Рішення № 89966778, 16.06.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2020
Номер справи
160/11286/19
Номер документу
89966778
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2020 року Справа № 160/11286/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіМаковської О.В. за участі секретаря судового засіданняДубовика Г.Е. за участі: представника позивача представника відповідача представника третьої особи Донця С.О. Малишевої А.Є. Григоренко А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Дніпровська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Дніпровська міська рада, в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 30.05.2019 №271428-5353-0464.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що особа, яка володіє нерухомим майном, що розташоване на земельній ділянці, права на яку для такої особи не оформлені, не може вважатись платником земельного податку в розумінні статті 269 ПК України до моменту виникнення відповідних прав такої особи на цю земельну ділянку відповідно до запису, сформованого у Державному земельному кадастрі у порядку визначеному законом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи. Розгляд справи призначено на 12.12.2019.

В судове засідання 12.12.2019 сторони не з`явились. За клопотанням відповідача розгляд справи відкладено на 09.01.2020.

Від відповідача 23.12.2109 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якій він просить відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивач є власником нерухомого майна, яке розташоване на земельній ділянці площею 0,3888 га. за адресою: м.Дніпро, вул.Винокурова, 3А, а отже є платником земельного податку, оскільки у нього виникло право користування такою земельною ділянкою.

До суду 08.01.2020 від Дніпровської міської ради надійшло клопотання про залучення її в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.01.2020 клопотання Дніпровської міської ради задоволено та залучено її в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

В судове засідання 09.01.2020 сторони з`явились.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2020 зупинено.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.06.2020 провадження у справі поновлено та призначено до розгляду на 16.06.2020.

В судове засідання 16.06.2020 з`явились представники сторін та надали пояснення по суті позовних вимог. Позивач просив позов задовольнити, відповідач просив в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 31.10.2013 позивач, разом з ОСОБА_2 придбали у ОСОБА_3 8/100 часток будівель та споруд, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , що розташоване на земельній ділянці площею 0,3888 га, кадастровий номер 1210100000:04:018:0074, що підтверджується Договором купівлі-продажу 8/100 часток будівель та споруд від 31.10.2013, посвідченим ОСОБА_4 , приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу.

Зазначені будівлі були передані покупцям у рівних частках по 4/100. Право власності позивача на будівлі та споруди підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та обтяжень.

Між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 19.10.2016 укладено договір дарування 4/100 часток будівель та споруд, згідно з умовами якого ОСОБА_2 передає у власність ОСОБА_1 безоплатно майно, а саме 4/100 часток будівель та споруд. Право власності ОСОБА_1 підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Між ОСОБА_5 та ОСОБА_1 27.04.2017 укладено Договір купівлі-продажу нерухомого майна, згідно з умовами якого ОСОБА_5 зобов`язується передати ОСОБА_1 нерухоме майно - 92/100 частки нежитлових приміщень, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 яке розташоване на земельній ділянці площею 0,3888 га, кадастровий номер 1210100000:04:018:0074. Право власності на об`єкт нежитлового приміщення підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Контролюючим органом позивачу нараховано грошове зобов`язання з земельного податку за 2015 - 2018 роки та прийнято податкові повідомлення-рішення, які визнано протиправними та скасовано відповідно до постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 17.07.2019 у справі №804/4752/18.

В подальшому, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.05.2019 №271428-5353-0464, яким визначено суму податкового зобов`язання з земельного податку за 2019 рік в розмірі 33455,17 грн.

Як вбачається з розрахунку, земельний податок розраховано за площу - 3888 кв.м.

Доказів оформлення права користування та/або права власності на земельну ділянку до суду сторонами не надано.

Крім того, судом встановлено, що розмір грошового зобов`язання з земельного податку за 2019 рік нараховано відповідачем на підставі листа ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 17.07.2017 №8-4-0.38-887/107-17, згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,3888га., в 2017 році буде складати 11151839,01 грн. Також, в даному листі зазначено, що земельна ділянка площею 0,3888 га., кадастровий номер 1210100000:09:064:0007 перебуває в оренді у гр. ОСОБА_3 .

Вважаючи таке податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Положеннями пп. 14.1.72, 14.1.73 п.14.1 ст. 14 ПК України визначено, що земельним податком визнається обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачами можуть бути юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають за приписами ст. 125, 126 ЗК України з моменту державної реєстрації цих прав, яка оформляється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно підпункту 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Базою оподаткування земельним податком відповідно до пункту 271.1 статті 271 ПК України є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (пп. 271.1.1); площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (пп. 271.1.2).

Відповідно до пункту 274.1 статті 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Таким чином, розмір земельного податку має ґрунтуватися виключно на нормативній грошовій оцінці відповідної земляної ділянки.

Визначення поняття нормативної грошової оцінки земельної ділянки наведено у статті 1 Закону України від 11.12.2003 №1378 «Про оцінку земель» (далі - Закон №1378), відповідно до якої нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Статтею 18 Закону №1378 встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

- розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;

- розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Відповідно до статті 20 Закону №1378 за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

За змістом частин 1, 3 статті 23 Закону №1378 технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відтак, розмір земельного податку встановлюється виключно на підставі нормативної грошової оцінки землі, яка повинна бути затверджена органом місцевого самоврядування, а розмір такої оцінки зазначається у витягу з технічної документації, який видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

У випадку, що розглядається, контролюючим органом визначено розмір грошового зобов`язання позивача на підставі листа Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 17.07.2017.

Відповідачем не надано доказів, що розмір нормативної грошової оцінки землі, яку ГУ ДПС використано при визначенні грошового зобов`язання позивача, визначено відповідно до вимог законодавства, а також, що дані про нормативну грошову оцінку землі підтверджується належним чином оформленим витягом з технічної документації.

Таким чином відповідачем не доведено правильності визначення розміру податкового зобов`язання через не підтвердження такого розміру витягом з технічної документації про розмір нормативної грошової оцінки землі.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд доходить висновку, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідач діяв не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, та не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач не надав докази правомірності своїх дій при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За подання даного позову позивачем сплачено судовий збір в розмірі 3345,60 грн. (квитанція від 11.11.2019), який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС в Дніпропетровській області на користь позивача.

Враховуючи, що останнім днем для виготовлення повного тексту судового рішення є 21.06.2020 (вихідний), то керуючись ч.5 ст.120 КАС України, повний текст рішення суду складено в перший робочий день - 22.06.2020.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 77. 139, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Дніпровська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.05.2019 №271428-5353-0464.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3345,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 22.06.2020.

Суддя О.В. Маковська