ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
16.11.09Справа №2а-9708/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубінінй А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції в Красногваржійському районі АРК до товариства з обмеженою відповідальністю «Краснознам`янське» про стягнення боргу
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з адміністративним позовом Державна податкова інспекція в Красногваржійському районі АРК до товариства з обмеженою відповідальністю «Краснознам`янське» про стягнення фіксованого сільськогосподарського податку, нарахованого до 01.01.2001 року в розмірі 16040,61 гривень, фіксованого сільськогосподарського податку, нарахованого після 01.01.2001 року в розмірі 3175,35 гривень, податку з власників транспортних засобів.
Під час розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та просив стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Краснознам`янське» фіксований сільськогосподарський податок, нарахований до 01.01.2001 року в розмірі 16040,61 гривень, фіксований сільськогосподарський податок, нарахований після 01.01.2001 року в розмірі 3175,35 гривень, податок з власників транспортних засобів в розмірі 3297,85 гривень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.08.2009 року по справі відкрито провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.08.2009 року закінчено підготовче провадження, справу призначеного до судового розгляду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем рахується непогашений податковий борг з фіксованого сільськогосподарського податку, нарахованого до 01.01.2001 року в розмірі 16040,61 гривень, фіксованого сільськогосподарського податку, нарахованого після 01.01.2001 року в розмірі 3175,35 гривень, податку з власників транспортних засобів в розмірі 3297,85 гривень, який відповідачем в добровільному порядку не погашається. Оскільки суми боргу є погодженими, вони підлягають стягненню з відповідача у судовому порядку.
У судове засідання представник позивача не з’явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
У судове засідання представник відповідача не з’явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи через засоби масової інформації, про причини неявки суд не повідомлений.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу у відсутності представників позивача та відповідача.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов’язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб’єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб’єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що ДПІ в Красногвардійському районі АР Крим є органом виконавчої влади та суб’єктом владних повноважень.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 року N 509-XII визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Таким чином, судом встановлено, що ДПІ в Красногвардійському районі АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Краснознам`янське» є юридичною особою, зареєстровано як суб’єкт підприємницької діяльності Красногвардійською районною державною адміністрацією АР Крим 06.06.2000 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію від 06.06.2000 року, довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від серії №23/5-1015, довідкою Головного управління статистики в АРК № 23/5-1314 від 27.03.1997 року.
Відповідно до довідки Головного управління статистики в АРК № 23/5-1015 від 12.06.2000 року ТОВ «Краснознам`янське» здійснює м’ясне та молочне скотарство, оптову торгівлю недержавних організацій, окрім споживчої кооперації, роздрібну торгівлю недержавних організацій, окрім споживчої кооперації, вирощування зернових культур.
Судом встановлено, що ТОВ «Краснознам`янське» з 05.07.1990 року перебуває на обліку в органах державної податкової служби, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 04.08.2009 року за № 365.
Таким чином, судом встановлено, що ТОВ «Краснознам`янське» є суб’єктом господарювання, юридичною особою, платником податків, зобов’язаний виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, підстави та строки сплати фіксованого сільськогосподарського податку, надання податкової звітності встановлений Законом України “Про фіксований сільськогосподарський податок” від 17 грудня 1998 року № 320-XIV.
Судом встановлено, що ТОВ «Краснознам`янське» зареєстрований у якості платника фіксованого сільськогосподарського податку, а тому згідно із законодавством України, відповідач зобов’язаний сплачувати фіксований сільськогосподарський податок до Державного бюджету України.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до ч.2 ст. 5 Закону України “Про фіксований сільськогосподарський податок” від 17 грудня 1998 року № 320-XIV податковим періодом є один календарний місяць. Сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах:
у I кварталі—10 відсотків;
у II кварталі—10 відсотків;
у III кварталі—50 відсотків;
у IV кварталі—30 відсотків.
