Постанова № 8990363, 07.12.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
07.12.2009
Номер справи
2а-12100/09/1/0170
Номер документу
8990363
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

07.12.09Справа №2а-12100/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р. , при секретарі Дубініній А.В., за участю представника позивача –Джемілової А.Н., довіреність № 170/Д/10 від 27.02.09,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Бахчисарайському районі АР Крим

до Бахчисарайського районного споживчого товариства в особі Госпрозрахункового оптово-роздрібного заготівельно-продуктового підприємства-Альмінське

про стягнення,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з адміністративним позовом ДПІ у Бахчисарайському районі АР Крим до Бахчисарайського районного споживчого товариства в особі Госпрозрахункового оптово-роздрібного заготівельно-продуктового підприємства-Альмінське про стягнення заборгованості по пені з податку на додану вартість та зі збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства у розмірі 5792,99 гривень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.10.09 року по справі було відкрито провадження.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.10.09 року по справі було закінчено підготовче провадження та справу призначеного до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача ДПІ у Бахчисарайському районі АР Крим позовні вимоги підтримав у повному обсязі та по суті справи пояснив наступне. 28.03.2008 року посадовими особами податкових органів було складено акт про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності за 2005, 2006, 2007 роки № 60/1501/1526684 від 28.03.08 року. За результатами акту про результати невиїзної документальної перевірки було складено та надіслано податкове повідомлення-рішення від 24.04.2008 року №0000611501/0, за яким на Бахчисарайське районне споживче товариство в особі Госпрозрахункового оптово-роздрібного заготівельно-продуктового підприємства-Альмінське було накладено штраф у розмірі 2040 гривень.

Податковими органами складено акт від 05.05.2008 року про неможливість вручення відповідачеві податкового повідомлення-рішення у зв’язку з поверненням поштової кореспонденції за відсутністю підприємства за юридичною адресою, тому податкового повідомлення-рішення від 24.04.2008 року №0000611501/0 було розміщене на дошці податкових оголошень.

Станом на день розгляду справи податковий борг з пені сплачений не був. Позивачем здійснювалися заходи щодо стягнення податкового боргу з Бахчисарайського районного споживчого товариства в особі Госпрозрахункового оптово-роздрібного заготівельно-продуктового підприємства-Альмінське, але здійснені заходи результатів не надали, відповідачем податковий борг не погашений. Таким чином, представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

У судове засідання представник відповідача Бахчисарайського районного споживчого товариства в особі Госпрозрахункового оптово-роздрібного заготівельно-продуктового підприємства-Альмінське не з’явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду, про причини неявки суд не повідомив. Клопотання про відкладення розгляду справи надіслано до суду вже після її розгляду.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу у відсутності представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, вислухавши пояснення представника позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2191-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов’язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб’єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб’єктами владних повноважень.

Таким чином, судом встановлено, що ДПІ у Бахчисарайському районі АР Крим є органом виконавчої влади та суб’єктом владних повноважень.

Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.

Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 року N 509-XII визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Таким чином, судом встановлено, що ДПІ в у Бахчисарайському районі АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.

Судом встановлено, що Бахчисарайське районне споживче товариство 02.11.1998 року Бахчисарайською районною державною адміністрацією включено до ЄДР юридичних осіб, ідентифікаційний код 01757320, місце знаходження товариства: 98400, м.Бахчисарай, вул. Сімферопольська, б. 5а, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності - юридичної особи серії А00 № 570725, а також Державного комітету статистики № 05.3 –06-19/1400.

Відповідно до Статуту Бахчисарайського районного споживчого товариства, затвердженого зборами уповноважених власників паїв Бахчисарайського районного споживчого товариства, протокол № 2 від 23.07.04 року, зареєстрованого Бахчисарайською районною державною адміністрацією 02.11.1998 року, зазначене товариство на реалізацію своїх цілей та завдань здійснює таку господарську діяльність: керівництво підприємствами, діяльність автомобільного вантажного транспорту, здавання під найм власної та державної нерухомості виробничо - технічного та культурного призначення, кафе, роздрібну торгівлю в неспеціалізованих магазинах переважно з продовольчим асортиментом, здавання під найм автомобілів.

