Рішення № 89996997, 23.06.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2020
Номер справи
260/535/20
Номер документу
89996997
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

23 червня 2020 року м. Ужгород№ 260/535/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установу "Територіальне медичне об`єднання МВС по Закарпатській області", Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу організації освітньої та наукової діяльності, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС по Закарпатській області", Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу організації освітньої та наукової діяльності, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об`єднання" МВС України по Закарпатській області та Міністерства внутрішніх справ України Структурного підрозділу МВС України Департамент персоналу організації Освітньої та наукової діяльності щодо відмови ОСОБА_3 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії; 2) зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України Структурний підрозділ МВС України Департамент персоналу організації Освітньої та наукової діяльності скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. із обов`язковим зазначенням (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме: процентна надбавка за вислугу років 40%; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяців, у т. ч.: надбавка за ОС в приймальниках-розподільниках 10%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 97% та основний розмір пенсії 90% для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що він являється військовим пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Закарпатській області. При призначенні його пенсії в 2010 році така була розрахована з суми грошового забезпечення із включенням усіх додаткових видів грошового забезпечення та премії. Проте у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. проведено перерахунок його пенсії за довідкою, виданою уповноваженим органом, без включення всіх складових, врахованих при первинному призначенні. В подальшому після визнання протиправним рішенням суду п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. він звернувся до уповноваженого органу з проханням направити до органу Пенсійного фонду оновлену довідку станом на 05.03.2019 р. із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для проведення перерахунку пенсії. Проте у наданні такої було відмовлено з мотивів не приведення у відповідність підзаконні нормативно-правові акти, не прийняття норм, що б стосувались перерахунку пенсій пенсіонерів органів внутрішніх справ. Вказані дії відповідачів вважає протиправними та такими, що порушують норми чинного законодавства України та його право на мирне володіння майном.

30 березня 2020 року відповідач 1 надіслав до суду відзив на позовну заяву №33/27-203 від 30.03.2020 р., відповідно до змісту якого проти заявлених до нього позовних вимог заперечив. Зокрема, зазначив, що з 31 січня 2019 року з метою забезпечення своєчасного та якісного обслуговування пенсіонерів органів внутрішніх справ при територіальних медичних об`єднаннях Міністерства внутрішніх справ України створені сектори із соціально-гуманітарних питань. Проте до його функцій належить виключно направлення на розгляд до Департаменту персоналу МВС України матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам. Видача та заміна довідок до функцій сектору не належить. Стосовно неможливості включення додаткових видів грошового забезпечення, що не зазначені в попередній довідці, повідомив, що такі не застосовуються при визначенні грошового забезпечення поліцейських, а тому не можуть враховуватися при перерахунку пенсії.

02 квітня 2020 року відповідач 2 надіслав на електронну адресу суду відзив на позовну заяву №10390/22-2020 від 31.03.2020 р., в якому проти звернутих до нього позовних вимог заперечив. Так, зазначає, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача була оформлена відповідно до вимог чинного законодавства, а тому підстав для перегляду та включенню до складу такої інших складових, які не виплачувалися поліцейським в січні 2016 року, не було. Після скасування судами постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. не було прийнято жодного іншого нормативного акту, що б визначав умови, порядок та розміри перерахунку пенсії. Списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від органів Пенсійного фонду також не надходили. Разом з тим, порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським врегульовані постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988, яка станом на теперішній час є чинною. Будь-які нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення не вводились. Тому підстав для виготовлення нової довідки не було.

03 квітня 2020 року до Закарпатського окружного адміністративного суду надійшли пояснення 3-ї особи, в яких зазначає, що при проведенні перерахунку пенсії колишніх працівників органів внутрішніх справ враховуються тільки ті додаткові види грошового забезпечення, що виплачуються поліцейським на момент виникнення в особи такого права. Однак надбавки, які позивач просить врахувати в оновленій довідці, не встановлені законодавством для поліцейських, а тому не можуть бути враховані при перерахунку пенсії. Стосовно премії зазначив, що така враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, тобто за січень 2016 року. Вважає безпідставним посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва №826/3858/18, оскільки таке не стосується спірних правовідносин, зокрема порядку перерахунку пенсій працівників органів внутрішніх справ.