Таким чином, ТОВ «Краснознам`янське» зобов’язано щорічно подавати до ДПІ в Красногвардійському районі АР Крим декларації з фіксованого сільськогосподарського податку та щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового місяця, сплачувати зазначений податок.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 11.12.1991, № 1963-XII «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Статтею 5 Закону визначені строки сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону юридичними особами податок підлягає сплаті щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Таким чином, ТОВ «Краснознам`янське» зобов’язано щорічно надавати розрахунки суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та щоквартально до 15числа кожного місяця, що настає за звітним кварталом, сплачувати зазначений податок.
Згідно ст.. ст. 14 Закону України “Про систему оподаткування” зазначений вид зборів і податків є податковим зобов’язанням. Згідно пп. 4.1.1. п. 4.1. ст.. 4 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 –III “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає в податковій декларації.
Відповідно до п. 5.1. ст.. 5 від 21.12.2000 року № 2181 –III “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов’язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до ухвали Господарського суду АРК по справі № 2-4/3210-2006 від 14.02.2008 року, що набрала чинності згідно постанови Севастопольського апеляційного господарського суду від 14.05.2008 року, затверджена мирова угода між ТОВ «Краснознам`янське» та ДПІ в Красногвардійському районі АРК стосовно порядку погашення податкового боргу відповідача.
Судом встановлено, що 03.06.2008 року між ТОВ «Краснознам`янське» та ДПІ в Красногвардійському районі АРК укладений договір про розстрочення податкових зобов’язань, відповідно до якого ДПІ згідно ухвали Господарського суду АРК по справі № 2-4/3210-2006 надає платнику розстрочення по сплаті податкових зобов’язань на загальну суму 229091,07 гривень.
Відповідно до рішення ДПІ в Красногвардійському районі АРК про розстрочення податкового боргу № 42/24-0 від 03.06.2008 року, прийнятого на підставі постанови Севастопольського апеляційного господарського суду від 14.05.2008 року по справі № 2-4/3210-2006 ТОВ «Краснознам`янське» надана розстрочка зі сплати податкового боргу на умовах мирової угоди на суму 229091,07 гривень, у тому числі стосовно:
- фіксованого сільськогосподарського податку, нарахованого до 01.01.2001 року в розмірі 112284,28 гривень,
- фіксованого сільськогосподарського податку, нарахованого після 01.01.2001 року в розмірі 22227,29 гривень.
-податку з власників транспортних засобів в розмірі 31049,63 гривень
Розстрочка надана з 03.06.2008 року до 01.01.2011 року та підлягає сплаті згідно графіку сплати розстрочених сум податкового боргу відповідно договору розстрочення від 03.06.2008 року № 2/24-0.
Перевіряючи своєчасність погашення заборгованості з фіксованого сільськогосподарського податку за договором про розстрочення податкових зобов’язань, судом встановлено наступне.
Відповідно до графіку погашення прострочених податкових зобов’язань на умовах мирової угоди відповідач повинен був щомісячно, починаючи з квітня 2009 року погасити заборгованість з фіксованого сільськогосподарського податку, нарахованого після 01.01.2001 року, в розмірі 22227,29 гривень, сплачуючи 1058,46 гривень щомісячно.
Відповідно до особового рахунку, розрахунку позовних вимог відповідач з травня до липня 2009 року заборгованість в розмірі 3175,35 гривень (1058,46 х 3) не погасив,тому зазначена заборгованість має бути стягнена з ТОВ «Краснознам`янське».
Відповідно до графіку погашення прострочених податкових зобов’язань на умовах мирової угоди відповідач повинен був щомісячно, починаючи з квітня 2009 року погасити заборгованість з фіксованого сільськогосподарського податку, нарахованого до 01.01.2001 року, в розмірі 112284,28 гривень, сплачуючи 5346,87 гривень щомісячно.