Відповідно до Статуту Бахчисарайського районного споживчого товариства для зміцнення зв’язків споживчого товариства з членами споживчого товариства в його складі створюються органи громадського самоврядування і контролю на кооперативних дільницях –дільничі кооперативні комітети, комісії кооперативного контролю і інші, покликані залучати членів споживчого товариства до управління громадською та господарською діяльністю споживчого товариства, розвивати його зв’язки з органами державної влади і місцевого самоврядування, підприємствами, організаціями і установами різних форм власності, здійснювати контроль за роботою підприємств споживчої кооперації, які знаходяться на території дільниць.

Судом встановлено, що Бахчисарайським районним споживчим товариством створено Госпрозрахункове оптово-роздрібне заготівельно-продуктове підприємство-Альмінське, яке не є юридичною особою, але стосовно якої проводилася перевірка відповідачем по справі.

Відповідно до статті 48 КАС України адміністративно-процесуальна правосуб’єктність, тобто здатність мати та особисто здійснювати особисто свої процесуальні права та обов’язки належить підприємствам, установам та організаціям, які є юридичними особами.

Отже, відповідач по справі Бахчисарайське районне споживче товариство, яке є юридичною особою, в даній адміністративній справі діє в особі Госпрозрахункового оптово-роздрібного заготівельно-продуктового підприємства-Альмінське.

Відповідно до пункту 1.1 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Таким чином, судом встановлено, що Бахчисарайське районне споживче товариство є суб’єктом господарювання, юридичною особою, діє в особі Госпрозрахункового оптово-роздрібного заготівельно-продуктового підприємства-Альмінське, зобов’язане виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку зі здійсненням господарської діяльності та є належним відповідачем по справі, а Госпрозрахункове оптово-роздрібне заготівельно-продуктове підприємство-Альмінськетакож є платником податку і також повинно його сплачувати у порядку, визначеному законом.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Судом встановлено, що Госпрозрахункове оптово-роздрібне заготівельно-продуктове підприємство-Альмінське є платником податку на додану вартість та збору на розвиток виноградарства, садівництва, хмелярства.

Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Судом встановлено, що 16.11.2006 року посадовими особами податкових органів було складено акт про несвоєчасність оплати суми погодженого податкового боргу № 319/15-02 від 16.11.06 року, в якому встановлено факт порушення пп. 1 п. 3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III у виді несвоєчасного перерахування в бюджет погодженої суми податкового забов'язання з ПДВ Госпрозрахунковим оптово-роздрібним заготівельно-продуктовим підприємством-Альмінське.

За результатами акту про несвоєчасність оплати суми погодженого податковогозобов'язання було складено та надіслано податкове повідомлення - рішення № 0005431501 від 16.11.2006 року в якому вказано, що на підставі акту № 319/15-02 від 16.11.1006 року встановлено факт порушення пп. 1 п. 3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III у виді несвоєчасного перерахування в бюджет погодженої суми податкового забов'язання з ПДВ, за що до Госпрозрахункового оптово-роздрібного заготівельно-продуктового підприємство-Альмінське було застосовано штрафні санкції у розмірі 17277,05 гривень .

ДПІ у Бахчисарайському районі АР Крим складено акт від 20.11.2006 року про неможливість вручення відповідачеві податкового повідомлення-рішення у зв’язку з поверненням поштової кореспонденції за відсутністю підприємства за юридичною адресою, тому податкове повідомлення-рішення було розміщено на дошці податкових оголошень.

Судом встановлено, що 25.05.2007 року посадовими особами податкових органів було складено акт про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати до бюджету збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства № 94/21 від 25.05.2007 року, в якому встановлено факт порушення р.V п.26 « Порядку заповнення і надання звіту про суму нгарахованого збору на розвиток виноградарства, садівництва та хиелярства” Затвердженого наказом ДПА від 28.03.2002 року N 133, пп.5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III у виді несвоєчасної сплати збору на розвиток виноградарства,садівництва та хмелярства Госпрозрахунковим оптово-роздрібним заготівельно-продуктовим підприємством-Альмінське.

