Рішення № 89919053, 19.06.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2020
Номер справи
200/2405/20-а
Номер документу
89919053
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 червня 2020 р. Справа№200/2405/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку загального провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною а зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що, реалізуючи своє право на отримання земельної ділянки, звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, проте своєчаної відповіді на свою заяву не отримав.

Посилаючись на порушення відповідачем положень 122 ЗК України, позивач просив:

визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Держгеокадастру у Донецькій області, що полягає у не розгляді клопотання ОСОБА_1 від 15.07.2019.

зобов`язати Головне Управління Держгеокадастру у Донецькій області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2 га ріллі із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, на території Васюківської сільської ради Бахмутського району Донецької області для ведення особистого селянського господарства.

Ухвалою суду від 23.03.2020 року (з урахуванням ухвали про виправлення описки) прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Призначено підготовче засідання по справі.

Ухвалою суду від 19.05.2020 року зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області надати засвідчені належним чином заяву ОСОБА_1 від 15.07.2019 року про надання дозволу та відповідь на вказану заяву. Відкладено розгляд справи.

Ухвалою суду від 10.06.2020 року закінчено підготовче провадження та призначено адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - до судового розгляду.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, згідно змісту якої зазначив, що на заяву позивача від 15.07.2019 Головним управлінням було надано відповідь від 27.08.2019 № Д-4476/0- 1618/0/37-19, в якій вказано, що у зв`язку з технічними проблемами у роботі системи електронного документообігу, впровадженого у Головному управлінні Держгеокадастру у Донецькій області, затвердження проекту землеустрою на даний час не представляється можливим.

Роз`яснено, що після відновлення функціонування системи в повному обсязі, Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області розгляне клопотанняя про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: в установленому законом порядку.

Позивач та представник відповідача до судового засідання не з`явилися, клопотань про відкладення розгляду справи через канцелярію суду не надали.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач є громадянином України та на підставі ч. І ст. 121 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) має право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в тому числі для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0000 гектара.

Відповідач, Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень та має права та обов`язки в контексті даних правовідносин.

З метою реалізації свого права на отримання земельної ділянки, позивачем було подано клопотання від 15.07.2019 року до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області. Заявлений позивачем в клопотанні до Головного управління розмір земельної ділянки - 2,0000 га, відповідає нормам, подані документи за змістом та кількістю відповідають переліку, наведеному у статті 118 ЗК України. У клопотанні були зазначені цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання були додані графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, обґрунтування. Вищезгадані документи були надані особисто представнику відповідача, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції від 15.07.2019 року.

У відповідь на вказану заяву позивача Головним управлінням було надано лист від 27.08.2019р. № Д-4476/0-1618/0/37-19, згідно змісту якого зазначено, що у зв`язку з технічними проблемами у роботі системи електронного документообігу, впровадженою у Головному управлінні Держгеокадастру у Донецькій області, затвердження проекту землеустрою наданий час не представляється можливим. Після відновлення функціонування системи в повному обсязі, Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області розгляне клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в установленому законом порядку.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна для об`єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч. 2 ст. 116 ЗК України).

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно ст. 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, статтею 118 ЗК України передбачено два альтернативні варіанти рішень у формі надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови у його наданні.

Отже, ст. 118 ЗК України не передбачено можливості відстрочення моменту вирішення питання про надання або ненадання дозволу, як це було зроблено відповідачем у справі.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин судом враховані висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 03.10.2018 року у справі № 820/4149/17.

Також суд бере до уваги постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2019 року по справі №200/14230/18-а.

Суд зазначає, що вищевказана судова практика хоч і сформована стосовно вирішення питання про погодження проекту землеутрою (наступна стадія процедури отримання земельної ділянки), проте вказує на існування лише двох можливих варіантів реагування на заяву особи, яка зацікавлена в отримання земельної ділянки.

Також суд зауважує, що лист Головного управління від 27.08.2019р. № Д-4476/0-1618/0/37-19, було надано у відповідь на заяву ОСОБА_1 від 15.07.2019 за межами встановленого місячного строку; також матеріали справи не містять доказів надсилання вказаного листа на адресу позивача.

Відтак суд приходить до висновку, що ненадання відповідачем позитивної або негативної відповіді на заяву ОСОБА_1 від 15.07.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не відповідає дискреційним повноваженням Головного Управління Держгеокадастру у Донецькій області, передбаченим положеннями ст. 118 ЗК України.

Таким чином суд вважає бездіяльність Головного Управління Держгеокадастру у Донецькій області, яка полягає у не розгляді клопотання ОСОБА_1 від 15.07.2019 відповідно до вимог ст. 118 ЗК України, - протиправною та зобов`язує Головне Управління Держгеокадастру у Донецькій області надати ОСОБА_1 дозвіл або вмотивовану відмову в отриманні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2 га ріллі із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, на території Васюківської сільської ради Бахмутського району Донецької області для ведення особистого селянського господарства.

Задовольняючи позовні вимоги у такий спосіб суд зауважує, що заява ОСОБА_1 від 15.07.2019 не була розглянута по суті, тобто відповідачем не було перевірено ті обставини, що можуть в подальному унеможливити реалізацію позивачем свого права на землю (відповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку тощо).

У відповідності до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позову.

Відповідно до частини 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодування або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (85102, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Європейська, б. 13, ЄДРПОУ 39767332) про визнання бездіяльності протиправною а зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Держгеокадастру у Донецькій області, яка полягає у не розгляді клопотання ОСОБА_1 від 15.07.2019 відповідно до вимог ст. 118 ЗК України.

Зобов`язати Головне Управління Держгеокадастру у Донецькій області надати ОСОБА_1 у відповідь на заяву від 15.07.2019 року дозвіл або мотивовану відмову в отриманні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2 га ріллі із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, на території Васюківської сільської ради Бахмутського району Донецької області для ведення особистого селянського господарства.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (85102, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Європейська, б. 13, ЄДРПОУ 39767332) (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн., 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Роз`яснити сторонам, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя В.В. Стойка