
Справа № 481/741/20
Провадж.№ 3/481/434/2020
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.06.2020 року м. Новий Буг
Суддя Новобузького районного суду Миколаївської області Вжещ С.І. при секретарях Томинець О.В., Юхименко Т.М., за участі особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Новий Буг Миколаївської області адміністративні матеріали, що надійшли від Новобузького ВП ГУНП в Миколаївській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Яремча Івано-Франківської області, громадянки України, зареєстрованої по АДРЕСА_1 , проживаючої на АДРЕСА_2 , фізична особа-підприємець, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
26.05.2020 року відносно ОСОБА_1 інспектором СЮП Новобузького ВП ГУНП в Миколаївській області Бузарем О.С. складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП, серії ВАБ № 325072, за фактом того, що 26.05.2020 року о 16:20 год. у м. Новому Бузі Миколаївської області в магазині «Берізка», що розташовується на вул. Площа Свободи, 63 «а», фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , всупереч положенням ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»,за відсутності ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, здійснювала продаж алкогольного напою – пива «Балтика Мягкое» в кількості двох пляшок, за ціною 43 грн. за 1 шт., отримавши прибуток у сумі 86 грн.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного правопорушення визнала частково, пояснила, що ФОП ОСОБА_1 отримала ліцензію на торгівлю алкогольними напоями на строк з 06.08.2019 року по 06.08.2020 року, але дану ліцензію через продаж її працівником алкогольного напою неповнолітній особі, ГУ ДПС у Миколаївській області було анульовано 15.05.2020 року та накладено на неї за це фінансові санкції у виді штрафу у розмірі 6800 грн. Сплативши даний штраф в подальшому ГУ ДПС у Миколаївській області їй було видано нову ліцензію на продаж алкогольними напоями від 25.05.2020 року. Проте, безпосередньо у самій ліцензій зазначено строк її дії з 29.05.2020 року по 29.05.2020 року. Зазначає, що перед зверненням за відновленням ліцензії на період 29.05.2020 року – по 29.08.2021 року було сплачено черговий щоквартальний платіж, а саме 20.05.2020 року - 2000 грн., вже за нову ліцензію. В подальшому ФОП ОСОБА_1 звернулась з відповідною заявою про отримання ліцензії, надавши оригінал платіжного доручення. Не заперечувала того факту, що 26.05.2020 року з її магазину було реалізовано алкогольне пиво, тобто тоді, коли вона ще ліцензію на продаж алкогольних напоїв не отримала. Наголосила, що вона не мала об`єктивної можливості вплинути на перебіг строку дії ліцензії, оскільки її початок визначає виключно ДФС. Тобто, з її боку було дотримано всіх строків та умов отримання ліцензії, передбачених законодавством, а визначення строку початку дії нової ліцензії є виключно повноваженням органу ліцензування. Підкреслила, що здійснення підприємницької діяльності відбувається безперервно, а тому вважає, що 20.05.2020 року сплативши щоквартальний платіж за отримання ліцензії, вона фактично мала право здійснювати торгівлю ліцензійним товаром.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.
Диспозиція ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачає відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов`язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Відповідно до зазначеної вище норми Закону об`єктивна сторона цього правопорушення характеризується діями, спрямованими на провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом. Суб`єктом відповідальності в даному випадку є суб`єкт господарювання.
Зазначена норма є бланкетною, що вимагає встановлення не тільки факту вчинення певного діяння, а також встановлення факту порушення цим діянням певних положень закону (або підзаконного акту), з посиланням на цей закон (або підзаконний акт).
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва підприємцями.
Відповідно положень статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обіг сприту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїа та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (у редакції чинній на день складання протоколу про адміністративне правопорушення) (далі Закон № 481/95-ВР) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі.
Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами справляється щоквартально рівними частками і зараховується до місцевих бюджетів згідно з чинним законодавством.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов`язковій реєстрації в органі доходів і зборів.
Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до виписки від 19.06.2015 року з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підриємців ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем (КВЕД 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами) (а.с.14).
Відповідно до матеріалів справи, місце торгівлі – магазин «Берізка», розташовується по вул. Леніна, (площа Свободи), 63 «а» в м. Новому Бузі Миколаївської області (а.с.18).
02.08.2019 року ГУ ДФС у Миколаївській області видано суб`єкту господарювання фізичній особі-підприємству ОСОБА_1 ліцензію № 14240308201901945 на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями терміном дії з 06.08.2019 року до 06.08.2020 року за вищевказаним місцем торгівлі.