За результатами акту про результати невиїзної документальної перевірки було складено та надіслано податкове повідомлення-рішення від 25.05.2007 року № 0001551502, в якому вказано, що на підставі акту перевірки № 94/21 від 25.05.07 року встановлено порушення р.V п.26 « Порядку заповнення і надання звіту про суму нгарахованого збору на розвиток виноградарства, садівництва та хиелярства” Затвердженого наказом ДПА від 28.03.2002 року N 133, пп.5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III, а саме несвоєчасна сплата збору на розвиток виноградарства,садівництва та хмелярства подання відповідачем податкової звітності, за що до Госпрозрахункового оптово-роздрібного заготівельно-продуктового підприємство-Альмінське було застосовано щтрафні санкції у розмірі 351,30 гривень, яка підлягає сплаті у десятиденний термін з дня отримання цього податкового повідомлення-рішення.

ДПІ у Бахчисарайському районі АР Крим складено акт від 11.06.2007 року про неможливість вручення відповідачеві податкового повідомлення-рішення у зв’язку з поверненням поштової кореспонденції за відсутністю підприємства за юридичною адресою, тому податкове повідомлення-рішення було розміщено на дошці податкових оголошень.

Згідно з підпунктом 6.2.4. пункту 6.2. статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 21 грудня 2000 року N 2181-III встановлено, що у разі, коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги або повідомлення вважається днем її вручення.

Такий самий порядок надіслання податкових повідомлень-рішень визначений “Порядком направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій”, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року № 253 та “Порядком направлення органами державної податкової України податкових вимог платникам податків”, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 03.07.01 року.

Відповідно до п.п. 16.1.1. п.16.1 статті 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Згідно з пп.16.1.2 п.16.1 ст. 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Судом встановлено, що донараховане податкове забов'язання з ПДВ в розмірі 17277,05 гривень було погашено відповідачем 20.03.09 року, за що донарахована пеня за період з 05.12.06 року по 20.03.09 року в розмірі 5705,12 гривень.

Донараховане забов'язання зі збору в розмірі 351,30 гривень було погашене 20.03.09 року, за що позивачем нарахована пеня у розмірі 87,87 гривень за період з 26.06.07 до 20.03.09 року.

Відповідно до п. 1.3. ст.. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”податковий борг (недоїмка) –податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійне узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання.

Оскільки Госпрозрахункове оптово-роздрібне заготівельно-продуктове підприємство-Альмінське відповідно до законодавства є платником податків, але воно є філією Бахчисарайського районного споживчого товариства та тому відповідачем є саме Бахчисарайське районне споживче товариство, тому податковий борг Госпрозрахункового оптово-роздрібного заготівельно-продуктового підприємства-Альмінське підлягає стягненню саме з Бахчисарайського районного споживчого товариства.

Таким чином, податковий борг Бахчисарайського районного споживчого товариства в особі Госпрозрахункового оптово-роздрібного заготівельно-продуктового підприємства-Альмінське складає 5792,99 гривень.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до п.1.6 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-IIIпримусове стягнення - звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.

Згідно з підпунктом 3.1.1. п.3.1 ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Судом 07.12.09 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 14.12.09 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2.          Стягнути з Бахчисарайського районного споживчого товариства (ідентифікаційний код 01757320) в особі Госпрозрахункового оптово-роздрібного заготівельно-продуктового підприємства-Альмінськеподаткову заборгованість в розмірі 5792,99 гривень, в тому числі з податку на додану вартість у розмірі 5705,12 гриаень (р/р 31112029700048 в ГУ ДКУ в АР Крим, ЗКПО 34741000, МФО 824026) та збору на розвиток виногрвдарства, садівництва та хмелярства – 87,87 гривень (р/р 31210233700048 в ГУ ДКУ в АР Крим, ЗКПО 34741000, МФО 824026).

3.          Копію постанови надіслати сторонам.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя                                                   Трещова О.Р.