03 квітня 2020 року позивач подав до суду відповідь на відзив відповідача 1, в якій з доводами такого не погоджується. Зокрема, вважає, що у зв`язку з визнанням нечинними положення п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. з 05.03.2019 р. в нього виникло право на отримання оновленої довідки з включення до її складу всіх додаткових видів грошового забезпечення, встановлених при виході на пенсію, оскільки з цього моменту діє редакція форми довідки, що діяла до внесених змін. Разом з тим, алгоритм дій уповноважених органів для проведення перерахунку пенсій не змінився, а саме, такі перераховуються органом Пенсійного фонду на підставі отриманої від уповноваженого органу довідки.

09 квітня 2020 року до Закарпатського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на пояснення 3-ї особи, в якій вважає безпідставними твердження органу Пенсійного фонду щодо неможливості застосування до спірних правовідносин наслідків визнання нечинними рішенням суду положень п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р., та правових висновків Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19, оскільки саме такі стосуються предмету позову та спірних правовідносин.

17 квітня 2020 року відповідач 1 надіслав до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких повторно наголошує на тому, що видача та заміна довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій належить до функцій Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України, а не сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС по Закарпатській області". З огляду на що відповідач 1 не має правових підстав та можливостей для здійснення будь-яких перерахунків, оскільки не є розпорядником бюджетних коштів. Проте позивач із вимогою надати оновлену довідку звернувся саме до сектору.

05 травня 2020 року позивач подав до суду відповідь на відзив відповідача 2, в яких доводи такого про ненадходження від органу Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку вважає безпідставними, оскільки відповідні дії, спрямовані на перерахунок пенсії, можуть вчинятися також і за заявою пенсіонера. Окрім того, відхиляє посилання відповідача 2 на рішення Великої Палати Верховного Суду у справі №802/2196/17-а, оскільки таким не було враховано факт визнання протиправними п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. Також вважає безпідставним неврахування відповідачем 2 висновків Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19, оскільки даний спір виник з аналогічних підстав.

21 травня 2020 року позивач подав до суду пояснення, в яких звертає увагу суду на те, що всупереч вимогам ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положеннями постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. було обмежено складові грошового забезпечення, які підлягали включенню при перерахунку пенсії, за відсутності у Кабінету Міністрів України відповідних повноважень. Разом з тим, з 05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, у зв`язку з чим вказані положення, що обмежували складові грошового забезпечення, перестали діяти. Тому з цього моменту у відповідачів виник обов`язок подати до органу Пенсійного фонду України оновлену довідку з включенням до такої всіх видів грошового забезпечення, обрахованих при первинному призначенні пенсії.

10 червня 2020 року до Закарпатського окружного адміністративного суду від Міністерства внутрішніх справ України надійшов відзив на позовну заяву №12/6-984 від 03.06.2020 р., в якому проти заявлених позовних вимог заперечило. Зокрема, зазначило, що довідки на перерахунок пенсії складаються за наслідками находження від органу Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Однак такі до Міністерства внутрішніх справ України з 01 квітня 2019 року не надходили, а тому підстави для виготовлення оновленої довідки відсутні. Також звертає увагу суду на те, що чинне законодавства України не передбачає жодних випадків відновлення в силі нормативних актів Уряду, які у встановленому порядку втратили чинність. Дія таких поновлюється виключно шляхом прийняття аналогічного нового акта. При цьому наголошує на тому, що після визнання нечинним п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалася перерахунку пенсії.

