
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
ун. № 759/2929/19
пр. № 2/759/576/20
16 березня 2020 року Святошинський районний суд м. Києва у складі
головуючого Миколаєць І.Ю.
при секретарі Шелудько В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою Київського міського центру зайнятості (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2019 року директор Київського міського центру зайнятості Білич В.О. звернувся до суду з позовом з вимогами стягнення з ОСОБА_1 виплачену йому допомогу по безробіттю в розмірі 7602,21 грн. та судового збору.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що в Святошинській районній філії Київського міського центру зайнятості з 18.12.2017 р. по 12.10.2018 р. був зареєстрований як безробітний громадянин ОСОБА_1 .
Для отримання статусу безробітного 18.12.2017 р. відповідач подав заяву до Святошинської районної філії КМЦЗ, в якій власноруч зазначив інформацію про те, що він через відсутність роботи немає заробітку, інших передбачених законодавством доходів, не забезпечує себе роботою самостійно, не є зареєстрованим як суб`єкт підприємницької діяльності та як наслідок, підписався про ознайомленням з правами та обов`язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю осіб відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» в період перебування на обліку за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, що визначені Законами України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Цього ж дня, Відповідач подав заяву до Святошинської районної філії КМЦЗ про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю.
Наказом Святошинської районної філії КМЦЗ від 18.12.2017 р. № НТ171218 відповідно до ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 року за № 5067-УІ відповідачу був наданий статус безробітного з 18.12.2017 р., а також на підставі наказу Святошинської районної філії КМЦЗ від 26.12.2017 р. № НТ171226 відповідно до ч. 1,3, 4 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Відповідачу було призначено допомогу по безробіттю на термін з 25.12.2017 р. по 18.12.2018 р..
Наказом Святошинської районної філії КМЦЗ від 27.02.2018 р. № НТ180227 відповідно до пп.5 п.5 ст.31 Закону, виплату допомоги по безробіттю було скорочено на строк 90 календарних днів у зв`язку з недотриманням безробітним рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, з 27.02.2018р. по 13.03.2018 р..
Наказом Святошинської районної філії КМЦЗ від 14.03.2018 р. № НТ180314 відповідачу поновлено виплату допомоги по безробіттю з 14.03.2018 р..
Наказом Святошинської районної філії КМЦЗ від 29.08.2018 р. № НТ180829 відповідно до пп.5 п.5 ст.31 Закону, виплату допомоги по безробіттю було скорочено на строк 90 календарних днів у зв`язку з недотриманням безробітним рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, з 29.08.2018р. по 27.09.2018 р..
08 листопада 2018 року Київським міським центром зайнятості складено Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення за № 2158, згідно якого встановлено, що ОСОБА_1 в період одержання допомоги по безробіттю в Святошинській районній філії КМЦЗ наказом Головного управління Національної поліції у м. Києві від 04.06.2018 року № 549 о/с «Щодо особового складу» був поновлений на службі на посаді слідчого відділення розслідування злочинів у сфері службової діяльності слідчого відділу Святошинського управління поліції.
Наказом Головного управління Національної поліції у м. Києві від 04.06.2018 року № 549 о/с «Щодо особового складу» від 06.08.2018 року № 794 о/с ОСОБА_1 був звільнений зі служби в поліції 06 серпня 2018 року згідно з пунктом 7 (за власним бажанням) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».
Згідно довідки Головного управління Національної поліції у м. Києві, ОСОБА_1 був поновлений на посаді 04.06.2018 відповідно наказу ГУНП у м. Києві від 04.06.2018 №549 о/с (підстава: постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року № 826/19778/16).
Тобто, на момент перебування особи в статусі безробітного та отримання допомоги по безробіттю в Святошинській районній філії КМЦЗ, в період часу з 04.06.2018 р., дата поновлення на службі по 06.08.2018 р. (дата звільнення зі служби), відповідач за місцем роботи отримував дохід у вигляді заробітної плати, що підтверджується наявними в матеріалах персональної справи доказами індивідуальних відомостей про застраховану особу з файлу-обміну, а тому він не мав права на отримання допомоги по безробіттю, оскільки відносився до категорії зайнятого населення, про що не повідомив Святошинську районну філію КМЦЗ.
Існування наказу від 04.06.2018 № 549 о/с Головного управління Національної поліції у м. Києві про скасування та поновлення відповідача на службу, нарахування йому заробітної плати за місцем роботи, свідчить про те, що відповідача було фактично допущено до виконання посадових обов`язків, та дає підстави для висновку виникнення трудових відносин.
