Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
УХВАЛА
21 грудня 2009 р. Справа № 9/41-20/78
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
Головуючого судді Кобецької С.М.
Судді Малєєвої О.В.
Судді Гриняка Б.П.
При секретарі Колісник О.М.
Розглянувши матеріали заяви вх№ 9147 від 15.10.09р. ВАТ "Прикарпаттяобленерго", про зміну порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 20.05.05р.
по справі:
за позовом ВАТ "Прикарпаттяобленерго" вул. Індустріальна, 34,
м.Івано-Франківськ, 76000;
до відповідача Івано-Франківської міської ради вул. Грушевського, 21,
м.Івано-Франківськ,76000;
про стягнення коштів та повернення майна.
Представники:
Від ВАТ "Прикарпаттяобленерго": Гурова О.М.-представник, (довіреністьб/н від 01.07.09р.);
Від Івано-Франківської міської ради : Сегін І.Р. - начальник юридичного відділу, (довіреність №2330/01-17/07-в від 16.12.08р.);
За участю: представників фінансового управління виконавчго комітету Івано-Франківської міської ради:
Яцків Г.М.-заступник начальника управління, (довіреність №2-07/550 від 21.12.09р.);
Синоверська Л.Я.- начальник відділу планування та аналізу бюджету, (довіреність №2-07/550 від 21.12.09р.).
Від ВДВС Івано-Франківського міського управління юстиції: не з"явились.
СУТЬ СПОРУ:подано заявувх№ 9147 від 15.10.09р., про зміну порядку виконання
рішення господарського суду Івано-Франківської області від 20.05.05р.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 20.05.2005р. у справі №9/41 було задоволено позов ВАТ "Прикарпаттяобленерго" до Івано-Франківської міської ради про стягнення коштів та повернення майна - вирішено стягнути з Івано-Франківської міської ради в користь ВАТ "Прикарпаттяобленерго" 6193000грн. одержаної допомоги,1700грн. витрат по сплаті державного мита та 118грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу; зобов'язано відповідача повернути позивачу районну котельню з тепловими мережами, яка знаходиться за адресою м.Івано-Франківськ, вул.Індустріальна,34.
Постановою Вищого господарського суду України від 14.01.2009р. дане рішення скасовано в частині зобов'язання відповідача повернути майно і справу в цій частині передано на новий розгляд до господарського суду Івано-Франківської області, в іншій частині рішення залишене без змін.
В порядку ст.121 ГПК України ВАТ "Прикарпаттяобленерго" подало заяву №054/5554 від 02.10.2009р. (з доповненнями №054/6805 від 04.12.2009р. та №054/104-10 від 09.12.2009р.) про зміну порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 20.05.2005р. в частині стягнення з Івано-Франківської міської ради в користь ВАТ "Прикарпаттяобленерго" 6193000грн. одержаної допомоги, 1700грн. витрат по сплаті державного мита та 118грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Дану заяву обгрунтовує тим, що в результаті проведених державним виконавцем заходів по примусовому виконанню вказаного рішення було встановлено, що рахунки, на які можливо звернути стягнення, у боржника відсутні; згідно пояснень управління Державного казначейства у м.Івано-Франківську №08-11/1723 від 21.09.2009р. Івано-Франківська міська рада не має відкритих реєстраційних рахунків, не є розпорядником коштів міського бюджету і не включена до єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів. Посилається на лист ДПІ в м.Івано-Франківську №25198/10/29-036/3211 від 18.09.2009р. про те, що Івано-Франківська міська рада перебуває на податковому обліку як неприбуткова організація і згідно даних ДПІ рахунки в установах банків нею не відкривались. Вважає, що вказані обставини роблять неможливим виконання рішення суду, що набрало законної сили, і просить змінити порядок його виконання, звернувши стягнення на кошти міського бюджету з рахунків розпорядників, на яких вони обліковуються. При цьому виходить з того, що Івано-Франківська міська рада в спірних правовідносинах виступала як орган, що діє від імені та в інтересах територіальної громади, здійснює право комунальної власності. Згідно ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.24, ст.88 Статуту територіальної громади міста Івано-Франківська, затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради від 07.05.1999р., матеріальною і фінансовою основою самоврядування територіальної громади міста є, зокрема, доходи місцевого бюджету, що перебувають в управлінні уповноважених на те органів. Виходячи з викладеного, вважає, що повернення коштів позивачу має відбуватись з коштів місцевого бюджету, затвердження якого на кожний календарний рік та визначення розпорядників якого здійснює Івано-Франківська міська рада своїм рішенням. Відповідно до ст.2, п.3 ст.22 Бюджетного кодексу України використання бюджетних коштів здійснюється через головних розпорядників бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, передбаченими місцевими бюджетами. Вказує на те, що розпорядники та одержувачі бюджетних коштів місцевих бюджетів, які перебувають на казначейскому обслуговуванні, здійснюють реєстрацію зобов'язань в органах Державного казначейства відповідно до вимог Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004р. №136 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.08.2004р. за №1068/9667. Зазначає, що відповідно до ч.2 ст.9 Закону України "Про виконавче провадження" та ст.25 Бюджетного кодексу України постановою КМУ від 09.07.2008р. за №609 затверджений порядок виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного або місцевого бюджетів або бюджетних установ.
