Рішення № 90027684, 25.06.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2020
Номер справи
620/1747/20
Номер документу
90027684
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/1747/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 ) 15.05.2020 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – ГУПФ України в Чернігівській області), у якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо непроведення йому перерахунку пенсії з 01.01.2016 виходячи з 59% грошового забезпечення, без урахування додаткової вислуги років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації;

- зобов`язати відповідача врахувати додаткову вислугу років від часу його призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення в календарному обчисленні 01 рік 03 місяці 24 дні, в пільговому обчисленні 03 роки 00 місяців 12 днів;

- зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити йому пенсію з 01.01.2016, виходячи з 68% грошового забезпечення, з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації.

Позовні вимоги мотивовані тим, що до вислуги років, яка враховується для обчислення пенсії за віком, повинен бути включений період військової служби у Збройних Силах України під час мобілізації у пільговому обчисленні. З огляду на зазначене, позивач вважає, що ГУПФУ в Чернігівській області, відмовляючи у зарахуванні вказаного стажу до вислуги років та перерахунку пенсії, допустило протиправну бездіяльність.

Ухвалою судді від 21.05.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.

У встановлений судом строк від ГУПФУ в Чернігівській області надійшов відзив на позовну заяву, в якій відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог та зазначив, що перерахунок пенсії здійснюється відповідно до документів, наданих уповноваженим органом. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться відповідно до нових документів і нових даних в них. Враховуючи наведене, у відповідача відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі його заяви.

Також вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з позовом.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій він позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені частково, враховуючи таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Чернігівській області з 2005 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 59% грошового забезпечення (а.с. 18).

Згідно документів, на підставі яких призначалася пенсія, вислуга років позивача станом на 15.02.2005 для призначення пенсії складала 23 роки 00 місяців 17 днів, в пільговому обчисленні 23 роки 04 місяці 28 днів, що підтверджується відповідним розрахунком (а.с. 11).

Як вбачається із витягу з наказу командира в/ч пп В1670 від 09.07.2015 №156 (а.с. 12), з 09.07.2015 ОСОБА_1 був призваний на військову службу за мобілізацією у військову частину польова пошта В1670 на посаду курсанта (а.с. 13, 14).

Відповідно до наказу командира в/ч-пп В2254 від 02.11.2016 №303 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас (а.с. 15).

Згідно розрахунку від 19.01.2018 №1608, строк служби позивача у Збройних Силах України за вказаний період складає 1 рік 03 місяці 24 дні. Усього вислуга років в календарному обчисленні – 24 роки 04 місяці 11 днів (а.с. 20).

Під час проходження військової служби у періоди з 17.09.2015 по 02.10.2015 (відповідно до довідки від 02.10.2015 №1040) та з 01.12.2015 по 01.02.2016, з 15.02.2016 по 04.05.2016, з 14.05.2016 по 03.06.2016, з 12.06.2016 по 23.10.2016 (відповідно до довідки 06.07.2017 №1665) ОСОБА_1 безпосередньо брав участь у антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Вказані довідки є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (а.с. 16, 17).

У зв`язку із звільненням ОСОБА_1 з військової служби, Командуванням Сухопутних Військ Збройних Сил України підготовлено та направлено відповідачу пенсійний матеріал для перерахунку позивачу пенсії з урахуванням додаткової вислуги років з 08.07.2015 по 02.11.2016 (а.с. 20, 22, 23)

Листом від 25.10.2019 за №14897/03-25 ГУПФУ в Чернігівській області пенсійний матеріал позивача повернуто без виконання, оскільки стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не містить положень щодо проведення перерахунку пенсій у зв`язку зі зміною вислуги років. Враховуючи наведене, відповідач зазначив, що провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 як особі, яка звільнена в листопаді 2016 року з органів Міністерства оборони України, немає законних підстав (а.с. 24).

Також, як вбачається із листа ГУПФУ в Чернігівській області від 21.01.2020 №397/02/М-12 (а.с. 27-29), з 01.01.2016 позивачу на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в розмірі 59% грошового забезпечення, тобто без врахування додаткової вислуги років.

Не погоджуючись із такими діями ГУПФУ в Чернігівській області, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає таке.

Відповідно до пункту «б» частини першої статті 1-2 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262-ХІІ), право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Разом з тим, частиною першою статті 2 Закону України від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі – Закон №2232-ХІІ), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно із частиною шостою статті 2 Закону №2232-ХІІ до видів військової служби належить військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Частинами 3 та 4 статті 2 Закону № 2262-ХІІ установлено, що пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Зазначений у частині третій цієї статті порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, прийнятих на службу на посади поліцейських до підрозділів поліції особливого призначення.

