Рішення № 89998153, 24.06.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2020
Номер справи
560/2118/20
Номер документу
89998153
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2118/20

РІШЕННЯ

іменем України

24 червня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у призначенні пенсії за віком за нормами та у порядку встановленому Законом України "Про державну службу".

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування й виплату з 20.03.2020 пенсії за віком за нормами Закону України "Про державну службу" в розмірі 60% від заробітку зазначеного в довідках, виданих Департаментом економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Хмельницької обласної державної адміністрації від 03.03.2020 №02.02.-6.20.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 20.03.2020 звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перехід з одного виду пенсії на інший, на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ та до заяви надав довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям". Листом від 08.04.2020 вих. №2200-0301-8/13597 відповідач повідомив, що рішенням від 27.03.2020 позивачеві відмовлено у задоволенні заяви, оскільки раніше йому було призначено пенсію по інвалідності за Законом України "Про державну службу" №3723-ХІІ. Позивач вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ протиправними.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.04.2020 відкрито спрощене позовне провадження по справі без повідомлення (виклику) сторін.

Від відповідача 12.05.2020 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що позивач з 24.11.2005 по 30.09.2017 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993. Обрахунок пенсії проведено в розмірі 90% сум заробітної плати відповідно до довідки від 28.03.2008 №394, виданої головним управлінням економіки Хмельницької обласної державної адміністрації. З 01.01.2017 відповідно до п. 4-7 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058 VІ ОСОБА_1 переведено з пенсії по інвалідності, призначеної згідно з Законом України "Про державну службу", на пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки її розмір є вищим. Зазначає, що особи, яких переведено на пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію того ж виду за Законом України "Про державну службу". При цьому пенсія встановлюється з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла заява, у тому розмірі, що був до переведення.

Представник відповідача у поданому відзиві також вказує, що позивач на час набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №899-VІІІ, отримував пенсію державного службовця згідно зі ст. 37 Закону 3723-ХІІ, права на призначення пенсії відповідно до Закону 3723-ХІІ з урахуванням перехідних положень Закону №889-VІІІ не має. Просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні за участю представника головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання представника відповідача необхідно відмовити.

Справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від позивача 21.05.2020 надійшла відповідь на відзив у якій зазначає, що твердження викладені відповідачем у відзиві на позовну заяву не спростовують обставини, що викладені позивачем в позовній заяві, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 з 24.11.2005 по 30.09.2017 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993. Обрахунок пенсії проведено в розмірі 90% сум заробітної плати відповідно до довідки від 28.03.2008 №394, виданої головним управлінням економіки Хмельницької обласної державної адміністрації.

З 01.01.2017 відповідно до п. 4-7 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-VІ ОСОБА_1 переведено з пенсії по інвалідності, призначеної згідно з Законом України "Про державну службу", на пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки її розмір був вищим.

20.03.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про переведення з пенсії по інвалідності згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідок про заробітну плату від 03.03.2020 №02.02.-6/20, виданих Хмельницькою обласною державною адміністрацією. До заяви надав довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям".

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 27.03.2020 №968250805756 позивачеві відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ в зв`язку з відсутністю права.

Листом від 08.04.2020 №2200-0301-8/13597 відповідач повідомив позивача, що рішенням від 27.03.2020 йому відмовлено у задоволенні заяви, оскільки раніше йому було призначено пенсію по інвалідності за Законом України "Про державну службу" №3723-ХІІ.

Не погоджуючись з вказаними діями та рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом № 889.

Відповідно до п. 2 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 з 01.05.2016 втратив чинність Закон № 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з п. 12 вказаного розділу для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що дії відповідача, що полягають у відмові призначити йому пенсію як державному службовцю, що має необхідний вік та вислугу років є незаконними, оскільки є відмовою держави від виконання зобов`язань, що визначені ст. 46 Конституції України.

Суд не погоджується з такими твердженнями позивача, з огляду на наступне.

Суд встановив, що позивачеві пенсія призначена вперше 24.11.2005, а саме пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993.

З 01.01.2017 ОСОБА_1 переведено з пенсії по інвалідності, призначеної згідно з Законом України "Про державну службу", на пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п. 4-7 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-VІ особам, пенсії / щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4 3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію / щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.

Щодо тверджень позивача про те, що відповідач самостійно перевів його на пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", суд зауважує, що відповідно до п. 4-7 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-VІ такі дії відповідача є правомірними, оскільки розмір даної пенсії був вищим, ніж розмір пенсії по інвалідності.

Позивач звертаючись із заявою від 20.03.2020 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просив перевести його з пенсії по інвалідності згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідок про заробітну плату від 03.03.2020 №02.02.-6/20, виданих Хмельницькою обласною державною адміністрацією. До заяви надав довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям".

Однак, відповідно до положень п. 4-7 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-VІ позивач як отримувач пенсії по інвалідності за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у будь-який час може звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію того ж виду за Законом України "Про державну службу", із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.

Враховуючи вищевикладене, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 27.03.2020 №968250805756 є таким, що винесене відповідно до вимог чинного законодавства, підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування й виплату з 20.03.2020 пенсії за віком за нормами Закону України "Про державну службу" в розмірі 60% від заробітку зазначеного в довідках, виданих Департаментом економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Хмельницької обласної державної адміністрації від 03.03.2020 №02.02.-6.20 - відсутні, а тому в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити в повному обсязі.

З врахуванням положень ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. На час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.О. Михайлов