Відповідач - Івано-Франківська міська рада - щодо задоволення вказаної заяви заперечує і вказує на те, що зміна порядку виконання рішення суду можлива у виняткових випадках, коли суд вправі застосувати нові заходи для реалізації виконання рішення суду, однак при цьому боржник не змінюється. Вважає, що позивач фактично просить здійснити заміну боржника у виконавчому провадженні, оскільки відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вказані ним органи місцевого самоврядування є різними юридичними особами, які наділені власною компетенцією, і які не були стороною договору, визнаного недійсним в судовому порядку. Посилається на те, що згідно ст.53 Закону України "Про виконавче провадження" право звернення до господарського суду має державний виконавець, а не стягувач. Зазначає, що відповідно до ст.7, ст.12, ст.25 Бюджетного кодексу України основним принципом бюджетної системи України є принцип цільового використання бюджетних коштів,за яким бюджетні кошти використовуються лише на цілі, визначені бюджетними призначеннями, і списання коштів може здійснюватись виключно з реєстраційних рахунків бюджетних установ, з вини яких виникли бюджетні зобов'язання. Відмічає, що згідно ст.51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст.43 ГПК України, суд встановив наступне.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 20.05.2005р. у справі №9/41 було задоволено позов ВАТ "Прикарпаттяобленерго" до Івано-Франківської міської ради про стягнення коштів та повернення майна - вирішено стягнути з Івано-Франківської міської ради в користь ВАТ "Прикарпаттяобленерго" 6193000грн. одержаної допомоги,1700грн. витрат по сплаті державного мита та 118грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу; зобов'язано відповідача повернути позивачу районну котельню з тепловими мережами, яка знаходиться за адресою м.Івано-Франківськ, вул.Індустріальна,34.
Постановою Вищого господарського суду України від 14.01.2009р. дане рішення скасовано в частині зобов'язання відповідача повернути майно і справу в цій частині передано на новий розгляд до господарського суду Івано-Франківської області, в іншій частині рішення залишене без змін.
Підставою стягнення коштів стало застосування наслідків визнання недійсним договору від 01.04.1999р., укладеного між ВАТ "Прикарпаттяобленерго" та Івано-Франківською міською радою, за яким відповідач отримав вказану суму коштів від позивача. У даному рішенні суду зазначено, що договір від 01.04.1999р. передбачав надання позивачем у даній справі (ВАТ "Прикарпаттяобленерго") відповідачу (Івано-Франківській міській раді) в якості компенсації витрат територіальної громади міста, пов'язаних з прийняттям до комунальної власності і подальшої експлуатації районної котельні, фінансової допомоги в сумі 8000000грн.; зазначена допомога була надана відповідачу частково в сумі 6193000грн., факт її отримання підтверджується протоколом взаємозаліку №1 від 04.06.1999р. на суму 1700000грн., №9 від 01.08.1999р. на суму 793000грн., а також платіжними дорученнями №1 від 02.12.1999р. на суму 1800000грн. і №24 від 24.03.2000р. на суму 1900000грн.
На виконання рішення суду в цій частині господарським судом Івано-Франківської області було видано наказ №8972 від 08.06.2005р., який пред'явлений стягувачем до виконання підрозділу примусового виконання рішень ВДВС головного управління юстиції в Івано-Франківській області (вх.№05-11/318 від 25.03.2008р.). Постановою від 28.03.2008р. було відкрите виконавче провадження з примусового виконання вказаного наказу та надано боржнику - Івано-Франківській міській раді - час для добровільного виконання рішення суду. Дана постанова була направлена сторонам виконавчого провадження та господарському суду Івано-Франківської області листом №05-12/1159 від 28.03.2008р.
