Рішення № 89885156, 17.06.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.06.2020
Номер справи
826/11783/17
Номер документу
89885156
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

17 червня 2020 року справа №826/11783/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" (далі по тексту - позивач, ПАТ "Укргазвидобування")доДержавної служби геології та надр України (далі по тексту - відповідач, Держгеонадра)про1) визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення розгляду та неприйняття рішення у встановлений строк з приводу заяви позивача, поданої листом від 03 лютого 2017 року №3/2-01-987, щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Зміїної площі, розташованої в межах західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, строком дії на 30 років; 2) визнання протиправною відмови відповідача, оформлену листом від 05 травня 2017 року №10258/13/12-17, в надані позивачу спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Зміїної площі, розташованої в межах західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, строком дії на 30 років за заявою, поданою листом від 03 лютого 2017 року №3/2-01-987; 3) зобов`язання відповідача вчинити дії з надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим добуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Зміїної площі, розташованої в межах західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, строком дії на 30 років за явою, поданою листом від 03 лютого 2017 року №3/2-01-987, шляхом надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Зміїної площі, розташованої в межах західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, строком дії на 30 роківВ С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся з адміністративним позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва, оскільки вважає протиправною бездіяльність Держгеонадра щодо нездійснення розгляду та неприйняття рішення у встановлений строк з приводу заяви позивача, поданої листом від 03 лютого 2017 року №3/2-01-987, щодо надання спеціального дозволу на користування надрами, та протиправною відмову в надані позивачу спеціального дозволу на користування надрами з метою логічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Зміїної площі, виходячи з наступного: за наслідками розгляду заяви позивача Держгеонадра мала б прийняти рішення у формі наказу у строк до 14 квітня 2017 року, але рішення у вказаний строк не прийнято; відмова у наданні спеціального дозволу оформлена листом від 05 травня 2017 року №10258/13/12-17, а не наказом, як це передбачено пунктом 25 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, є неналежною формою реалізації наданих повноважень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 вересня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/11783/17.

У зв`язку із тимчасовим відстороненням від здійснення правосуддя судді Аблова Є.В., справу передано на повторний автоматизований розподіл.

Автоматизованою системою документообігу Окружного адміністративного суду міста Києва адміністративну справу передано на розгляд судді Кузьменку В.А.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 червня 2019 року прийнято справу до провадження суддею Кузьменком В.А. у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін та проведення судового засідання.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив про безпідставність позовних вимог, у зв`язку із тим, що рішенням Одеської обласної ради від 21 березня 2017 року №360-VII відмовлено в наданні погодження щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Зміїної площі, з урахуванням чого 05 травня 2017 року ПАТ "Укргазвидобування" повідомлено про відмову в наданні спеціального дозволу відповідно до пункту 19 Порядку; у подальшому позивач 06 липня 2017 року повторно подав заяву про надання спеціального дозволу без проведення аукціону, проте, відповідачем повідомлено 04 серпня 2017 року про відмову у наданні спеціального дозволу, у зв`язку із втратою чинності підпункту 13 пункту 8 Порядку, а також відмовою Одеської обласної ради у наданні спеціального дозволу. Крім того, відповідач наголошував, що суд не може втручатися у його дискреційні повноваження та зобов`язувати видати спеціальний дозвіл.

Позивач у відповіді на відзив зазначив, що Держгеонадра не спростувала твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог, оскільки ПАТ "Укргазвидобування" подало до відповідача повний пакет документів для надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Зміїної площі, розташованої в межах західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, яка не відноситься до адміністративної території Одеської області та не відноситься ко компетенції Одеської обласної ради за погодженням даної ділянки надр у користування.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.

Наявні у справі докази підтверджують, що ПАТ "Укргазвидобування" подало до Держгеонадра заяву на отримання спеціального дозволу на користування надрами, зареєстровану Держгеонадра 03 лютого 2017 року за №3086/02/12-17, у якій просило надати строком дії на 30 років спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Зміїної площі, відповідно до підпункту 13 пункту 8 Порядку.

