
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №466/2578/15-а
У Х В А Л А
з питань закриття провадження
16 червня 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., розглянув у порядку письмового провадження клопотання Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів), Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання до вчинення дій,
УСТАНОВИВ:
У провадженні Шевченківського районного суду м. Львова перебувала справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції, Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова, в якому позивач просить суд ухвалити рішення про:
- визнання дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, щодо повернення пакету документів поданих завами ОСОБА_1 від 13.01.2015 та 30.01.2015 у відповідності до п.4 Порядку встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440 неправомірними;
- зобов`язання Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, прийняти пакети документів згідно поданих заяв ОСОБА_1 від 13.01.2015, та від 30.01.2015 до виконання у відповідності до п.4 Порядку визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440;
- визнання дії Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Львова, щодо не надання до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області відповідного документа про здійснення нарахування пенсії ОСОБА_1 за період з 11.10.2010 по 31.10.2010, згідно виконавчого листа №2а-419/2011 та повідомлення Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, та за період з 01.11.2010 по 24.02.2012, згідно виконавчого листа №2а-69/2011 від 02.08.2012 та повідомлення Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, підписаного уповноваженою особою і завіреного гербовою печаткою неправомірними;
- зобов`язання Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Львова, надати до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, відповідного документа про здійснення нарахування пенсії ОСОБА_1 : за період з 11.10.2010 по 31.10.2010, згідно виконавчого листа №2а- 419/2011 та повідомлення Управління державної виконавчої служби. Головного управління юстиції у Львівській області, та за період з 01.11.2010 по 24.02.2012 згідно виконавчого листа № 2а-69/2011 від 02.08.2012 та повідомлення Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, підписаного уповноваженою особою і завіреного гербовою печаткою.
Також просить зобов`язати відповідачів у визначений судом строк подати звіт про виконання рішення по справі.
Шевченківським районним судом м. Львова постановою від 09.07.2015 у задоволенні вказаного позову ОСОБА_1 відмовлено. Ця постанова суду ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2016 залишена без змін.
Постановою Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 30.07.2019 постанову Шевченківського районного суду м. Львова та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2016 скасовано. Вирішено направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 17.02.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції, Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов`язання до вчинення дій передано за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
У судовому засіданні 23.04.2020 проведено заміну відповідача Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції на його правонаступника - Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) та залучено до участі у справі у якості співвідповідача Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
У судовому засіданні 16.06.2020 вилучено з числа відповідачів Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова та залучено відповідачем як правонаступником Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
18.05.2020 на адресу суду від Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшло клопотання про закриття провадження у справі у зв`язку з тим, що позовні вимоги, зазначені в позовній заяві є вже неактуальними, оскільки виконані в повному обсязі.
У відповіді на відзив позивач проти вказаного клопотання заперечив, зазначив, що він не погоджується із розрахунком виплаченої йому суми, оскільки на пенсійному обліку Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова він перебував з 11.10.2020 по 24.02.2012, а розрахунок заборгованості, згідно відзиву, ним було зроблено за період з 11.10.2020 по 22.07.2011, що свідчить про неповний розрахунок, а також, що його позов стосується неправомірності дій відповідачів щодо повернення пакету документів поданих. Відтак просить у задоволенні клопотання відмовити.
Представник Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області подане клопотання підтримав, просив таке задовольнити та закрити провадження у справі.
Суд, вирішуючи клопотання про закриття провадження у справі, виходить з такого.
Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Право звернення до суду є невід`ємним особистим правом, яке реалізовується особою в порядку, встановленому КАС України. Способом реалізації цього права є звернення зацікавленої особи з позовом до суду. У свою чергу, звернення до суду з позовом є підставою для виникнення процесуальних відносин, пов`язаних з вирішенням спору по суті.
Статтею 5 КАС України гарантовано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Європейський суд з прав людини, судова практика якого в силу приписів ст.6 КАС України та ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» застосовується судами як джерело права, у справі Bellet v. France Суд зазначив, що «стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права».
Відповідно до ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі:
1) якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства;
2) якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом;
3) якщо сторони досягли примирення;
4) якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав;
5) у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб`єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва;
6) щодо оскарження нормативно-правових актів суб`єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили;
7) щодо оскарження індивідуальних актів та дій суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані акти та дії суб`єкта владних повноважень було змінено або скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили;
8) щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Заявляючи клопотання про закриття провадження у справі представник відповідача керується на п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України, вказуючи, що на виконання рішень Шевченківського районного суду м. Львова за період з 11.10.2010 по 22.07.2011 включно (на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011) ОСОБА_1 нараховано 48795,93 грн.
Суд зазначає, що у розумінні п.8 ч.1 ст.238 КАС України, у разі встановлення під час розгляду справи виправлення відповідачем оскаржуваних позивачем порушень, суд має вирішити питання можливості закриття провадження у справі. При цьому, вирішуючи зазначене питання, суд має з`ясувати, чи не призведе закриття провадження у справі до того, що законні права та інтереси позивача не будуть відновлені навіть після виправлення відповідачем оскаржуваних порушень.
Тобто, для застосування такої підстави для закриття провадження у справі необхідна сукупність певних фактів. Зокрема, оскаржувані порушення мають бути виправлені самостійно суб`єктом владних повноважень, а також мають бути відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання таких дій чи бездіяльності протиправними.
Як вбачається із тексту позовної заяви, позивачем ставилася вимога про зобов`язання відповідача прийняти пакети документів згідно поданих ним заяв до виконання у відповідності до п.4 Порядку визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440 та про зобов`язання Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Львова, надати до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, відповідного документа про здійснення нарахування пенсії ОСОБА_1 : за період з 11.10.2010 по 31.10.2010, згідно виконавчого листа №2а- 419/2011 та повідомлення Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, та за період з 01.11.2010 по 24.02.2012 згідно виконавчого листа № 2а-69/2011 від 02.08.2012 та повідомлення Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, підписаного уповноваженою особою і завіреного гербовою печаткою. Позивачем не ставилася вимога про нарахування та виплату йому конкретної суми.
Відповідач, заявляючи клопотання, не надав суду доказів поновлення прав та інтересів позивача, в цій частині позовних вимог, а саме про надання відповідного документа про здійснення нарахування пенсії позивачу. Окрім того, періоди, за які проведено виплати позивачу, не збігаються із періодами, які вказує позивач, та які зазначені у виконавчих листах.
З урахуванням наведеного, а також того, що позивач не оспорює правильність нарахування суми, заборгованості, виплаченої йому відповідачем, суд дійшов висновку, що, підстави для закриття провадження у справі, передбачені п.8 ч.1 ст.238 КАС України у суду відсутні, відтак у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 238, 239, 241-243, 248, 256, 294, п. 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотання Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області про закриття провадження у справі відмовити.
2. Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Р.П. Качур