
Справа № 420/893/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправною відмову у здійсненні перерахунку та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Стислий зміст позовних вимог.
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Арцизького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про:
- визнання протиправною відмову у здійсненні перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці з 01.02.2018 року;
- зобов`язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області № 5-1968/18 від 26.07.2018 року, починаючи з 1 лютого 2018 року із урахуванням раніше проведених виплат за вказаний період.
На підставі заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, судом замінено відповідача у справі, з Арцизького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позову зазначено, що в порушення ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» Відповідач не дотримався передбачених цією нормою законодавства строків перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці і здійснив частково перерахунок після спливу двох місяців звернення із заявою про такий перерахунок.
Відмовляючи в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 02.01.2018 року, відповідач посилався на Закон України від 15.05.2018 року № 2415-VIII «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», який набрав чинності 22.07.2018 року, яким внесено зміни до законів України в частині застосування для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року, як розрахункової величини. Крім того, Відповідач посилається на ст. 58 Конституції України, як на підставу можливості здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання за результатами розгляду заяви саме з 01.08.2018 року.
Такий висновок Відповідача не ґрунтується на вимогах закону у зв`язку з тим, що Відповідач був зобов`язаний здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді не з 01.08.2018р., а з 01.02.2018р. так як Постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 25.01.2008 року було затверджено Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України.
Звернення за перерахунком щомісячного довічного утримання проводиться в разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. Перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб був встановлений у розмірі 1762 грн. з 01.01.2018р., тобто з 01.01.2018 року відбулася зміна у сторону збільшення складових окладів суддівської винагороди.
Відповідно до Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою, тому Позивач вважає, що перерахунок пенсії повинен бути здійснений з 01.02.2018 року.
Позивач вважає, що відмовляючи в належному перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, Відповідач порушив права судді у відставці та його дії не відповідають чинному законодавству.
18.03.2019 року Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого, у газеті «Голос України» від 21.07.2018 року № 133 (6888) було опубліковано Закон України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» від 15.05.2018 року № 2415-VIII, який застосовується до правовідносин, що виникли після набрання ним чинності, а в частині функціонування електронної системи реєстрації та обліку у сфері авторських прав і суміжних прав – із 01.07.2019 року.
Законом № 2415 внесено зміни до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року № 1774-VIII, зокрема, в абзаці другому пункту 3 розділу 2 слово та цифри «1600 гривень» замінено словами та цифрами «прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року».
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 року було встановлено у розмірі 1762 грн.
З огляду на зазначене з 01.01.2018 року посадовий оклад суддів встановлюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 1762 грн.
Отже, 22.02.2018 року Арцизьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 з 01.01.2018 року виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 1762 грн.
Заяви, клопотання учасників справи.
01.11.2019 року ГУ ПФУ в Одеській області подано заяву про процесуальне правонаступництво, у якій просило замінити сторону по справі № 420/893/19 з Арцизького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Інших заяв чи клопотань від сторін, до суду не надходило.
Процесуальні дії вчинені судом.
05.04.2019 року, судом зупинено провадження по адміністративній справі № 420/893/19 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 200/865/19-а.
25.06.2020 року, судом поновлено провадження у справі.
Інші процесуальні дії судом не вчинялись.
Обставини справи.
ОСОБА_1 звернувся із заявою від 04.01.2019 року, відповідно до якої просив здійснити перерахунок довічного грошового утримання судді.(а.с.14)
Зі змісту вказаної заяви вбачається наступне.
- до заяви Позивач додав довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, яка була видана Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України. Відповідно до зазначеної довідки станом на 02.01.2018 року зроблено перерахунок суддівської винагороди і довідка видана для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з вказаної дати;
- позивач не отримував з Арцизького об`єднаного управління Пенсійного фонду України повідомлення за який період зроблено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, у зв`язку з цим просив повідомити чи зроблено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з 01.02.2018 року, як це передбачено законом, якщо такий перерахунок не зроблений, то просив його провести згідно його заяви від 23.08.2018 року та доданої до неї довідки, про розгляд заяви повідомити протягом 10 днів з дня її отримання.
Листом Арцизького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 11.01.2019 № _1/Г-01-2019 на звернення щодо перерахунку пенсії від 04.01.2019р. №_1/Г-01-2019 та повідомлено наступне.
Позивачу призначена пенсія як судді у відставці відповідно до вимог ст. 142 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» з 24.12.2016р.
На підставі особистої заяви від 23.08.2018 року № 499 щодо перерахунку пенсії та наданої довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці від 26.07.2018 року № 5-1968/18, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Одеській області, перераховано розмір пенсії з 01.08.2018 року, розмір пенсії склав – 26958,60 грн.
Відповідно до пункту розділу 2 Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного грошового утримання суддям у відставці органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.
Законом України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» від 15.05.2018 року № 2415-VIII (набрав чинності 22 липня 2018 року) внесено зміни до законів України в частині застосування для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року, як розрахункової величини.
Частиною першою статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи;
З урахуванням зазначеного, підстава щодо проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з іншого терміну відсутня.
Не погоджуючись із протиправною відмову у здійсненні перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці з 01.02.2018 року, Позивач звернувся із даним позовом до суду.
Джерела права й акти їх застосування.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини сторін, що виникають у сфері організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд, визначення принципів, засад і механізмів функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, регулюються нормами Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 25.01.2008 року, Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» № 2415-VIII від 15.05.2018 року тощо.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 2453-VІІІ від 07.07.2010 року (далі - Закон № 2453-VІІІ ) було передбачено, що судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 роки, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України «Про державну службу», або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Частиною 4 ст. 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VIII від 02.06.2016р. (далі - Закон № 1402-VIII), встановлено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
При цьому, п. 1, 3, 4 Розділу ІІ Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 25.01.2008 року (у редакції чинній на момент виникнення права у позивача на перерахунок) (далі - Порядок № 3-1) передбачено, що заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та довідка про розмір суддівської винагороди подається до органів, що призначають щомісячне довічне утримання.