Відповідно до особового рахунку, розрахунку позовних вимог відповідач з травня до липня 2009 року заборгованість в розмірі 16040,61 гривень (5346,87 х 3) не погасив,тому зазначена заборгованість має бути стягнена з ТОВ «Краснознам`янське».
Перевіряючи своєчасність погашення заборгованості з податку з власників транспортних засобів за договором про розстрочення податкових зобов’язань, судом встановлено наступне.
Відповідно до графіку погашення прострочених податкових зобов’язань на умовах мирової угоди відповідач повинен був щомісячно, починаючи з квітня 2009 року погасити заборгованість з податку з власників транспортних засобів в розмірі 31049,63 гривень, сплачуючи 1218,45 гривень щомісячно.
Відповідно до особового рахунку, розрахунку позовних вимог відповідач з травня до липня 2009 року заборгованість в розмірі 3655,35 гривень (1218,42 х 3) погасив частково в розмірі 357,50 гривень, тому непогашена заборгованість в розмірі 3297,85 гривень має бути стягнена з ТОВ «Краснознам`янське».
Таким чином, податковий борг ТОВ «Краснознам`янське» складає 22513,81 гривень, у тому числі з фіксованого сільськогосподарського податку, нарахованого до 01.01.2001 року в розмірі 16040,61 гривень, фіксованого сільськогосподарського податку, нарахованого після 01.01.2001 року в розмірі 3175,35 гривень, податку з власників транспортних засобів в розмірі 3297,85 гривень.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Отже, судом встановлено, що відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III інформація про виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк зазначається у першій податковій вимозі, у другій податковій вимозі може значиться повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Судом встановлено, що 19 травня 2009 року ДПІ в Красногвардійському районі АРК була складена перша податкова вимога № 1/91 на суму податкового боргу ТОВ «Краснознам`янське» в розмірі 7266,27 гривень. Податкова вимога була вручена уповнаваженому представнику відповідача 22.05.2009 року, що підтверджується підписом на корінці вимоги.
Судом встановлено, що 22 червня 2009 року ДПІ в Красногвардійському районі АРК була складена друга податкова вимога № 2/106 на суму податкового боргу ТОВ «Краснознам`янське» в розмірі 14890,04 гривень. Податкова вимога була вручена уповнаваженому представнику відповідача 01.07.2009 року, що підтверджується підписом на корінці другої податкової вимоги.
Також суд зазначає, що відповідно до рішення про стягнення грошових коштів і продажу інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу від 03.08.2009 року на підставі підпункту 7.2.1 пункту 7.2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-IIIДПІ в Красногвардійському районі АРК вирішено застосувати до платника податків ТОВ «Краснознам`янське» заходи стягнення узгодженої суми податкового боргу за рахунок активів, що перебувають у його власності, а також за рахунок тих активів, прав власності по яких він набуде у майбутньому.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до п.1.6 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-IIIпримусове стягнення - звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.
Згідно з підпунктом 3.1.1. п.3.1 ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
На підставі викладеного, суд вважає, що факт несплати ТОВ «Краснознам`янське» суми узгодженого податкового зобов’язання є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні.
Судом встановлено, що позивачем здійснювалися заходи щодо стягнення податкового боргу з ТОВ «Краснознам`янське», але здійснені заходи результатів не надали, відповідачем податковий борг не погашений.
Приймаючи до уваги, що зазначена сума відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, вона підлягає стягненню з ТОВ «Краснознам`янське», тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У зв’язку зі складністю справи судом 16 листопада 2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 23 листопада 2009 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Уточнені позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Краснознам`янське» (ідентифікаційний код 00854085) податкову заборгованість в розмірі 22513,81 гривень, у тому числі з фіксованого сільськогосподарського податку, нарахованого до 01.01.2001 року в розмірі 16040,61 гривень, фіксованого сільськогосподарського податку, нарахованого після 01.01.2001 року в розмірі 3175,35 гривень, податку з власників транспортних засобів в розмірі 3297,85 гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.