До вказаної заяви позивач додав наступні документи: пояснювальна записка з характеристикою об`єкта, стану його геологічного вивчення, методу розробки, обґрунтування необхідності використання надр, із зазначенням потужності підприємства; каталог географічних координат кутових точок ділянки надр із зазначенням її площі та графічні матеріали: оглядова карта, ситуаційний план з нанесеними межами площі геологічного вивчення та географічними координатами її кутових точок, оглядова геологічна карта по горизонту відбиття, геологічний розріз по лінії І-І.

За розглядом заяви позивача Держгеонадра у листі від 05 травня 2017 року №10258/13/12-17 повідомила про відмову у наданні спеціального дозволу на користування надрами відповідно до пункту 19 Порядку та про повернення поданих позивачем документів на підставі рішення Одеської обласної ради від 21 березня 2017 року №360-VII про відмову в погодженні надання ПАТ "Укргазвидобування" спеціального дозволу на користування надрами.

Позивач направив до Держгеонадра лист від 05 липня 2017 року №3/2-01-5614, у якому просив повернутись до розгляду раніше поданих пакетів матеріалів.

У відповідь на вказане звернення відповідач у листі від 04 серпня 2017 року №16787/03/12-17 зазначив, що Одеська обласна рада відмовила у погодженні надання ПАТ "Укргазвидобування" спеціального дозволу на користування надрами, а з 14 квітня 2017 року втратив чинність підпункт 13 пункту 8 Порядку, а тому розгляд пакетів документів, надісланих позивачем, є неможливим.

Частиною восьмою статті 16 Кодексу України про надра (у редакції, чинній на момент звернення позивача з відповідними заявами) передбачено, що подання документів на отримання, продовження спеціальних дозволів на користування надрами, їх переоформлення, внесення до них змін (у тому числі до програми робіт) здійснюються заявником у паперовій або електронній формі через спеціальний електронний кабінет, який формує та веде центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, на його офіційному веб-сайті у мережі Інтернет.

Спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174 (далі по тексту - Положення) Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульована Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615 (далі по тексту - Порядок).

Відповідно до пункту 1 Порядку (в редакції, чинній на момент подання заяви) його дія поширюється на всі види користування надрами. Користувачами надр можуть бути особи, визначені статтею 13 Кодексу України про надра (далі - надрокористувачі). Видача (відмова у видачі, переоформлення, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Пункт 2 Порядку встановлює, що дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, Держгеонадрами, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.

Підпункт 13 пункту 8 Порядку (в редакції, чинній на момент подання заяви) передбачає, що без проведення аукціону дозвіл надається у разі: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки та видобування корисних копалин акціонерними товариствами, 100 відсотків акцій яких належать державі, та суб`єктами ринку природного газу, на яких для забезпечення загальносуспільних інтересів згідно із законом покладено виконання спеціальних обов`язків на ринку природного газу та у статутному капіталі яких не менш як 100 відсотків акцій належать господарському товариству, єдиним акціонером якого є держава.

Суд встановив, що згідно зі Статутом ПАТ "Укргазвидобування", затвердженим рішенням Загальних зборів акціонерів Товариства від 26 вересня 2017 року №149, засновником та єдиним акціонером товариства є Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", утворене на виконання Указу Президента України від 25 лютого 1998 року №151 "Про реформування нафтогазового комплексу України".

Відповідно до пунктів 5, 15 Статуту Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року №1044, метою діяльності Компанії є одержання прибутку від провадження господарської діяльності, сприяння структурній перебудові нафтової, газової та нафтопереробної галузей, підвищення рівня енергетичної безпеки держави, забезпечення ефективного функціонування та розвитку нафтогазового комплексу, більш повного задоволення потреб споживачів у сировині та паливно-енергетичних ресурсах.

Засновником та єдиним акціонером Компанії є держава.

Наведене свідчить, що ПАТ "Укргазвидобування" є суб`єктом ринку природного газу, на якого, для забезпечення загальносуспільних інтересів, згідно із законом покладено виконання спеціальних обов`язків на ринку природного газу, та у статутному капіталі якого не менш 100% акцій належать господарському товариству, єдиним акціонером якого є держава. Зазначене відповідачем не заперечується.

