
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2020 року м. Житомир справа № 240/5434/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Панкеєвої В.А.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черняхівського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача у видачі їй паспорта громадянина України у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ;
- зобов`язати відповідача оформити та видати їй паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України № 2503-ХІІ.
В обґрунтування позову вказано, що 22 лютого 2020 року позивач звернулась до відповідача із заявою про вклейку фото у наявний у неї паспорт, так як 20 вересня 2019 року їй виповнилось 45 років. Листом від 27.03.2020 відповідач відмовив в задоволенні вимог заяви та повідомив, що так як вона звернулась для вклейки фото в паспорт несвоєчасно, її паспорт вже є недійсним через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток, у зв`язку з чим їй необхідно оформити новий паспорт громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Позивач не погоджується з такими діями відповідача, які наносять їй значні моральні збитки, шляхом обмеження її прав та грубо ігноруються вимоги Конституції України і чинного законодавства України з цих питань.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 08.04.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання.
24.04.2020 надійшов відзив на позовну заяву від Черняхівського районного сектору Управління ДМС України в Житомирській області. В обґрунтування зазначено, що передумовою оформлення та видачі паспорта громадянина України є звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою, встановленого зразка, з долученням визначеного переліку документів. Стверджує, що відповідач діяв у межах, на підставі та у порядку, визначеному чинним законодавством, а заявлені позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
Як встановлено з матеріалів, ОСОБА_1 22 лютого 2020 року зверталась до відповідача із заявою, у якій просила розглянути питання щодо вклейки фото у вже наявний паспорт у формі книжечки, у зв`язку з досягненням нею 45-ти річного віку. Оскільки за своїми релігійними принципами не бажає отримувати паспорт у формі ID-картки (а.с.9).
Листом від 27.03.2020 Черняхівський районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області повідомив про розгляд заяви щодо вклеювання фотографії по досягненню 45 років в паспорт громадянина України зразка 1994 року в порядку статті 15 Закону України "Про звернення громадян".
Відповідно до підпункту 6 пункту 6 Порядку № 302, якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток, такий паспорт, вважається недійсним та підлягає обміну на паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм відповідно до законодавства.
Паспорт, в якому не вклеєно фотографію при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.
При цьому відповідно до вимог статті 21 Закону "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Рекомендовано для оформлення паспорта громадянина України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону, звернутися особисто до територіального підрозділу УДМС за зареєстрованим місцем проживання - Черняхівського районного сектору УДМС (а.с.10).
Вважаючи протиправною відмову у видачі паспорта у формі книжечки, позивач звернулась за захистом порушеного права до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи, регулюються Законом України від 20.11.2012 №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон України №5492-VI).
Частиною 1 статті 21 Закону України №5492-VI встановлено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, що також кореспондується з нормами Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України №2503-XII від 26.06.1992 (далі - Положення №2503-XII).
Відповідно до ч.1, 2, 4, 5 ст.14 Закону№5492-VI передбачено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
Відповідно до норм ч.1 та ч.2 ст.21 Закону України №5492-VI, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Положення №2503-XII визначено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Порядок видачі, обміну паспорта і користування ним регулюється розділом ІІ Положення №2503-XII. Так, зокрема, п.12 передбачено, що видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина. Вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25 - і 45-річного віку провадиться у п`ятиденний термін.
Для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотокартки зазначеного розміру (п.15).
Відповідно до п.п. 5, 6, 8 Положення №2503-XII, паспортна книжечка являє собою зшиту в накидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.
Вносити до паспорта записи, не передбачені цим Положенням або законодавчими актами України, забороняється. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Станом на день виникнення спірних правовідносин (день подання заяви) оформлення та видача паспорта також регулюється Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 (далі - Порядок №302).
Пунктом 1 Порядку № 302 затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України.
Крім того, п.2 Порядку № 302 із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру запроваджено:
з 01.01.2016 - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог п.2 Положення № 2503;
з 01.11.2016 - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Пунктом 3 Порядку № 302 передбачено, що до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів ДМС матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою, паспорт громадянина України може оформлятися з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки; прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 01.11.2016 припиняється.
Відповідно до абз. абз. 1, 2 п.2 Порядку № 302 у паспорт імплантовано безконтактний електронний носій, який відповідає вимогам нормативних документів України у сфері технічного та криптографічного захисту інформації. Безконтактний електронний носій відповідає вимогам стандарту ISO/IEC 14443 щодо запису і зчитування даних.
До безконтактного електронного носія вноситься інформація, яка зазначена на лицьовому та зворотному боці паспорта, біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя, відцифрований підпис особи), а також дані щодо забезпечення захисту інформації, що внесена на безконтактний електронний носій, відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
Тобто, безконтактний електронний носій паспорта громадянина України нового зразка містить відцифровані персональні дані особи.
Отже, норми Закону № 5492 на відміну від норм Положення № 2503 (теж діючого на момент виникнення правовідносин) не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім`я та по батькові та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог ст.22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Такий правовий висновок зробив Верховний Суд у рішенні від 19.09.2018 у справі № 806/3265/17.
На час звернення позивача до відповідача діяло два нормативних акта: Положення про паспорт № 2503-XII і Постанова № 302. Відповідно до Положення № 2503-XII особам, які раніше отримали паспорт, при досягненні відповідного віку органи УДМС проводять вклеювання фотографії, тоді як згідно Постанови № 302 особам, які досягли 25- чи 45-річного віку та не звернулися в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток здійснюється обмін паспорту на картку, що містить безконтактний електронний носій.