Звернення за перерахунком щомісячного довічного утримання проводиться в разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.
З 22.07.2018 року набрав чинності Закон України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» № 2415-VIII від 15.05.2018 року (далі - Закон № 2415-VIII), яким, зокрема, внесено зміни до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774 від 06.12.2016 року (далі - Закон № 1774) та слова та цифри 1600 гривень в абз. 2 п.3 розділу ІІ замінено словами та цифрами прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року.
Висновки суду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками справи доказами, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України та доходить висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що Законом № 2415-VIII застосовано зворотну дію в часі положень абз. 2 п. 3 розділу ІІ Закону № 1774, а саме: з 01.07.2017 року, що відповідає вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України та рішенню Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99.
У зв`язку з чим зазнали зміни положення Закону № 1402 та Закону № 2453, зокрема, визначено, що розмір посадового окладу судді залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Згідно з положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2018 року становить 1762 гривні.
Отже, з 01.01.2018 року посадовий оклад суддів збільшився та розраховувався, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2018 року, який склав 1762,00 грн., у зв`язку з чим щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці підлягає перерахунку, при цьому, такий перерахунок проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою, тобто з 01.02.2018 року.
Здійснивши системний аналіз як зазначених вище норм чинного законодавства України, так і доказової бази, яка міститься в матеріалах даної справи, - слід зазначити наступне.
Позивач, як суддя у відставці, має право на проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання саме з 01.02.2018 року з урахуванням змін, внесених до законодавства, що регулює дані спірні відносини, а також і виходячи із положень п. 4 Розділу ІІ Порядку № 3-1.
Статтею 130 Конституції України визначено, що держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
Конституційний Суд України неодноразово висловлював правові позиції щодо гарантій незалежності суддів, їх матеріального та соціального забезпечення, зокрема, відповідно до п. 7 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов`язків судді. В цьому ж рішенні Конституційний Суд України вказав, що надання судді матеріального захисту є гарантією забезпечення його незалежності. Разом з тим будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя.
Конституційний Суд України у мотивувальній частині рішення від 14 грудня 2011 року № 18-рп/20П вказав на неможливість звуження змісту та об`єму гарантій незалежності суддів, а відповідно, матеріального та соціального забезпечення.
У рішенні Конституційного Суду України від 03 червня 2013 року № З-рп/2013 зазначено, що конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним своїх повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв`язку із досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці (щомісячне довічне грошове утримання).
Конституційний Суд України в Рішенні від 08.06.2016 року № 4-рп/2016 визначив, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності суддів.
Згідно з п. 3 рішення Конституційного Суду України від 08.06.2016 року № 4-рп/2016, щомісячне довічне грошове утримання є особливою формою матеріального забезпечення судді, полягає у гарантованій державою щомісячній грошовій виплаті, що слугує забезпеченню належного матеріального утримання судді після звільнення від виконання обов`язків (відставки), а також життєвого рівня, гідного його статусу.
Зазначене, також, відповідає положенням Європейської хартії про Закон України «Про статус суддів» від 10 липня 1998 року, за якими рівень винагороди суддям за виконання ними своїх професійних обов`язків має бути таким, щоб захистити їх від тиску що може спричинити вплив на їхні рішення або взагалі поведінку судців і таким чином вплинути на їхню незалежність та неупередженість (пункт 6.1); статус забезпечує судді, який досяг передбаченого законом віку для виходу у відставку із посади судді і який здійснював повноваження судді протягом певного строку, право на отримання виплат, рівень яких має бути якомога ближчим до рівня його останньої заробітної плати на посаді судді (пункт 6.4).
У Рекомендації Комітету Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов`язки від 17 листопада 2010 року № (2010)12 зазначено: оплата праці суддів повинна відповідати їх професії та виконуваним обов`язкам, а також бути достатньою, щоб захистити їх від дії стимулів, через які можна впливати на їхні рішення. Мають існувати гарантії збереження належної оплати праці на випадок хвороби, відпустки по догляду за дитиною, а також гарантії виплат у зв`язку з виходом на пенсію, які мають відповідати попередньому рівню оплати їх праці (пункт 54).
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проте, відповідачем не було надано суду жодних належних та допустимих доказів, які б свідчили про правомірність дій щодо відмови позивачеві в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці починаючи з 01 лютого 2018 року у зв`язку з підвищенням заробітної плати судді, працюючого на відповідній посаді згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області № 5-1968/18 від 26.07.2018 року, з урахуванням норм вищенаведеного законодавства, обставин справи, встановлених судом та з урахуванням правової позиції Конституційного Суду України.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вимог ч. 2 ст. 2 вказаного Кодексу, перевіривши дії відповідача щодо правомірності відмови позивачеві в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, починаючи з 01 лютого 2018 року, у зв`язку з підвищенням заробітної плати судді, працюючого на відповідній посаді Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області № 5-1968/18 від 26.07.2018 року, суд приходить до висновку про задоволення позовної заяви.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправною відмову у здійсненні перерахунку та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправною відмову Арцизького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у здійсненні перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 01.02.2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області № 5-1968/18 від 26.07.2018 року, починаючи з 1 лютого 2018 року із урахуванням раніше проведених виплат за вказаний період.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім сорок гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бутенко А.В.
.