За приписами статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсії за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону, провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно із частиною другою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), визначено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1 2 такого Закону, до вислуги років зараховується військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту (пункт 1).

Разом з тим, пунктом 3 вказаної Постанови передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Аналіз наведених вище норм права свідчить про те, що до вислуги років ОСОБА_1 має бути включена додаткова вислуга років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. При цьому, додаткова вислуга років позивача обчислюється у пільговому порядку, як учаснику бойових дій.

Відповідно до довідок від 02.10.2015 №1040 та від 06.07.2017 №1665, у період з 17.09.2015 по 02.10.2015 та з 01.12.2015 по 01.02.2016, з 15.02.2016 по 04.05.2016, з 14.05.2016 по 03.06.2016, з 12.06.2016 по 23.10.2016 ОСОБА_1 безпосередньо брав участь у антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Вказані довідки є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (а.с. 16, 17). Календарний період участі позивача у антитерористичній операції становить 0 років 10 місяців 10 днів.

Таким чином, з урахуванням пільгових умов обчислення вислуги років для призначення пенсії, вислуга років ОСОБА_1 за час проходження військової служби під час мобілізації у Збройних Силах України становить: пільгове зарахування – 03 роки 00 місяців 12 днів; календарне зарахування - 01 рік 03 місяці 24 дні.

З огляду на наведене, до вислуги років позивача, що на час виходу на пенсію становила 23 роки 04 місяці 28 днів, має бути включена додаткова вислуга років, обчислена в пільговому порядку, яка становить 03 роки 00 місяців 12 днів. Таким чином, з урахуванням наведеного, загальна вислуга років позивача становить 26 років 05 місяців 10 днів.

Відповідно до пункту «а» частини першої статті 13 Закону №2262-ХІІ, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Враховуючи вищевстановлені обставини, розмір пенсії позивача повинен складати 68% грошового забезпечення (50% за 20 повних років плюс 3% за кожний повний рік вислуги років).

Відповідно до пункту 23 Порядку, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Отже, перерахунок пенсії позивача може бути проведено на підставі його заяви та додаткових документів, про що зазначено у статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», при цьому перелік додаткових документів є законодавчо встановленим.

Разом з тим, визначаючись щодо періоду, з якого ОСОБА_1 має бути проведений перерахунок пенсії, суд зазначає таке.

Позивач у поданому позові просить суд зобов`язати ГУПФУ в Чернігівській області провести йому перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 68% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016. Однак, суд таку вимогу вважає необґрунтованою, враховуючи таке.

Позивачу з 01.01.2016, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, проведено перерахунок пенсії за вислугу років на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в розмірі 59% грошового забезпечення, у зв`язку із збільшенням розміру грошового забезпечення поліцейським. Наведене підтверджується листом ГУПФУ в Чернігівській області від 21.01.2020 №397/02/М-12 та перерахунком (а.с. 27-29, 21). Тобто, підставою для проведення з 01.01.2016 позивачу перерахунку пенсії не було збільшення його вислуги років у зв`язку із призовом пі час мобілізації.

Більш того, під час проведення з 01.01.2016 ОСОБА_1 перерахунку пенсії, він ще проходив військову службу за призивом під час мобілізації, перебував в зоні дії антитерористичної операції, відповідно у позивача не було достатньої кількості вислуги років для установлення йому розміру пенсії із врахуванням 68% грошового забезпечення.

Таким чином, перераховуючи з 01.01.2016 позивачу пенсію за вислугу років у розмірі 59% грошового забезпечення, ГУПФУ в Чернігівській області діяло на підставі та у межах наданих повноважень.

У свою чергу, відповідно до частини другої статті 63 Закону №2262-ХІІ, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до статті 51 Закону №2262-ХІІ, при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

У свою чергу, частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" установлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як вбачається із матеріалів справи, заява про перерахунок пенсії ОСОБА_1 подана 09.10.2019 (а.с. 23). Враховуючи вищенаведене, наявні правові підставі для зобов`язання ГУПФУ в Чернігівській області здійснити позивачу перерахунок пенсії за вислугу у розмірі 68% грошового забезпечення з 01.10.2018.

Право на захист – це суб`єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: «Права і свободи людини і громадянина захищаються судом» (стаття 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Згідно із частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо неврахування додаткової вислуги років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області врахувати додаткову вислугу років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення в календарному обчисленні 01 рік 03 місяці 24 дні, в пільговому обчисленні – 03 роки 00 місяців 12 днів.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 01 жовтня 2018 року перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у розмірі 68% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 25 червня 2020 року.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, вул. П`ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14000).

Суддя С.В. Бородавкіна