
Справа № 589/23/20
Провадження № 2-а/589/19/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2020 року Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі головуючого судді Литвинко Т.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення в справі про адміністративне правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
09 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до старшого інспектора відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції в Сумській області Черкашина А.М., в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серія ДПО18 №769297 від 20.12.2019 року, яка складена відносно нього за ч.1 ст.132-1 КУпАП, а саме за фактом керування транспортним засобом, який здійснює перевезення небезпечного вантажу (ООН № 1202 – дизельне паливо) без свідоцтва про допущення транспортного засобу до перевезення небезпечного вантажу, що є порушенням п. 9.3. розд. І Наказу МВС України від 04.08.2018 року №656.
Позивач вважає дану постанову незаконною, оскільки, хоча він і керував транспортним засобом, однак в матеріалах справи немає доказів того, що він перевозив небезпечний вантаж.
10 січня 2020 року ухвалою суду відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб, в якій роз`яснено відповідачу, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.
26 лютого 2020 року до суду надійшло клопотання Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції про заміну сторони відповідача з старшого інспектора відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції в Сумській області Черкашина А.М на Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції, в зв`язку з тим, що ОСОБА_2 16.01.2020 року звільнено зі служби в поліції.
02 березня 2020 року представник Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції надав відзив на позовну заяву ОСОБА_1 . В обґрунтування своїх заперечень вказує на те, що під час несення служби працівником патрульної поліції Черкашиним А.М. було складено постанову про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом – автомобілем «МАЗ5337 НОМЕР_1 -9», номерний знак НОМЕР_2 з причепом НОМЕР_3 ,2 номерний знак НОМЕР_4 , що здійснює перевезення небезпечного вантажу (ООН №1202 – дизельне паливо) свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення небезпечних вантажів, якого було простроченим. На підтвердження викладених у відзиві доводів надав фотознімки вказаного свідоцтва та подорожнього листа позивача. Також зазначив, що оспорювана постанова була винесена з додержанням всіх вимог чинного законодавства.
Листом від 06 травня 2020 року позивач повідомив суд, що при вирішенні питання про заміну відповідача у справі покладається на розсуд суду.
01 червня 2020 року судом винесено ухвалу про заміну сторони відповідача.
Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі не надходили.
Суд, дослідивши наявні докази, які маються в матеріалах справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 20 грудня 2019 року страшним інспектором відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції в Сумській області Черкашиним А.М. складено постанову серії ДПО18 №769297 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 510 грн за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 132-1 КУпАП. Згідно постанови, ОСОБА_1 20 грудня 2019 року о 06:30 год. по вул. Привокзальній, 2 в м. Шостка керував транспортним засобом - автомобілем «МАЗ5337 НОМЕР_1 -9», номерний знак НОМЕР_2 з причепом НОМЕР_3 ,2 номерний знак НОМЕР_4 , який здійснює перевезення небезпечного вантажу, без свідоцтва про допущення транспортного засобу до перевезення небезпечного вантажу, тим самим допустив порушення п.9.3 розділу І «Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів» затверджених Наказом МВС України від 04.08.2018 року №656./а.с.4/
Відповідно до ч. 1 ст.132-1 КУпАП, особа притягується до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.
Відповідно до п.9.3 розділу І «Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів» затверджених Наказом МВС України від 04.08.2018 року №656, при перевезенні небезпечних вантажів на транспортній одиниці необхідно мати, зокрема, свідоцтво про допущення транспортних засобів до перевезення визначених небезпечних вантажів, передбачене розділом 9.1.3 додатка B до ДОПНВ, на кожну транспортну одиницю або транспортний засіб, що входить до її складу, зразок якого наведено в додатку 2 до цих Правил (свідоцтво має бути стандартного формату А4 (210 х 297 мм), білого кольору з рожевою діагональною смужкою).
Статтею 1 Закону України «Про перевезення небезпечних вантажів» визначено, що небезпечний вантаж – це речовини, матеріали, вироби, відходи виробничої та іншої діяльності, а також тара з-під них, які внаслідок притаманних їм властивостей та за наявності певних обставин під час перевезення можуть спричинити вибух, пожежу, пошкодження технічних засобів, пристроїв, споруд та інших об`єктів, заподіяти матеріальні збитки й шкоду довкіллю, призвести до загибелі, травмування, отруєння людей, тварин, а також які за міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за результатами випробувань, залежно від ступеня їх впливу на довкілля чи людину, віднесено до одного з класів небезпечних речовин.
Згідно ст.19 Закону України «Про перевезення небезпечних вантажів» транспортні засоби, якими перевозяться небезпечні вантажі, повинні відповідати вимогам державних стандартів, безпеки, охорони праці та екології, а також у встановлених законодавством випадках мати відповідне маркування і свідоцтво про допущення до перевезення небезпечних вантажів. У разі дорожнього перевезення небезпечних вантажів відповідні свідоцтва, згідно з законодавством, видаються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України
З наведеного вбачається, що транспортні засоби, якими перевозяться небезпечні вантажі, повинні відповідати вимогам державних стандартів, безпеки, охорони праці та екології, а також у встановлених законодавством випадках мати відповідне маркування і свідоцтво про допущення до перевезення небезпечних вантажів. Разом з цим, згідно визначення закріпленого Законом України «Про перевезення небезпечних вантажів», небезпечним вантажем вважається не тільки речовини, матеріали, вироби, відходи виробничої та іншої діяльності, а також і тара з-під них. Тобто, порожня цистерна також має відповідний клас небезпеки, тому на її перевезення поширюються вимоги правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, які затверджені наказом МВС України №656 від 04.08.2018 року та Закон України «Про перевезення не безпечних вантажів» № 1644-3 від 06.04.2000р., якими визначаються порядок та основні вимоги до забезпечення безпеки дорожнього перевезення небезпечних вантажів на всій території України.
З долучених відповідачем доказів, зокрема, подорожнього листа вантажного автомобіля №144 від 20 грудня 2019 року вбачається, що ОСОБА_1 , виконуючи обов`язки водія ТОВ «Дорпостач», керував автомобілем ««МАЗ5337 АЦ-9», номерний знак НОМЕР_2 з причепом НОМЕР_3 ,2 номерний знак НОМЕР_4 , завданням якого було перевезення дизельного пального ємністю 140 літрів по маршруту Шостка-Суми, Суми-Шостка. В графі «особливі відмітки» вказано, що цистерна порожня – клас небезпеки 3-й. /а.с.25/
Як вбачається з копії свідоцтва про допущення транспортних засобів до перевезення визначених небезпечних вантажів, транспортний засіб – автомобіль «МАЗ5337 АЦ-9», номерний знак НОМЕР_2 з причепом НОМЕР_3 ,2 номерний знак НОМЕР_4 (позначення транспортного засобу відповідно до п.9.1.1.2. ДОПНВ: FL), термін його дії сплинув 26 вересня 2019 року./а.с.22-24/
Таким чином, не знайшли свого підтвердження доводи позивача з приводу незаконності постанови через відсутність доказів перевезення небезпечного вантажу.
З огляду на встановлені судом обставини, враховуючи докази на підтвердження правомірності винесення оскаржуваної постанови, суд приходить до висновку, що прийняте рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є обґрунтованим, правомірним та законним, а тому слід відмовити у задоволенні позовних вимог.
На підставі ст. 9, 132-1, 251, 258, 289, 293 КУпАП, та керуючись ст. 9, 72-77, 242, 244-246, 257, 271, 286 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення в справі про адміністративне правопорушення.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його складання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області Т.В.Литвинко