За правилами пункту 8 Порядку для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. Разом із заявою подаються дві копії заяви та доданих до неї документів. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДФС і мають відмітку у паспорті), інформація для здійснення зв`язку із заявником (номер телефону, адреса електронної пошти), а також підстава для надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку.

Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 30 днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку.

У свою чергу відповідно до пункту 9 Порядку передбачено, що надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується з:

Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин;

відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення;

Мінприроди - на всі види користування надрами;

Видача дозволу здійснюється на підставі заяви і документів, зазначених у додатку 1, та погоджується органами, визначеними абзацами другим - четвертим цього пункту.

Дії щодо погодження видачі дозволу вчиняються без залучення особи, що звернулася за одержанням дозволу, в межах строку, встановленого для видачі дозволу.

Для здійснення погодження орган, який видає дозвіл, не пізніше ніж протягом шести робочих днів з дати реєстрації документів надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах другому - четвертому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів.

За результатами розгляду документів, надісланих на погодження, органи, зазначені в абзацах другому - четвертому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному вигляді надсилають органу, який видає дозвіл.

Таким чином, рішення Держгеонадра про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 30 днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку.

Однак, відповідно до вимог пункту 19 Порядку відмова органів, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 9 цього Порядку, у погодженні надання надр у користування є підставою для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу.

Наявні у справі докази підтверджують, що рішенням Одеської обласної ради від 21 березня 2017 року №360-VII відмовлено в наданні погодження Держгеонадра щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Зміїної площі, розташованої в межах західної частини північно-західного шельфу Чорного моря.

При цьому суд звертає увагу, що доказів скасування вказаного рішення у встановленому порядку позивач не надав, а його правомірність прийняття Одеською обласною радою, зокрема в частині наявності повноважень не є предметом розгляду в межах даної адміністративної справи.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що Держгеонадра правомірно повідомила ПАТ "Укргазвидобування" про відмову в наданні спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Зміїної площі, розташованої в межах західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, на підставі заяви від 03 лютого 2017 року №3/2-01-987.

Суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що за наслідками розгляду заяви позивача Держгеонадра мала б прийняти рішення у формі наказу у строк до 14 квітня 2017 року, оскільки такий строк починає свій перебіг саме після отримання погоджень відповідно до пункту 9 Порядку, а рішення Одеської обласної ради від 21 березня 2017 року №360-VII надіслано відповідачу листом від 03 квітня 2017 року. Тому, враховуючи поштовий обіг, суд вважає, що Держгеонадра надало відповідь про відмову в наданні спеціального дозволу у межах строків, визначених Порядком.

Так само суд відхиляє посилання позивача на те, що відмова у наданні спеціального дозволу має бути оформлена наказом, а не листом від 05 травня 2017 року №10258/13/12-17, оскільки відповідно до пункту 25 Порядку наказ Держгеонадра приймається лише у разі надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачі дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього. Обов`язкової форми рішення у формі наказу при відмові у наданні дозволу Порядком не встановлено.

Суд не оцінює доводи відповідача про втрату чинності підпункту 13 пункту 8 Порядку, оскільки зазначене є предметом спору у даній справі, а відмова у наданні ПАТ "Укргазвидобування" спеціального дозволу, викладена у листі від 05 травня 2017 року №10258/13/12-17, мотивована виключно відмовою Одеської обласної ради в погодженні надання ПАТ "Укргазвидобування" спеціального дозволу на користування надрами.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що поведінка Держгеонадра за результатами розгляду заяви ПАТ "Укргазвидобування" від 03 лютого 2017 року №3/2-01-987 щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Зміїної площі, розташованої в межах західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, є правомірною та узгоджується із нормами Порядку.

Таким чином, позовні вимоги ПАТ "Укргазвидобування" про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії нормативно і документально не підтверджуються.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ПАТ "Укргазвидобування" не підлягає задоволенню.

Оскільки у задоволенні адміністративного позову відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Публічному акціонерному товариству "Укргазвидобування" відмовити повністю.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, буд. 26/28; ідентифікаційний код 30019775);

Державна служба геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, буд. 16; ідентифікаційний код 37536031).

Суддя В.А. Кузьменко