Рішення № 89944228, 19.06.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2020
Номер справи
340/1471/20
Номер документу
89944228
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2020 року м. Кропивницький справа № 340/1471/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши у порядку спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )до Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації (вул. Центральна, 135, м. Долинська, Кіровоградська область, 28500, код ЄДРПОУ - 03197718)провизнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить:

1) визнати бездіяльність суб`єкта владних повноважень протиправною;

2) зобов`язати Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03197718) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) допомогу багатодітним сім`ям за період з листопада 2019 року по березень 2020 року (включно).

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що вона є багатодітною матір`ю. 25 червня 2018 року Управлінням соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації видано посвідчення батьків багатодітної сім`ї серія НОМЕР_2 . В даному Посвідченні було зазначено: «Строк дії до 06.10.2019 року». Для продовження статусу багатодітної сім`ї, у вересні 2019 року позивачка подала до УСЗН Долинської РДА довідку Кропивницького коледжу механізації сільського господарства №326 від 03.09.2019 року про те, що донька - ОСОБА_2 у 2016 році вступила до Кропивницького коледжу механізації сільського господарства, і навчається на IV курсі за спеціальністю «Право» денної форми навчання. Термін закінчення закладу - 30 червня 2020 року.

Починаючи з квітня 2019 року по жовтень 2019 року отримувала допомогу багатодітним сім`ям, проте, з листопада 2019 року таку виплату відповідачем припинено.

Після повторного звернення у квітні 2020 року до відповідача із заявою про призначення допомоги, відповідну виплату відновлено.

Звернувшись до відповідача із заявою про донарахування допомогу багатодітним сім`ям за період з жовтня 2019 року по квітень 2020 року позивачка отримала відповідь в якій зазначено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2019 року № 250 "Порядок виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях", Вам було призначено допомогу на період з 01 квітня 2019 року по 31 жовтня 2019 року включно (строк дії посвідчення до 06 жовтня 2019 року), згідно поданих документів.

Після подовження дії строку посвідчення, Ви звернулися до управління 13 квітня 2020 року з повним пакетом документів. Відповідно до п. 9 вищевказаної Постанови Вам було призначено допомогу з місяця звернення, тобто, з 01 квітня 2020 року по 30 червня 2020 року (строк дії посвідчення до 30 червня 2020 року).

Продовження виплати без звернення Постановою не передбачено.

Вважаючи протиправною відмову у нарахуванні допомоги багатодітним сім`ям за період з жовтня 2019 року по квітень 2020 року позивачка звернулась до суду за захистом на її думку порушеного права.

Відповідачем до суду подано відзив в якому він не визнає позовні вимоги та просить відмовити у задоволенні позову у зв`язку із тим, що позивачці було відомо, що допомога призначається на певний період, який в даному випадку обмежувався строком дії посвідчення.

Після продовження строку дії посвідчення батьків багатодітної сім`ї позивачка звернулась до управління з пакетом документів, за результатом розгляду яких позивачці призначено допомогу з 01.04.2020 року по 30.06.2020 року.

ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.55).

04.06.2020 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.40-43).

Додаткових заяв чи клопотань до суду подано не було.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч.3 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

V. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи підтверджено та сторонами не заперечується, що сім`я ОСОБА_1 має статус багатодітної.

04 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації за призначенням допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях з відповідним пакетом документів (а.с.62-64).

25 червня 2018 року Управлінням соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації мені видано посвідчення батьків багатодітної сім`ї серія НОМЕР_2 із строком дії до 06 жовтня 2018 року та призначено допомогу на дітей, що виховуються у багатодітних сім`ях (а.с.12).

12 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернулась з питання продовження терміну дії посвідчення разом з відповідною довідкою Кропивницького коледжу механізації сільського господарства №326 від 03.09.2019 року про те, що донька - ОСОБА_2 у 2016 році вступила до Кропивницького коледжу механізації сільського господарства, і навчається на IV курсі за спеціальністю «Право» денної форми навчання. Термін закінчення закладу - 30 червня 2020 року (а.с.16).

Термін дії посвідчення було продовжено до 30 червня 2020 року.

13.04.2020 року ОСОБА_1 повторно звернулась до управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації за призначенням допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях з відповідним пакетом документів (а.с.52-54).

