Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2009 р. справа № 2а-20643/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С. В.
при секретарі Кутафіній К.Ю.
за участю
представника позивача Гришиної М.М. представника відповідача Белана Д.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Віват-пром» про зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Віват-пром» про зобов’язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що 03.11.2009 р. на підставі наказу та направлення на перевірку робітники ДПІ у Київському районі м. Донецька вийшли для проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Віват-пром», але був встановлений факт протидії посадовим особам щодо проведення позапланової виїзної перевірки з питань достовірності даних, що містяться у податковій декларації з ПДВ за серпень 2009р., та складений акт відмови від допуску до перевірки. Крім того, на директора ТОВ «Віват-пром» Шилко О.С., за порушення вимог п. 8 ст. 11 ЗУ «Про державну податкову службу в України», на підставі ст. 163-3 КУпАП був складений протокол про адміністративне правопорушення від 03.11.2009 р. Позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та зобов’язати ТОВ «Віват-пром» допустити посадових осіб ДПІ у Київському районі м. Донецька до проведення позапланової виїзної перевірки.
В судовому засіданні представник позивача Гришина М.М., діюча на підставі довіреності № 66 від 11.12.2009 р., позовні вимоги підтримала у повному обсязі, надала пояснення аналогічні викладеним в позові та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача Белан Д.А., діючий на підставі довіреності від 10.12.2009 р., позовні вимоги визнав у повному обсязі та вважає правомірними. Надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, проти задоволення позову не заперечував.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач – визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст. 156 КАС України передбачено, що судове рішення у зв’язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.
Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши в судовому засіданні надані докази, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Віват-пром» (ідентифікаційний код 33913327; 83048, Донецька область, м. Донецьк, вул. Челюскінців, 202 «а») 01.12.2005 р. зареєстровано Виконавчим комітетом Донецької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.
На облік до ДПІ у Київському районі м. Донецька як платник податків товариство взято з 05.12.2003 р. за №5619, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків.
При перевірці декларації з податку на додану вартість за серпень 2009 року, наданої ТОВ „Віват-пром” до ДПІ у Київському районі м. Донецька, виявлені недостовірні данні, у зв”язку з чим позивачем на адресу відповідача, у відповідності до вимог діючого законодавства, направлено листа від 02.10.2009р. № 29185/10/15-113 з вимогою документального підтвердження факту включення до податкового кредиту по трьом контрагентам і надання відповідних документів у встановлений законом десятиденний строк.
Відповідачем у судовому засіданні не надано суду підтвержень направлення на адресу позивача відповіді на вказаний лист.
Наказом № 1019 від 03.11.2009 р. на підставі п. 3 ч. 6, ч. 10 ст. 111 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» позивачем було прийнято рішення про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Віват-пром» з питань достовірності даних, що містяться у податковій декларації з ПДВ за серпень 2009р.
Позивачем 03.11.2009 р. було видане відповідне направлення на перевірку № 1533, в якому визначений термін проведення перевірки з 03.11.2009 р. по 09.11.2009 р.
Відповідач, отримавши направлення та наказ на проведення перевірки, відмовив у допуску до проведення перевірки, про що позивачем складено відповідний акт від 03.11.2009 р. № 2881/23-3.
Крім того, на директора ТОВ «Віват-пром» Шилко О.С. за порушення вимог п. 8 ст. 11 ЗУ «Про державну податкову службу в України», на підставі ст. 163-3 КУпАП складено протокол про адміністративне правопорушення від 03.11.2009 р..
Згідно приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державна податкова інспекція є органом державної влади і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватися вимогам наведеної норми Конституції України.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Отже, порядок здійснення органами державної податкової служби своїх функцій, в тому числі щодо контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів, визначається, насамперед, Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Згідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданням органів державної податкової служби є, у тому числі, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
За приписами п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби мають право здійснювати позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов’язкових платежів).
Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби позапланових виїзних перевірок визначені статтею 111 цього Закону, за приписами якої позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться, зокрема, у разі виявлення недостовірності даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту. Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
Тривалість позапланової виїзної перевірки не повинна перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва - 5 робочих днів.
Статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платниками податків і зборів (обов’язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов’язок сплачувати податки і збори (обов’язкові платежі).
Згідно до ст. 5 цього Закону облік платників податків і зборів (обов’язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства. Порядок обліку платників податків, зборів (обов’язкових платежів) визначається центральним органом державної податкової служби України.
Відповідно до вимог ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов’язані з утриманням об’єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов’язкових платежів).
Умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок врегульовано статтею 112 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», за приписами якої посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Наведеною нормою встановлено, що підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки є ненадання платнику податків цих документів або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті.
З матеріалів справи вбачається, що згідно до наведених вимог позивачем було надано відповідачеві наказ № 1019 від 03.11.2009 р. на проведення перевірки, направлення на перевірку за № 1533 від 03.11.2009 р., яке підписано керівником Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька, скріплено печаткою та відповідає вимогам, викладеним у ст.11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки відповідача відповідно до вимог Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги ДПІ у Київському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Віват-пром» про зобов’язання вчинити певні дії обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 3-11, 14, 17, 69-71, 86, 94, 158–163, 185-186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Віват-пром» про зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Віват-пром» (ідентифікаційний код 33913327; 83048, Донецька область, м. Донецьк, вул. Челюскінців, 202 «а») допустити посадових осіб Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до проведення позапланової виїзної перевірки з питань достовірності даних, що містяться у податковій декларації з ПДВ за серпень 2009р.
Повний текст постанови виготовлено і підписано 16.12.2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ушенко С. В.