
Справа № 703/4893/19
2/703/537/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2020 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого – судді Кирилюк Н.А.
при секретарі Римському Д.І.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Смілі цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої субсидії,
встановив:
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради про стягнення 22377 грн. 70 коп. надмірно виплаченої субсидії.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 22 травня 2015 року до Управління із заявою про призначення житлової субсидії звернулась ОСОБА_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 . Рішенням від 15 вересня 2015 року відповідачу та членам її родини було призначено субсидію з розрахунку на 3-х осіб з травня 2015 року по квітень 2016 року, в тому числі і на газопостачання.
Після закінчення терміну субсидії позивачем самостійно було здійснено розрахунок субсидії на наступні 12 місяців – з травня 2016 року по квітень 2017 року.
Для перевірки інформації щодо переліку отримуваних відповідачем житлово-комунальних послуг Управлінням було направлено відповідні запити.
З наданої Управлінню інформації було встановлено, що в будинку АДРЕСА_1 з 23 грудня 2015 року відсутнє опалення газом.
У зв`язку з виявленим порушенням Управлінням було здійснено перерахунок субсидії з січня 2016 року по квітень 2017 року, внаслідок чого було встановлено, що ОСОБА_1 було безпідставно виплачено 22377 грн. 70 коп. як субсидії.
З метою повернення цих коштів відповідачу було направлено повідомлення про відшкодування цих коштів, однак у добровільному порядку відповідач кошти не повертає.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, в направленій до суду заяві просив розглядати справу у його відсутності, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач в судове засідання також не з`явилась з невідомих суду причин, хоча про час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
За таких обставин, суд проводить розгляд справи у відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає можливим розглянути справу, в порядку, передбаченому гл. 11 ЦПК України, у відсутність відповідача, який згідно ст. 128 ЦПК України повідомлений про день та час розгляду справи належним чином.
Судом встановлено, що 22 травня 2015 року до Управління звернулась ОСОБА_1 , яка проживає по АДРЕСА_1 , із заявою про призначення житлової субсидії. В заяві відповідач вказала перелік житлово-комунальних послуг, якими користуються особи, які зареєстровані в будинку, а саме: газопостачання та електропостачання. Крім того, ОСОБА_1 зобов`язалась у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень) протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, що засвідчила своїм підписом.
Відповідно до рішення Управління від 15 вересня 2015 року відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на 12 місяців з травня 2015 року по квітень 2016 року, в тому числі і на газопостачання.
Як встановлено п. 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі – Положення), після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді.
В зв`язку з цим рішенням Управління від 18 липня 2016 року ОСОБА_1 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, в т.ч. і на газопостачання, на 12 місяців з травня 2016 року по квітень 2017 року включно.
З метою перевірки даних щодо переліку отримуваних житлово-комунальних послуг Управлінням було зроблено запит до ТОВ «Черкасигаззбут» . Згідно з довідкою цього товариства, яку було отримано позивачем 16 лютого 2019 року, в будинку АДРЕСА_1 з 23 грудня 2015 року опалення газом відсутнє (відсутній газовий котел).
Забезпечення соціального захисту малозабезпечених сімей в Україні в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги здійснюється шляхом надання таким родинам державної соціальної допомоги у вигляді щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (субсидія).
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно з п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до пункту 1 Положення субсидія є безповоротною і її отримання не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла. Отримавши кошти з Державного бюджету України у вигляді субсидії, ОСОБА_1 фактично набула право власності на них.
Громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурні підрозділи з питань соціального захисту населення про зміни у переліку житлово-комунальних шляхом подання відповідних документів (пункт 14 Положення).
Про наведений обов`язок відповідач була повідомлена і під час написання заяви про призначення субсидії, що засвідчила своїм підписом.
За правилами пункту 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. До таких порушень прирівняно і неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Порядок повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5 (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку встановлено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, в тому числі: приховування заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
У разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, відділи (управління) субсидій вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни; повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.
Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення(п. 2 Порядку).
У відповідності з приєднаним до матеріалів справи розрахунком позивачем за період з 1 січня 2016 року по 30 квітня 2017 року було нараховано та виплачено відповідачу 22377 грн. 70 коп. як субсидії.
Повідомленнями від 03 березня 2018 року та 12 серпня 2019 року відповідачу було доведено до відома наведені обставини, а також обов`язок повернути виплачені кошти.
Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 не повідомила про зміни у переліку отриманих житлово-комунальних послуг, факт недобросовісності набувача субсидії суд вважає доведеним, а тому кошти, виплачені їй як субсидія за зазначений період підлягають поверненню.
У відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути документально підтверджені судові витрати.
На підставі наведеного, керуючись ст. 4, 5, 12, 13, 141, 263, 265, 268, 280-282 ЦПК України суд,-
вирішив:
Позов управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради (код з ЄДРПОУ 03195791, Черкаська область, м. Сміла, вул. М. Дорошенка, 4) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надмірно виплаченої субсидії задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради 22377 грн. 70 коп. надмірно виплаченої субсидії та 1921 грн. судового збору, а всього 24298 грн. 70 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Рішення може бути оскаржене позивачем до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом цих строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Головуючий: Н. А. Кирилюк