У визначені терміни відвідування центру зайнятості, відповідно до п.28 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 198 (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин), зареєстрований безробітний зобов`язаний відвідувати з метою пошуку підходящої роботи та отримання інших соціальних послуг центр зайнятості, в якому він зареєстрований, не рідше ніж один раз на 30 календарних днів, крім випадків, що сталися внаслідок надзвичайної ситуації, виникнення якої підтверджується на запит центру зайнятості відповідним органом згідно із законодавством, з пред`явленням паспорта громадянина України чи іншого документа, що посвідчує особу, та трудової книжки.
Слід зазначити, що на заплановані дату та час відвідування відповідач не відвідував службу зайнятості та не повідомляв про причини невідвідування. Відповідачем не було повідомлено позивача про поновлення його на роботі 04.06.2018 року (підстава: постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року № 826/19778/16), та про звільнення зі служби в поліції 06.08.2018 року згідно п.7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію», що свідчить про недотримання Відповідачем вимог ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
У зв`язку з недотриманням рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», відповідно до пп.5 п.5 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та пп. 5 п 5.4 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 15.06.2015 № 613, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 липня 2015 р. за № 821/27266, наказів про прийняті рішення по особі від 17.10.2018 року.
Наказом від 17.10.2018 № НТ181017 відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю у зв`язку з невідвідуванням безробітним державної служби зайнятості без поважних причин 30 к.д. і більше пп. 13 п.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 31.08.2018 року та відповідно, припинено реєстрацію у зв`язку з невідвідуванням без поважних причин територіального органу протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування відповідно до абзацу 2 пп. 2 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. № 198 (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин), з 12.10.2018 року.
Отже, під час перебування на обліку в старусі безробітного Відповідач приховував інформацію про те, що він за місцем роботи отримував дохід у вигляді заробітної плати, що є обставиною, яка впливає на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, про що не повідомив Святошинську районну філію КМЦЗ. Це призвело до незаконного отримання ним допомоги по безробіттю.
З цих підстав позивач просив суд стягнути з відповідача безпідставно нараховану допомогу по безробіттю у сумі 7602,21 грн. та судовий збір у розмірі 1 921,00 грн.
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 19.02.2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача у судове засідання не з`явилася, повідомлена про місце і час розгляду справи належним чином.
Відповідач у судове засідання не з`явилася, повідомлена про місце і час розгляду справи належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що що в Святошинській районній філії Київського міського центру зайнятості з 18.12.2017 р. по 12.10.2018 р. був зареєстрований як безробітний громадянин ОСОБА_1 .
Для отримання статусу безробітного 18.12.2017 р. відповідач подав заяву до Святошинської районної філії КМЦЗ, в якій власноруч зазначив інформацію про те, що він через відсутність роботи немає заробітку, інших передбачених законодавством доходів, не забезпечує себе роботою самостійно, не є зареєстрованим як суб`єкт підприємницької діяльності та як наслідок, підписався про ознайомленням з правами та обов`язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю осіб відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» в період перебування на обліку за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, що визначені Законами України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Цього ж дня, Відповідач подав заяву до Святошинської районної філії КМЦЗ про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю.
Наказом Святошинської районної філії КМЦЗ від 18.12.2017 р. № НТ171218 відповідно до ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 року за № 5067-УІ відповідачу був наданий статус безробітного з 18.12.2017 р., а також на підставі наказу Святошинської районної філії КМЦЗ від 26.12.2017 р. № НТ171226 відповідно до ч. 1,3, 4 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Відповідачу було призначено допомогу по безробіттю на термін з 25.12.2017 р. по 18.12.2018 р..
Наказом Святошинської районної філії КМЦЗ від 27.02.2018 р. № НТ180227 відповідно до пп.5 п.5 ст.31 Закону, виплату допомоги по безробіттю було скорочено на строк 90 календарних днів у зв`язку з недотриманням безробітним рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, з 27.02.2018р. по 13.03.2018 р..
Наказом Святошинської районної філії КМЦЗ від 14.03.2018 р. № НТ180314 відповідачу поновлено виплату допомоги по безробіттю з 14.03.2018 р..
Наказом Святошинської районної філії КМЦЗ від 29.08.2018 р. № НТ180829 відповідно до пп.5 п.5 ст.31 Закону, виплату допомоги по безробіттю було скорочено на строк 90 календарних днів у зв`язку з недотриманням безробітним рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, з 29.08.2018р. по 27.09.2018 р..
08 листопада 2018 року Київським міським центром зайнятості складено Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення за № 2158, згідно якого встановлено, що ОСОБА_1 в період одержання допомоги по безробіттю в Святошинській районній філії КМЦЗ наказом Головного управління Національної поліції у м. Києві від 04.06.2018 року № 549 о/с «Щодо особового складу» був поновлений на службі на посаді слідчого відділення розслідування злочинів у сфері службової діяльності слідчого відділу Святошинського управління поліції.