З 01.04.2020 року позивачці призначено допомогу на дітей, що виховуються у багатодітних сім`ях.

Отже, з матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 допомогу на дітей, що виховуються у багатодітних сім`ях за період з жовтня 2019 року по квітень 2020 року не виплачено.

V. Оцінка суду.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.

Згідно частини 1статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно статті 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги встановлює Закон України від21 листопада 1992 року № 2811-XII «Про державну допомогу сім`ям з дітьми»(надалі - Закон № 2811-XII). Даний Закон спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Так, згідно з частиною першою статті 1 зазначеного Закону, громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених Законом та іншими законами України.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 4 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок № 250) призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання особи, яка претендує на призначення допомоги.

Допомога надається одному з батьків, які постійно проживають разом з дитиною.

Перелік документів необхідних для призначення допомоги визначено пунктом 7 Порядку №250.

Згідно положень 9 Порядку допомога призначається на третю і кожну наступну дитину з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 6-річного віку включно. У разі коли в сім`ї одночасно народилося двоє і більше дітей, внаслідок чого сім`я набула статусу багатодітної, виплата допомоги здійснюється на кожну таку дитину.

Статус позивача як матері багатодітної сім`ї підтверджується належними доказами, наявними в матеріалах справи. Зокрема відповідним посвідченням та свідоцтвами про народження дітей (а.с.9-12).

Відповідно до пункту 11 Порядку №250 виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях виплата допомоги припиняється у разі:

- позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відмови отримувача допомоги від виховання дитини;

- нецільового використання коштів і незабезпечення створення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;

- відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

- тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;

- втрати статусу багатодітної сім`ї;

- смерті дитини;

- смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настала за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням орган у соціального захисту населення, який призначив допомогу.

Зазначений в п. 11 Порядку перелік є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.

Суд зауважує, що з аналізу зазначених норм законодавства не вбачається такої підстави для припинення виплати допомоги (відмови у її призначенні) як - "закінчення терміну посвідчення" або "ненадання повторної заяви та документів для поновлення виплати".

Крім того, норми чинного законодавства вимагають від відповідача у визначених випадках приймати саме вмотивоване рішення про відмову в призначенні допомоги із визначенням порядку його оскарження, у той час як будь-якого письмового рішення відповідача у зв`язку з припиненням здійснення виплат позивачці не приймав.

Суд бере до уваги той факт, що позивачем заявлений позов фактично в інтересах дітей для їх належного матеріального забезпечення, а відповідно до частини сьомої статті 7 Сімейного Кодексу України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно до п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано постановою Верховної Ради України №789-XII від 27.02.1991, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем не доведено правомірність своєї позиції у даній справі. Обставини та докази, які були дослідженні в ході розгляду справи свідчать проте, що позивачка в період з листопада 2019 року по березень 2020 року не втрачала а ні статусу багатодітної сім`ї, а ні права на отримання відповідної соціальної допомоги.

Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 245 КАС України в разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити певні дії. Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов`язання відповідача вчинити певні дії, і це прямо вбачається з норм Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Таким чином, за сукупністю наведених обставин та враховуючи наявність письмових доказів, що підтверджують наведені позивачем доводи у позовній заяві та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

VI. Судові витрати.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

В матеріалах справи містяться докази щодо понесення ОСОБА_1 витрат по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. (а.с.1).

Отже, відшкодуванню підлягають витрати понесені позивачем у розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 143, 243-246, 260-263 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації (вул. Центральна, 135, м. Долинська, Кіровоградська область, 28500, код ЄДРПОУ - 03197718) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації, яка полягає у невиплаті ОСОБА_1 допомоги багатодітним сім`ям за період з листопада 2019 року по березень 2020 року.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ - 03197718) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) допомогу багатодітним сім`ям за період з листопада 2019 року по березень 2020 року включно.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації (вул. Центральна, 135, м. Долинська, Кіровоградська область, 28500, код ЄДРПОУ - 03197718).

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. ст. 255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії.

Згідно до пп.15.5 п.1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Процесуальні строки, визначені рішенням суду застосовуються з урахуванням п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 19 червня 2020 року.

Суддя

Кіровоградського окружного

адміністративного суду Р.В. Жук