
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
11 червня 2020 року м. Ужгород№ 260/521/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скраль Т.В.
при секретарі Гонтовий Ю.О.,
за участю сторін:
позивач: ДП «Берегівське лісове господарство» - представник адвокат Буря Василь Васильович;
відповідач: Державна екологічна інспекція у Закарпатській області – представник в судове засідання не з`явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу ДП “Берегівське лісове господарство” (90233, Закарпатська область, Берегівський район, с. Яноші, вул. Головна, 50 “а”, код ЄДРПОУ 22114537) до Державної екологічної інспекції у Закарпатській області (88018, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Швабська, 14, код ЄДРПОУ 38015668) про визнання протиправним та скасування пункту 3 припису, -
В С Т А Н О В И В:
У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 11 червня 2020 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі складено протягом 16 червня 2020 року .
02 березня 2020 року, ДП “Берегівське лісове господарство”, звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної екологічної інспекції у Закарпатській області: 1) визнати протиправним та скасувати пункту 3 припису Державної екологічної інспекції у Закарпатській області № 047/06 від 21.02.2020, що виданий державному підприємству “Берегівське лісове господарство” за наслідками проведення з 10 по 21 лютого 2020 року позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
05 березня 2020 року, ухвалою суду відкрито провадження у даній адміністративній справі.
1. Позиції сторін.
Позивач свої позовні вимоги аргументував тим, що з10 по21 лютого2020 року, Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання ДП «Берегівський лісгосп» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якого складено акт№ 047/06 від21лютого2020 року, який того ж дня надано уповноваженим представникам ДП «Берегівський лісгосп» для ознайомлення та підписання. ДП «Берегівський лісгосп» категорично не погоджується з висновками, викладеними в пункті 9 акту перевірки № 047/06 від 21 лютого 2020 p., а також з вимогами пункту 3 припису № 047/06 від 21 лютого 2020 pоку, виданого за результатами проведеної перевірки. Виходячи з нормативних положень, перелік інших заходів, при проведенні яких можлива заготівля деревини не є вичерпним та визначається в залежності від обставин, які зумовили необхідність проведення такого заходу. Однак, в будь-якому випадку, проведення такого заходу можливе на підставі спеціального дозволу, яким є лісорубний квиток. Як вбачається з наданих до перевірки документів, лісорубний квиток серії НОМЕР_1 від 06 лютого 2020 року на проведення рубки, не пов`язаної з веденням лісового господарства - рубки небезпечних дерев, виданий постійним лісокористувачем - ДП «Берегівський лісгосп» на підставі розпорядження голови Берегівської РДА від 23 січня 2020 року № 21 та актів обстежень від 04 лютого 2020 року та від 05 лютого 2020 року. Згідно вищезазначеного розпорядження, для виявлення та ліквідації небезпечних дерев, які несуть загрозу дворогосподарствам у АДРЕСА_1 Яноші по вул АДРЕСА_2 , які межують з держлісфондом ДП «Берегівський лісгосп», вирішено створити комісію та провести відповідні обстеження та скласти акт. Підставою для видачі розпорядження стали численні звернення мешканців дворогосподарств, розташованих у АДРЕСА_3 . Яноші, по вул. Головна, які межують з держлісфондом ДП «Берегівський лісгосп». У свою чергу, комісією у вище переліченому складі проведено обстеження дерев, які несуть загрозу мешканцям дворогосподарств (фаутні дерева, сухо вершинні дерева, дерева із значним нахилом), що межують з держлісфондом позивача та рекомендовано позивачу видати лісорубний квиток, про що складено відповідний акт. Враховуючи вищевикладене, вважаємо, що висновок перевіряючих, зроблений ними в пункті 9 акту перевірки № 047/06 від 21 лютого 2020 року про незаконність виписаного лісорубного квитка, а, отже надана пунктом 3 оскаржуваного припису вказівка на його анулювання є безпідставними та такими, що не ґрунтується на нормах законодавства. У свою чергу, припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (частина 8 етапі 7 Закону України «Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»). Враховуючи вищевикладене, виданим приписом порушується право позивача на проведення відповідної рубки на підставі виданого лісорубного квитка.
Відповідачем відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 05 березня 2020 року, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.
