Рішення № 89855019, 16.06.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2020
Номер справи
480/2890/20
Номер документу
89855019
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 червня 2020 р. Справа № 480/2890/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

07 травня 2020 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, мотивуючи вимоги тим, що перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, 05.03.2010 їй призначено пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 (у редакції статті згідно з Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, з наступними змінами) у розмірі 88% від суми місячної заробітної плати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" і з 06.09.2017 (тобто з дня публікації постанови в офіційному виданні "Урядовий кур`єр" № 165 та набрання чинності) підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури і розміри надбавок до посадових окладів працівників прокуратури за класні чини.

Чинною на той час редакцією частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ передбачалося, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Проте на даний час такий порядок не прийнятий.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами про те, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно з цим Рішенням частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції, якою передбачався перерахунок призначених працівникам прокуратури пенсій у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

З урахуванням Рішення Конституційного Суду України прокуратурою Сумської області позивачу видано довідку №18-285вих-20 від 06.03.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій. Форма довідки (її бланк, зразок) була надіслана Офісом Генерального прокурора до регіональних прокуратур як додаток 1 до листа від 18.02.2020 №21-698вих-20.

Позивач 13.03.2020 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії, додавши довідку прокуратури Сумської області.

24.03.2020 позивач отримала лист та копію Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 16.03.2020 про відмову в перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно з Законом України "Про прокуратуру". Крім того, надана довідка прокуратури Сумської області про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, за змістом не відповідає додатку 1 листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020.

Позивач вважає протиправним і просить скасувати рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії та зобов`язати його перерахувати з 01.10.2017 року та виплачувати без обмеження максимального розміру пенсію на підставі довідки прокуратури Сумської області.

В обгрунтування зазначає, що пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 "Про умови оплати праці прокурорів" містить положення про те, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій. Однак, відповідачем не враховано, що пунктом 1 зазначеної постанови затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур згідно з додатками 1-3. На цей час триває реформа органів прокуратури згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19.09.2019, у тому числі реформа системи прокуратури України. З 02.01.2020 розпочав роботу Офіс Генерального прокурора замість Генеральної прокуратури України, але реформування регіональних і місцевих прокуратур ще не завершено і діяльність відповідно обласних та окружних прокуратур не розпочалася. У зв`язку з цим постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 не регламентує умови оплати праці працівників регіональних і місцевих прокуратур, у тому числі прокуратури Сумської області, які отримують заробітну плату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", якою внесені зміни до постанови від 31.05.2012 №505.

Крім того, безпідставним є твердження відповідача про те, що надана позивачем довідка прокуратури Сумської області про заробітну плату від 06.03.2020 №18-285вих-20 за змістом не відповідає додатку 1 до листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 №21- 698вих-20.

Так, в листі-повідомленні відповідачем не зазначено, в чому саме він вбачає невідповідність змісту наданої йому довідки формі довідки, що надійшла до прокуратури Сумської області з Офісу Генерального прокурора. При цьому, при порівнянні виданої позивачу прокуратурою Сумської області довідки про заробітну плату від 06.03.2020 №18-285вих-20 з формою довідки, надісланою до регіональних прокуратур Офісом Генерального прокурора, вбачається, що вони відповідають одна одній.

Разом з тим, на даний час не існує нормативних актів, які б встановлювали форму, зміст такої довідки, і надавали б органам Пенсійного фонду України повноваження перевіряти, оцінювати відповідність наданої довідки про заробітну плату за формою і, залежно від цього, приймати рішення про врахування або неврахування такої довідки, перерахунок або відмову в перерахунку пенсії на її підставі.

Натомість з виданої прокуратурою Сумської області довідки про заробітну плату вбачається, що її видано на підставі Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, розміри посадового окладу та надбавки до посадового окладу за класний чин відповідають схемі посадових окладів і розміру такої надбавки згідно з зазначеною постановою Уряду, відображено інші складові заробітної плати, що передбачені нормативними актами з питань оплати праці працівників прокуратури і повинні враховуватися при перерахунку пенсії. Довідка підписана уповноваженими особами, містить дату видачі, реєстраційний номер у системі електронного документообігу прокуратури Сумської області, відбитки кутового штампу та печатки.

Відповідач подав відзив на позов, в якому проти його задоволення заперечив, зазначивши, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Разом з тим, ані рішенням Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019, ані Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-УІІ не визначено, які саме складові заробітної плати слід враховувати при видачі довідок для проведення перерахунку пенсій.

Після 13.12.2019 нормативно-правові акти про підвищення заробітної праці прокурорським працівникам не приймалися.