18 червня 2020 року позивач подав до суду відповідь на відзив Міністерства внутрішніх справ України, в якому вважає безпідставними доводи в частині відсутності підстав для направлення оновленої довідки, обґрунтовані неподанням органом Пенсійного фонду списків осіб. З цього приводу зазначає, що такою підставою може бути як звернення органу Пенсійного фонду, так і заява пенсіонера. Відсутність в Кабінету Міністрів України відповідних повноважень на визначення складових грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсій, встановлено рішення суду у справі №826/3858/18, а тому доводи відповідача в частині виключної компетенції Уряду щодо вирішення питань у сфері соціального захисту населення не можуть братися до уваги. Твердження відповідача щодо неможливості відновлення в силі нормативних актів Уряду, які у встановленому порядку втратили чинність, спростовуються рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 (далі – ОСОБА_2 ) проходив службу в органах внутрішніх справ та з 2010 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.

Згідно з відомостями протоколу призначення пенсії від 03.04.2010 р. така обрахована з наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років 40%; щомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби в приймальниках-розподільниках 10%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 97%).

В подальшому на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. Управлінням МВС України в Закарпатській області видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №703001732 від 20.03.2018 р., в якій зазначено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за стаж служби 50%; премія 25,5%.

Вказана довідка була скеровано до Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (далі – ГУ ПФУ в Закарпатській області), а на її підставі з 01 січня 2016 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , при якому органом Пенсійного фонду України враховано тільки ті складові грошового забезпечення, які зазначені в довідці.

28 березня 2018 року на виконання листів Національної поліції України від 19.03.2018 р. про уточнення середніх розмірів надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені за січень 2016 року, супровідним листом №23/106/5-1-2018 Управління МВС України в Закарпатській області скерувало на адресу ГУ ПФУ в Закарпатській області уточнену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №703001732 від 27.03.2018 р., відповідно до якої розмір премії, що підлягає врахуванню при перерахунку пенсії склав 1,06%, замість первинно зазначених 25,5%.

У зв`язку з надходженням уточненої довідки пенсія ОСОБА_1 29 березня 2018 року була повторно перерахована.

12 листопада 2019 року представник ОСОБА_1 звернулася з адвокатським запитом до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС по Закарпатській області» (далі – ДУ «ТМО МВС по Закарпатській області») із адвокатським запитом, в якому просила надати інформацію стосовно відкликання з ГУ ПФУ в Закарпатській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №703001732 від 20.03.2018 р. та причин не включення до їх складу усіх складових грошового забезпечення, що були враховані при первинному призначенні пенсії.

У відповідь на зазначений запит листом №33/27-578 від 18.11.2019 р. заявника повідомлено, що сектори із соціально-гуманітарних питань створені при територіальних медичних об`єднаннях Міністерства внутрішніх справ України з 31 січня 2019 року. До їх функцій належать виключно направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС – Департаменту персоналу матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ. Тому сектор із соціально-гуманітарних питань ДУ «ТМО МВС по Закарпатській області» не здійснював відкликання Довідки №703001732 від 20.03.2018 р. та не видавав в замін довідку №703001732 від 27.03.2018 р., які були підготовлені ліквідаційною комісією УМВС України у Закарпатській області.

13 грудня 2019 року Управління МВС у Закарпатській області у відповідь на адвокатський запит представника позивача повідомило про внесені до довідки №703001732 від 20.03.2018 р. змін на виконання листа Національної поліції України від 19.03.2018 р. про уточнення середніх розмірів надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені за січень 2016 року.

15 січня 2020 року ОСОБА_2 звернувся до Департаменту персоналу організації освітньої та наукової діяльності структурного підрозділу МВС України із заявою, в якій у зв`язку з набранням 05 березня 2019 року законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18 просив підготувати та надати ГУ ПФУ в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку такої з 01.04.2019 р.

Листом №О-2053/22 від 19.02.2020 р. у задоволенні заяви було відмовлено з огляду на не надходження від органів Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Вважаючи протиправними дії відповідачів щодо відмов у направленні до органів Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з 05 березня 2019 року, з метою захисту порушеного, на думку позивача, його конституційного права на соціальний захист, ОСОБА_2 звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Ст. 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов`язаннями України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюються нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі – Закон №2262).