З метою примусового виконання даного рішення державним виконавцем було направлено вимоги №05-12/1575 та №05-12/1576 від 14.04.2008р. ДПІ в м.Івано-Франківську та Управлінню Державного казначейства в м.Івано-Франківську, відповідно, про надання інформації щодо наявності відкритих рахунків, які належать Івано-Франківській міській раді. Управління Державного казначейства в м.Івано-Франківську листом №08-11/633 від 16.04.2008р. повідомило, що Івано-Франківська міська рада не має відкритих рахунків. ДПІ в м.Івано-Франківську надало відповідь №23036-10/29-048 від 18.04.2008р. про те, що Івано-Франківська міська рада згідно бази даних ДПІ рахунків в фінансових установах не відкривала. Аналогічні вимоги були направлені державним виконавцем за вих. №05-12/2918 та №05-12/2919 від 15.09.2009р. ДПІ в м.Івано-Франківську листом №25198/10/29-036/3211 від 18.09.2009р. вказала, що Івано-Франківська міська рада перебуває на обліку в ДПІ в м.Івано-Франківську та є неприбутковою організацією, згідно бази даних ДПІ рахунки в установах банків не відкривались. У відповіді Управління Державного казначейства в м.Івано-Франківську №08-11/1723 від 21.09.2009р. зазначено, що Івано-Франківська міська рада не має відкритих реєстраційних рахунків в УДК у м.Івано-Франківську, так як відповідно до рішення 38-ої сесії Івано-Франківської міської ради від 12.01.2009р. не визначена головним розпорядником коштів міського бюджету на 2009 рік та не включена до єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів. Також у цій відповіді міститься вказівка на те, що вищевказаним рішенням сесії не визначено головних розпорядників, які б здійснювали фінансування Івано-Франківської міської ради. Наведене підтверджується змістом рішення Івано-Франківської міської ради (38-ої сесії) п'ятого демократичного скликання від 12.01.2009р. "Про міський бюджет на 2009 рік".
Відповідно до ст.124 Конституції України, судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України. Згідно ст.115 ГПК України рішення господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Вказані докази свідчать про те, що Івано-Франківська міська рада не має відкритих рахунків і не визначала головних розпорядників, які б здійснювали її фінансування, що робить неможливим виконання рішення суду про стягнення коштів з даної юридичної особи.
Як передбачено ст.121 ГПК України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання. При розгляді питання зміни порядку виконання рішення, суд виходить з того, що згідно ч.3 ст.140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
В ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (п.3, п.5 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"). Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього,затвердження звіту про виконання відповідного бюджету. Оскільки при укладенні договору, визнаного судом недійсним, Івано-Франківська міська рада здійснювала права суб'єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальної громади, то обгрунтованими є твердження позивача про те, що повернення коштів повинно здійснюватись з місцевого бюджету.
Згідно ст.1 Бюджетного кодексу України відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів регулюються цим кодексом. Бюджет - план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду; бюджети місцевого самоврядування - бюджети територіальних громад сіл, селищ, міст та їх об'єднань (ст.2 Бюджетного кодексу України). Одним із принципів бюджетної системи України згідно ст.7 Бюджетного кодексу України є принцип повноти,згідно якого до складу бюджетів підлягають включенню всі надходження до бюджетів та витрати бюджетів, що здійснюються відповідно до нормативно-правових актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування. Витрати бюджету - це видатки бюджету та кошти на погашення основної суми боргу (п.14 ст.2 Бюджетного кодексу України).
Згідно ст.21 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. Проте, як вбачається з рішення Івано-Франківської міської ради (38-ої сесії) п'ятого демократичного скликання від 12.01.2009р. "Про міський бюджет на 2009 рік" та листа фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №2-07/1137 від 23.11.2009р., витрати на виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 20.05.2005р. до міського бюджету не включались. Наведене свідчить про те, що Івано-Франківська міська рада в порушення ст.19, ст.124 Конституції України та наведених положень Бюджетного кодексу України ухиляється від виконання рішення суду, що набрало законної сили, здійснює надані їй повноваження всупереч вимогам закону.
В ст.25 Бюджетного кодексу України визначено, що державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, за рішенням, яке було прийняте державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування. В ст.9 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів або з бюджетних установ, здійснюється органами Державного казначейства України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядок виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ, затверджений постановою КМУ від 09.07.2008р. за №609.
Враховуючи викладене, заява ВАТ "Прикарпаттяобленерго" про зміну порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 20.05.2005р. підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.43, 86, 115, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
Заяву ВАТ "Прикарпаттяобленерго" про зміну порядку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 20.05.2005р. задовольнити.
Змінити порядок виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 20.05.2005р. про стягнення з Івано-Франківської міської ради (вул.Грушевського,21 м.Івано-Франківськ, 76000) в користь відкритого акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" (вул.Індустріальна,34 м.Івано-Франківськ,76000, код 00131564) 6193000грн. одержаної допомоги,1700грн. витрат по сплаті державного мита та 118грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу шляхом стягнення в користь відкритого акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" (вул.Індустріальна,34 м.Івано-Франківськ,76000, код 00131564) 6193000грн. одержаної допомоги,1700грн. витрат по сплаті державного мита та 118грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу з коштів Івано-Франківського міського бюджету, з рахунків розпорядників, на яких вони обліковуються.
Копію ухвали направити сторонам, начальнику фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (вул.Галицька, 67, м.Івано- Франківськ) та Відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції (вул.Галицька 45, м.Івано-Франківськ, 76000) рекомендованою кореспонденцією.
Головуючий суддя С.М. Кобецька
Суддя О.В. Малєєва
Суддя Б.П. Гриняк
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
помічник судді І.В.Григорчук