Також, форма довідки, яка видана прокуратурою та надана позивачем разом із заявою про перерахунок, не затверджена та не підтверджена жодним нормативно правовим актом.

Частиною 13 статті 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (в редакції Закону від 12.07.2001 № 2663-ІII, чинної на момент призначення позивачу пенсії) передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч. 17 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (в редакції Закону від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, чинної на момент призначення позивачу пенсії)).

Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч. 12 та 17 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (в редакції Закону від 12.07.2001 № 2663-ІII, чинної на момент призначення позивачу пенсії).

В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VІ до ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (в редакції Закону від 12.07.2001 № 2663-ІII, чинної на момент призначення позивачу пенсії) внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, положення ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (в редакції Закону від 12.07.2001 № 2663-ІII, чинної на момент призначення позивачу пенсії) щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VІ від 08.07.2011 не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.

Так, згідно з ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (в редакції Закону від 08.07.2011 № 3668-VІ) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

14.10.2014 прийнято новий Закон України "Про прокуратуру" № 1697-УІІ (далі Закон від 14.10.2014 № 1697-VІІ), який набрав чинності 15.07.2015, та на цій підставі втратила чинність ч. 18 ст.50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-ХІІ.

Разом з цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано ст. 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VІІ, відповідно до ч. 20 якої (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Надалі, Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VІІІ (далі - Закон від 28.12.2014 № 76-VІІІ, набрав чинності 01.01.2015) до ч. 18 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (в редакції Закону від 08.07.2011 № 3668-VІ) та до ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VІІ внесені зміни, зокрема, вказані частини викладено в однакових редакціях: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

28.12.2015 відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону від 14.10.2014 № 1697-VІІ попередній Закон від 05.11.1991 № 1789-ХІІ із змінами частково втратив чинність, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої ст. 50-1 Закону.

28.12.2016 пунктом 16 Прикінцевих положень Закону від 28.12.2014 № 76-VІІІ зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Окрім цього, 11.10.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VІІІ, яким викладено у новій редакції, зокрема, пункт 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якого у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

На дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії, положення ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (крім частин третьої, четвертої, шостої, одинадцятої) втратили чинність згідно з Законом від 14.10.2014 № 1697-VІІ. Визначення умов порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, за вказаним Законом віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України.

Отже, ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-ХІІ не є чинними.

Згідно з ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VІІ (зі змінами відповідно до Закону від 28.12.2014 № 76-VІІІ) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено ч. 18 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, а потім ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VІІ (зі змінами згідно з Законом від 28.12.2014 № 76-VІІІ) зумовило неможливість проведення відповідачем відповідно перерахунку.

Крім того, 11.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів", якою затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур.

Згідно із п. 7. Постанови № 1155 зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Також відповідно до ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про прокуратуру", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Тобто, законодавством передбачено для осіб, яким призначено пенсію за законодавством, яке не передбачало обмеження максимального розміру, лише збереження раніше призначеного розміру пенсії, але не передбачає право на здійснення перерахунку пенсії, у розмірі, що перевищує максимально встановлений розмір.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги обгрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, 05.03.2010 їй призначено пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 у розмірі 88% від суми заробітку.

13.03.2020 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії, додавши довідку прокуратури Сумської області, виданої у зв`язку з прийняттям 13.12.2019 Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами про те, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно з цим Рішенням частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції, якою передбачався перерахунок призначених працівникам прокуратури пенсій у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок (а.с. 18,19).

16.03.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області від прийняте рішення № 959230806924 про відмову в перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно з Законом України "Про прокуратуру". Крім того, надана довідка прокуратури Сумської області про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, за змістом не відповідає додатку 1 листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 (а.с.20,21).

Таку відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суд вважає протиправною, з огляду на таке.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На час призначення позивачу пенсії пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури регламентувалося статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ).

Згідно з частиною 1 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до частини 12 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VІ (далі - Закон №3668-VІ) до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим самим Законом також зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

При цьому, положення статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо підстав і порядку перерахунку пенсій прокурорам у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ змін не зазнали. Відбулася лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок і підстави (частина 12 на частину 13, частина 17 на частину 18).

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України" від 27.03.2014 №1166-VII до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено зміни, згідно з якими розмір пенсії у відсотках до заробітної плати зменшено з 80 до 70.

14.10.2014 прийнято новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), що набрав чинності 15.07.2015. Порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури було урегульовано статтею 86 цього Закону, відповідно до частини 20 якої (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Надалі, згідно з Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VІІІ, який набрав чинності 01.01.2015 (далі - Закон №76-VІІІ) частину 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції Закону №3668-VІ) та частину 20 статті 86 Закону №1697-VІІ викладено в нових, однакових редакціях такого змісту: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Цим же Законом розмір пенсії у відсотках до заробітної плати зменшено з 70 до 60.