Статтею 159 частиною 4 КАС України визначено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З огляду на те, що відповідачем у встановлений судом строк не надано суду відзив на позов та не повідомлено суд про причини за яких такий відзив не поданий, суд кваліфікує неподання відповідачем відзиву на позов, як визнання позову у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, однак про час і дату судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується звітом про доставку повістки на електронну адресу відповідача, (а.с. 71).
У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Під час розгляду справи по суті уповноважений представник позивача позов підтримав повністю, просив суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.
2. Обставини, встановлені судом
Судом встановлено, що, 06 лютого 2020 року, ДП «Берегівський лісгосп» отримав лісорубний квиток серії НОМЕР_1 на підставі розпорядження голови Берегівської РДА від 23 січня 2020 року № 21 і актів обстеження від 04 лютого 2020 року та 05 лютого 2020 року, (а.с. 34).
З 10 лютого 2020 року по 14 лютого 2020 року та з 17 лютого 2020 року по 21 лютого 2020 року, відповідачем на підставі доручення Прем`єр – міністра України від 29 січня 2020 року № 2777/1/1-20, проведено позапланову перевірку ДП «Берегівське лісове господарство» (код ЄДРПОУ 22114537, вул. Головна, 50 А, с. Яноші, Берегівський район, Закарпатська область, 90233).
21 лютого 2020 року, Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ДП «Берегівське лісове господарство» складено акт № 047/06, (а.с. 10-16).
21 лютого 2020 року, з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної в період з 10 по 21 лютого 2020 року ( акт № 047/06 від 21.02.2020 року) старшими державними інспекторами з ОНПС Закарпатської області Баранчиком С.А., державними інспекторами з ОНПС Закарпатської області, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , складено припис № 047/06.
Відповідно до даного припису, директору ДП «Берегівське ЛГ», необхідно:
1. Розробити план організаційно-технічних заходів надати державній екологічній інспекції у Закарпатській області (стаття 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища») - протягом 10 днів після отримання припису.
2. Провести очистку місця рубок від порубкових залишків на площі 0,05 га (статті 19, 64 Лісового кодексу України) - протягом 10 днів після отримання припису.
3. Анулювати лісорубний квиток серії НОМЕР_2 № НОМЕР_3 від 06 лютого 2020 року, виданого Чизайському лісництву/Боржавське лісництво № 2 на проведення заходів не пов`язаних з веденням лісового господарства – інша – рубка небезпечних дерев – вибірковий (стаття 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п. 4 ст. 78 Лісового господарства України) – негайно.
4. Провести інструментальне визначення площі, на якій виявлено незаконне вирубування дерев у насадженні кВ. 44/1 Чизайського лісництва (стаття 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статті 91 Лісового кодексу України) - протягом 10 днів після отримання припису.
Цей припис підлягає обов`язковому виконанню у встановлені терміни.
Суб`єкту господарювання, який отримав припис, необхідно направляти інформацію про хід виконання приписів не пізніше 3-х днів, після закінчення встановленого терміну виконання кожного пункту приписів до Державної екологічної інспекції у Закарпатській області, (а.с. 8-9).
Не погоджуючись з пунктом 3 припису, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) регулюються Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до статті 1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності українського народу і права власника від його імені здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених законом.
Відповідно до статті 5 частини 1 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” (далі - Закон України № 1264-XII), державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до статті 20-2 частини 1 пункту “а” абзацу 6 та пункту “е” Закону України № 1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, у тому числі, про охорону, захист, використання та відтворення лісів. Надання обов`язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, та здійснення контролю за їх виконанням.
Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через міністра екології та природних ресурсів який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів і діє на підставі Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №275 від 19 квітня 2017 року.
Враховуючи наведене, Державна екологічна інспекція у Закарпатській області є уповноваженим органом Державної екологічної інспекції України, наділена повноваженнями щодо здійснення на території Закарпатської області заходів державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства в тому числі за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів.
Згідно частини 6 статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, за результатами здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на території лісового фонду ДП “Берегівське лісове господарство”, 21 лютого 2020 року, посадовими особами Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області складено акт № 047/06, (а.с. 10-16).
25 лютого 2020 року до Державної екологічної інспекції подавалися позивачем заперечення на акт від 21.02.2020 року, ( а.с.17).