Наказом Головного управління Національної поліції у м. Києві від 04.06.2018 року № 549 о/с «Щодо особового складу» від 06.08.2018 року № 794 о/с ОСОБА_1 був звільнений зі служби в поліції 06 серпня 2018 року згідно з пунктом 7 (за власним бажанням) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».
Згідно довідки Головного управління Національної поліції у м. Києві, ОСОБА_1 був поновлений на посаді 04.06.2018 відповідно наказу ГУНП у м. Києві від 04.06.2018 №549 о/с (підстава: постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року № 826/19778/16).
Тобто, на момент перебування особи в статусі безробітного та отримання допомоги по безробіттю в Святошинській районній філії КМЦЗ, в період часу з 04.06.2018 р., дата поновлення на службі по 06.08.2018 р. (дата звільнення зі служби), відповідач за місцем роботи отримував дохід у вигляді заробітної плати, що підтверджується наявними в матеріалах персональної справи доказами індивідуальних відомостей про застраховану особу з файлу-обміну, а тому він не мав права на отримання допомоги по безробіттю, оскільки відносився до категорії зайнятого населення, про що не повідомив Святошинську районну філію КМЦЗ.
Існування наказу від 04.06.2018 № 549 о/с Головного управління Національної поліції у м. Києві про скасування та поновлення відповідача на службу, нарахування йому заробітної плати за місцем роботи, свідчить про те, що відповідача було фактично допущено до виконання посадових обов`язків, та дає підстави для висновку виникнення трудових відносин.
У визначені терміни відвідування центру зайнятості, відповідно до п.28 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 198 (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин), зареєстрований безробітний зобов`язаний відвідувати з метою пошуку підходящої роботи та отримання інших соціальних послуг центр зайнятості, в якому він зареєстрований, не рідше ніж один раз на 30 календарних днів, крім випадків, що сталися внаслідок надзвичайної ситуації, виникнення якої підтверджується на запит центру зайнятості відповідним органом згідно із законодавством, з пред`явленням паспорта громадянина України чи іншого документа, що посвідчує особу, та трудової книжки.
Слід зазначити, що на заплановані дату та час відвідування відповідач не відвідував службу зайнятості та не повідомляв про причини невідвідування. Відповідачем не було повідомлено позивача про поновлення його на роботі 04.06.2018 року (підстава: постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року № 826/19778/16), та про звільнення зі служби в поліції 06.08.2018 року згідно п.7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію», що свідчить про недотримання Відповідачем вимог ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
У зв`язку з недотриманням рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», відповідно до пп.5 п.5 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та пп. 5 п 5.4 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 15.06.2015 № 613, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 липня 2015 р. за № 821/27266, наказів про прийняті рішення по особі від 17.10.2018 року.
Наказом від 17.10.2018 № НТ181017 відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю у зв`язку з невідвідуванням безробітним державної служби зайнятості без поважних причин 30 к.д. і більше пп. 13 п.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 31.08.2018 року та відповідно, припинено реєстрацію у зв`язку з невідвідуванням без поважних причин територіального органу протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування відповідно до абзацу 2 пп. 2 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. № 198 (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин), з 12.10.2018 року.
Отже, під час перебування на обліку в старусі безробітного Відповідач приховував інформацію про те, що він за місцем роботи отримував дохід у вигляді заробітної плати, що є обставиною, яка впливає на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, про що не повідомив Святошинську районну філію КМЦЗ. Це призвело до незаконного отримання ним допомоги по безробіттю.
Відповідно до п. 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. Копія надісланого повідомлення за вих. № 02-27/1727 від 19.11.2018р. міститься в матеріалах справи.
Відповідно до п. 8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним У разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 № 1155 ( 1155-2002-п ), відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства. Оскільки, відповідачем не було повернуто незаконно виплачені йому кошти протягом 15 календарних днів, це і є підставою стягнення таких коштів у судовому порядку.
З огляду на зазначене вище суд приходить до висновку, що позовні вимоги Київського міського центру зайнятості є законні та обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.
У відповідності до ст.141 Цивільного процесуального кодексу України суд присуджує стягнути з відповідача в дохід держави судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 141, 258-260, 263-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Київського міського центру зайнятості (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 на користь Київського міського центру зайнятості, 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б, ЄДРПОУ 03491091, розрахунковий рахунок НОМЕР_2 грошові кошти виплачені за допомогу по безробіттю у розмірі 7 602, 21 грн. та судовий збір у сумі 1921,00 грн.
Заочне рішення може бути оскаржене шляхом подання позивачем в загальному порядку апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення до або через суд першої інстанції.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Суддя І.Ю. Миколаєць