
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2020 р. Справа №480/2340/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання бездіяльності незаконною, зобов`язання вчинити дії та стягнення невиплаченої частини пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати незаконною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 після надходження Довідки про розмір грошового забезпечення №47385 від 28.11.2018 р. на виконання рішення суду по справі №1840/2920/18 на підставі наказу МО України №377;
- зобов`язати відповідно до п.п.4 п.1 ст.5 КАС України Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2008 року по 31.12.2017 року відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення №47385 від 28.11.2018 р., виданої Сумським ОВК на виконання рішення суду по справі №1840/2920/18, та з урахуванням підвищення пенсії встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 р. №355 та обчислити загальну суму невиплачених коштів за період з 01.09.2008 р. по 31.12.2017р.;
- стягнути, відповідно до п.п.6 п.1 ст.5 КАС України та п. 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005 № 4, на користь ОСОБА_1 з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, на відшкодування завданої шкоди, невиплачену частину пенсії з урахуванням індексу зростання споживчих цін та 3% річних за весь період прострочення виплат, починаючи з 01 вересня 2008 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що після звільнення з військової служби у запас з 14.12.2004 р. призначено пенсію за вислугу років згідно ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що з вислугою в 31 рік склало 83% від розміру грошового забезпечення.
У зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294 йому проведено перерахунок пенсії, і з 01.01.2008 р. розмір пенсії склав 2927,00 грн. З урахуванням наступних підвищень до кінця 2017 р. отримував пенсію у розмірі 3951,45 грн.
Наказом МО України від 28.07.2008 р. №377 на виконання п.5 Постанови Кабінету Міністрів України №1294 затверджено "Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів...", і відповідно до якої з 01.08.2008 р. розмір грошового забезпечення за відповідною посадою зріс, що згідно з Довідкою про розмір грошового забезпечення №47385 від 28 листопада 2018 р., виданої Сумським ОВК, складає 5537,70 грн., що повинно було мати наслідком зростання пенсії (83% від розміру грошового забезпечення) до розміру 5537,70 грн. х 83% = 4596,29 грн., а з урахуванням підвищення згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 р. №355 загального розміру пенсійної виплати до:
- з 01.07.2012р.(+11%) по 31.08.2012 р. = 4596,29 х 1,11 = 5101,88 грн.;
- з 01.09.2012р.(11%+12%) по 31.12.2012 р. = 4596,29 х 1,23 = 5653,44 грн.;
- з 01.01.2013р. (11%+12%+12%) по 31.12.2017р.= 4596,29 х 1,35 = 6204,99 грн.
Однак, незважаючи на це, до кінця 2017 року нарахування і виплата пенсії позивачу здійсню валась відповідно до розміру грошового забезпечення, встановленого за нормами на 01 січня 2008 року у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2018 року по справі №1840/2920/18 (з 01.11.2018 р. набрало законної сили) зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області подати до Сумського обласного військового комісаріату список осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії з зазначенням персональних даних полковника запасу ОСОБА_1, у зв`язку з прийняттям наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 №377.
У відповідності до вищезазначеного рішення суду по справі №1840/2920/18 Головним управлінням ПФ України в Сумській області складено список від 09.11.2018 р. №11339/03.2-10 з зазначенням особистих даних та подано його до Сумського ОВК.
На підставі отриманого від ГУ ПФ України в Сумській області списку від 09.11.2018 р. №11339/03.2-10, Сумським обласним військовим комісаріатом складено Довідку №47385 (вихідний №11/47385/2791 від 28.11.2018р.), та подано її до ГУ ПФ України в Сумській області.
Згідно з листом ГУ ПФ України в Сумській області від 28.01.2019 р. Довідка №47385 отримана органом ПФ та долучена до матеріалів пенсійної справи позивача, але перерахунок пенсії проведений не був.
У відповідь на звернення позивача про стан виконання рішення суду по справі №1840/2920/18 листом ГУ ПФ України в Сумській області від 28.01.2019 р. №48/4-11 повідомлено, що оскільки рішенням суду зобов`язань до головного управління щодо перерахунку пенсії не визначено, то перерахунок пенсії не здійснювався.
Таким чином, позивач вважає, що зобов`язаннями, встановленими судовим рішенням щодо відповідача та вчиненими відповідачем діями, порушені права позивача відновлені не були, а тому за їх захистом звернувся з даним позовом, який просив задовольнити.
Ухвалою суду від 16.04.2020 р. відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що вважає позовні вимоги необґрунтованими, оскільки без повідомлення Пенсійним фондом України та отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення, у головного управління відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу. Аналогічна правова позиція передбачена постановою Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 03.05.2018 року у справі №638/13960/17.
Здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена законодавством процедура, а головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.
Позивач у позовній заяві зазначає, що підставою для перерахунку розміру його пенсії є наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".
Пенсійним фондом України не було повідомлено головне управління про здійснення перерахунку на підставі наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377.
Окрім того, Пенсійний фонд України листом від 07.10.2008 №17466/02-60 повідомив Міністерство оборони України про те, що чинним Порядком №45 передбачено проведення перерахунку пенсій лише у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України. Крім того, листом від 12.08.2008 №14191/02-60 Пенсійний фонд України повідомив Міністерство оборони України про те, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій у зв`язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів. Також, зазначена позиція повністю узгоджується з положеннями ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.
Специфіка призначення та перерахунку пенсій військовим пенсіонерам полягає у тому, що розмір пенсій, які призначаються за Законом №2262-ХІІ, знаходиться у пропорційному відношенні до розміру грошового забезпечення за посадою, яку пенсіонер займав на момент звільнення зі служби або за відповідною посадою (при перерахунку пенсії). До 01.01.2017 на законодавчому рівні закріплено правило, згідно з яким підставою для проведення перерахунку пенсії була фактична зміна видів грошового забезпечення (введення додаткових видів грошового забезпечення або підвищення рівня грошового забезпечення).
Водночас, після прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VІІІ, яким внесено зміни до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, підставою для перерахунку пенсії зазначено рішення Кабінету Міністрів України, до повноважень якого належить визначення на яких умовах та в якому розмірі слід здійснити перерахунок пенсії. Отже, саме Кабінет Міністрів України за наявності фінансових можливостей держави визначає підстави, коли може бути проведено перерахунок пенсії особам, яким пенсія призначена за нормами Закону №2262-ХІІ, але в будь-якому випадку - з урахуванням закріплених в Преамбулі цього Закону вимог щодо гідного пенсійного забезпечення у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення.
Як зазначає відповідач вказані зміни до Закону №2262-ХІІ не визнавалися не конституційними у встановленому порядку, є чинними та підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Таким чином, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.
У контексті розгляду спірних правовідносин таке рішення про перерахунок пенсії прийнято Кабінетом Міністрів України у формі постанови від 21.02.2018 №103 та на виконання вказаної постанови було проведено перерахунок пенсії усім категоріям осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ. У свою чергу, проведення наступного перерахунку пенсії буде наслідком прийняття Кабінетом Міністрів України нового рішення про перерахунок пенсії.
У зв`язку з цим, визнання протиправним та нечинним пунктів 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 за відсутності рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії не створює для ГУ ПФУ в Сумській області обов`язку здійснити перерахунок на підставі нової довідки.
Крім цього, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2018 року у справі №1840/2920/18 було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області у відповідності з п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, подати до Сумського обласного військового комісаріату список осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії з зазначенням персональних даних полковника запасу ОСОБА_1 , у зв`язку з прийняттям наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 №377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".
Таким чином, головне управління не було зобов`язано здійснити перерахунок пенсії на підставі отриманої оновленої довідки про розмір пенсії позивача.
Щодо відшкодування шкоди відповідно до п. 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005 № 4 , головне управління зазначає наступне.
Відповідно до п. 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005 № 4 при порушенні пенсійними органами прав і свобод заявників, пов`язаних із пенсійним забезпеченням, останні мають право на відшкодування заподіяної їм моральної та матеріальної шкоди в установленому законодавством порядку на підставі ст. 17 Закону від 20 грудня 1991 р. № 2011-XII (2011-12) "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відшкодування матеріальної шкоди за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди" №6 від 27.03.1992 року роз`яснено, що розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, незалежно від наявності вини. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
Верховний Суд у постанові від 16.01.2019 року у справі 452/3296/16-ц зазначив, що несплачена позивачеві сума пенсії, що підлягає стягненню за рішенням суду, не може вважатися майновою шкодою в розумінні ст. 1166 ЦК України, а є сумою нарахованої пенсії, яка підлягає виплаті в порядку виконання рішення суду.
Враховуючи вищезазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимого в повному обсязі (а.с. 29-32).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2018 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності та дій протиправними, зобов`язання вчинити дії та стягнення коштів задовольнити частково. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області у відповідності з п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 13.02.2008 №45, подати до Сумського обласного військового комісаріату список осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії з зазначенням персональних даних полковника запасу ОСОБА_1 , у зв`язку з прийняттям наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 №377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України". В задоволенні інших вимог відмовлено (а.с. 17-19).
