядку реалізації експериментального проекту з присвоєння адрес об`єктам будівництва та об`єктам нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 року №367 (Тимчасовий порядок) цей Порядок визначає процедуру присвоєння та зміни адреси об`єкта будівництва та об`єкта нерухомого майна.

Рішення про присвоєння або зміну адреси об`єкта будівництва, об`єкта нерухомого майна відповідно до цього Порядку приймає уповноважений орган містобудування та архітектури (далі - уповноважений орган з присвоєння адреси). Уповноваженим органом з присвоєння адреси може бути зокрема виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради - якщо об`єкт розташований у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради (п.6 Тимчасового порядку).

Підставами для зміни адреси об`єкта нерухомого майна є, зокрема, об`єднання, поділ об`єкта нерухомого майна, виділення частки з об`єкта нерухомого майна (п.19 Тимчасового порядку).

Уповноважений орган з присвоєння адреси протягом 30 календарних днів з дня настання обставин, визначених абзацами другим-четвертим та абзацом шостим пункту 19 цього Порядку приймає рішення про зміну відповідного реквізиту адреси об`єкта нерухомого майна (п.20 Тимчасового порядку).

Підставами для відмови у зміні адреси об`єкта нерухомого майна за заявою власника (співвласника) об`єкта нерухомого майна (його представника) про зміну адреси є:

- подання неповного пакету документів, визначених пунктом 21 цього Порядку;

- виявлення недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально;

- подання заяви особою, яка не є власником (співвласником) об`єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про зміну адреси, або його представником;

- подання заяви до уповноваженого органу з присвоєння адреси, який не має повноважень приймати рішення про присвоєння адреси на відповідній території.

Відмова у зміні адреси об`єкта нерухомого майна з підстав, не передбачених цим пунктом, не допускається (п.23 Тимчасового порядку).

Повідомлення про відмову у зміні адреси об`єкта нерухомого майна з обґрунтуванням підстав такої відмови надсилається (надається) заявнику та оприлюднюється на офіційному веб-сайті (за наявності) уповноваженого органу з присвоєння адреси у строк, встановлений для прийняття рішення про зміну адреси.

Після усунення причин, що були підставою для відмови у зміні адреси об`єкта нерухомого майна, заявник може повторно подати документи для зміни адреси.

За відсутності підстав для відмови у зміні адреси об`єкта нерухомого майна уповноважений орган з присвоєння адреси протягом п`яти робочих днів з дня отримання заяви про зміну адреси об`єкта нерухомого майна: приймає рішення про зміну адреси, яке повинно містити відомості про попередню адресу; оприлюднює рішення про зміну адреси об`єкта нерухомого майна на своєму офіційному веб-сайті (за наявності); забезпечує внесення інформації про зміну адреси об`єкта нерухомого майна до реєстру адрес; видає (надсилає рекомендованим поштовим відправленням) заявнику (його представнику) рішення про зміну адреси об`єкта нерухомого майна в паперовій формі.

Таким чином, Порядком передбачено вичерпний перелік підстав для відмови у зміні адреси об`єкта нерухомого майна за заявою власника (співвласника) об`єкта нерухомого майна (його представника) про зміну адреси. В той же час, у разі відсутні підстав для відмови, уповноважений орган на засіданні ради приймає рішення про зміну адреси.

Підставою для відмови відповідачем прийняти рішення про присвоєння адреси житловим будинкам блокованого типу з надвірними будівлями та спорудами, які утворилися шляхом поділу в натурі житлового будинку по АДРЕСА_4 стала відсутність правовстановлюючого документу, який підтверджує проведення реконструкції житлового будинку під три блоковані будинки - декларацію про готовність об"єкта до експлуатації.

Суд не погоджується з такими доводами, з огляду на таке.

З матеріалів справи слідує, що до заяви позивачем надано наступні документи:

- договір про поділ часток житлового будинку в натурі та припинення права спільної часткової власності, який посвідчений приватним нотаріусом Новоград-Волинського міського нотаріального округу Житомирської області Качан Вікторією Олександрівною за номером 3250;

- технічні паспорти на будинки блокованого типу утворені в результаті поділу житлового будинку на підставі договору про поділ часток житлового будинку в натурі та припинення права спільної часткової власності від 25.10.2019, який зареєстровано в реєстрі за №3250 посвідченого приватним нотаріусом.