Відповідно до преамбули Закону №2262, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Спірні правовідносини в даній адміністративній справі виникли з приводу відмови уповноваженими органами у видачі оновленої довідки для перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року. Заявлені позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтовує тим, що у зв`язку зі визнанням нечинними з 05 березня 2019 року п.п. 1,2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року в нього виникло право на перерахунок пенсії.

При вирішенні питання обґрунтованості заявлених позовних вимог суд враховує те, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ.

Так, порядок здійснення перерахунку раніше призначених пенсій врегульовано нормами ст. 63 Закону №2262. Відповідно до ч. 1 зазначеної статті, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей». Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

П. 3 ст. 116 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує проведення, зокрема, політики у сфері соціального захисту.

Отже, зазначеною законодавчою нормою Кабінету Міністрів України делеговано повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку. При цьому, пенсія працівників органів внутрішніх справ у зв`язку з запровадженими законодавчими змінами прив`язана до розміру та складових грошового забезпечення працівників поліції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі – Постанова №988) встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (ч. 3 ст. 51 Закону №2262-XII).

Таким чином, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення ч. 2 ст. 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р. (далі - Порядок №45) (у редакції зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р.), відповідно до п. 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

П. 3 Порядку №45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до абз. 2 п. 5 Порядку №45, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

При цьому у Додатку 3 до Порядку №45 встановлено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

П. 3 постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. (далі – Постанова №103) прийнято рішення перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”.

При цьому передбачено, що розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Отже, вказаними нормативно-правовими актами з 24 лютого 2018 року (дата набрання чинності Постанови №103 та внесених нею змін) обмежено складові грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія працівників органів внутрішніх справ. При цьому вказаною постановою розмежовано порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців та працівників органів внутрішніх справ як таких, що проводиться на підставі різних законодавчих норм та з врахуванням різних складових грошового забезпечення.

Так, зокрема, п. 3 постанови №103 було передбачено, що пенсії працівників органів внутрішніх справ перераховуються з таких складових грошового забезпечення поліцейського, як оклад за посадою, спеціальним званням, відсоткова надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988. В той час, як порядок перерахунку пенсій військовослужбовців врегульовано п.п. 1, 2 постанови №103 з врахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704.

П. 1 постанови №988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою №988, чинним законодавством України було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу та надбавка за особливості служби в приймальниках-розподільниках для бродяг.

Проте такі надбавки не передбачені постановою №988 для поліцейських.

Відповідно до наданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України інформації, посада начальника приймальника-розподільника для осіб, затриманих за бродяжництво ГУ МВС України, яку обіймав позивач на час звільнення зі служби, прирівняна до посади начальника приймальника спецустанови установ та закладів Національної поліції. При цьому повідомлено, що середній розмір премій, виплачених поліцейським за січень 2016 року для посади начальника приймальника складав 1,06%

На виконання норм Постанови №103 Управлінням МВС України в Закарпатській області видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №703001732 від 20.03.2018 р., в якій зазначено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за стаж служби 50%; премія 25,5%. Листом від 28 березня 2018 року скеровано оновлену довідку, в якій уточнено розмір премії – 1,06%.

Правомірність видачі таких довідок та повноти зазначених в них складових позивачем не оскаржуються та не є предметом розгляду в даній адміністративній справі.

В подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 р., в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Разом з тим, суд зауважує, що предметом розгляду в адміністративній справі №826/3858/18 була правомірність положень виключно пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, якими врегульовано перерахунок пенсії військовослужбовців, а не працівників органів внутрішніх справ. Постанова №103 в частині п. 3, п. 5 Порядку №45 (в частині працівників органів внутрішніх справ) і додаток 3 Порядку №45 ані зазначеним рішенням суду, ані жодним іншим рішення суду станом на 01 квітня 2019 року (дата, з якої позивач просить видати оновлену довідку) протиправною не визнавалась.