На виконання вищезазначеного рішення суду Головним управлінням пенсійного фонду України в Сумській області складено список від 09.11.2018 р. №11339/03.2-10 з зазначенням особистих даних та подано його до Сумського ОВК.
На підставі отриманого від ГУ ПФ України в Сумській області вищезазначеного списку Сумським обласним військовим комісаріатом складено Довідку №47385 (вихідний №11/47385/2791 від 28.11.2018р.) (а.с. 16), та подано її до ГУ ПФ України в Сумській області.
У відповідь на звернення позивача про стан виконання рішення суду по справі №1840/2920/18 листом Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області від 28.01.2019 р. №48/4-11 повідомлено, що довідка Сумського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення від 28.11.2018 р. №47385 надійшла до головного управління та долучена до матеріалів пенсійної справи. Оскільки рішенням суду № 1840/2920/18 від 25.09.2018 р. зобов`язань до головного управління щодо перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки не визначено, то перерахунок пенсії не здійснювався. Рішення суду виконано вчасно, підстави для перерахунку пенсії та відшкодування шкоди відсутні (а.с. 20).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262-XII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (надалі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.п. 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (надалі - Постанова № 1294), керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року за № 761/15452 (надалі - Наказ № 377) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Враховуючи, що Кабінет Міністрів України у зазначеній вище постанові делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв`язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Вказана правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України яка неодноразово висловлена, зокрема, у постановах від 24.04.2012, від 16.01.2013 та від 01.07.2014 (№ 21-84а12, №21-416а12, №21-252а14 відповідно).
Відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, Харківський обласний військовий комісаріат є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом № 2262-XII.
Крім того, згідно з п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 року №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Після отримання зазначених довідок органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсій.
За змістом положень пункту 24 вказаного вище Порядку встановлено, що органи Пенсійного Фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
Зазначена правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду Украйни, викладеним у постанові від 25.11.2014 по справі № 21-322а 14.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що Військовий комісаріат надіслав довідку №47385, отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області після отримання від Сумського обласного військкомату довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, зобов`язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу в новому розмірі з урахуванням грошового забезпечення визначеного обласним військкоматом з урахуванням підвищення посадового окладу згідно наказу Міноборони від 27.07.2008 року № 377 .
Відповідно ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зобов`язано здійснити перерахунок розміру пенсії позивачу.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить висновку, що позовні вимоги про визнання незаконною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення №47385 від 28.11.2018 р. та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2008 року по 31.12.2017 року відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення №47385 від 28.11.2018 р. з урахуванням виплачених сум підлягають задоволенню
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог щодо стягнення на користь ОСОБА_1 з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, на відшкодування завданої шкоди, невиплачену частину пенсії з урахуванням індексу зростання споживчих цін та 3% річних за весь період прострочення виплат, починаючи з 01 вересня 2008 року, суд виходить з наступного.
Так, суд зазначає, що станом на дату розгляду адміністративного позову, відповідачем не виплачено позивачу належну суму згідно Довідки про розмір грошового забезпечення №47385 від 28.11.2018 р.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно ст.1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Статтею 4 наведеного Закону визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
У той же час, п. 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати № 159 встановлено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
За змістом п. 4 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати № 159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Таким чином, суд зауважує, що компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу.
При цьому, слід враховувати, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої положеннями зазначеного Закону компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв`язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Таким чином, обов`язок здійснити компенсацію втрати частини доходів настає лише у випадку порушення встановлених строків їх виплати.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, що вказана у постанові від 11 липня 2018 року по справі за № 487/6923/16-а.
В даному випадку, позивач просить нарахувати компенсацію на ще не виплачені суми пенсії, що не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", за порушення строків виплати яких сплачується компенсація.
Слід також зазначити, що у постановах Верховного Суду від 10.07.2018 по справі №404/6317/16-а, від 18.09.2018 по справі № 522/535/17, від 25.10.2018 по справі №420/1410/17 зазначено про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині виплати позивачу компенсації втрати частини доходів, враховуючи їх передчасність, оскільки відповідно до ст. 4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць. Враховуючи відсутність підстав вважати, що право на отримання компенсації при відновленні виплати пенсії буде порушено відповідачем, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.
Отже, позовні вимоги позивача в частині зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплати компенсації спрямовані на майбутнє та є передчасними, а тому не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності незаконною, зобов`язання вчинити дії та стягнення невиплаченої частини пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення №47385 від 28.11.2018 р.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна,1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.09.2008 року по 31.12.2017 року відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення №47385 від 28.11.2018 р. з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя О.А. Прилипчук