24.03.2020 року за постановою адміністративної комісії при виконкомі Новобузької міської ради Миколаївської області громадянку ОСОБА_2 піддано адміністративному стягненню за ч. 2 ст. 156 КУпАП за фактом того, що остання працюючи продавцем у магазині «Берізка», що розташований по вул. Площа Свободи, 63 «а» в м. Новому Бузі Миколаївської області, продала неповнолітній особі алкогольний напій.
Внаслідок порушення заборони продажу алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років, розпорядженням ГУ ДФС у Миколаївській області від 15.05.2020 року за № 110-р вищевказану ліцензію було анульовано.
ГУ ДФС у Миколаївській області 25.05.2020 року фізичній особі-підприємству ОСОБА_1 було видано нову ліцензію № 14240308202001080 на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями терміном дії з 29.05.2020 року до 29.05.2021 року за вищевказаним місцем торгівлі.
Таким чином, під час судового розгляду справи встановлено, що у суб`єкта господарювання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 у період з 16.05.2020 року по 28.05.2020 року ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за місцем торгівлі була відсутня.
Між тим, письмові пояснення ОСОБА_3 , на допиті якого в судовому засіданні ОСОБА_1 не наполягала, свідчать про те, що 26.05.2020 року біля 16:20 год. він придбав у магазині «Берізка», що розташований на вул. Площа Свободи, 63 «а» в м. Новому Бузі Миколаївської області дві пляшки алкогольного пива «Балтика Мягкое», за ціною 43 грн. за 1 шт. Продавець без вагань продала йому пиво.
Про факт продажу алкогольних напоїв 26.05.2020 року у магазині за відсутності необхідної ліцензії не заперечувала в судовому засіданні і сама ОСОБА_1 .
Доводи ОСОБА_1 з приводу того, що факт щоквартальної сплати за видачу ліцензії, дозволяло їй здійснювати торгівлю ліцензійними товарами, є безпідставними та такими, що суперечуть положенням Закону 481/95-ВР.
Так, згідно ст. 15 цього Закону ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. Дія ліцензії призупиняється у разі несвоєчасної сплати чергового платежу за ліцензію на підставі письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, на термін до сплати заборгованості.
Дія ліцензії вважається призупиненою з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) відповідного письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, а її дія поновлюється з моменту зарахування відповідного чергового платежу за ліцензію до бюджету.
Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження.
Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.
Відповідно до ст. 1 Закону 481/95-ВР призупинення ліцензії - тимчасове позбавлення суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження зазначеної в ліцензії діяльності у разі несплати чергового платежу за ліцензію; анулювання ліцензії - позбавлення суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії.
Системний аналіз вказаних правових норм свідчить про те, що наслідки призупинення та анулювання ліцензії не є тотожними.
Так, сплата щоквартального платежу за ліцензію продовжує (поновлює) строк дії ліцензії, якщо такий був призупинений внаслідок несплати чергового платежу. Тобто у цьому разі ліцензія не втрачає своєї чинності, а лише тимчасово призупиняється строк її дії.
Натомість, у випадку ФОП ОСОБА_4 , ліцензію останньої на роздрібну торгівлю алкогольними напоями було анульовано, що має наслідком недійсність взагалі такої ліцензії та позбавлення даного суб`єкта господарювання права на продаж алкогольних напоїв.
Для відновлення такого права, очевидно, не достатньо внесення лише плати за отримання ліцензії. У цьому разі суб`єкту господарювання необхідно по новому виконати необхідні ліцензійні умови та отримання відповідну ліцензію.
Таким чином, сукупність досліджених доказів, свідчать про те, що ОСОБА_1 дійсно провадила господарську діяльність без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, за що передбачено адміністративну відповідальність, визначену ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу ОСОБА_1 , яка є пенсіонеркою, вперше на протязі року притягується до адміністративної відповідальності, вбачається необхідним накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян без конфіскації виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.
Крім цього, згідно вимог ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із вказаного правопорушника підлягає стягненню в дохід держави судовий збір в розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст. 276-280, 283-285 КУпАП, суддя
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 (п`ятдесят одна) гривня (отримувач: Новобуз.УК/Новобузький р-н/21081100; код за ЄДРПОУ: 36340504, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: 899998, рахунок отримувача: UA138999980313080106000014249, код класифікації доходів бюджету: 21081100) без конфіскації виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 коп. (отримувач коштів - ГУК у м. Києві, Код ЄДРПОУ 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), р/рахунок UA908999980313111256000026001, код класифікації 22030106 «Судовий збір»).
Постанову може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Вжещ С.І.