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону №1697-VІІ попередній Закон від 05.11.1991 №1789-ХІІ зі змінами частково втратив чинність, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону №76-VIII зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, тобто, поряд з іншим, до кінця січня 2015 року необхідно було визначити умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. Проте, зазначеного обов`язку Кабінет Міністрів України не виконав.

Таким чином, з моменту призначення позивачу пенсії у відповідності до Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ до статті 50-1 цього Закону неодноразово вносилися зміни. В той же час, змінена редакція статті 50-1 Закону №1789-ХІІ та положення інших законів з питань пенсійного забезпечення (№1166-VII, №76-VIII, №213-УІІІ) суттєво звужують і обмежують зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, оскільки передбачають зменшення розміру пенсії у відсотках до заробітної плати, запроваджують обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до частин 2, 3 статті 22, частини 1 статті 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, що узгоджується із приписами абзацу першого пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VІ, яким передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Тобто, застосування нових положень законодавства щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури, у тому числі норм Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, у частині зменшення розміру пенсії у відсотках до заробітної плати, обмеження максимального розміру пенсії, до правовідносин, що виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам частини 1 статті 58 Конституції України. Закон №1697-VІІ у цій частині поширює свою дію на прокурорів і слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності. Зміни стосуються призначення пенсії, а не її перерахунку.

Таку позицію щодо іншої категорії пенсіонерів за аналогічного правового регулювання висловлював і Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18 (яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019) та у рішенні від 12.11.2019 у справі №360/1428/17.

Також Конституційний Суд України у своєму рішенні від 22.05.2018 №5-р/2018 зазначив, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини, гарантії цих прав і свобод. Але, визначаючи їх, законодавець може лише розширювати, а не звужувати, зміст конституційних прав і свобод та встановлювати механізми їх здійснення. Отже, положення частини третьої статті 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності. Зміст права громадян на соціальний захист, гарантований ст. 46 Конституції України, узгоджується із її приписами, за якими, зокрема, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (частина перша статті 3); кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (стаття 48). На думку Конституційного Суду України, держава, виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей, має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд. У разі значного погіршення фінансово-економічної ситуації, виникнення умов воєнного або надзвичайного стану, необхідності забезпечення національної безпеки України, модернізації системи соціального захисту тощо держава може здійснити відповідний перерозподіл своїх видатків з метою збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства. Держава не може вдаватися до обмежень, що порушують сутність конституційних соціальних прав осіб.

Таким чином, новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений законами від 14.10.2014 №1697-VІІ, від 28.12.2014 №76-VІІІ, від 02.03.2015 №213-VIII, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, оскільки при цьому звужуються права позивача в частині розміру пенсії.

Рішенням Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно з частиною 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного Рішення №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 установив такий порядок його виконання:

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VІІ зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VІІ підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Таким чином, цим Рішенням Конституційного Суду України повернуто право пенсіонерів органів прокуратури на перерахунок пенсії, у тому числі, з урахуванням положень статей 22, 58 Конституції України, пенсіонерів, яким пенсію призначено раніше, відповідно до 50-1 Закону №1789-ХІІ.

Заробітну плату працівникам прокуратури підвищено згідно з постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017, а саме підвищено розміри посадових окладів і надбавок до посадових окладів за класні чини, що є підставою для перерахунку пенсії за вислугу років позивача.

Щодо визначення періоду, з якого підлягає перерахунку пенсія позивача, необхідно врахувати наступне.

Підвищення заробітної плати відбулося 06.09.2017, відповідно до 50-1 Закону №1789-ХІІ та чинною на цей час згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто в даному випадку з 01.10.2017.

Проте, як зазначалося вище, позивач була позбавлена можливості реалізувати право на перерахунок пенсії.

Так, постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 24.04.2019 у справі №826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів і прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

У пункті 54 вказаної постанови Верховний Суд зазначив, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, прийняття яких Законом від 14.10.2014 №1697-VІІ покладено саме на відповідача, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.

Однак, Кабінетом Міністрів України рішення суду не виконано і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено частиною 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, а потім частиною 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII (зі змінами з згідно з Законом №76-VIII) не визначені, що зумовило неможливість вирішення питання щодо перерахунку пенсії раніше, одразу після підвищення заробітної плати працівникам прокуратури у 2017 році згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.