Перевірка проводилася з 10 лютого 2020 року по 14 лютого 2020 року та з 17 лютого 2020 року по 21 лютого 2020 року де Державна екологічна інспекція у Закарпатській області, на підставі доручення Прем`єр – міністра України від 29 січня 2020 року № 2777/1/1-20, проводила позапланову перевірку ДП “Берегівське лісове господарство” (код ЄДРПОУ 22114537, вул. Головна, 50 А, с. Яноші, Берегівський район, Закарпатська область, 90233).
Пунктом 9 акту перевірки № 047/06 від 21 лютого 2020 року зафіксовані відомості про Чизайське лісництво, квартал 15, виділ 1, площа 5,3 га. із відміткою заходи не пов`язані із веденням лісового господарства. Даний вид рубки не передбачений чинним законодавством. На день перевірки - лісосіка знаходиться на стадії розробки. На ділянці зафіксовано 12 пнів породи дуб з відтиском тавра та 5 пнів породи дуб без відтиску тавра. Лісорубний квиток серії НОМЕР_1 від 06 лютого 2020 року виписаний на підставі розпорядження голови Берегівської РДА від 23.01.2020 року, ( а.с.14).
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку, (частина 8 статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”).
21 лютого 2020 року, з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної в період з 10 по 21 лютого 2020 року ( акт № 047/06 від 21.02.2020 року) старшими державними інспекторами з ОНПС Закарпатської області Баранчиком С.А., державними інспекторами з ОНПС Закарпатської області, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , складено припис № 047/06.
Оскаржуваним пунктом 3 припису зобов`язано позивача негайно анулювати лісорубний квиток серії НОМЕР_2 № 008926 від 06 лютого 2020 року, виданого Чизайському лісництву/Боржавське лісництво № 2 на проведення заходів не пов`язаних з веденням лісового господарства – інша – рубка небезпечних дерев – вибірковий (стаття 20-2 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 4 ст. 78 Лісового кодексу України).
За вимогами статті 78 Лісового кодексу України, у випадках, передбачених пунктами 4-8 частини першої цієї статті, рішення про анулювання лісорубного квитка або лісового квитка може бути оскаржене лісокористувачем до суду.
Як встановлено судом, Лісорубний квиток (серії НОМЕР_4 НОМЕР_5 ) № 008926 від 06 лютого 2020 року з вибірковим видом рубки видано на підставі Розпорядження голови Берегівської РДА від 23.01.2020 року № 21 та актів обстеження від 04.02 .2020 року та 05.02.2020 року дозволяється ДП "Берегівський лісгосп" рубати в рахунок заходів, не пов`язаних з ВЛГ (ведення лісового господарства) відповідно до завдань 2020 року (маса деревини куб. метри - 705, нормативна вартість 40 275 грн., площа ділянки 5.3 га), ( а.с.34).
Видачі Лісорубного квитка, передували заяви від громадян села Яноші Берегівського району, щодо обстеження та вирубку небезпечних дерев, які несуть загрозу пошкодженню дворогосподарств на вулиці Головній, ( а.с.20-23).
23 січня 2020 року Розпорядженням № 21 Голови Берегівської державної адміністрації Петрушка І ОСОБА_3 , утворено тимчасову комісію для здійснення обстеження дерев, які несуть загрозу дворогосподарствам в с. Яноші, по вул. Головній. За результатами роботи комісії скласти акт та подати до ДП "Берегівське лісове господарство" для оформлення лісорубного квитка, (а.с.24). До складу комісії увійшли перший заступник голови РДА - ОСОБА_4 , провідний інженер з лісокористування ДП "Берегівське лісове господарство" - Бухало І.А., головний спеціаліст Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації - Василюк В.Г., депутат Яношівської сільської ради - ОСОБА_5 Р.С., головний спеціаліст відділу містобудування та архітектури та інфраструктури РДА - ОСОБА_6
03 лютого 2020 року Директор департаменту екології та природних ресурсів повідомив ДП "Берегівське лісове господарство", що участь в обстеженні насаджень, які несуть загрозу дворогосподарствам візьме начальник відділу регулювання природокористування та розвитку заповідної справи ОСОБА_7 , ( а.с.26)
04 лютого 2020 року комісією під час обстеження встановлено: дерева які підлягають видаленню повністю в небезпечній зоні - шириною 50 метрів, які несуть загрозу дворогосподарствам та здоров`ю громадян по вул. Головній с. АДРЕСА_4 (фаутні дерева, суховершинні та із значним нахилом), що межують з держлісфонодм. Комісія рекомендує ДП "Берегівське лісове господарство" провести відвод небезпечних дерев, які несуть рубку дворогосподарствам. Після відводу виписати лісорубний квиток на ДП "Берегівське лісове господарство", ( а.с.27).