Порядок присвоєння поштових адрес об`єктам нерухомого майна регламентується Інструкцією щодо проведення поділу, виділу та розрахунку часток об`єктів нерухомого майна, затвердженою наказом Міністерства з питань житлово-комунальної сфери України від 18 червня 2007 року за №55, та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 06.07.2007 року за № 774/14041, яка визначає порядок проведення робіт з поділу, виділу розрахунку часток житлових будинків, будівель споруд, іншого нерухомого майна, окрім земельних ділянок.

Відповідно п.2.2. вищезазначеної Інструкції поділ на самостійні об`єкти нерухомого майна проводиться відповідно до законодавства з наданням кожному об`єкту поштової адреси.

Спори щодо поділу об`єктів нерухомого майна вирішуються в судовому порядку (п.2.7 Інструкції).

Аналіз змісту вказаних норм права дає підстави для висновку, що присвоєння нової поштової адреси можливе лише після поділу або виділу частини нерухомого майна в натурі, або новоствореному об`єкту нерухомості і підставою для отримання нової поштової адреси є результат такого поділу, виділу або визнання права власності на новостворене майно.

Крім того, п. 56 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. №1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 р. № 553) передбачено, що для державної реєстрації права власності на нерухоме майно, що створюється шляхом поділу, виділу в натурі частки майна, що перебуває у спільній власності, та має наслідком припинення права спільної власності для усіх або одного із співвласників, подаються, зокрема, документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси (крім випадків поділу або об`єднання таких об`єктів нерухомого майна, як квартира, житлове або нежитлове приміщення тощо).

Отже, у разі поділу будинку (будівлі, споруди) та утворення двох самостійних об`єктів їм має бути присвоєна окрема адреса уповноваженими на не органами.

Відповідно до п.21 Тимчасового порядку для зміни адреси об`єкта нерухомого майна у разі об`єднання, поділу об`єкта нерухомого майна або виділення частки з об`єкта нерухомого майна або виділення частки з об`єкта нерухомого майна (крім квартири, житлового або нежитлового приміщення тощо), подаються такі документи:

заява власника (співвласників) об`єкта нерухомого майна про зміну адреси із зазначенням раніше присвоєної адреси об`єкта нерухомого майна, відомостей про документ, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна до його об`єднання, поділу або виділення частки, ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб);

- документ, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна до його об`єднання до його об`єднання, поділу або виділення частки, - якщо право власності на об`єкт не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

- документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта (крім випадків, коли об`єкт нерухомого майна створюється шляхом поділу, об`єднання або виділення без проведення будівельних робіт, що відповідно до законодавства потребують отримання дозволу на їх проведення), - якщо такий документ не внесений до єдиного реєстру документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів;

- технічний паспорт на новостворений об`єкт нерухомого майна.

Отже, Порядком, який є спеціальним та визначає процедуру присвоєння та зміни адреси об`єкта будівництва та об`єкта нерухомого майна, визначено вичерпний перелік документів, необхідних для зміни адреси об`єкта нерухомого майна у разі об`єднання, поділу об`єкта нерухомого майна або виділення частки з об`єкта нерухомого майна або виділення частки з об`єкта нерухомого майна (крім квартири, житлового або нежитлового приміщення тощо).

В той же час, документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта необхідно надати, крім випадків, коли об`єкт нерухомого майна створюється шляхом поділу, об`єднання або виділення без проведення будівельних робіт, що відповідно до законодавства потребують отримання дозволу на їх проведення.

Житлові будинки блокованого типу утворені в результаті поділу житлового будинку на підставі договору про поділ часток житлового будинку в натурі та припинення права спільної часткової власності від 25.10.2019, який зареєстровано в реєстрі за №3250, посвідченого приватним нотаріусом без проведення будівельних робіт, що відповідно до законодавства не потребують отримання дозволу на їх проведення.

