Рішення № 89914506, 13.05.2020, Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
13.05.2020
Номер справи
204/9173/19
Номер документу
89914506
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 204/9173/19

Провадження № 2/204/564/20

КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua

____________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2020 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючої судді Дубіжанської Т.О.

за участю секретаря Єфімової А.О.

розглянувши у порядку спрощеного провадження справу за позовною заявою Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення незаконно отриманої житлової субсидії,-

В С Т А Н О В И В:

В грудні 2019 року позивач Правобережне УСЗН ДМР звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , про стягнення коштів у розмірі 1220,49 грн., в рахунок незаконно отриманої житлової субсидії та вирішити питання щодо розподілу судових витрат.

В обґрунтування позову зазначає, що громадянці ОСОБА_1 та її сім`ї, до якої входить донька заявниці ОСОБА_2 , була призначена житлова субсидія відповідно до заяви від 13.11.2015 протягом опалювального періоду з жовтня 2015 року і надалі. В свою чергу, в результаті вибіркової перевірки 04.01.2019 року, встановлено, що заявниця під час отримання житлової субсидії в порушення «Положення про порядок призначення житлових субсидій» затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 №848, не повідомила про зміни що відбулися в її майновому стані, зокрема про купівлю членом сім`ї ОСОБА_1 – ОСОБА_2 23.10.2015 року – автомобіля PORSCHE CAYENNE 2006 року випуску та 27.05.2016 автомобіля VOLKSWAGEN GOLF 2007 року випуску вартістю 100 000 грн. та як наслідок необґрунтовано отримала протягом періоду 01.06.2016 року по 30.04.2017 року грошові кошти в сумі 10 630,16 грн., проте суму коштів у розмірі 9409,67 грн. управлінням повернуто до бюджету шляхом зняття з рахунків виконавців житлово-комунальних послуг, залишок заборгованості складає 1220,49 грн. Позивач звертався до відповідача із повідомленням про припинення житлової субсидії та запропоновано відшкодувати надміру перераховані грошові кошти у добровільному порядку, але відповідач не здійснив повернення коштів, у зв`язку із чим, позивач вимушений був звернутися до суду із даним позовом.

Виклик сторін відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, у порядку спрощеного провадження не здійснювався, справа розглядалася за наявними у справі матеріалами.

Відповідач у встановлений судом строк не надав суду відзив на позовну заяву, у зв`язку з ненаданням відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Відповідно до змісту статті 177 ЦК України гроші є об`єктами цивільних прав.

Судом встановлено, що 13 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Правобережне УСЗН ДМР із заявою про призначення житлової субсидії, в якій просила призначити субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива на квартиру АДРЕСА_1 (а.с.6).

При зверненні із відповідною заявою ОСОБА_1 заповнила декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, зазначивши членом сім`ї також доньку ОСОБА_2 (а.с.7-8).

У заяві на призначення допомоги відповідач взяла на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на визначення розміру субсидії, поставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно дала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї.

Також судом встановлено, що працівниками позивача було проведено перевірку, в ході якої встановлено, що субсидія була призначена незаконно із вини заявника, яка подав недостовірну інформацію. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді субсидій на суму 10 630 грн. 16 коп. (а.с. 9,12).

Заявник при наданні документів для призначення субсидії та протягом періоду її отримання надала неповну інформацію та не повідомляла про витрати на придбання майна за 2015 та 2016 роки, зокрема, згідно відомостей «НАІС ДДАІ» МВС України на запит управління встановлено, що дочка заявниці - ОСОБА_2 яка входить до складу родини, 23.10.2015 року придбала автомобіль PORSCHE CAYENNE, 2006 року випуску, а 27.05.2016 року - автомобіль VOLKSWAGEN GOLF, 2007 року випуску, вартістю 100 000 грн. (а.с.10-11).

Згідно розрахунку розміру надміру виплачених коштів по призначеній субсидії нараховано субсидію за період з 01.06.2015 року по 30.04.2016 року в сумі 10 630 грн. 16 коп. З зазначеної суми, позивачем повернуто до бюджету 9 409 грн. 67 коп. шляхом зняття з рахунків виконавців житлово-комунальних послуг, залишок заборгованості складає 1 220,49 грн. (а.с.12).

24 травня 2019 року відповідачу було надіслано повідомлення про припинення надання житлової субсидії та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти у сумі 1220,49 грн. (а.с.12). Аналогічне повідомлення також було надіслано відповідачу 02.10.2019 року (а.с.13).

Обов`язок щодо надання достовірної інформації про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру у відповідності до п.13 вказаного Положення покладено на отримувача субсидій.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Пунктом 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 зі змінами та доповненнями, визначено, що для призначення субсидій громадяни подають до відділу прийому громадян, заяву та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Вказана декларація підлягає обов`язковому заповненню для отримання субсидії, в якій заявник попереджається про відповідальність за поданні відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру (надання неповних чи неправдивих відомостей).

Контроль за правильністю призначення і виплати житлової субсидії, відповідно до вимог чинного законодавства покладено на орган соціального захисту. Так, у відповідності до «Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 року № 1091 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 року № 1098), із змінами, державними соціальними інспекторами Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (далі - Управління) здійснюються перевірки достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан осіб, які входять до складу сім`ї, що звертається за призначенням житлової субсидії.

Органи, що призначають і виплачують житлову субсидію, мають право перевіряти матеріальне становище отримувачів; робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії.

В результаті проведеної 04.01.2019 року вибіркової перевірки даних, наданих ОСОБА_1 , встановлено, що заявниця під час отримання житлової субсидії не повідомила у встановлений законом термін про зміни, що відбулися у її майновому стані.

Відповідно до п. 14 Положення, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

- будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.

Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу. Проте, відповідачем вимогу законодавця було проігноровано.

Згідно п. 20 Положення: сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за першою вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Згідно ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Діючи недобросовісно та отримавши державну допомогу у вигляді житлової субсидії, відповідач набула право власності на неї безпідставно, та їй як власникові цих грошових коштів належить правомочності щодо володіння, користування та розпорядження вказаним майном, а отже і обов`язок повернути вказані кошти, як безпідставно отримані.

За таких обставин, з урахуванням всього вищевказаного, оцінюючи всі докази у їх сукупності, приймаючи до уваги підтвердження факту того, що відповідачу була неправомірно виплачена допомога у вигляді житлової субсидії, залишок якої складає 1 220,49 грн., яку вона на даний час добровільно не повернула, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача зазначену суму незаконно отриманої житлової субсидії.

Вирішуючи питання щодо судових витрат, з урахуванням результату розгляду справи, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір», суд приходить до висновку про необхідність стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 1 921 грн.

На підставі викладеного та керуючись «Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», ст. ст. 1212, 1213, 1215 ЦК України, ст. 4, 5, 12, 13, 76-81, 89, 141, 259, 263-265, 274-279 ЦПК України,

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення незаконно отриманої житлової субсидії – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ), на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (адреса місцезнаходження: м. Дніпро, вул. Трудова, буд. 1-а, ЄДРПОУ 42788513, р/р № НОМЕР_2 банк ГУ ДКСУ у м. Київ, МФО 820172) суму незаконно отриманої житлової субсидії у розмірі 1 220 грн. 49 коп. та судові витрати у розмірі 1921 грн., а всього – 3 141 грн. 49 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки на апеляційне оскарження, визначені статтею 354 ЦПК України, продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя Т.О. Дубіжанська