Отже, визнання протиправними положень пунктів 1, 2 постанови №103 не є підставою для видачі ОСОБА_3 оновленої довідки для перерахунку його пенсії з 05.03.2019 р.

Так, зокрема, положення щодо порядку перерахунку пенсії працівників органів внутрішніх справ після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. залишилися незмінними.

Форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), передбачена додатком 3 до Порядку №45, також залишилася незмінною.

Оскільки відповідачі є суб`єктами владних повноважень, які у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, вони не мали підстав для видачі ОСОБА_3 оновленої довідки станом на 05 березня 2019 року за відсутності законодавчо встановлених підстав.

Суд вважає помилковим посилання позивача на правові висновки Верховного Суду в зразковій справі №160/8324/19, оскільки дана адміністративна справа не містить всіх ознак типової справи, наведених у рішенні від 18.12.2019 р., зокрема, в частині заявлених вимог: позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов`язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.

Як з тексту рішення Верховного Суду від 18.12.2019 р., так і з ознак типової справи вбачається, що така стосується пенсіонерів-військовослужбовців, пенсія яких перераховується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р. Однак як вже було зазначено судом раніше пенсії працівників органів внутрішніх справ переховуються в іншому порядку.

Стосовно зауважень позивача про перевищення Кабінетом Міністрів України наданих законодавством повноважень при прийнятті постанови №103 та внесених до порядку №45 змін, що стосуються обмеження складових грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії працівників органів внутрішніх справ, суд зазначає наступне.

Процесуальне законодавство передбачає право осіб, які вважають, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, звернутися до суду з адміністративним позовом, в тому числі, про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень.

Постанова №103 є нормативно-правовим актом, а тому, в разі, якщо позивач вважає, що така в ч. п. 3 прийнята з перевищенням повноважень, враховуючи вимоги ст. 27 КАС України, могла бути оскаржена до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Проте п. 3 постанови №103, на відміну від п.п. 1 та 2, у встановленому нормами КАС України порядку оскаржений не був, а тому станом на 05 березня 2019 року (дата, станом на яку позивач просить видати оновлену довідку) залишався чинним.

Питання встановлення наявності чи відсутності повноважень у Кабінету Міністрів України на прийняття рішень щодо зміни структури грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ не є предметом розгляду в даній адміністративній справі, а тому суд не може вирішувати дане питання межах прийняття рішення в спірних правовідносинах.

Разом з тим, суд враховує, що в п. 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 Конституційний Суд України визначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року №5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

Окрім того, право держави встановлювати законодавчі обмеження щодо розміру соціальних виплат узгоджується також з правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні від 03 червня 2014 року у справі «Великода проти України», в якому суд, розглянувши скаргу, зазначив, що зменшення розміру пенсійного забезпечення не є порушенням права власності у розумінні Протоколу №1, оскільки таке зменшення відбувається шляхом внесення законодавчих змін до акта, яким встановлено таке право власності. Суд зауважив, що першою і найважливішою вимогою статті 1 Протоколу №1 є те, що будь-яке втручання з боку державних органів в мирне володіння майном, повинно бути законним і що воно повинне переслідувати законну мету в інтересах суспільства. Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним переслідуваній меті. Іншими словами, необхідно знайти справедливий баланс до вимог загальних інтересів спільноти та вимог захисту основних прав особистості. Необхідний баланс не буде знайдений, якщо особі або особам доводиться нести індивідуальний і надмірний тягар. Зменшення розміру пенсії могло бути обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася Україна.

Отже, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини крізь призму обставин даної адміністративної справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код – НОМЕР_1 ) до Державної установу "Територіальне медичне об`єднання МВС по Закарпатській області" (місцезнаходження: вул. Грибоєдова, буд. 12, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ – 08734492), Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу організації освітньої та наукової діяльності (місцезнаходження: вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ – 00032684), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (місцезнаходження: пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ - 20453063) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).

СуддяР.О. Ващилін