Тобто пенсію позивачу не було вчасно перераховано у зв`язку з тим, що законодавчим органом до Закону України "Про прокуратуру" внесені неконституційні зміни, згідно з якими умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а також Урядом допущена протиправна бездіяльність та невиконання покладеного на нього законом і рішенням суду обов`язку щодо визначення таких умов і порядку. У разі, якби частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" весь час діяла у первинній редакції, що відповідає Конституції України, пенсія позивача підлягала перерахунку з 01.10.2017.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 24.04.2015 (заява № 38667/06) у справі "Будченко проти України" наголосив, що відсутність механізму реалізації законодавчого положення становить втручання у право заявника за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції.

Отже, відсутність нормативного документу щодо умов і порядку перерахунку пенсій не може позбавити позивача гарантованого Конституцією і Законом України "Про прокуратуру" права, оскільки встановлене та наявне право на перерахунок призначених працівникам прокуратури пенсій не може бути нівельоване у зв`язку з тим, що органи влади України не встановили порядку, за яким зазначена гарантія повинна бути дотримана та реалізована.

Тому належним і повним відновленням прав позивача буде перерахунок пенсії саме з 01.10.2017.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Пенсія як гарантована щомісячна грошова виплата та вид соціального забезпечення є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

Стаття 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, у редакції протоколів №11 та №14 (04.11.1950), визначає, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі І цієї Конвенції.

Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 26.06.2014 у справі "Суханов та Ільченко проти України" (заяви №68385/10 та №71378/10) зазначено, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (п. 52).

Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" (заява №25921/02) Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції, сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності. Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі "Стреч проти Сполучного Королівства" (Stretch v. The United Kingdom №44277/98).

Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22 вересня 2005 року №5-рп/2005, від 29 червня 2010 року №17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року №23- рп/2010, від 11 жовтня 2011 року №10-рп/2011).

Виходячи з викладеного, непроведения перерахунку пенсії позивачу на підставі та в порядку, визначеному у законі, чинному на момент призначення йому пенсії, є втручанням у його майнові права у розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Таким чином, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром з дня підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, тобто з 06.09.2017.

При цьому, на думку суду не заслуговують на увагу доводи відповідача в частині поширення на спірні правовідносини постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 "Про умови оплати праці прокурорів", зокрема і п.7, який містить положення про те, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, а також на невідповідність довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Сумської області позивачу.

Так, пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 "Про умови оплати праці прокурорів" говорить про те, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій. Проте ця постанова визначає схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур згідно з додатками 1-3. На даний час триває реформа органів прокуратури згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19.09.2019, у тому числі реформа системи прокуратури України, у ході якої з 02.01.2020 розпочав роботу Офіс Генерального прокурора замість Генеральної прокуратури України. Але реформування регіональних і місцевих прокуратур ще не завершене і діяльність обласних та окружних прокуратур не розпочалася. У зв`язку з цим постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 на даний час не регламентує умови оплати праці працівників регіональних і місцевих прокуратур, у тому числі прокуратури Сумської області, які отримують заробітну плату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", якою внесені зміни до постанови від 31.05.2012 №505. При цьому позивачем не ставилося питання про перерахунок пенсії з урахуванням умов оплати праці, затверджених постановою Уряду від 11.12.2019 №1155.

Крім того, зазначаючи у своєму рішенні про невідповідність довідки додатку 1 до листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020, відповідач ні у рішенні, ні у відзиві на позов не зазначає, в чому полягає така невідповідність.

При цьому, при порівнянні виданої позивачу прокуратурою Сумської області довідки про заробітну плату від 06.03.2020 №18-285вих-20 з формою довідки, надісланою до регіональних прокуратур Офісом Генерального прокурора, вбачається, що вони відповідають одна одній (а.с.18,30). У довідці відображені складові заробітної плати, що передбачені нормативними актами з питань оплати праці працівників прокуратури і повинні враховуватися при перерахунку пенсії. Довідка підписана уповноваженими особами, містить дату видачі, реєстраційний номер у системі електронного документообігу прокуратури Сумської області, відбитки кутового штампу та печатки.

Також статтею 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що органи пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій та окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також у разі потреби перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державного пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію. Разом з тим, відповідач, відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу з підстав невідповідності довідки, будь-яких додаткових документів від позивача не вимагав й жодних дій по їх самостійному отриманню не вчинив.

На підставі викладеного суд вважає, що рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню з одночасним зобов`язанням відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області піддягають відшкодуванню на рахунок позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн (а.с.31).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013, вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №959230806924 від 16.03.2020 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати з 01.10.2017 та виплачувати без обмеження максимального розміру пенсії призначену ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у розмірі 88% від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Сумської області №18-285вих-20 від 06.03.2020, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя Л.М. Опімах