Рішення № 90027677, 25.06.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2020
Номер справи
620/1412/20
Номер документу
90027677
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2020 року Чернігів Справа № 620/1412/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

У С Т А Н О В И В:

Чернігівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі також –позивач) звернулося до суду з позовом до Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 (далі також – ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення з відповідача в дохід Державного бюджету України адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 25156,29 грн.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що згідно Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2019 рік відповідач вказав, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила 9 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність становить 0 осіб, при нормативі 1 особа. Таким чином, на думку позивача, відповідачем не виконано норматив, а отже відповідно до норм чинного законодавства, останній повинен сплатити заборгованість у вигляді адміністративно-господарських санкцій за невиконання цього нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 25111,11 грн та пеню за порушення строків сплати зазначеної суми санкцій у розмірі 45,18 грн.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведенням судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

13.05.2020 відповідачем надіслана заява про визнання позову та клопотання про відстрочення сплати адміністративно – господарської санкцій та пені, обґрунтовуючи тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України ''Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2'' від 11.03.2020 №211(в редакції від 02.04.2020) установлено з 12 березня 2020р. на усій території України карантин у зв`язку з чим був вимушений призупинити підприємницьку діяльність. Відповідно до виписки з АТ КБ «ПривтБанк» у відповідача на рахунку мінус 3244,58 грн (три тисячі двісті сорок чотири гривні 58 коп).

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ФОП ОСОБА_1 подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2019 рік до Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів за формою № 10-ПІ, згідно якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу – 9 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність – 0 осіб; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України від 21.03.1991 №875 "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" – 1 особа (а.с.5).

05.03.2020 позивач направив відповідачу листом № 03-240/364, в якому повідомлено відповідача про сплату адміністративно-господарських санкцій в розмірі 25111,11 грн у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць (а.с.6).

У зв`язку з несплатою відповідачем адміністративно-господарських санкцій, останньому нарахована пеня в розмірі 45,18 грн (а.с.4).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Як передбачено ч.3 ст.18 Закону України від 21.03.1991 №875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

У ч.1 ст.20 даного Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

За змістом ч.3 ст.50 Закону України від 05.07.2012 №5067 "Про зайнятість населення" роботодавці зобов`язані, зокрема, своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).

Форма звітності №3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через 3 робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником (п.5 Розділу І Порядку подання форми звітності №3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 №316).

Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань (ч.3 ст.18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні").

Аналіз наведених правових норм свідчить, що законодавством встановлено обов`язок роботодавця створити робочі місця для інвалідів відповідно до нормативу та подавати інформацію про попит на робочу силу (вакансії) до територіального органу Державної служби зайнятості.

Проте наведені норми відповідачем не дотримано, що останнім також визнається.

Судом встановлено, що за невиконання вимог ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів на 1 особу, відповідачу нараховано суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 25111,11 грн адміністративно-господарських санкцій.

Зважаючи на те, що відповідачем не сплачено вказану суму адміністративно - господарських санкцій, то згідно з ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Так, п.3.7 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 №223 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за №552/13819 у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання розмір якої становить 45,18 грн.

Відповідно суд дійшов висновку, що неналежне виконання обов`язку щодо створення робочого місця та не подання інформації про попит на робочу силу (вакансії) до територіального органу Державної служби зайнятості, є порушенням норм матеріального права та підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій.

Відповідач позовні вимоги визнає, що відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України є підставою для задоволення позовних вимог.

Враховуючи, що відповідачем не було виконано вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" , не вчинено всіх можливих заходів для працевлаштування інвалідів у 2019 році, з урахуванням системного аналізу положень законодавства України та визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів слід задовольнити повністю.

Щодо клопотання відповідача про відстрочення сплати адміністративно – господарської санкції та пені до 30.12.2020 у зв`язку з установленням з 12 березня 2020р. на усій території України карантину, що позбавило відповідача здійснювати підприємницьку діяльність, суд зазначає таке.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України ''Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2'' від 11.03.2020 №211(в редакції від 02.04.2020) установлено з 12 березня 2020р. на усій території України карантин.

У свою чергу, пунктом 2 ч. 6 ст. 246 КАС України встановлено, що у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.

Отже, враховуючи викладені обставини та передбачене пунктом 2 ч. 6 ст. 246 КАС України право суду у резолютивній частині вказувати про надання відстрочення виконання рішення, суд приходить до висновку про задоволення клопотання відповідача, відстрочивши виконання вказаного рішення суду до 30.12.2020 року.

Судові витрати по справі згідно ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 (р/р НОМЕР_1 , Чернігівське РУ АТ КБ «Приватбанк» у м. Чернігові, код ЄДРПОУ 2857105874) в дохід Державного бюджету України (отримувач: Прилуцьке УК/Прилуцький р-н/50070000, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок: UA538999980313191230000025006, код ЄДРПОУ 37984681) 25111,11 грн адміністративно-господарських санкцій та 45,18 грн пені.

Відстрочити виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.06.2020 у справі № 620/1412/20 до 30.12.2020.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: Чернігівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, вул. В.Радченка, 14, м.Чернігів,14017, код ЄДРПОУ 14220194.

Відповідач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 .

Повний текст рішення виготовлено 25 червня 2020 року.

Суддя І.І. Соломко