З огляду на наведене у світлі правового висновку Верховного Суду у рішенні від 19.09.2018 у справі № 806/3265/17, позивач не може бути позбавлена права на користування паcпортом у формі книжечки у відповідності до процедур, встановлених Положенням № 2503-XII.
Водночас, предметом оспорювання у даній справі є відмова Черняхівського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області у оформленні та видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення N 2503-ХII, яка зумовлена зверненням ОСОБА_1 до відповідача у зв`язку із досягненням нею 45-річного віку та небажанням отримувати паспорт у формі картки.
Суд зазначає, що процедури видачі, обміну і вклеювання до нього нових фотокарток згідно Положення N 2503-ХII є різними за своїм змістом, оскільки підставою для їх реалізації слугують різні обставини.
Зокрема, згідно п.13, для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
Обмін паспорта провадиться у разі (п.16): зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування.
Пунктом 15 Положення N 2503-ХII передбачено, що для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотокартки зазначеного розміру.
Отже, наведеним Положенням не передбачено видачі і оформлення паспорту у разі досягнення особою 45-років, а лише вклеювання у вже наявний паспорт.
Натомість позивач зверталась до відповідача із заявою про вклеювання у вже існуючий паспорт фотокарток, однак фотокартки до заяви не подавала.
З огляду на наведене, з урахуванням того, що позивач зверталась до відповідача із заявою про вклеювання фотокарти у вже існуючий паспорт, а до суду звернулась з позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у видачі нового паспорта, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги про визнання протиправною відмови відповідача у видачі їй паспорта громадянина України у формі книжечки.
Позовна вимога щодо зобовіязання відповідача оформити та видати їй паспорт у формі книжечки задоволенню не підлягає, оскільки позивачу вже виданий паспорт у формі книжечки, а досягнення ОСОБА_1 45-річного віку не є підставою для видачі і оформлення паспорту відповідно до Положення № 2503-ХII.
Частиною 4 статті 245 КАС України встановлено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобовязати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що відповідач, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень.
При цьому, з приписів Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України № 302 та Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ вбачається, що вклеювання до паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки у зв`язку з досягненням 45 років, передбачає наявність відповідних документів, надання яких передбачено чинним законодавством.
Відповідно до п.7, 8, 12, 15 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ записи, вклеювання фотокарток і відмітки у паспорті здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується. До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25 - і 45-річного віку провадиться у п`ятиденний термін. Для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотокартки зазначеного розміру.
Згідно п. 23, 24, 25 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України № 302, керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС визначає працівників, які здійснюють функції з прийняття документів, оформлення заяв-анкет та видачі паспорта, і працівників, які здійснюють функції з оформлення паспорта (розгляд заяви-анкети, ідентифікація особи та прийняття рішення). Керівник уповноваженого суб`єкта визначає осіб, які в межах повноважень, встановлених законодавством, отримують доступ до інформаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем, власником або розпорядником яких є ДМС, є матеріально відповідальними особами та здійснюють функції з прийняття документів, оформлення заяв-анкет і видачі паспорта. Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства. У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб`єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді. У разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта із використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).
Таким чином, умовою для вклеювання до паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки у зв`язку з досягненням 45 років є подання відповідних документів заявником, за наявності яких вклеюється нова фотокартка, та вчинення відповідних дій працівниками територіального підрозділу ДМС.
Водночас, наведеним Положенням не передбачено видачі і оформлення паспорту у разі досягнення особою 45-років, а лише вклеювання у вже наявний паспорт.
Таким чином, суду з огляду на встановлені обставини справи слід розглянути суть відмови відповідача та змістовність відповідей на питання позивача, що поставлені у зверненні.
Так, зі змісту листа від 27.03.2020 встановлено, що обгрунтовуючи підстави відмови відповідач вказує на відсутність у особи права на отримання паспорта громадянина України у вигляді книжечки.
Суд наголошує, що пропуск місячного строку звернення для вклеювання до паспортної книжечки при досягненні громадянином 45-річного віку не забороняє вчинити такі дії після його закінчення.
Таким чином, відповідач не надав відповідної оцінки поданій позивачем заяві, а саме щодо можливості вклеювання фотокартки у наявний у неї паспорт громадянина України зразка 1994 року та не прийняв належного рішення по суті поставленого позивачем питання.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Черняхівського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області у листі від 27.03.2020.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З урахуванням встановленого факту протиправної відмови відповідача, з метою захисту та недопущення порушення прав, свобод та законних інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 лютого 2020 року, з урахуванням висновків суду.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на наведене, з урахуванням встановлених обставин справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині.
З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн, про, що свідчать квитанції від 02.04.2020 (а.с.6).
Частиною 3 статті 139 КАС України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З урахуванням часткового задоволення позову, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідача сплачений судовий збір у сумі 420,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Черняхівського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області (вул.Шевченка,10, смт.Черняхів, Житомирська обл., 12300, ЄДРПОУ 37808497) у вклеюванні фотокартки у поспорт громадянина України ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Житомирським МВ УМВС України в Житомирській області від 09.07.2005) у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХII.
Зобов`язати Черняхівський районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 лютого 2020 року, з урахуванням висновків суду.
Стягнути з Черняхівського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 420,40 грн витрат по сплаті судового збору.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Панкеєва