Зазначений договір є підставою для реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно новостворених об`єктів нерухомого майна, що утворились в результаті поділу житлового будинку по АДРЕСА_4 .

Докази того, що проводились будівельні роботи пов`язані з реконструкцією житлового будинку по АДРЕСА_4 , відсутні .

Щодо посилання відповідача на підрозділ 4 розділу III Інструкції Про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна №127, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-будівельного господарства України від 26.07.2018 №186, яким передбачено, що будинок садибного типу може бути поділено на два або більше блокованих будинків шляхом реконструкції, суд ці доводи до уваги не приймає, з огляду на таке.

Зазначені зміни набрали чинності 15.01.2019, а всі будівельні роботи пов`язані з реконструкцією житлового будинку по АДРЕСА_4 , проведені до набрання чинності підрозділом 4 розділу III Інструкції №127, та легалізовані рішенням виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради від 27.07.2011 №287, а тому вимога щодо надання декларації про готовність об`єкта до експлуатації не відповідає вимогам чинного законодавства. Відповідно до технічного паспорту на будинок по АДРЕСА_4 до його поділу, самовільно побудованих приміщень не має.

Посилання відповідача на п.3.3 Порядку надання та зміни адрес об`єктам нерухомого майна на території Новоград-Волинської міської об`єднаної територіальної громади, затвердженого рішенням міської ради від 28.02.2019, яким передбачено, що надання або зміна адрес об"єктам нерухомості проводиться у разі утворення самостійного об"єкта нерухомого майна (квартир) в результаті поділу на частки житлового будинку на підставі висновку суб"єкта господарювання, який здійснює технічну інвентаризацію об"єктів нерухомого майна є безпідставним, оскільки в результаті поділу житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами утворився інший житловий будинок блокованого типу з надвірними будівлями та спорудами, а не квартира як вказує відповідач, оскільки квартира це окремий вид нерухомого майна який є самостійним об`єктом та не має надвірних будівель і споруд і не прив`язаний до земельної ділянки з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування індивідуального житлового будинку.

Крім того, у даному випадку спеціальним для застосування до спірних правовідносин є Порядок № 367.

Таким чином, відповідач протиправно, не прийняв за заявою ОСОБА_1 від 28.10.2019 рішення про присвоєння адреси житловому будинку блокованого типу з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_4 Новоград-Волинський АДРЕСА_1 , оскільки підстав для відмови у цьому судом не встановлено.

Водночас, у відповідності до Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 р. на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Дискреційні повноваження - сукупність прав та обов`язків осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом.

У рішенні від 30.01.2003 р. N 3-рп/2003 Конституційний Суд України зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Крім того, у рішенні від 10.04.2008 р. по справі "Вассерман проти Росії" Європейський суд з прав людини також наголосив на тому, що засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13, має бути "ефективним" як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося.

Частиною 1,2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи встановлений судом факт протиправного не прийняття рішення про присвоєння адреси новоствореному житловому будинку блокованого типу з надвірними будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 , суд вважає за можливе зобов`язати виконавчий комітет Новоград-Волинської міської ради Житомирської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.102019 та прийняти рішення про присвоєння адреси новоствореному житловому будинку блокованого типу з надвірними будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 , з огляду на що, позов задовольняє.

Понесені позивачем судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради Житомирської області (вул.Шевченка,16, м.Новоград-Волинський, Житомирська область, 11700, код ЄДРПОУ 13576983) щодо не прийняття рішення за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 28 жовтня 2019 року про присвоєння адреси житловому будинку блокованого типу з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 .

Зобов`язати виконавчий комітет Новоград-Волинської міської ради Житомирської області (вул.Шевченка,16, м.Новоград-Волинський, Житомирська область, 11700, код ЄДРПОУ 13576983) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 28 жовтня 2019 року та прийняти рішення про присвоєння адреси новоствореному житловому будинку блокованого типу з надвірними будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради Житомирської області (вул.Шевченка,16, м.Новоград-Волинський, Житомирська область, 11700, код ЄДРПОУ 13576983) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня шістдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос