ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 год.12 хв.м.ПолтаваСправа № 2-а-14460/09 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Удовіченка С.О.,
при секретарі –Ясківець М.П.,
за участю:
представника позивача - Рябкова Р.Л.
представника відповідача Виконавчого комітету Полтавської міської ради - ЛихитченкоМ.О.
відповідача - державного реєстратора Лихитченко М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Колективного підприємства "Коровай" до Виконавчого комітету Полтавської міської ради, державного реєстратораЛихитченко М.О. про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Колективне підприємство "Коровай"(надалі –позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Полтавської міської ради про визнання дій по відмові в проведенні державної реєстрації юридичної особи шляхом реорганізації протиправними та зобов'язання вчинити провести державну реєстрацію припинення в результаті перетворення та реєстрацію юридичної особи шляхом реорганізації.
В обґрунтування позивних вимог позивач зазначав, що 05.11.2008 р. подав державному реєстратору Виконавчого комітету Полтавської міської ради документи для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення», одночасно подав документи для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація юридичної особи шляхом перетворення», однак отримав повідомлення 30/01/879 та повідомлення № 1-30/01/880 про залишення документів без розгляду, вважає,що дії відповідача є протиправними оскільки державному реєстратору були подані всі необхідні документи для проведення реєстраційних дій, передбачені статтями 24 , 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.03.2009 р. до участі у справі в якості другого відповідача було залучено державного реєстратора ЛихитченкоМ.О..
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, з підстав у ньому викладених, просив задовольнити.
Представник відповідача, державний реєстратор Лихитченко М.О. позов не визнала, просила відмовити посилаючись, на те, що порядок проведення реорганізації юридичної особи шляхом перетворення та порядок проведення державної реєстрації юридичної особи шляхом перетворення, визначається Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", так, зокрема, п. 15 ст. 37 визначається перелік документів, які подаються державному реєстратору для проведення реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю шляхом перетворення, зокрема подається документ, що підтверджує внесення засновником (засновниками) вкладу (вкладів) до статутного фонду юридичної особи в розмір, який встановлений законом. Позивач для державної реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Коровай Полтава» подав довідку з банку про внесення у статутний фонд Колективного підприємства «Коровай», при цьому документ, що підтверджує внесення засновника вкладів до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Коровай Полтава» державному реєстратору не подавався. Крім того, наголошувала, що відмову у проведенні державної реєстрації позивачу не надавали, документи було залишено без розгляду.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом, встановлено, що Колективне підприємство «Коровай», зареєстроване, як юридична особа, Виконавчим комітетом Полтавської міської ради, 07.02.2002 р..
Згідно копії довідки, наявної в матеріалах справи, серії АА №101619, Колективне підприємство «Коровай», внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) ідентифікаційний код 31879295.
Відповідно до п. 4 Статуту КП «Коровай», затвердженого протоколом зборів засновників від 24.03.2008 р., статутний капітал створено за рахунок вкладів Засновників підприємства, дорівнює 87862 грн. 00 коп..
Також, судом встановлено, що Протоколом № 5 від 27.05.2008 р. зборів засновників Колективного підприємства «Коровай»,зокрема, постановлено припинити в результаті перетворення Колективне підприємство «Коровай» у Товариство з обмеженою відповідальністю. А протоколом № 1 зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Коровай Полтава» від 19.08.2008 р. затверджено, зокрема, статут Товариства, статутний капітал Товариства ( розмір якого 87862,00 грн.).
Відповідно до розділу VІІІ Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Коровай Полтава», затвердженого протоколом зборів учасників №1 від 19.08.2008 р. створюється статутний капітал за рахунок грошових та майнових коштів вкладів Учасників у розмір 87862 грн., а у пункті 8.2 Статуту, визначено перелік осіб, що приймають участь у створенні Статутного капіталу.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачем 05.11.2008 р. згідно опису документів, що надаються державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення» юридичної особи КП «Коровай», подано державному реєстратору:
1. реєстраційна карта на проведення державної реєстрації припинення юридичної
особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення;
2. свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи;
3. статут;
4. нотаріально посвідчена копія передавального акту;
5. документ, що посвідчує повноваження уповноваженої особи;
Крім того, 05.11.2008 р. позивачем подано державному реєстратору, згідно опису документів, що надаються державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація юридичної особи шляхом перетворення» наступні документи:
1. реєстраційна карта на проведення державної реєстрації юридичної особи , утвореної шляхом реорганізації діючої( діючих) юридичної особи (юридичних осіб).
2. примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи.
3. Статут (два примірники);
4. копія квитанції, виданої банком;
5. довідка з банку про внесення у статутний фонд КП «Коровай» готівки в розмірі 77160,00 грн..
Відповідно до повідомлення від 05.11.2008 р. №01-30/01/879 державний реєстратор Лихитченко М.О., повідомила позивачу, що подані документи для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення» залишаються без розгляду на підставі: «1. Документи подані не в повному обсязі», також згідно повідомлення від 05.11.2008 р. № 01-30/01/880 державний реєстратор Лихитченко М.О., повідомила позивачу що подані документи для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація юридичної особи шляхом перетворення» залишаються без розгляду на підставі: «1. Документи подані не в повному обсязі.», роз’яснивши при цьому, що залишення документів без розгляду не перешкоджають повторно звернутися в загальному порядку після усунення причини, які стали підставою для залишення документів без розгляду.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003, № 755-IV державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно зі статями 5,6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003, № 755-IV державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами -підприємцями.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.12.2003 р. №755-IV (надалі - Закон 755-IV), відповідно до преамбули якого зазначено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, регулюються саме цим Законом.
Порядок та підстави реєстрації, припинення реєстрації визначаються Законом України від 15.05.2003р. № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Відповідно до частини 1 статті 4 даного Закону державна реєстрація юридичних осіб - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Статтею 17 Закону встановлено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Частиною 1 ст. 37 Закону 755-IV, визначено перелік документів, що подаються державному реєстратору для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення.
Згідно з п. 7 ст. 37 цього ж Закону, передбачені підстави за наявності яких державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, зокрема, якщо документи подані не в повному обсязі.
Відповідно до ч. 15 ст. 37 Закону 755-IV державна реєстрація юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення, здійснюється у порядку, який встановлено статтями 24 - 27 цього Закону.
Так, відповідно до ст. 24-27 цього ж Закону, зокрема державному реєстратору для проведення державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю шляхом перетворення подаються документи:
- заповнена реєстраційна карта на проведення державної реєстрації юридичної особи , утвореної шляхом реорганізації діючої( діючих) юридичної особи (юридичних осіб).
- примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особу випадках передбачених законом.
- два примірника установчих документів;
- документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. (ч.1 ст. 24)
- у разі державної реєстрації юридичної особи, для якої законом встановлено вимоги щодо формування статутного фонду (статутного або складеного капіталу), крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення засновником (засновниками) вкладу (вкладів) до статутного фонду (статутного або складеного капіталу) юридичної особи в розмірі, який встановлено законом (ч.4 ст. 24).
Частиною 11 ст. 24 Закону 755-IV передбачені підстави за наявності яких державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, зокрема, якщо документи подані не в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 106 Цивільного кодексу України: "перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами".
Згідно зі ст. 50 Закону України "Про господарські товариства" від 19.09.1991, № 1576-XII, Товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний (складений) капітал, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами.
А відповідно д ст. 52 цього ж Закону у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється статутний (складений) капітал, розмір якого повинен становити не менше суми, еквівалентної 100 мінімальним заробітним платам, виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, діючої на момент створення товариства з обмеженою відповідальністю.
До моменту реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю кожен з учасників зобов'язаний внести до статутного (складеного) капіталуне менше 50 відсотків вказаного в установчих документах вкладу. Внесення до статутного (складеного) капіталу грошей підтверджується документами, виданими банківською установою.
Із пояснень державного реєстратора в судовому засіданні встановлено, що документи КП «Коровай» для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація юридичної особи шляхом перетворення» були залишені без розгляду, оскільки документ, що підтверджує внесення засновниками вкладів до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю «Коровай Полтава» державному реєстратору надано не було, при цьому подана довідка із банка про внесення готівки в розмірі 77160,00 грн. у статутний фонд Колективного підприємства «Коровай».
Також зазначала, що згідно ч. 15 ст. 36 Закону 755-IV перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення. А тому, оскільки проведення реорганізації юридичної особи шляхом перетворення передбачає подання державному реєстратору одночасно два пакети документів: для державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється в результаті перетворення, тому документи КП «Коровай» про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється в результаті перетворення були залишені без розгляду.
Відповідно до абзацу першого Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Коровай Полтава», затвердженого зборами учасників (протокол № 1 від 19.08.2008 року) Товариство з обмеженою відповідальністю «Коровай Полтава» є правонаступником всіх майнових та немайнових прав та обов’язків кооперативу «Коровай» Колективного підприємства «Коровай».
Відповідно до копії довідки з банку, наявної в матеріалах справи № 17.2/67-130 від 15.09.2008 р., Полтавська обласна філія АКБ «Укрсоцбанк»( код 093331017) повідомляє, що на поточний рахунок № 260029801602 КП «Коровай ( код 13929772) здійснено внесення готівки 17.03.2008 р. в сумі 77160,00 грн. з призначенням «внесення у статутний фонд».
Державному реєстратору для проведення реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення необхідно, зокрема, подати нотаріально посвідчену копію передавального акта, якщо припинення здійснюється в результаті злиття, приєднання або перетворення, або нотаріально посвідчену копію розподільчого балансу, якщо припинення здійснюється в результаті поділу (абз.5 ст. 37 Закону 755-IV).
Передавальний акт або розподільчий баланс повинен бути затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи. Справжність підписів голови та членів комісії з припинення юридичної особи на передавальному акті або розподільчому балансі повинні бути нотаріально засвідчені. ( ч.4 ст. 37 Закону 755-IV).
Згідно, передавального акту «Про передачу майна, цінних паперів, майнових прав при перетворення КП «Коровай»» від 19.08.2008 р. статутний капітал КП становить 600 грн..
На момент виникнення спірних правовідносин, мінімальний розмір статутного фонду товариства з обмежено відповідальністю, згідно Закону (ч. 2 т. 52 Закону України "Про господарські товариства", ст. 59 Закону України « Про державний бюджет України на 2008 рік на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") складав 54500грн., а заявлений статутний фонд ТОВ «Коровай» складав 87862,00 грн., отже враховуючи вимоги ст. 52 Закону України "Про господарські товариства", на момент державної реєстрації у ТОВ «Коровай Полтава» був відсутній статутний капітал, передбачений законодавством.
А тому, у державного реєстратора не було підстав для проведення державної реєстрації, оскільки документ, що підтверджує внесення засновниками вкладів до статутного фонду юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю Коровай Полтава» в розмірі, який встановлено законом подано не було.
Відповідно до ч.1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб’єкт владних повноважень довів правомірності прийнятих ним рішень.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Колективного підприємства "Коровай" до Виконавчого комітету Полтавської міської ради, державного реєстратора Лихитченко М.О. про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії відмовити.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної силипісля закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження, в порядку, визначеному ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 27 листопада 2009 р.
Суддя С.О. Удовіченко