29 січня 2020 року зроблена переліко-цінувальні відомість кв. № 15 на площі 5,3 га Чизайського лісництва, лісотаксовий пояс - другий, розряд такс-другий). Таксова вартість дубу 40 275 грн. За оцінкою кварталу 15 виділу 1 площею 5.3 га визначено кількість дерев 243 (породи дуб), де 24 дерева ділової деревини, 219 дерев (дрова) та один клен (дрова) - вартість не визначена, (а.с.28-30).
05 лютого 2020 року, актом обстеження ділянки лісу Чизайського лісництва ДП "Берегівське лісове господарство" на доцільність проведення заходів не пов`язаних з веденням лісового господарства ( вирубка небезпечних дерев- вибірковий), за висновками для запобігання нещасних випадків із падінням небезпечних дерев на житлові будинки, комісія вважає за належне вирубування дерев, які несуть загрозу, ( а.с.33)
06 лютого 2020 року, постійним лісокористувачем ДП "Берегівське лісове господарство" видано Лісорубний квиток (серії ЗА ЛРК) № 008926 від з вибірковим видом рубки лісництво Чизайське/Боржавське № 1, виданий такий на підставі Розпорядження голови Берегівської РДА від 23.01.2020 року № 21 та актів обстеження від 04.02 .2020 року та 05.02.2020 року.
В судовому засіданні представник позивача доводив, що ДП вживалися заходи, що не пов`язані із ведення лісового господарства. На перевірку таких доводів, судом встановлено наступне.
Стаття 16 Лісового кодексу України (далі ЛК України), визначає, що право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.
За частиною першою статті 17 ЛК України, у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
За приписами статті 19 ЛК України, визначено права та обов`язки постійних лісокористувачів, де постійні лісокористувачі мають право самостійно господарювати в лісах та виключне право на заготівлю деревини.
Заготівля деревини здійснюється при використанні лісових ресурсів у порядку рубок головного користування, що проводиться в стиглих і перестійних деревостанах, ч.1 статі 70 ЛК України.
Деревина заготовляється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не пов`язаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв`язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо), частина четверта статті 70 Лісового кодексу України.
Стаття 69 цього Кодексу, визначає, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов`язаних і не пов`язаних із веденням лісового господарства.
Тобто, в даному випадку мали місце дії пов`язані із проведенням рубок не пов`язаних із веденням лісового господарства, оскільки такі дії є обов`язком щодо запобігання аварій та усунення загрози пошкодження майна, запобіганню нещасних випадків із падінням небезпечних дерев.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність порушень з боку позивача при здійсненні своїх обов`язків по господарюванню та запобіганню будь-якої небезпеки дворогосподартсвам через падіння небезпечних дерев.
Інших доказів вирубки дерев чи з іншою метою, ніж рубка небезпечних дерев, суду не надано та під час розгляду справи не встановлено.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідач не довів суду правомірність прийнятого припису, що є підставою для задоволення адміністративного позову з підстав та обставин, що встановлені судом, а оскаржуваний припис в оскаржуваній частині не узгоджується з приписами статті 2 частини другої КАС України та підлягає скасуванню.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 2 102,00 грн., що підтверджено квитанціями від 26 лютого 2020 року № 1020, (а.с. 7).
Відповідні судові витрати належить компенсувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Інші судові витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов ДП “Берегівське лісове господарство” до Державної екологічної інспекції у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування пункту 3 припису - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати пункт 3 припису Державної екологічної інспекції у Закарпатській області № 047/06 від 21 лютого 2020 року, що виданий державному підприємству “Берегівське лісове господарство” за наслідками проведення з 10 по 21 лютого 2020 року позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
3. Стягнути на користь ДП “Берегівське лісове господарство” (90233, Закарпатська область, Берегівський район, с. Яноші, вул. Головна, 50 “а”, код ЄДРПОУ 22114537) за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Закарпатській області (88018, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Швабська, 14, код ЄДРПОУ 38015668) судові витрати у розмірі 2 102, 00 грн. (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).
СуддяТ.В.Скраль